1. ارور Not Registered On Network یا خطا ثبت نشده در شبکه ممکن است به خاطر عدم به روزرسانی نرم‌افزار رخ بدهد. دستگاه اندروید شما نسخه اولیه نرم‌افزار را اجرا می‌کند و ارائه دهنده خدمات شما نمی‌تواند شماره IMEL را پیدا کند. همچنین ممکن است این خطا به خاطر سیم کارت جدید هم ایجاد شود. اگر فقط یک سیم کارتادامه مطلب ...

  ارور Not Registered On Network یا خطا ثبت نشده در شبکه ممکن است به خاطر عدم به روزرسانی نرم‌افزار رخ بدهد. دستگاه اندروید شما نسخه اولیه نرم‌افزار را اجرا می‌کند و ارائه دهنده خدمات شما نمی‌تواند شماره IMEL را پیدا کند.

  همچنین ممکن است این خطا به خاطر سیم کارت جدید هم ایجاد شود. اگر فقط یک سیم کارت در دستگاه‌تان داشته باشید و بعد یک سیم دیگر اضافه کنید، در صورتی که دستگاه نتواند این وضعیت را تشخیص دهد، ممکن است شاهد خطا ثبت نشده در شبکه باشید.

  کوچک کردن
 2. از آنجا که قوانین فیزیک بدان معنی است که شما نمی توانید سریعتر از نور سفر کنید - رسیدن به جایی فراتر از منظومه شمسی زمان زیادی طول می کشد. بسیاری از مردم تلاش زیادی می کنند تا راهی برای دور زدن محدودیت بیابند. با این حال ، نسبیت خاص مطمئناً سفر FTL را ممنوع می کند - و شبه علمی که در آن مردم درباره کادامه مطلب ...

  از آنجا که قوانین فیزیک بدان معنی است که شما نمی توانید سریعتر از نور سفر کنید – رسیدن به جایی فراتر از منظومه شمسی زمان زیادی طول می کشد.

  بسیاری از مردم تلاش زیادی می کنند تا راهی برای دور زدن محدودیت بیابند.

   رسیدن به سرعت نور

  با این حال ، نسبیت خاص مطمئناً سفر FTL را ممنوع می کند – و شبه علمی که در آن مردم درباره کرم چاله ها ، سفیدچاله ها ، محرک های آلکوبیر و غیره صحبت می کنند – به سادگی نمی توانند کار کنند زیرا به چیزهایی که وجود ندارند متکی هستند – جرم منفی یا انرژی منفی . اگر آنها کار می کردند ، مشکلاتی را با “علت و معلول” ایجاد می کردند که منجر به انواع پارادوکس های تند و زننده می شد (مانند سفر در زمان).

  بیشتر مردم به دنبال ابزاری برای جلوگیری از مشکل ، به دنبال ایرادی در نظریه نسبیت می گردند – به امید این که به سادگی نادرست باشد. اما این ظریه به طرق باورنکردنی آزمایش شده است – و تا کنون ، مطابقت کاملی با واقعیت دارد. اگر در نظریه نسبیت خطایی وجود داشته باشد – باید در قلمرو بسیار مبهمی باشد که هنوز آزمایش نشده است … و در این مرحله ، تقریباً مشخی شده که “نحوه کار جهان چگونه است”.

  پیامد این امر این است که هرگونه تصور از اینکه انسان بتواند به طور معمول بین ستارگان سفر کند تقریباً غیرممکن است.

  این یک واقعیت تأسف بار است – اما برای بسیاری از ما که با تماشای فیلم های علمی تخیلی مانند StarTrek بزرگ شده ایم – جایی که ماجراجویی و کاوش بین سیستم های ستاره ای هیجان انگیز و جالب است – این یک ناامیدی بسیار عمیق است.

  در حقیقت ، ما هیچ راه واقع بینانه ای برای رساندن یک فضاپیمای بزرگ به هر چیزی نزدیک به سرعت نور نداریم. سریعترین فضاپیمای “واقع بینانه” با قابلیت بشر که ما تا به حال در مورد آن فکر کرده ایم می تواند تنها به ۱۰٪ سرعت نور برسد – و ایده هایی مانند “StarShot” محدود به کاوشگرهای بسیار کوچکی است که پس از پرتاب راهی برای کند شدن مجدد ندارند.

  بنابراین بدون برخی فناوری های بنیادین مانند تولید و مهار قابل اعتماد ضد ماده در مقیاس بزرگ – احتمالاً هرگز از منظومه شمسی خارج نخواهیم شد مگر اینکه راهی برای افزایش بنیادین طول عمر انسان بیابیم – و ساعت های بیولوژیکی خود را کند کنیم تا بتوانیم تحمل کنیم. سفرهای هزار ساله

  اما این سرعت نور نیست – این فقط یک چگالی انرژی است.

  بدون آن – انسانها در منظومه شمسی گیر کرده اند – و تقریباً در ۵ میلیارد سال آینده که هیدروژن خورشید تمام می شود ، محکوم به نابودی هستند.

  کوچک کردن
 3. سرگردانی چیست؟ گروهی از مردم دردی دارند که علائم آن گیجی و سرگردانی است. آن ها احساس پوچی و بی هدفی می کنند و هر روز به دنبال کسی یا چیزی به عنوان هدف می روند ولی روز بعد متوجه می شوند که آن هدف نمی تواند آن ها را راضی کند. برای همین ان را رها می کنند و هدف دیگری را دنبال می کنند. این گونه افراد هموادامه مطلب ...

  سردرگمی و بی هدفی در زندگی

  سرگردانی چیست؟

  گروهی از مردم دردی دارند که علائم آن گیجی و سرگردانی است. آن ها احساس پوچی و بی هدفی می کنند و هر روز به دنبال کسی یا چیزی به عنوان هدف می روند ولی روز بعد متوجه می شوند که آن هدف نمی تواند آن ها را راضی کند. برای همین ان را رها می کنند و هدف دیگری را دنبال می کنند. این گونه افراد همواره احساس تنهایی و کمبود می کنند.

  چرا دچار سردرگمی می شویم؟

  مشکل افرادی که دچار سردرگمی می شوند این است که نظام هستی و هدف اصلی خلقت انسان و جهان را نشناخته اند. این افراد باید بدانند که:

  • چرا خداوند انسان را خلق کرده است؟
  • ماموریتی که خداوند به انساسن سپرده است چیست؟
  • هدف از حیات دنیوی و اخروی چیست؟

   

  چگونه از سرگردانی رهایی پیدا کنیم؟

  بحث پوچ انگاری و تصادفی بودن جهان در آیه ۲۴ سوره جاثیه این گونه بیان شده است:

  «وَ قالُوا ما هِیَ إِلاَّ حَیاتُنَا الدُّنْیا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا إِلاَّ الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ إِنْ هُمْ إِلاَّ یَظُنُّونَ»

  «آنها گفتند: «چیزی جز همین زندگی دنیای ما در کار نیست گروهی از ما می میرند و گروهی جای آنها را می گیرند و جز طبیعت و روزگار، ما را هلاک نمی کند» آنان به این سخن که می گویند علمی ندارند، بلکه تنها حدس می زنند (و گمانی بی پایه دارند)»

  خداوند در این آیه از کسانی سخن می گوید که در زندگی شان همواره احساس کوبود معنویت دارند و پوچی و تنهایی آنان را آزار می دهد. این در حالی است که مردم اهل خرد می دانند که چنین نیست و صاحب اختیار جهان، این دنیا را با طرح و برنامه خاصی خلق کرده و انسان هم نقشی دارد که باید آن را بشناسد و به انجام برساند؛ خداوند در آیات ۱۹۰ و ۱۹۱ سوره آل عمران درباره طرح و برنامه خلقت جهان می فرماید:

  «إِنَّ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ لَآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْبابِ. الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلی‏ جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ النَّارِ»

  «مسلماً در آفرینش آسمانها و زمین و آمد و رفت شب و روز نشانه هایی (روشن) برای خردمندان است. همان ها که خدا را در حال ایستاده و نشسته و آن گاه که بر پهلو خوابیده اند، یاد می کنند و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین می اندیشند (و می گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده ای، منزهی تو! ما را از عذاب آتش نگاه دار»

  قرآن همه مردم را به راه حق و بندگی خداوند فرا می خواند. زیرا اگر انسان بنده خدا نباشد بنده هوای نفس و شیطان خواهد شد که نتیجه آن سرگردانی را در پی خواهد داشت. بنابراین راه نجات از سردرگمی، بندگی کردن برای کسی است که ما را آفریده و صاحب اختیار ما و همه جهان است؛ همانطور که در آیات ۲۱ و ۲۲ سوره بقره می خوانیم:

  «یا أَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبَّکُمُ الَّذی خَلَقَکُمْ وَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ. الَّذی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِراشاً وَ السَّماءَ بِناءً وَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رِزْقاً لَکُمْ فَلا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَنْداداً وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ»

  «ای مردم! پروردگار خود را پرستش کنید آن کس که شما و کسانی را که پیش از شما بودند آفرید تا پرهیزکار شوید. آن کس که زمین را بستر شما و آسمان [جو زمین] را همچون سقفی بالای سر شما قرار داد و از آسمان، آبی فرو فرستاد و به وسیله آن میوه ها را پرورش داد تا روزی شما باشد. بنابراین برای خدا همتایانی قرار ندهید، در حالی که می دانید (هیچ یک از آنها، نه شما را آفریده اند و نه شما را روزی می دهند)»

  کوچک کردن
 4. آیا استخراج رمز ارز بیت کوین با موبایل معقول است؟ برای ورود به دنیای رمز ارزها و همچنین کسب درآمد از آن باید تجهیزاتی که این کار نیاز دارد را فراهم کنیم. همانطور که در مقاله های قبل مطالعه کردید، طریقه های مختلفی وجود دارد تا شما بتوانید ارز دیجیتال ” بیت کوین ” و یا رمز ارزهای دیگر استخراخ نمایید.ادامه مطلب ...

  آیا استخراج رمز ارز بیت کوین با موبایل معقول است؟

  برای ورود به دنیای رمز ارزها و همچنین کسب درآمد از آن باید تجهیزاتی که این کار نیاز دارد را فراهم کنیم. همانطور که در مقاله های قبل مطالعه کردید، طریقه های مختلفی وجود دارد تا شما بتوانید ارز دیجیتال ” بیت کوین ” و یا رمز ارزهای دیگر استخراخ نمایید.

  استخراج با ارز های دیجیتال با استفاده از گوشی امری دور از ذهن نیست اما به دلیل اینکه امکان دارد خساراتی به سخت افزار گوشی شما بخورد منطقی نباشد. زمانی که شما توسط دستگاه های ماینینگ شروع به انجام فرایند استخراج می کنید، هزینه هایی به شما تحمیل می شود، این هزینه ها شامل: برق، یک مکان مناسب، سیستم تهویه، سیستم خنک کننده و … می شود.  با این وجود عمل ماینینگ با گوشی خیلی سخت امکان پذیر است.

  شما قبل از تصمیم گیری باید معایب استخراج از طریق گوشی را در نظر داشته باشید. این معایب عبارتند از:

  1. کاهش سرعت گوشی ( زمانی که شما سیستم عامل گوشیتان را در اختیار انجام فرایند استخراج قرار می دهید، قطعا این امر موجب کند شدن گوشی شما خواهد شد و این عمل ممکن است ضررات زیادی برایتان به جا بگذارد. )
  2. کاهش عمر باطری ( زمانی که گوشی شما درر حال انجام فرایند استخراج است، باید بدون وقفه فعالیتش را ادامه دهد. شما نمی توانید هر از چند گاهی عملیات را متوقف و گوشیتان را به شارژ وصل کنید و یا اینکه گوشی را همزمان با انجام فرایند استخراج به شارژر متصل کنید. تمامی این عوامل باعث می شود تا عمر باطری گوشی شما کم شود . که این موضوع می تواند ضررات جبران ناپذیری را به سوی شما تحمیل کند. )
  3. خرابی های متعدد قطعات گوشی ( این کار توسط گوشی موجب می شود تا استهلاک قطعات گوشی بیشتر شود و همچنین این موضوع باعث می شود تا قطعات گوشی خراب شود. )
  4. داغ شدن بیش از حد گوشی ( زمانی که گوشی شما بی وقفه در حال کار باشد، باطری گوشی صدمه های زیادی می بینید. یکی از این صدمه ها داغ شدن آن است که این موضوع موجب می شود تا به قطعات دیگر فشار وارد شود و آسیب بزند. )

  آیا اپلیکیشن های ماینینگ گوشی همراه را می توان از فروشگاه گوگل پلی دانلود نمود؟

  استخراج بیت کوین با گوشی

  خیر، چندی پیش گوگل پلی تصمیم به حذف تمامی برنامه های ماینینگ گرفت و تمامی آن ها را حذف نمود.


  نرم افزار های استخراج بیت کوین نسخه سیستم عامل اندروید عبارتند از:

  برنامه Minergate :

  این اپلیکشن یکی از بهترین و شناخته شده ترین اپلیکشن های استخراج از طریق موبایل می باشد. این نرم افزار به غیر از بیت کوین قابلیت استخراج چند رمز ارز دیگر را نیز هم داد. بعضی از استفاده کنندگان از این نرم افزار در گذشته گفته اند که : این نرم افزار کارمز استفاده مقداری از توان سخت افزاری را پرداخت نمی کند.که در ادامه به آموزش برنامه Minergate می پردازیم.

  برنامه Crypto Miner  :

  شما می توانید با استفاده از این نرم افزار، هر رمز ارزی که با الگوریتم ” X11 ” توسعه داده شده است را استخراج کنید. “ Crypto Miner “ مانند نرم افزار های دیگر از ظاهر زیبایی برخوردار نمی باشد اما امکان اتصال به استخر را برایمان فراهم می کند.

  برنامه DroidMiner  :

  شما می توانید از طریق این نرم افزار از تمامی ارز هایی که از الگوریتم ” Sha-256 ” پشتیبانی می کند را استخراج نمایید. اکثر کاربرانی که از این اپلیکشن استفاده می کنند به طور کامل رضایت ندارند اما حدود ۱۰ هزار با دانلود شده است و امتیاز آن ۳ ستاره است. یکی از معایب این برنامه استفاده زیاد از باطری می باشد، تعدادی از کاربران اظهار داشتند که این نرم افزار باطری گوشیشان را زود تمام می کند.

  برنامه Electroneum :

  می توان گفت این نرم افزار تقریبا گزینه مناسبی از نظر کاربران می باشد. الکترونیوم تا کنون تقریبا یک میلیون دانلود داشته است و میانگین امتیازات کاربرها ، ۴ بوده است.

  این نرم افزار بر اساس رمز ارز الکترنیوم توسعه داده شده است ، با استفاده از این نرم افزار می توانید به عنوان پاداش بیت کوین به دست آورید. شما می توانید این نرم افزار را در سایت رسمی آن دانلود و نصب نمایید.

  کوچک کردن
 5. ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. این یعنی به جای اینکه بخواهید ارتباط خوبی برقرار کنید، نیاز به این دارید تا یک سوال درست را در زادامه مطلب ...

  ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. این یعنی به جای اینکه بخواهید ارتباط خوبی برقرار کنید، نیاز به این دارید تا یک سوال درست را در زمان مناسبی و به شکل مناسبی بپرسید.

  سوال و جواب

  از آنجاییکه پرسیدن اشتباهِ یک سوال می‌تواند منجر به این شود تا پاسخ اشتباهی دریافت کنید، با توجه به موارد زیر، به روش‌های پرسیدنِ درستِ یک سوالِ درست خواهیم پرداخت:

  • سوالات خود را دوستانه و شفاف بپرسید

  یک سوال اگر به بطور شفاف و دوستانه پرسده شود؛ سبب می‌شود تا فرد مقابل برای پاسخ دادن، حالت دفاعی به خود نگیرد و منظور سوال شما را بهتر درک کند

  •  حاشیه نروید

  در سوال پرسیدن، به حاشیه نپردازید و دقیقاً سوالی را بپرسید که مشخصاً به دنبال پاسخ برای آن هستید

  •  سوالی بپرسید که نیاز به توضیح داشته باشد و صرفاً تک جوابی نباشد

  سوالات کمی هستند که جواب‌هایشان بله یا خیر و یا درست یا نادرست است. تلاش کنید سوالاتی بپرسید که فرد مقابل بتواند با جزئیات کامل به شما توضیح دهد

  •  قدردان باشید

  از کسی که برای شما زمان قائل شده و به سوال‌تان پاسخ داده، قدردان باشید و تشکر کنید. چرا که ممکن است در ادامه نیاز باشد از او سوالات بیشتری کنید

  • سوالات خود را بیش از اندازه مستقیم نپرسید

  حتی اگر می‌خواهید پاسخ خاص و دقیقی از سوال‌تان دریافت کنید، آن را بیش از حد مستقیم نپرسید. مثلاً به جای اینکه بپرسید: “آیا ما باید محصول الف یا ب رو تولید کنیم؟ ” بپرسید: ” بازار به چه محصولی نیاز دارد و امکانات شما چگونه پاسخگوی تقاضا خواهد بود؟ ”

  • سکوت بهترین کار است

  برای پرسیدن سوال، بهتر است گاهی سکوت کنید. این کار باعث می‌شود تا فرآیند سوال – جواب مانند یک بازجویی به نظر نرسد و بهتر بتوانید منظورتان را برسانید.

  کوچک کردن
 6. از زمان اختراع میکروسکوپ های نوری در اواخر قرن شانزدهم میلادی تاکنون، این ابزارها بسیار پیشرفت کرده اند و به دانش کلی ما در زمینه های مختلف زیست شناسی و پزشکی افزوده اند. میکروسکوپ ها می توانند تصاویر را تا هزاران برابر بزرگ کرده و جزئیات ریزشان را نمایش دهند. دانش و فناوری میکروسکوپی نوری از زمان اادامه مطلب ...

  از زمان اختراع میکروسکوپ های نوری در اواخر قرن شانزدهم میلادی تاکنون، این ابزارها بسیار پیشرفت کرده اند و به دانش کلی ما در زمینه های مختلف زیست شناسی و پزشکی افزوده اند. میکروسکوپ ها می توانند تصاویر را تا هزاران برابر بزرگ کرده و جزئیات ریزشان را نمایش دهند.

  دانش و فناوری میکروسکوپی نوری از زمان ابداع اولین میکروسکوپ توسط رابرت هوک و آنتونی فن لیونهوک بسیار تغییر کرده و مدرن تر شده است. تکنیک های ویژه و دانش نورشناسی به انسان کمک کردند تا با ساختارهای ویژه بیوشیمیایی درون سلول های زنده آشنا شوند.

  میکروسکوپ ها حتی حالا وارد دوره دیجیتالی هم شده اند. با بهره گیری از دوربین های دیجیتال و دستگاه های بار جفت شده (CCD ها)، میکروسکوپ ها حالا می توانند از نمای زیر لنزها عکسبرداری نیز انجام دهند. با این حال، بیس و پایه میکروسکوپ ها همانی است که چند صد سال پیش به کار برده شد و این روزها در کلاس های عملی زیست شناسی یاد می گیریم.

  نحوه کارکرد میکروسکوپ بسیار شبیه به یک تلسکوپ است که برای مشاهده ستاره ها از آن استفاده می کنیم. اما چندین تغییر کوچک سبب شده تا تفاوتی عظیم میان این دو دستگاه پدید آید.

  یک تلسکوپ باید مقادیر بسیاری از نور ساطع شده توسط اجسام دور را در گستره وسیعی از تاریکی کهکشان جمع کند. بنا به همین دلیل، تلسکوپ نیازمند لنزهای آبژکتیو بزرگ است. چون لنزهای آبژکتیو بزرگ هستند، تلسکوپ تصویر شیء را در نقطه کانونی دوری نمایش می دهد که به همین دلیل، تلسکوپ ها بسیار طویل هستند. سپس، بخش انتهایی تلسکوپ که جلوی چشم انسان قرار می گیرد، تصویر را پیش چشم بزرگ نمایش می دهد.

  برخلاف تلسکوپ، یک میکروسکوپ، نور را از محیطی بسیار محدود شده و باریک که به شکلی قابل قبول نورانی شده جمع می کند. نمونه زیر لنزهای آبژکتیو قرار گرفته و نور به میزان کافی از درون آن گذر می کند. به جای تصویربرداری از اجسامی عظیم که میلیون ها کیلومتر با ما فاصله دارند، تلسکوپ از جسمی که تنها چند میلیمتر از آن فاصله گرفته نور را دریافت می کند.

  میکروسکوپ زمینه روشن

  در عوض، لنزهای آبژکتیو میکروسکوپ هم بسیار کوچک و کروی هستند. کوچک و کروی بودن لنزها سبب کاهش فاصله نقطه کانونی خواهند شد (برعکس تلسکوپ)، به همین دلیل میکروسکوپ بسیار کوچک است. سپس، تصویر گرفته شده از لنزهای آبژکتیو توسط قطعه ای دیگر به نام لنزهای چشمی بزرگ می شود.

  اختلاف بزرگ بعدی میان تلسکوپ و میکروسکوپ، وجود منبع نوری و کاندنسور در میکروسکوپ است. واضح است که منبع نوری وظیفه روشن کردن نمونه زیر میکروسکوپ را به عهده دارد اما کاندنسور می تواند میزان ورود نور را کنترل کند. بسته به نوع و ضخامت نمونه، می توان دریچه قرار گرفته در بالای منبع نوری و زیر نمونه را باز یا بسته کرد، تا ورود نور را کنترل کرد.

  مورد بعدی اینکه، تلسکوپ لنز ثابت آبژکتیو و لنزهای قابل تعویض چشمی دارد اما میکروسکوپ دقیقا در نقطه مقابل، لنزهای قابل تعویض آبژکتیو و لنز ثابت چشمی دارد. با تغییر لنزها، می توان میزان بزرگنمایی را کنترل کرد.

  یک میکروسکوپ نوری، چه مدل های ساده دانش آموزی و چه مدل های پیشرفته که در آزمایشگاه های تحقیقاتی وجود دارند، باید اجزای زیر را داشته باشند:

  • سیستم کنترل نمونه: این بخش از نمونه وظیفه محکم نگه داشتن نمونه را در سر جای خود دارد. گیره ها لام را محکم در بر می گیرند تا تکانی متوجه حال آن نشود. در کنار لام، تکه های آهنی خط کش مانندی قرار گرفته اند که درجه هایی روی آن مشخص شده. با استفاده از این اعداد و ارقام می توان جایگاه عکس در نمونه را ثبت کرد تا نمایش آن زیر میکروسکوپ دیگری سریع تر شود. در واقع این خط کش ها، آدرس تصویر در نمونه را به محقق می دهند. نمونه روی استیج قرار می گیرد و در مرکز استیج، یک حفره وجود دارد تا نور از آن عبور کرده و زیر نمونه بخورد. بسته به نوع میکروسکوپ، یک، دو یا چند پیچ، میزان حرکت عمودی استیج را کنترل می کنند.
  • سیستم روشنایی: منبع نور و کندانسور مهم ترین بخش های سیستم روشنایی هستند. منبع نور یک چراغ پر قدرت است که شدت نور آن کم و زیاد می شود و کندانسور در بالا آن قرار گرفته تا میزان نور ورودی را کنترل کند.
  • لنزها: دو نوع لنز در بالا و پایین لوله اصلی قرار گرفته اند. یک الی چند لنز آبژکتیو در قسمت انتهایی برای تنظیم میزان بزرگنمایی و یک لنز چشمی یا آکولار برای مشاهده تصویر زیر میکروسکوپ.
  • فوکوس: روی بدنه میکروسکوپ، معمولا دو پیچ قرار گرفته که هر کدام با سرعتی خاص استیج را بالا و پایین می برند. این دو پیچ برای تنظیم لنزها و نمونه و قرارگیری آن ها در فاصله کانونی درست بسیار موثرند.
  • قسمت های پشتیبانی کننده: میکروسکوپ ها عمدتا سنگین هستند و از فلزات محکم برای ساخت آن ها استفاده می شود. اگر سعی در بلند کردن آن ها داشته باشید متوجه می شوید که چه پایه های پهن و محکمی دارند. این قسمت ها در ثابت نگه داشتن و استحکام کلی میکروسکوپ نقشی موثر دارند. اگر این دستگاه به راحتی از جای خود تکان بخورد و ثبات کافی در بخش های مختلف آن وجود نداشته باشد، پژوهشگر هیچگاه نمی تواند به راحتی نمونه ها را مورد مطالعه قرار دهد.

  میکروسکوپ فلوئورسنس - سلول های عصبی

  میکروسکوپ فلوئورسنس – سلول های عصبی
  وقتی با استفاده از یک میکروسکوپ، نمونه ای را مشاهده می کنید، کیفیت تصویر به یکی از فاکتورهای زیر وابسته است:

  • روشنایی: چقدر تصویر دریافتی روشن یا تیره است؟ میزان روشنایی وابسته به عملکرد و تنظیم صحیح واحدهای روشنایی است. می توانید لامپ قرار گرفته در منبع نور را تغییر داده یا حتی به سادگی میزان نور را کم و زیاد کنید. تنظیم کندانسور نیز برای دریافت نور مناسب اهمیت دارد.
  • فوکوس: اگر تصویر مات و بی کیفیت باشد، باید با استفاده از پیچ های تنظیم، استیج (که نمونه روی آن قرار گرفته) را اندکی بالا و پایین ببرید تا تصویر در فاصله کانونی مناسب قرار بگیرد. میزان ضخامت لامل (شیشه باریکی که روی نمونه قرار می گیرد) نیز در این زمینه نقشی مهم ایفا می کند.
  • رزولوشن: هرچه دیافراگم عددی لنزهای آبژکتیو بیشتر باشد، رزولوشن و وضوح تصویر نیز بهتر خواهد شد. طول موج نوری که از درون لنزها می گذرد نیز در نمایش رزولوشن مناسب اهمیت دارد.
  • کنتراست: کنتراست نیز وابسته به سیستم روشنایی است و با تغییر شدت نور می توان آن را کنترل کرد. مواد شیمیایی خاصی که به نمونه اضافه می شوند نیز کنتراست را دستخوش تغییر می کنند.

  تصویر کنه زیر میکروسکوپ

  به ترتیب از راست به چپ: راینبرگ، زمینه تاریک، زمینه روشن – تصویر کنه زیر میکروسکوپ
  مشکل بعدی مشاهده نمونه زیر میکروسکوپ آن است که تصاویر کنتراست کافی را ندارند؛ خصوصا اجزای زنده مثل سلول ها. اما رنگدانه های طبیعی که برای مثال درون برگ گیاهان دیده می شوند، کنتراست مناسبی را پدید می آورند.

  یک راه برای بهبود کنتراست، رنگ آمیزی نمونه با مواد شیمیایی خاصی است که فقط روی بخش های خاصی از سلول تاثیر می گذارند. راه حل های مختلفی ابداع شده اند تا کنتراست را بهبود دهند. عمده تلاش ها در بخش سیستم روشنایی و نوع نوری که از حفره استیج می گذرد صورت گرفته.

  برای مثال، یک میکروسکوپ زمینه تاریک از کندانسوری استفاده می کند که عمده نور تابیده شده را دفع کرده و صرفا بخش خاصی از روشنایی را به نمونه می تاباند و این پروسه را دقیقا همانند یک کسوف انجام می دهد.

  میکروسکوپ های مختلف برای مطالعات متنوع کاربرد دارند که در زیر به شکلی کلی به آن ها اشاره می کنیم اما وارد جزئیات شان نمی شویم:

  • زمینه روشن: تقریبا عمده تصاویری که در کتاب ها و وبسایت ها مشاهده کرده اید، توسط میکروسکوپ های زمینه روشن گرفته شده اند. این تکنیک کنتراست بسیار اندکی دارد و برای مشاهده بهتر نمونه باید به رنگ آمیزی آن روی آورد.
  • زمینه تاریک: در این روش، همانطور که پیش تر ذکر شد، کندانسور میزان نور تابیده شده را کنترل می کند.
  • نورپردازی راینبرگ: نورپردازی راینبرگ تقریبا مشابه به روش زمینه تاریک است، اما با این تفاوت که طی این نورپردازی، یک سری فیلترهای خاص، رنگ آمیزی چشمی برای نمونه انجام می دهند، بدون آنکه واقعا رنگ آمیزی صورت پذیرد.
  • فاز کنتراست: این تکنیک بهترین راه مطالعه نمونه های زنده مثل سلول های کشت شده است. در یک میکروسکوپ فاز کنتراست، ابزارهایی حلقه مانند در لنزهای آبژکتیو و کندانسور، نور را به چند بخش تقسیم می کنند. نوری که از مرکز می گذرد، با نوری که از کناره های نمونه می گذرد ترکیب می شود و تصویری تاریک تر از پس زمینه پدید می آورد.

  تصویر انگل زیر میکروسکوپ

  • دیفرانسیل کنتراست تداخل (DIC): روش DIC از فیلترهای قطبی و منشورها برای جداسازی و جمع آوری دوباره مسیرهای نوری استفاده می کند تا یک تصویر سه بعدی از نمونه ارائه دهد. روش DIC به نام نومارسکی، مخترع آن نیز شناخته می شود.
  • مدولاسیون کنتراست هافمن: این شیوه نیز مشابه روش نومارسکی است، با این تفاوت که پلیت های آن دارای شکاف های ریزی در محور موازی و عمود بر جهت تابش نور دارند. از این طریق نیز تصاویر سه بعدی پدید می آید.
  • پولاریزاسیون: این میکروسکوپ ها از دو پولاریزه کننده در دو جهت نمونه استفاده می کنند که عمود بر هم قرار گرفته اند. بنابراین فقط نوری که از نمونه می گذرد، به عدسی چشمی می رسد. نور در این حالت حین گذر از فیلترها پولاریزه می شود.
  • فلوئورسنس: این مدل میکروسکوپ ها از نورهای طول موج کوتاه و پر انرژی (معمولا فرابنفش) استفاده می کنند تا الکترون های موجود در مولکول های خاص را تحریک کرده و آن ها را به سطح بالاتری از مدار چرخشی خود ببرد. در این حالت مولکول ها تابشی خاص پیدا می کنند و تصویری حاصل می شود.

  میکروسکوپ های نوری می توانند اجزای سلول زنده، بافت ها و حتی جزئیات چیزهای غیر زنده مثل یک تکه سنگ یا بخشی از خاک را به ما نشان دهند. ساده و پیشرفته، همه میکروسکوپ ها طی قرن های گذشته کمک بسیاری به بشر کرده اند و سطح دانش و بهداشت عمومی را بهبود بخشیده اند.

  منبع:

  HowStuffWorks

  کوچک کردن
 7. معامله گری یا Trade چیست؟ فکر کنید شبکه ای از میلیون ها مغز در حال کار بر روی یک هدف هستند، چیزی را بخرند و با بالاتر بفروشند تا سود کسب کنند. در این بازار میلیون ها نفر، پشت سیستم های خود در حال تحلیل و معامله گری هستند. این فرایند شامل دو بخش است: خرید و فروش! یعنی اینکه وقتی شما چیزی رو می خرید فادامه مطلب ...

  معامله گری یا Trade چیست؟

  فکر کنید شبکه ای از میلیون ها مغز در حال کار بر روی یک هدف هستند، چیزی را بخرند و با بالاتر بفروشند تا سود کسب کنند. در این بازار میلیون ها نفر، پشت سیستم های خود در حال تحلیل و معامله گری هستند. این فرایند شامل دو بخش است: خرید و فروش!

  یعنی اینکه وقتی شما چیزی رو می خرید فردی در طرف دیگر به شما فروشنده است. جالب اینجاست که هر دو مطمئن هستید که در این معامله سود می کنید. اما اولین اشتباه شما از همین جا شروع می شود. فقط یک نفر از شما برنده ی معامله است…

  پس اگر ما نقشه ای کشیدیم و طبق آن پیش رفتیم، اما بازار روی دیگری به ما نشان داد پس رسما آن طرفی هستیم که بازنده قرار دارد، و باید سریعا از بازار خارج بشیم. این کار را با قرار دادن Stop-Loss یا “حد ضرر” انجام می دهند. اگر به حد ضرر اعتقادی ندارید سریعا این مقاله را ببندید و نزد یکی از بانک های سر کوچه خود حساب بلند مدت باز کنید و سود بانکی دریافت کنید!

  معامله گر یا Trader کیست؟

  در صورتی معامله گر می شوید که تمامی جملات زیر را بلند و رسا بخوانید و در حالی که دست راست خود را بالا گرفتید، بگویید…

  • عهد می بندم که بیش از ۲ ساعت در روز نمودار بازی نکنم (برای یادگیری اولیه عیب ندارد)
  • عهد می بندم که از لحاظ شرایط روحی روانی در وضعیت خوبی برخوردار باشم.
  • عهد می بندم که با پول قرضی دیگران، پول بورسیه، اسباب منزل، ماشین، زمین، سرمایه های ثابت و مایحتاج زندگی معامله نمی کنم.
  • عهد می بندم که پولی را که وارد معامله می کنم از دست رفته بدانم. (ولی واقعا قرار نیست از دست بره!)
  • عهد می بندم که هر روز نسبت به دیروز ۱۵ دقیقه تحقیق و بیشتر یاد گرفته باشم.
  • عهد می بندم که صبور باشم و هرگز رویا پردازی نکنم. همینطور طمع کار نباشم.
  • عهد می بندم که قبل از خرید “حد ضرر” را پیدا کنم.
  • عهد می بندم که حفظ سرمایه ام را بیش تر از کسب سود مهم بدانم.

  حال نفس عمیقی کشیده دست خود را پایین آورده. تبریک می گویم شما هم اکنون به صورت اسمی معامله گر شناخته می شوید 🙂


  مهارت و یادگیری

  خب یک سری از علاقه مندان نمیدانند از کجا شروع کنند یا چطور شروع کنند؟ و بعضی ها خرید و فروش های خودشان را حتی بدون نگاه انداخت به چارت انجام می دهند (مثل دلار، طلا و سکه …) شاید شما در یکسری از معامله های خود پیروز باشید اما این همیشگی نیست و در مدت زمان طولانی مثلا یکسال، ضرر ها بیش تر از سود است.

  همیشه چارت را ناظر بر اعمال خود بدانید تا رستگار شوید.

  برای تحلیل چارت باید از رفتار قیمت در گذشته، پیش بینی خود را از آینده بیان کنید. حال فرض کنید که ترید کردن یک بازی هست و این بازی یک سری قواعد دارد. هر چقدر این قواعد (که بعدا بهش میگیم استراتژی ترید) واضح تر باشد، بقیه هم مانند شما فکر می کنند و آنجاست که قیمت باب میل شما رفتار می کند.

  پس همیشه به دنبال قواعدی باشید که واضح باشد تا همه مانند شما رفتار کنند (در اکثر مواقع)

  مانند خطوط حمایت و مقاومتی، که قیمت پس از برخورد با آن در جهت عکس، به مقدار زیادی حرکت کرده است. حال اگر در گذشته این اتفاق ۵ بار تکرار شده باشد پس احتمال رویداد آن برای بار ۶ وجود دارد. باید یاد بگیریم با زبان بازار با خودش صحبت کنیم.

  حتما هر روز چیزی رو یاد بگیرید که قبلتر نمی دانستید. حتی شده یک نکته بسیار مختصر. برای اینکار می توانید از منابع معتبر خارجی استفاده کنید. اگر مشکل زبان انگلیسی دارید می توانید از منابع با زبان فارسی استفاده کنید. سایت babypips.com یک منبع معتبر است که می توانید ترید را از آنجا شروع کنید. همینطور اگر از پیش بدنبال مطلبی هستید می توانید از YouTube استفاده کنید. من خود به شخصه قبل از خواب همیشه ۱۵ دقیقه از یوتیوب کسب علم می کنم.

  استراتژی و برنامه معاملاتی

  این بخش مانند مسواک، کاملا شخصی هست. یعنی هر فردی یک یا چند نوع استراتژی به خصوص خودش را دارد. گفته می شه:

  “پذیرفتن استراتژی ترید چیزیست که مستقیما با شخصیت شما در تعامل است.”

  بر فرض مثال یکی دوست داره تا رویت نشانه های اولیه برگشت قیمت سریع وارد معامله بشه و با درج حد ضرر تنگ شانس خودش رو امتحان کنه و شاید شخص دیگری نیاز داره که چند تا تایید بیشتری از یک الگو بگیره تا وارد آن بشه. یکی اسکالپ (به معامله زیر چند دقیقه و کوتاه گفته می شود) رو به ترید روزانه (بین ۱ تا ۲۴ ساعت) ترجیح می ده و دیگری ترید های میان مدت (بین ۱ تا ۳ ماه) رو ترجیح می ده.

  برای اینکه بدانید استراتژی معامله‌گری مناسب شخصیت شماست باید اون رو بک تست (آزمودن در گذشته) کنید.

  استراتژی و برنامه معاملاتیهر معامله گر استراتژی مخصوص به خود را دارد

  پایبندی به معامله خود

  من به شخصه تریدر های حرفه ای زیادی دیدم که قواعد رو خوب بلد هستن اما به آن پایبند نیستند. بعضی اوقات شده که نقشه ورود و خروج کشیده شده اما وسط معامله، احساسی عمل می شه و آتیش می زنه به سهم خودش! بعد هم که سناریو مد نظر رخ میده چیزی جز افسوس نیست.

  همیشه به نقاط ورود، خروج و حد ضرر خود پایبند باشید و آن را تغییر ندهید.

  غلبه بر خود

  حتی نوستروداموس هم توان پیش بینی دقیق قیمت ها را ندارد و ممکنه رکب بخوره (مثله ۲۰۱۲!). اگر چند ساعتی و یا روزی در ضرر هستید و با بالا پایین شدن سریع قیمت ها ترس وجود شما رو می گیره باید بگم که این خاصیت بازار هست. هیچ وقت ما نمی توانیم در کف کف وارد شویم.

  اگر روند قیمتی رو درست تشخیص داده باشیم و به اون پایبند باشیم احساس ضعف و ترس نمی کنیم و منتظر میشیم که به تارگتمان یا حد ضرر بخورد.

  از پشت چارت نشینی به شدت پرهیز کنید و فقط ۲ الی ۳ نقطه زمانی در شبانه روز را انتخاب کرده و برای چک کردن وضعیت تحلیل فقط به آن سر بزنید. تریدر های حرفه ای با در نظر گرفتن تارگت و حد ضرر های متغیر تنها ۱ الی ۲ بار در روز، معاملات خود را بررسی می کنند. قیمت ها به دلیل نوساناتی که دارند به ما حمله ی عصبی وارد می کنند و ممکن هست دست به کاری بزنیم که چیزی جز پشیمانی حاصل نکند.

  به یاد داشته باشید که معامله گری نشان گر خود شما در معامله هاست.

  حد ضرر

  در سال های باستان (یعنی خیلی قدیم) گفته شده که اگر کسی به حد ضرر اعتقاد ندارد کلا معامله گری رو ببوسه بزاره کنار! انسان ها جایز الخطا هستند و آیه نازل نشده که تمامی معاملات ما باید با سود خارج شود. خیر چنین نیست! حد ضرر برای مواقعی هست که تحلیل ما درست نیست و یا به دلیل شرایط اقتصادی سیاسی قیمت در نمودار مسیر دیگری را انتخاب میکند. یکی از اشتباهات خود بنده نداشتن حد ضرر بود که منجر به فاجعه از دست دادن ۱۵۰ میلیون سرمایه شد. شبیه به من نباشید 🙂

  حد ضرر خود را تنگ قرار ندید و فضای کافی برای بازی حرکات قیمت فراهم کنید.

  حد ضررحد ضرر شما را از ورشکستگی نجات می دهد

  ذهن فریبکار

  بعضی مواقع بخاطر اینکه زیاد به نمودار نگاه می کردم توهم می زدم و یک الگو در آن مشاهده می کردم. دلیل این بود که ذهن من می خواست اونی رو ببینم که واقعا می خوام ببینم.

  “اگر در ۲۰ ثانیه اول بررسی نمودار الگویی را مشاهده کردید که هیچ! اگر خیر، بدونید که توهمی بیش نیست.”

  به یاد داشته باشید که شما برای خرید یک ماشین یا خانه حتی شده روز ها اون رو بررسی می کنید اما برای خرید سهمی کمتر از ۳ دقیقه زمان می گذارید. دلیل این است که شما نگرانید از سود جا بمانید. وحشت وجود شما رو فرا میگیرد، نفس های کوتاه و سریع، مردمک چشمان شما گشاد میشود و درجه دمای بدن شما سرد میشود. اگر چنین حالتی را در خود مشاهده کردید، باید بگم دچار ترس از دست دادن یا FOMO شدید.

  “قبل از ورود به بازار حداقل ۱ روز آن سهم را زیر نظر داشته باشید و منتظر فرصت خوب باشید.”

  یادداشت برداری

  زمانی که می خواهید تریدی را شروع کنید بدلیل اینکه ترس از دست دادن سود یا FOMO به شما حاکم است معمولا عهد هایی که به خود دادید رو فراموش می کنید. این عهد ها را جایی نوشته و قبل از هر ترید آن را بلند بخوانید. همینطور اگر عهد جدیدی در راه کشف کردید به گنجینه اضافه کنید تا همیشه با شما همراه باشد.

  سعی کنید نکات و تجربه های خود را از هر معامله یادداشت و قبل از شروع هر معالمه آن را یک بار مرور کنید.

  پیاده روی و رژیم سالم

  ترید کردن شغلی هست که نیاز به نشستن روی صندلی و پشت میز دارد و از آنجایی که ذهن شما با سود دهی شما رابطه کاملا مستقیمی دارد باید این رابطه را همیشه تازه نگه دارید.

  با قرار دادن پیاده روی در برنامه روزانه خود ذهن خود را همیشه تازه نگه دارید و از آن پول کسب کنید.

  میوه جات و سبزی جات تازه باعث می شه که ذهن شما بازدهی بهتری داشته باشه و در معاملات سودمند تر عمل کنید. همچنین برنامه خواب خود را تنظیم کنید. نه خفاش شب باشید نه مرغ سحرخیز. به هر حال پول باشد ولی سلامت نباشد باز هم بدرد نمی خورد!

  بازار های فارکس و بورس سهام ایران و جهان ساعات و روز های مشخصی دارد که این باعث می شود شما ذهن خود را یک تا دو روز از معامله گری دور کنید و به آن استراحت بدید. ذهن شما همانند یک معدنچی انرژی مصرف می کند. اما بازاری مثله کریپتو به صورت ۲۴ ساعته هست و کار مدام در این بازار کم کم فرسایشی می شود.

  پیاده روی و انتخاب رژیم غذاییپیاده روی و انتخاب رژیم غذایی بازدهی ذهنی شما را به صورت چشم گیری زیاد می کند.

  ترید های مکرر و انتقام از بازار

  به یاد داشته باشید که بعد از به اتمام رسیدن یک معامله خود دوباره سراغ آن سهم نروید چون در اکثر مواقع آن سهم حرکت زیادی کرده (به قله یا دره رسیده) پس معامله کردن دوباره آن ریسک زیادی به همراه دارد. شاید معامله بعدی هم به سود برسد اما عقل می گه که ریسک بی جا ممنوع! معمولا به یه جایی می رسید که چند تا از ترید های پشت سر هم شما به ضرر ختم می شود اینجاست که روند بازار را کاملا اشتباه شناسایی کردید.

  پیشنهاد می کنم پس از اینکه به چند معامله ضرر ده رسیدید فورا ترید را متوقف کنید و برنامه پیاده روی خود را انجام دهید. تا چند روز هم سراغ مارکت نروید.

  تریدی که منجر به ضرر شود باعث بوجود آمدن ترس در شما می شود و دیگر فرصت های ناب بازار را از دست میدهید. ترید هایی که منجر به سود شود به شما اعتماد بنفس کاذب می دهد و روند بازار را اشتباه می بینید.

  حفظ سرمایه رکن اصلی

  اصلی ترین رکن در معامله گری حفظ سرمایه است حتی از سود بردن هم مهم تره. بی جهت خود را وارد بازار نکنید و برای سرمایه خود ارزش قائل بشید. مورد هایی بوده که بازار فاقد انرژی بوده و با ترید کردن روی آن ها چیزی جز ضرر عایدم شده.

  اگر معامله گران یاد بگیرند که گاهی اوقات ترید نکردن خود به تنهایی سودآور است، دیگر غمی نداشتیم.

  مدیریت سرمایه

  خوب مشخصه ریسک یعنی مقدار ضرر و ریوارد یعنی مقدار سود. یعنی اگر معامله من طبق پیشبینی نرفت و حد ضرر من فعال شد چه مقدار ضرر باید متحمل بشم؟ به طور کلی کانسپت اینگونه است:

  در هر معامله، اگر حد ضرر شما فعال شد، چند درصد از سرمایه کل شما کم میشود.

  خیلی از افراد دقیقا به همین روشی که می گم معامله می کنن. در یک نقطه ورود تصادفی میکنن، استاپ رو ۵% میگیرن و حد سود رو ۱۰% و منتظر میشن که قیمت به یکی از این ساید ها برخورد کنه. این بارزترین شیوه قمار هست! یک تریدر آگاه، ابتدا تحلیل میکند، نقاط ورود و خروج را میسنجد و بررسی میکند اگر معامله او به حد ضرر خورد چند درصد از سرمایه او تحت شعاع قرار میگیرد. من به شخصه معاملاتم رو طوری تنظیم کردم که اگر حد ضررم فعال بشه مقداری که از دست میدم برابر میشه با ۵% از کل سرمایم.

  به بیان دیگر در صورتی که تحلیل تکنیکال به من بگوید استاپ رو باید ۱۲% بگیری، من باید حجم معامله رو طوری تنظیم کنم که اگر ۱۲% ضرر کردم، معادل بشه با ۵% کل سرمایم.

  حال در تنظیم حد سود باید طوری رفتار کنم که دربدترین سناریو، میزان سود و ضررم برابر باشد اگر چنین رخ بدهد، عبارت معروف ریسک به ریوارد (Risk to Reward) که حتما به گوشتون خورده، برابر با ۱ میشه. فرمولش هم خیلی ساده هست میزان سود تقیسم بر میزان ضرر. در مثال بالا میزان ضرر ۱۲% بود و میزان سود هم فرض می گیریم ۱۲% باشه. پس با تقسیم ۱۲ به ۱۲ مقدار حاصله برابر با ۱ میشود. حال هرچقدر میزان سود بیشتر باشه عدد حاصله بزرگتر میشه که نشان دهنده فرصت خوب معامله هست.

  اینطور نیست که شما الکی یک تارگت بگیرید و ضرر را کمتر از سود بگیرید. باید در تحلیل و استراتژی ورود و خروج اعداد به دست آمده این داستان را به شما بگویند.

  وقت طلاست، نمودار بازی ممنوع!

  هر چقدر برایتان بگویم که زمان خود را زیاد صرف چک کردن تماشای نمودار کردم، کم گفتم! در بسیاری مواقع با بالا پایین شدن قیمت دست به دعا می شدم و در این فراز و نشیب ها، عصبی یا به روان خودم صدمه می زدم یا وقتم را هدر می دادم. می تونستم به جای تماشای نمودار، کمی مطالب آموزنده یا پیاده روی و یا کارهای دیگری به صورت موازی کاری انجام بدم.

  هرگز پس از معامله به تماشای نمودار نشینید زیرا کاری خواهید کرد که به جز پشیمانی یا صدمه به خود، چیزی دیگر عاید نخواهد شد. مهم ترین آن از دست رفت زمان است!

  پشت نمودار نشینیپشت نمودار نشینی چیزی جز ضرر در هر صورت برای شما نمی آورد.

  تاثیر لحظه ای از دیگران

  مشورت کردن خوب است اما عمل کورکورانه به آن نه. گاهی شده که به خوبی ارزی را تحلیل کرده ام اما از تحلیل فلان کانال تلگرام یا فلانی تو یک گروه نظرم را عوض کردم. در این موقع دو حالت دارد یا فرد تحلیل خود را نقض کرده، یا معامله خود را در ضرر و یا سود کمتر می بندد.

  نظرات یا مطالب دیگران را جدی نگیرید و به تحلیل خود پایبند باشید. بالاخره یک روزی شما هم یاد خواهید گرفت.

  سرمایه زیاد ممنوع

  در صورتی که پول اضافی دارید می تونید با هر چقدر که دلتان بخواهد ترید کنید اما بازم نه هر چقدر! به طور کلی یک دهم از پولی که اضافه دارید را وارد این کار کنید. اما اگر به مقاصد آموزشی میارید و جدی هستید، می توانید با ۱۰۰-۲۰۰ دلار شروع کنید و فکر کنید این پول هزینه کلاس درس شماست.

  هرگز پول قرضی وارد نکنید تا آرامش روانی داشته باشید. پول قرضی بر روی معاملات شما تاثیر منفی می گذارد.

  جمله پولساز Trend is Your Friend

  یکی از دوستان من که در روسیه زندگی می کند، باور نمی کنید اما با تکیه فقط به همین جمله میلیونر شد! یه معامله گر بر خلاف جهت بازار حرکت نمی کند. اگر تحلیل می گه که این ارز هنوز ارزان است (با توجه به این که RSI اشباع خرید را نشان می دهد) و روند صعودیست، باز می خریم. به طور کلی شرط بندی در جهت عکس بازار می تواند ضرر بدی به شما تحمیل کند. در شرایطی دیده شده است که تریدر بسته به استراتژی معاملاتی خود این کار را انجام می دهد اما با این تفاوت که می داند چه میکند!

  همیشه اعتماد کنید که روند بهترین دوست شماست 🙂

  بهترین دوست شما روند استبهترین دوست شما “روند” است.

  اندیکاتور ها، دشمن معضل

  در هیچ کجای دنیا نیامده که فلان اندیکاتور می تواند شما رو پولدار کند. اگر این بود شما حتی قادر به پیدا کردن اون اندیکاتور نبودید. اندیکاتور هایی که واقعا پول ساز هستند همیشه در خفا هستند و صاحبان آن در حال پول در آوردند. نگران نباشید به زودی این رو خواهید فهمید.

  خودم در آن اوایل بالغ بر ۶-۷ اندیکاور رو همزمان باز می کردم و روی آن ها تحلیل می کردم. با قطعیت می توانم بگم که اندیکاتور ها هر کدام مشکلات خودشان را دارند و نمی توانند برای شما پیشگویی کنند. در واقع شرایط فعلی نمودار را برای شما بازگو خواهند کرد.

  حال باید چه کرد؟ اصلی ترین داستان ها توسط خود کندل ها بازگو می شود فقط کافیست به داستان آن ها توجه و دقت کافی داشته باشید، داستان پردازی آن ها شما را ثروتمند می کند. حال برای تایید کردن داستان کندل ها از اندیکاتور ها استفاده کنید مثلا بنده به شخصه از واگرایی در RSI استفاده میکنم. به داستان کندل ها Price Action می گویند که دوره های آموزشی آن ها با قیمت های نجومی در حال برگذار شدن هست. کافیست با سرچ در اینترنت یا رجوع به مقاله بنده در مورد پرایس اکشن به یادگیری آن بپردازید.

  اصلی ترین چیزی که باید به آن دقت کرد داستان کندل های راستگوست که بنام Price Action می شناسیم.

  قمار خالص با اهرم بالا

  اهرم (یا Leverage) هم خوب است هم بد! بعضی اوقات طمع و ترس از دست دادن چشمان شما را می گیرد و به تنها چیزی که فکر میکنید All-In هست. درست مثل یک پوکر باز! اما دقیقا این کار شما قمار است. پیشنهاد من بردن پول خود در کازینو های لاس وگاس یا پوکر های شبانه هست چون ما در معالمه گری قمار مهندسی و حساب شده انجام می دهیم. از جمله خود من تا حالا ۴ بار لیکوئید شدم (یعنی سرمایه ام به کلی رفته). اینطور که با اهرم های بالای ۵۰ معامله کردم و بدون در نظر داشتن حد ضرر با افت تنها ۲ درصد از قیمت، کل سرمایه پر شد.

  معامله گری قمار نیست و استفاده از اهرم به جای خود درست است. بهتر است رابطه ای میان عدد اهرم و ریسک به ریوارد بدست آورید.

  خیال پردازی

  این خیال پردازی خیلی چیز بدی هست چون منجر به چند فاجعه دیگر می شه:

  ۱) زمانی که خیال پردازی می کنید و خود را در کف تصور می کنید و تارگت را ۱۰۰۰ برابر بالاتر قرار می دهید، معمولا حد ضرر فراموشتان می شود یا آن را خیلی کم در نظر می گیرید.

  ۲) رشد ارز حتی تا ۳۰ درصد هم شما را ارضا نمی کند و منتظر سود های تخیلی هستید. چیزی نمی گذرد که وارد ضرر می شوید.

  ۳) وقتی بیشتر در ضرر می روید تحلیل های من درآوردی خود را روی می کنید تا شاید جان عذاب کشیده شما کمی آرام گیرد. اما حرکت سخت بعدی بازار شما را ضربه فنی می کند.

  ۴) تبریک می گوییم شما هم اکنون معامله ای را که ۳۰% در سود بود، به ۶۰% ضرر تبدیل کردید. این قضایا بیشتر به بازار کریپتو بر می گردد جایی که اکثر معامله‌گران آن حرص و طمع سود را دارند!

  نتیجه گیری

  این نکاتی بود که من طی این ۳ سال به شما یاد دادم. فکر کنم ارزش این مقاله بیش از این اعداد و رقم باشد. البته بستگی به خواننده آن هم دارد که برای یادگیری چقدر هزینه تجربه و یادگیری پرداخت میکند. باشد که شخصی از این ها استفاده کند و راهی که دیگران رفته اند، تکرار نکند.

  اگر تجربه های که یادگرفتید، موفق آمیز بود، من رو دنبال کنید 🙂

  کوچک کردن
 8. اکونومیست چندین سال پیش یک نظرسنجی انجام داد. این آزمایش برای این بود که ببیند چه مدت طول می کشد و یا هزینه آن چقدر است و چند دفتر باید برای راه اندازی شرکتی با سرمایه حدود 200000 دلار آمریکا راه اندازی کرد. برای درک بیشتر فرض کنید این کار را در پایتخت خود انجام دهید. و برنده واقعی کانادا بود به معنادامه مطلب ...

  اکونومیست چندین سال پیش یک نظرسنجی انجام داد.

  این آزمایش برای این بود که ببیند چه مدت طول می کشد و یا هزینه آن چقدر است و چند دفتر باید برای راه اندازی شرکتی با سرمایه حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار آمریکا راه اندازی کرد.

  برای درک بیشتر فرض کنید این کار را در پایتخت خود انجام دهید.

  و برنده واقعی کانادا بود

  راه اندازی بیزینس در کانادا

  به معنای واقعی کلمه ۲ روز ، ۲ دفتر و هزینه آن ۲۰۰ دلار است. اولین سفر به دفتر شرکت ها برای ثبت شرکت بود. سفر دوم روز بعد به اداره مالیات بود تا شماره مالیات فروش و دستورالعمل های خود را برای گرفتن مالیات از حقوق برای ارائه به دولت های استانی و فدرال دریافت کنید.

  تبریک می گم شما شرکت خود را راه اندازی کردید.

  در مقایسه با کشور های دیگر:

  اتریش؟ شش ماه و ۵۰۰۰۰ دلار هزینه.

  فرانسه؟ فراموش نکنید که برای ثبت آدرس شرکت به اداره پست مراجعه کنید. حدود ۲۰ سفر دیگر نیز باید انجام دهید.

  ایالات متحده دومین موقعیت نزدیک بود ، اما شما مجبور هستید از سه دفتر مختلف بازدید کنید – یکی برای ثبت نام در مالیات فروش و دیگری برای ثبت نام در بازداشت کارمندان.

  البته اکنون اوضاع تغییر کرده است. آنها دفتر ثبت مالیات را به دفتر ثبت شرکت منتقل کرده اند تا بتوانید هم اکنون در یک روز این کار را انجام دهید.

  کوچک کردن
 9. بهانه شروع جنگ  شب 26 شهریور سال 59، صدام مسرور و مغرور اعضای مجلس ملی عراق را به جلسه‌ای اضطراری دعوت کرد و اعلام کرد حالا که ایرانی‌ها به قرارداد الجزایر پایبند نیستند، ما هم آن را بی اعتبار می‌دانیم. صدام در نطقی گفت که عراق تصمیم تاریخی اش را برای پس گرفتن آب و خاکش با زور گرفته است.(3) بر همینادامه مطلب ...

  بهانه شروع جنگ

   شب ۲۶ شهریور سال ۵۹، صدام مسرور و مغرور اعضای مجلس ملی عراق را به جلسه‌ای اضطراری دعوت کرد و اعلام کرد حالا که ایرانی‌ها به قرارداد الجزایر پایبند نیستند، ما هم آن را بی اعتبار می‌دانیم. صدام در نطقی گفت که عراق تصمیم تاریخی اش را برای پس گرفتن آب و خاکش با زور گرفته است.(۳) بر همین اساس، بسیاری از مورخان جنگ، روز ۲۶ شهریور ماه را آغاز جنگ عراق علیه ایران می‌دانند، چرا که در این روز صدام قرارداد الجزایر را مقابل دوربین‌های تلویزیون بغداد، پاره کرد و کشور خود را مالک مطلق اروندرود که آن را «شط العرب» می‌نامید و جزایر سه گانه ایران را متعلق به اعراب دانست.

  صدام می‌گفت که ایرانی‌ها جزایر سه‌گانه عرب‌ها را اشغال کرده‌اند و در مسائل داخلی عراق دخالت می‌کنند. اما حتی کشورهای دوست عراق هم این دلایل را بهانه‌ای بیش نمی‌دیدند. الکواری، نماینده قطر در سازمان ملل، معتقد است که این دلایل وقتی در بوته آزمایش قرار گیرند، متاسفانه نادرست و فاقد مصداق خواهند بود. حتی با فرض این که ایران پیش از آغاز جنگ در نقاطی به خاک عراق تجاوز کرده باشد، این تجاوزات حمله عراق به ایران را توجیه نمی‌کند. عمل عراق نقض آشکار اصل عدم استفاده از زور بود. اما جامعه بین‌الملل به دلایلی آمادگی نداشت دوران جنگ، این نظر را بر زبان آورد.(۴)

  بهانه شروع جنگ

  هیچ کس از حوادث روزهای آینده و شعله‌های جنگی که به زودی دو کشور را در خود فرو می‌برد باخبر نبود. اما همه می‌دانستند اتفاقاتی خواهد افتاد. مقاله نویس آبزرور،۳۰ شهریور در مقاله یورش عراق به سوی ایران بدون دوست نوشت که عراق در طول سه هفته گذشته بسیاری از پاسگاه‌های مرزی ایران را نابود کرده و بخش‌های کوچکی از اراضی ایران را به تصرف خود در آورده است. مشخص نیست که آیا هدف صدام فقط ایجاد تغییر در قرارد ۱۹۷۵ الجزایر است یا او چیزهای دیگری در سر دارد. ایران به دلیل بحران گروگان‌های آمریکایی دوستان خود را از دست داده است. صدام اکنون فکر می‌کند مناسب‌ترین فرصت را برای درهم ریختن و بی‌ثبات کردن ایران به دست آورده است. کسانی که صدام را می‌شناسند معتقد هستند هدف او در دست گرفتن رهبری خلیح فارس و جهان عرب است.(۵)

  صدام در رویای تکرار همان چیزی بود که روز پنجم ژوِئن ۱۹۶۷ روی داد، در آن روز نیروی هوایی  اسرائیل ۶۵ درصد از هواپیماهای مصر را روی باند فرودگاه‌ها از بین برده بود. بعد اسرائیلی‌هاجنگ را شش روزه از کشورهای متحد عربی برده بودند. جنگنده‌های عراقی به پرواز درآمدند و فرودگاه‌ها و پایگاه‌های هوایی ایران را بمب باران کردند. اما گزارش‌هایی که از بمباران‌ها  می‌رسید، ناامید کننده بود. عراقی‌ها یک هواپیمای مسافری ایران را زده بودند اما یک هواپیمای سنگین بمب افکن از نوع توپولوف شوروری را از دست داده بودند. (وفیق السامرایی، از فرماندهان سازمان اطلاعات عراق، کتاب ویرانی‌های دروازه  شرقی)

  کوچک کردن