یک سوال Latest سوالات

 1. بازی جرئت یا حقیقت به دو یا چند بازیکن نیاز دارد. هر بازیکن بین پاسخ درست به یک سوال و انجام یک کار جسورانه یکی را انتخاب می کند. در این بازی همه بازیکنان می توانند به صورت دایره وار دور میز یا روی زمین بنشینند و چیدمان باید به گونه ای باشد که هر دو بازیکن روبروی هم قرار بگیرند. قبل از شروع بازی درادامه مطلب ...

  بازی جرئت یا حقیقت به دو یا چند بازیکن نیاز دارد. هر بازیکن بین پاسخ درست به یک سوال و انجام یک کار جسورانه یکی را انتخاب می کند.

  در این بازی همه بازیکنان می توانند به صورت دایره وار دور میز یا روی زمین بنشینند و چیدمان باید به گونه ای باشد که هر دو بازیکن روبروی هم قرار بگیرند.

  قبل از شروع بازی در جایی که بیش از دو بازیکن وجود دارد می توان با چرخاندن یک بطری در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت شخص پاسخ دهنده را انتخاب کرد. اولین بازیکن کسی است که سر بطری روبروی او قرار می گیرد.

  در مدل دیگر این بازی شرکت کنندگان سوالات جرئت و حقیقت را تهیه کرده و آن ها را در دو ظرف می ریزند، حالا کم سن ترین شرکت کننده به عنوان کسی که سوال می پرسد فرد پاسخ گو را انتخاب می کند که باید بین جرئت و حقیقت یکی را انتخاب کند.

  فردی که سوال می پرسد به طور تصادفی یک برگه از دسته مورد نظر را انتخاب می کند و آن را می خواند و فرد پاسخ گو باید به سوال یا دستور مورد نظر پاسخ دهد در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

  هنگامی که یک بازیکن حقیقت را انتخاب می کند باید به سوالاتی که از او پرسیده می شود صادقانه پاسخ گوید.

  اگر یک بازیکن جرات را انتخاب کند از بازیکن خواسته می شود که کاری را انجام دهد که معمولا خجالت آور است. بای جرات یا حقیقت پایان ندارد و فرصت های برابر به همه ی بازیکنان داده می شود.

  قوانین بازی جرات حقیقت

  قوانین این بازی بسیار ساده هستند؛

  • هنگامی که یک بازیکن حقیقت را انتخاب می کند، بازیکن دوم هر سوالی را که بازیکن اول می پرسد باید صادقانه پاسخ دهد
  • اگر بازیکنی دروغ بگوید بازیکنان دیگر او را جریمه می کنند
  • همچنین توجه داشته باشید که یک بازیکن نمی تواند دو بار پشت سر هم حقیقت را انتخاب کند
  • شرکت کنندگان مجاز به تغییر انتخاب خود درباره جرئت یا حقیقت نمی باشند

  اگر یک بازیکن جرئت را انتخاب کند (وظیفه ای که گروه انتخاب کرده است) برای انجام آن به بازیکن داده می شود. جرئت ها می تواند متفاوت اما بی خطر باشند.

  بعد از اینکه بازیکن حقیقت یا جرئت را انتخاب کرد و نتوانست به آن پاسخ داده یا وظیفه را انجام دهد، اگر همه ی بازیکنان موافق باشند بازیکن می تواند سوال جدیدی را پاسخ دهد یا کاری جدیدی را انجام دهد اما اگر سوال ساده است و بازیکن نمی خواهد به آن پاسخ دهد، جریمه می شود.

  قانون اصلی بازی این است که از آن لذت ببرید، به کسی آسیب نرسانید یا جرئت خیلی شرم آور را برای بازیکنان انتخاب نکنید. حقیقت یا جرئت هیچ برنده و بازنده ای ندارد و همین باعث می شود که برای مهمانی ها و دور همی ها ایده آل باشد.

  کوچک کردن
 1. نخستین مخترع کامپیوتر الکترونیکی: تامی فلاورز اگر باور دارید که کامپیوترها به‌صورت ذاتی ابزارهایی الکترونیکی هستند، تامی فلاورز، مهندس انگلیسی تلفن می‌تواند ادعا کند که نخستین مخترع کامپیوتر بوده است. تامی فلاورز، مسئولیت طراحی و ساخت Colossus را برعهده داشت. این دستگاه برای تفسیر پیام‌های رمزگذاریادامه مطلب ...

  نخستین مخترع کامپیوتر الکترونیکی: تامی فلاورز

  اگر باور دارید که کامپیوترها به‌صورت ذاتی ابزارهایی الکترونیکی هستند، تامی فلاورز، مهندس انگلیسی تلفن می‌تواند ادعا کند که نخستین مخترع کامپیوتر بوده است. تامی فلاورز، مسئولیت طراحی و ساخت Colossus را برعهده داشت. این دستگاه برای تفسیر پیام‌های رمزگذاری شده بین فرماندهان عالی آلمان در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

  این کامپیوتر می‌تواند عملیات دودیی و شمارش را با استفاده از thermionic valve به ‌انجام برساند. درواقع ماشین طراحی‌شده تامی فلاورز نخستین کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی، الکترونیکی و دیجیتال بود. اما Colossus به‌جای استفاده از برنامه‌های ذخیره شده از سوئیچ‌ها و دوشاخه استفاده می‌کرد. در صورتی که کاربر می‌خواست برنامه‌ی کامپیوتری را تغییر دهد، مجبور بود در یک پروسه‌ی طولانی و سخت، ماشین را مجددا بازسازی کند.

  اولین کامپیوتر کی اختراع شد

  منچستر بیبی

  نخستین کامپیوتر الکترونیکی با برنامه‌ی ذخیره شده در جهان، ماشین آزمایشی در مقیاس کوچک (SSEM) بود که منچستر بیبی نامیده می‌شود. فردریک ویلیامز، تام کیلبرن و جف توتیل از دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلستان، این دستگاه را توسعه داده‌اند. منچستر بیبی برای نخستین بار در تاریخ ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸ معرفی شد. این دستگاه عجیب و غریب، هیچ‌گاه به‌عنوان کامپیوتر کاربردی و قابل استفاده درنظر گرفته نشد. بلکه این دستگاه جالب و متفاوت، به‌عنوان دستگاهی برای تست نخستین حافظه‌ی رم در جهان به‌کار گرفته شد.

  ویلیامز، کیلبرن، توتیل به سرعت به توسعه‌ی دستگاه عجیب خود ادامه دادند و در سال ۱۹۴۹ میلادی بعد از دستگاه کوچک SSEM خود، توانستند دستگاه Manchester Mark I را توسعه دهند. در سال ۱۹۵۱ میلادی Mark I به Manchester Electronic Computer  یا Ferranti Mark 1 تبدیل شد که در اصل نخستین کامپیوتر تجاری برای استفاده‌ی عموم کاربران در سراسر جهان بود.

  سایر شرکت‌های مدرن: جان بلنک بیکر، زیراکس، آی‌بی‌ام

  کامپیوترهای مدرن امروزی نسبت به Manchester Electronic Computer طراحی بسیار متفاوتی دارند. از اواسط دهه‌ی ۱۹۵۰ تاکنون، سیستم‌های کامپیوتری به‌صورت تصاعدی در حال رشد و توسعه هستند. روند به‌روزرسانی سیستم‌های کامپیوتری بسیار بالا است.

  ۱۹۵۳: IBM نخستین کامپیوتر علمی جهان موسوم به ۷۰۱ را معرفی کرد.

  ۱۹۵۵: MIT نخستین کامپیوتر با حافظه‌ی رم یکپارچه موسوم به Whirlwind را معرفی کرد.

  ۱۹۵۶: MIT نخستین کامپیوتر ترانزیستوری را معرفی کرد.

  ۱۹۶۴: پیر جیورجیو پروتو ایتالیایی نخستین سیستم دسکتاپ موسوم به Programma 101 را معرفی کرد و موفق به فروش ۴۴۰۰۰ دستگاه از این سیستم شد.

  ۱۹۶۸: هیولت پاکارد فروش HP ۹۱۰۰A را آغاز کرد. این سیستم، نخستین کامپیوتر دسکتاپی بود که به‌صورت تولید انبوه در بازار به‌فروش می‌رسید.

  در دهه‌ی ۱۹۷۰، جان بلنکن‌بیکر آمریکایی نخستین کامپیوتر شخصی با نام Kenbak-1 را تولید کرد. این کامپیوتر در سال ۱۹۷۱ به بازار عرضه شد. تنها ۵۰ سیستم کامپیوتری Kenbak-1 با قیمت ۷۵۰ دلار به‌فروش رفت که امروز قیمتی در حدود ۵۰۰۰ دلار دارند. اما Kenbak-1 نیز تفاوت‌های بسیاری با کامپیوترهای امروزی دارد. در این ماشین از مجموعه‌ای از سوئیچ‌ها و چراغ‌‌ها برای ورود اطلاعات استفاده می‌شود.

  نخستین کامپیوتر که شبیه کامپیوترهای مدرن امروزی است، Xerox Alto محصول سال ۱۹۷۴ است. این سیستم کامپیوتری دارای نمایشگر، رابط گرافیکی و ماوس بود. برنامه‌ها در پنجره‌های مختلف باز می‌شدند و هر برنامه آیکونی برای خودش داشت و منوهای سیستم‌عامل در موقعیت معمول خود قرار داشتند. سیستم کامپیوتری Xerox Alto هرگز به‌صورت عمومی به‌فروش نرسید اما ۵۰۰ نسخه‌ی آن در دانشگاه‌های سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

  استیو جابز نسخه‌ی نمایشی Alto را در سال ۱۹۷۹ دریافت کرد. طراحی مفهومی این دستگاه، پایه‌ی طراحی Apple Lisa و سیستم‌های مکینتاش شد. درنهایت، در اوت سال ۱۹۸۱ میلادی شرکت IBM، کامپیوتر شخصی یا Personal Computer را معرفی کرد. همان دستگاهی که به‌سرعت توانست محبوبیت خود را کسب کند و با برنامه‌های مختلفی سازگار بود. نخستین کامپیوتر IBM دارای لوازم جابی مختلفی هم بود. حدود یک سال بعد از معرفی این دستگاه، ۷۵۳ بسته‌ی نرم‌افزاری مختلف نیز منتشر شد. این تعداد نرم‌افزار که در عرض یک سال منتشر شده بود، حدود چهار برابر بیشتر از برنامه‌های مکینتاش اپل در همان بازه‌ی زمانی بود.

  کوچک کردن
 1. کلاب هاوس (CLUBHOUSE) چیست؟ "کلاب هاوس" نوع جدیدی از شبکه اجتماعی مبتنی بر صدا است. این اجازه می دهد تا مردم در همه جا صحبت کنند ، داستان بگویند ، ایده های خود را توسعه دهند ، دوستی را تعمیق بخشند و با افراد جدید در سراسر جهان آشنا شوند. شما می‌توانید خودتان یک اتاق مجازی ایجاد کنید یا به اتاقی بپیوادامه مطلب ...

  کلاب هاوس (CLUBHOUSE) چیست؟

  “کلاب هاوس” نوع جدیدی از شبکه اجتماعی مبتنی بر صدا است. این اجازه می دهد تا مردم در همه جا صحبت کنند ، داستان بگویند ، ایده های خود را توسعه دهند ، دوستی را تعمیق بخشند و با افراد جدید در سراسر جهان آشنا شوند.

  شما می‌توانید خودتان یک اتاق مجازی ایجاد کنید یا به اتاقی بپیوندید که دیگران در آن صحبت می‌کنند. در کلاب هاوس همچنین، همه چیز زنده و هم‌زمان اتفاق می‌افتاد. این اپلیکیشن مکالمات را ضبط نمی‌کند و نمی‌توانید بعدا آن‌ها را گوش دهید، برای همین باید به طور زنده مسائل را دنبال کنید.

  Clubhouse از اوایل سال ۲۰۲۰ در نسخه بتا شروع به فعالیت کرده و به دلیل استفاده افراد مشهور از این برنامه باعث محبوبیت آن شده است و ارزش آن در حدود ۱۰۰ میلیون دلار است.

   
  کلاب هاوس (CLUBHOUSE)

  در کلاب هاوس همه چیز زنده و هم‌زمان اتفاق می‌افتاد

   

  چگونه می توانم به برنامه کلاب هاوس دسترسی پیدا کنم؟

  Clubhouse در حال حاضر در نسخه بتا است و فقط در دسترس کاربران آیفون است.

  شما می توانید از یکی از دو روش زیر کلاب هاوس را دریافت کنید:

  • با دعوت شدن توسط یک کاربر موجود در برنامه، هر کاربر جدید دو دعوتنامه دارد و بعد از استفاده تعداد دعوتنامه بیشتری نیز به او اختصاص داده می‌شود.

  • با بارگیری برنامه ، به دوستانتان اطلاع داده می شود و ممکن است فرصتی برای ورود شما فراهم شود. در صورتی که یکی از دوستان شما که شماره تلفن‌تان را در لیست تماس‌های خود داشته باشد و درون این شبکه دعوتنامه‌ای در اختیار داشته باشد می‌تواند با انتخاب نام، شما را به استفاده از این سرویس دعوت کند.

   
  آموزش کار با کلاب هاوس

  آموزش کار با کلاب هاوس

   

  وقتی واردکلاب هاوس شدم چه اتفاقی می افتد؟

  هنگامی که اجازه دسترسی به شما داده شد ، از شما خواسته می شود که نمایه Clubhouse خود را ایجاد کنید.

  نکاتی برای ایجاد نمایه:

  • یک عکس نمایه واضح بارگذاری کنید.

  • یک بیوگرافی بنویسید که به سرعت به کاربران علاقه و ارزش شما را معرفی کند. اگرچه محدودیت نویسه ای وجود ندارد ، اما توصیه می شود که بیوگرافی خود را کوتاه نگه دارید و از بندهای طولانی پرهیز کنید.

  • در صورت تمایل می توانید شکلک های ایموجی را به بیوگرافی خود اضافه کنید. برخلاف سایر برنامه های رسانه های اجتماعی، کلاب هاوس به کاربران اجازه می دهد تا از طریق شکلک جستجو کنند.

  • کلمات کلیدی را به صورت استراتژیک وارد کنید تا افراد بتوانند شما را راحت تر پیدا کنند ، اما در این کار زیاده روی نکنید.

  • حساب Instagram و یا Twitter خود را در زیر لینک دهید تا افراد بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. هیچ ویژگی پیام رسانی درون برنامه ای وجود ندارد. اگر می خواهید لینکها را در بیوگرافی خود اضافه کنید ، مطمئن شوید که این لینک ها به یاد ماندنی هستند زیرا کاربران توانایی کلیک یا کپی / جای گذاری را ندارند.
  برنامه کلاب هاوس Clubhouse

  برنامه کلاب هاوس Clubhouse

   

  ♦ چگونه می توانم در صفحه اصلی کلاب هاوس (راهرو) حرکت کنم؟

  پس از تنظیم بیوگرافی ، وارد راهرویی می شوید که صفحه اصلی Clubhouse است و این صفحه پر از اتاق با موضوعات گفتگوی مختلف روبه‌رو می‌شوید و می‌توانید به هر کدام از موضوعات که علاقه‌ دارید آنها را دنبال کنید.

  در اینجا ، شما قادر خواهید بود:

  • برای گوش دادن به مکالمه یا شرکت در آن ، به هر اتاق گفتگوی فعال وارد شوید. هر اتاقی که وارد شوید عمومی خواهد بود.

  • گفتگوهای آینده را براساس باشگاههایی که دنبال کرده اید یا اتاقهایی را که برنامه ریزی کرده اید مشاهده کنید.

  • به تقویم بروید تا لیستی کامل از بحث های آینده را ببینید که به راحتی می توانند به تقویم شما اضافه شوند.

  • اعلان ها را مرور کنید تا ببینید چه کسی شما را دنبال کرده است ، چه کسی در اتاق صحبت می کند ، دعوت نامه ها برای پیوستن به یک اتاق و وقتی شخصی که او را دنبال می کنید یک اتاق را برای باز کردن برنامه ریزی کرده است.

  • روی عکس خود کلیک کنید تا نمایه خود را به روز کنید یا تنظیمات خود را مدیریت کنید.

  • از ویژگی search برای جستجوی فهرست اعضا استفاده کنید.

   
  نمایی از اپلیکیشن Clubhouse

  نمایی از اپلیکیشن Clubhouse

   

  ♦ وقتی وارد اتاق شدم چه کار می کنم؟

  اگر تصمیم به ورود به اتاقی دارید ، به عنوان شنونده و بدون دسترسی به میکروفون در آن شرکت می کنید. در این مدت می توانید مکالمه را گوش کنید و موضوع را درک کنید. همچنین می توانید بر روی عکسهای کاربر کلیک کنید تا ببینید چه کسی در اتاق است.

  وقتی برای پرسیدن سوال یا مشارکت آماده شدید ، روی نماد دست کلیک کنید و ناظران می توانند انتخاب کنند تا شما را به صحنه بیاورند.

   

  ♦ آیا می توانم اتاق خودم را ایجاد کنم؟

  کاملا! با این کار می توانید با افراد از سراسر جهان ارتباط برقرار کنید ، سوال بپرسید ، یاد بگیرید ، بحث کنید و هزاران موضوع را یاد بگیرید و یاد بدهید.

  کوچک کردن
 1. یک کارشناس حیات وحش در مقاله‌ای جدید نوشت که رهبران جهان باید کلیه مراودات تجاری قانونی و غیرقانونی پرندگان و پستانداران وحشی را برای مصرف انسان متوقف کنند تا از وقوع همه‌گیری‌های بیشتر در آینده جلوگیری شود. صدها مورد بروز بیماری‌های عفونی نوظهور در دهه‌های اخیر گزارش شده است و به گفته کریستین والزرادامه مطلب ...

  یک کارشناس حیات وحش در مقاله‌ای جدید نوشت که رهبران جهان باید کلیه مراودات تجاری قانونی و غیرقانونی پرندگان و پستانداران وحشی را برای مصرف انسان متوقف کنند تا از وقوع همه‌گیری‌های بیشتر در آینده جلوگیری شود.

  صدها مورد بروز بیماری‌های عفونی نوظهور در دهه‌های اخیر گزارش شده است و به گفته کریستین والزر، با افزایش فعالیت‌ها و مداخله انسان که «امنیت چرخه‌های متعادل طبیعت را برهم می‌زند»، نرخ بیماری‌های همه‌گیر افزایش یافته است.

  او هشدار می‌دهد که همه‌گیری بیماری‌های ناشی از حیوانات در آینده اجتناب ناپذیر است، چرا که «مداخله‌های میان حیات وحش و انسان، قبل از هر چیز به دلیل جنگل‌زدایی و توسعه کشاورزی، افزایش می‌یابد».

  این گزارش که به شکل مستقل بررسی شده می‌گوید، بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۴، بیش از ۳۳۵ بیماری عفونی جدید – بیش از ۵۰ بیماری همه‌گیر در یک دهه، با «اثرات چشمگیر بر سلامت عامه و ثبات اقتصادی»، ثبت شده است.

  بیشتر بیماری‌های نوظهور عفونی، از جمله کووید-۱۹، منشاء حیوانی دارند، به این معنی که از حیوانات وحشی به انسان سرایت کرده‌اند.

  این گزارش می‌گوید: «موثرترین و تکثرگراترین اقدامی که دولت‌ها می‌توانند فورا انجام دهند، منع تجارت حیوانات و پستانداران وحشی برای مصرف انسان است.»

  این گزارش می‌گوید که منع جهانی تجارت گونه‌های وحشی برای مصرف انسان به نفع مردم محلی نیز است: «مهم‌تر از همه، این اقدام خطر انتقال‌ بیماری‌های عفونی را با منشاء حیوانی در آینده کاهش می‌دهد و در عین حال منابع را برای جوامع محلی و مردم بومی که برای نیازهای غذایی خود بر حیوانات وحشی تکیه می‌کنند، حفظ می‌کند.»

  این فراخوان درحالی اعلام شد که یک تحلیل جدید آمار رسمی گفته است که ایالات متحده تقریبا ۲۳ میلیون حیوان سالم، اعضای بدن حیوانات، نمونه‌ها و محصولات ساخته شده از خفاش، حیوانات نخستین، و جوندگان را بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ وارد کرده است.

  مرکز تنوع بیولوژیک متوجه شده است که جوندگان، خفاش‌ها و نخستی‌ها که حاوی بیشترین ویروس‌های شناخته‌شده با منشاء حیوانی هستند، به شکل زنده و مرده برای مصرف در زمینه جواهرات، گوشت، پوست، تزئینات و یا مجسمه‌های شکاری دادوستد شده‌اند.

  گوشت حیوانات وحشی

  یک گزارش دیگر در اوایل ماه جاری گفت که بریتانیا نیز میلیون‌ها جانور را به شکل قانونی، برای فروش به عنوان حیوان خانگی وارد کرده است. اما میان تجارت‌های قانونی و غیرقانونی در سطح جهان تداخل بیشتری صورت می‌گیرد.

  دکتر والزر، مدیر اجرایی سلامت در جامعه حفظ حیات وحش در آمریکا نوشته است: «استفاده تجاری از حیات وحش برای مصرف، چه در چارچوب تجارت قانونی و چه غیرقانونی، مقررات ضعیف با مرزهایی پرخلل دارد.

  این تجارت، به ویژه در مورد حیوانات زنده، موجب تلاقی‌های زیاد در جریان زنجیره ارزش غذایی می‌شود، گونه‌های جانوری متعلق به جغرافیاها و خاستگاه‌های مختلف را در معرض یکدیگر قرار می‌دهد و موجب ایجاد شرایط عالی برای مبادلات و ترکیب ویروس‌ها می‌شود.»

  این مقاله، به نام «کووید-۱۹ و نفرین چشم‌اندازهای تدریجی» در نشریه فرانتیرز منتشر شده است و می‌گوید که هزینه بسیاری از گسترش بیماری‌ها مانند سارس، مرس، و ابولا، ده‌ها میلیون دلار برآورد شده است.

  در کشورهای کمتر ثروتمند، هزینه گسترش بیماری‌ها از یک الی دو درصد تولید ناخالص ملی فراتر می‌رود و از آستانه صندوق بین‌المللی پول – ۵.۰ درصد از ضرر تولید ناخالص ملی- عبور می‌کند تا به عنوان فاجعه اقتصادی عمده تلقی شود.

  این مقاله می‌گوید: «وقتی همه چیز تحت بررسی قرار می‌گیرد، شکی نمی‌ماند که خسارت اقتصادی ناشی از کووید-۱۹ چندین برابر بیشتر خواهد بود: ده‌ها تریلیون دلار آمریکا.»

  تدروس آدهانوم گیبریسوس، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی پیش‌تر در سال جاری گفت: «هر گونه تلاش برای ایمن‌تر کردن جهان ما محکوم به شکست است، مگر آن که این تلاش‌ها در جهت رسیدگی به مواجهه‌های حیاتی میان افراد و پاتوژن‌ها، و تهدید بالقوه تغییرات اقلیمی باشد.»

  دکتر والزر کاهش خطر از طریق گام‌هایی چون کارزار‌های بازاریابی اجتماعی برای کاهش تقاضای حیات وحش به عنوان خوراک، و همچنین ارائه پروتئین جایگزین و منابع ریز-مغذی را پیشنهاد می‌کند.

  مقاله فوق همچنین هشدار می‌دهد که تمرکز بر بازارهای حیات وحش برای جلوگیری از بیماری‌ها کافی نیست چرا که این بازارها فقط بخشی از زنجیره تامین خوراک هستند که شامل انبارهای عمده‌فروشی تجاری خطرناک، فروشگاه‌ها، حمل‌ونقل، مزارع پرورش حیات وحش، رستوران‌ها، فروشگاه‌های عرضه حیوانات، و معابر مرزی می‌شود.

  به گفته این مقاله، اجرای استانداردهای بهداشتی و بازارها و رستوران‌های پاکیزه فروش حیوانات وحشی مهم است اما از وقوع همه‌گیری‌ها پیشگیری نمی‌کند.

  یک سخنگوی سایتس، معاهده جهانی تجارت حیات وحش، گفت که دادوستد تجاری حیات وحش «ممکن است برای حفظ گونه‌ها و زنجیره‌ها و همچنین توسعه مردم محلی مفید باشد»، و افزود: «هرگونه اقدام برای رسیدگی به انتشار بیماری‌های ناشی از حیوانات وحشی مستلزم درنظر گرفتن کلیه اثرات آن‌ها بر سلامت انسان، حیوان و محیط زیست است.

  فراخوان‌های زیادی برای ممنوعیت‌های این چنینی در دوران اخیر صورت گرفته است. این فراخوان‌ها عمدتا از سوی گروه‌هایی بوده است که با تمامی اشکال تجارت گونه‌های حیات وحش از حیوانات محلی گرفته تا گیاهان بومی، فارغ از نوع، هدف و یا ارزش حفاظتی آن مخالفند. هرچند دبیرخانه معاهده سایتز به این دیدگاه‌ها احترام می‌گذارد، اما این سیاست طرف‌های کنوانسیون نیست.»

  © The Independent

  کوچک کردن
 1. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که استفاده مکرر از دستگاه های ردیابی و جی پی اس ها می تواند منجر به بروز تاثیرات منفی روی سلامتی افراد گردد و این یکی از معایب جی پی اس است. در این خصوص بهتر است تا همین ابتدا این نکته را مدنظر داشته باشید که استفاده بی رویه از هر وسیله الکترونیکی اعم از گوشی های هادامه مطلب ...

  بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که استفاده مکرر از دستگاه های ردیابی و جی پی اس ها می تواند منجر به بروز تاثیرات منفی روی سلامتی افراد گردد و این یکی از معایب جی پی اس است. در این خصوص بهتر است تا همین ابتدا این نکته را مدنظر داشته باشید که استفاده بی رویه از هر وسیله الکترونیکی اعم از گوشی های هوشمند، تبلت و لپ تاپ می تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد به همین دلیل دستگاه های هوشمند ردیابی هم از این دسته مستثنی نیستند.

  برای استفاده درست و جلوگیری از عدم بروز مشکلاتی که سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد حتما در نظر داشته باشید که از استفاده از دستگاه ردیاب در هنگام خواب برای ردیابی افراد استفاده نکنید.

  برخی از محققان اعتقاد دارند که استفاده از دستگاه های ردیابی و حتی نقشه خوان ها می تواند قسمتی از مغز را که وظیفه راهبری را به عهده دارد تحت تاثیر قرار دهد.

  اثر جی پی اس بر سلامت انسان

  در نظر داشته باشید که کلیه موارد یاد شده در صورت عدم استفاده صحیح از این دستگاه می تواند دشمنی برای سلامتی افراد و از معایب ردیاب خودرو تلقی شود. اما هنوز واقعیت دقیقی در خصوص استفاده درست از دستگاه و معایب آن روی مغز اطلاع رسانی نشده است. اما با وجود همین احتمالات در صورت استفاده درست می توان گفت که با مقایسه مزایا و معایب جی پی اس، ضرورت آن بیش از هرچیز در دنیای امروز احساس می شود.

  کوچک کردن
 1. چگونگی خواب حیوانات حیوانات مثل ما چشم بند، قرص خواب یا آهنگ های مخصوصی ندارند که به آن ها کمک کنند بخوابند، چگونگی خواب حیوانات بسیار جالب است بنابراین آن ها فقط می توانند از امکاناتی که غزیزه و بدن شان در اختیارشان می گذارد استفاده کنند. اما جالب است که بسیاری از حیوانات عادت های بسیار عجیب و خارقادامه مطلب ...

  چگونگی خواب حیوانات

  حیوانات مثل ما چشم بند، قرص خواب یا آهنگ های مخصوصی ندارند که به آن ها کمک کنند بخوابند، چگونگی خواب حیوانات بسیار جالب است بنابراین آن ها فقط می توانند از امکاناتی که غزیزه و بدن شان در اختیارشان می گذارد استفاده کنند. اما جالب است که بسیاری از حیوانات عادت های بسیار عجیب و خارق العاده ای برای استراحت کردن دارند. در ادامه بیشتر با چگونگی خواب حیوانات در حیات وحش آشنا می شوید در میان جانوران، ایستاده و عمودی خوابیدن از امتیازات حیوانات بلند و دراز و سنگین است، زیرا جانداران بلندقد و سنگین نمی‌توانند روی زمین بخوابند و اگر بخواهند این کار را انجام دهند به راحتی نمی‌توانند روی پاهایشان بلند شوند و هنگام خطر نیز قادر نخواهند بود به آسانی از روی زمین بلند شده و فرار کنند.

   

  خوابیدن حیوانات روی زمین و در میان بوته‌ها برای حیوانات دیگر مخصوصا جانداران کوچک‌تر نوعی امتیاز است، چراکه این حیوانات به راحتی هنگام خطر می‌توانند فرار کنند و مخفی شوند. از میان جاندارانی که ایستاده می‌خوابند می‌توان فیل‌ها، گورخرها، اسب‌ها و زرافه‌ها را نام برد که همگی دارای قدی بلند و جثه‌ای سنگین هستند. از بین پرندگان نیز می‌توان فلامینگوها را نام برد که ایستاده می‌خوابند. از آنجا که فلامینگو‌ها اغلب در مرداب‌ها و بسترهای تند و تیز و نمکزار زندگی می‌کنند، نمی‌توانند دراین مکان‌ها در آب نشسته یا بخوابند. برخی دیگر از پرندگان مانند جغدها نیز روی شاخه‌های درختان به صورت عمودی و ایستاده می‌خوابند. این پرندگان برای حفظ وزن و تعادل خود روی درخت، پنجه‌ها و چنگال‌های خود را دور شاخه‌ها قرار می‌دهند تا هنگام خواب به زمین سقوط نکنند.

   

  هنگامی که انسان خواب است در حال ذخیره سازی اطلاعات دریافت شده و جذب مواد شیمیاییای که تنها در شب ها در بدن ترشح میشود , می باشد . مغز انسان در حین خوابیدن هایش آرام و خنک می گردد و فعالیت هایش به حداقل می رسد .

  در حالی که این مساله در مورد برخی از حیوانات مانند نهنگ ها و فیل های دریایی صدق نمیکند ,آنان موقعی که به خواب میروند مغزشان مانند زمانی که بیدار هستند فعال است و به فعالیت خود ادامه می دهند بدون آنکه مشکلی برای شان به وجود آید.

  حیوانات چگونه می خوابند

  حیوانات چگونه می خوابند

  برخلاف ما انسان ها خواب برای حیوانات صرفا برای جوانسازی , بازسازی و سازمان دهی اطلاعات دریافت شده نمی باشد ,به نظر می‌رسد که خواب میتواند در کارایی های مغزشان, کاربردی متفاوت داشته باشد به همین دلیل ؛ زمان خواب هر کدام از آنان با یکدیگر فرق دارد . برای مثال بسیاری از گونه های نهنگ ها با فعالیت نیمی از مغزشان به خواب فرو میروند بدین معنی که دیگر ناحیه از مغزشان آگاه و به فعالیت خود ادامه می‌دهد و همین باعث می‌شود که او بتواند در خواب به سطح آب بیاید و نفسی تازه کند .

  حیوانات گوشتخوار بیش از گیاهخوار می خوابند و اکثر پستانداران خصوصا در ماههای اول زندگی شان بیش از سالهای بعدی خود نیاز به خواب دارند البته در این بین بچه دلفین ها در هفته‌ها و سالهای اولیه زندگی خود به کل نمی خوابند . خواب برای ادراک و کارایی مغز برخی از گونه‌ها بسیار پراهمیت می باشد در عین حال گونه‌های دیگری از حیوانات خوابیدن را جزء نیازهای واجب شان نمی دانند .

  چگونگی خواب حیوانات حیات وحش

  خفاش ها به مدت ۲۰ ساعت می خوابند در حالی که زرافه ها تنها ۲ ساعت چرت می زنند . سمورهای آبی در هنگام خواب دستهای هم را می گیرند که به ناگاه از هم جدا و دور نگردند .

  زرافه ها به دلیل آنکه بزرگ و حیواناتی آرام هستند ودر مقابل حمله‌های گوشتخواران بسیار آسیب‌پذیرند ,برای مدت طولانی نمی خوابند و می‌توانند تا هفته ها بدون خوابیدند روز و شب شان را سپری کنم . برخی از پرنده های مهاجر برای ۶ ماه مداوم در حال مهاجرت و پرواز کردن هستند و خیلی از این نوع پرندگان در حالت پرواز می خوابند .

  گورخرها, فیل ها و اسب ها می توانند در حالت ایستاده به خواب بروند زیرا که صیادان و شکارچیان همیشه در کمین هستند و این حیوانات باید هوشیار باشند و به محض حمله دیگران آماده فرار باشند .

   

  خوابیدن میمون ها

  خوابیدن میمون ها

  دانشمندان با تحقیق بر روی میمون ها سعی دارند به چگونگی خواب انسان ها و نقش خواب در تکامل انسان پی ببرند. آن ها پی برده اند حیواناتی مثل اورانگوتان ها، گوریل ها و شامپانزه ها، مانند انسان ها دوست دارند هنگام خواب دراز بکشند و بدن شان را جمع کنند. همچنین این حیوانات برای خودشان جای خواب درست می کنند یا جایی را برای خوابیدن انتخاب می کنند که دست موجودات شکارچی به آن ها نرسد و همین مسأله به آن ها کمک می کند در مقایسه با گونه های دیگری از میمون ها مثل بابون ها که بالای درخت ها می خوابند، خواب بهتری داشته باشند. امکان تجربه ی یک خواب طولانی تر و آسوده تر احتمالا در فرآیند تکامل ما نقش داشته و به بیشتر شدن هوش ما کمک کرده است.

   

  خرس ها چگونه می خوابند

  خرس ها چگونه می خوابند

  نکته ی قابل توجهی در مورد خواب خرس ها وجود ندارد، به استثنای مواقعی که زمان زایمان آن ها فرا می رسد. در زمستان، خرس های باردار به خواب عمیق زمستانی فرو می روند، ضربان قلب شان کم می شود و دیگر نه آب و غذا می خورند، نه ادرار و مدفوع می کنند و نه حرکتی می کنند، اما می توانند در حین همان خواب عمیق زایمان کنند. توله خرس ها بعد از به دنیا آمدن از مادرشان که هنوز خواب است پرستاری می کنند تا آنکه با پایان زمستان، خرس مادر از خواب بیدار می شود و آن ها را با دنیای بیرون آشنا می کند.

   

  چگونگی خوابیدن قورباغه

  چگونگی خوابیدن قورباغه

  قورباغه ها هم مانند بسیاری از حیوانات در زمستان به خواب می روند اما این حیوانات بی مو چطور خودشان را گرم نگه می دارند؟ بدن قورباغه ها به نوعی ضدیخ حیوانی مجهز است، یعنی اگرچه ممکن است درون حفره های بدن و زیر پوست شان یخ ببندد، اما غلظت بالای ماده ی گلوکز در اندام های حیاتی شان از منجمد شدن این اندام ها جلوگیری می کند. در این حالت، قورباغه ها دیگر نفس نمی کشند و ضربان قلب شان پایین می آید، اما با فرا رسیدن بهار، گرمای هوا دمای بدن شان را بالا می برد و به این ترتیب بدن آن ها وظایفش را به همان شکل سابق از سر می گیرد.

   

  حلزون های صحرایی چگونه می خوابند

  حلزون های صحرایی چگونه می خوابند

  حلزون ها می توانند سال ها بخوابند. چند سال پیش اتفاق جالبی در همین رابطه افتاد. یکی از کارکنان موزه ی بریتانیا حلزونی از صحرای مصر را با این تصور که مرده است روی یک کارت چسبانده بود اما چهار سال بعد او متوجه رد ماده ی لزج بدن حلزون روی کارت شد و وقتی صدف حلزون را از روی کارت جدا کرد، حلزون شروع به حرکت کرد.

   

  فیل دریایی چگونه می خوابد

  فیل دریایی چگونه می خوابد

  فیل های دریایی این توانایی را دارند که همزمان شنا کنند و بخوابند. این حیوانات می توانند هر جایی بخوابند. آن ها هم می توانند تا پنج دقیقه نفس شان را حبس کنند و زیر آب چرت بزنند و هم می توانند در ساحل تا ۱۹ ساعت به خواب عمیقی فرو بروند. البته آن ها استحقاق این خواب طولانی را دارند چون فیل های دریایی می توانند تا ۸۴ ساعت بی وقفه شنا کنند. این حیوانات وقتی می خواهند در آب بخوابند، بخش هایی از بدن خود را باد می کنند. این ویژگی آن ها مانند نوعی جلیقه ی نجات بیولوژیک عمل می کند و این حیوانات فربه را شناور نگه می دارد.

   

  چگونگی خوابیدن کوسه ها

  چگونگی خوابیدن کوسه ها

  اغلب گونه های کوسه برای آنکه بتوانند اکسیژن آب را از طریق دستگاه تنفسی شان دریافت کنند باید دائما در حرکت باشند، اما گونه های دیگری از کوسه مجراهای تنفسی ای پشت چشم هایشان دارند که به آن ها این امکان را می دهد تا در حالت سکون هم اکسیژن را دریافت کنند. اما در مجموع به نظر می رسد که این حیوانات بیشتر استراحت کوتاهی می کنند تا آنکه خواب عمیقی داشته باشند. دانشمندان متوجه شده اند شنا کردن کوسه ماهی های خاردار به ستون فقرات آن ها وابسته است نه مغزشان، به همین دلیل آن ها می توانند هنگام خواب مغزشان را غیر فعال کنند و در عین حال به شنا کردن ادامه دهند. بعضی از کوسه های سفید هم هنگام خواب در برابر جریان آب بی حرکت می مانند، بنابراین آب به طور خودکار از دستگاه تنفسی آن ها عبور می کند و بدون هیچ تلاشی اکسیژن آب را دریافت می کنند.

   

  دلیل برعکس خوابیدن خفاش

  دلیل برعکس خوابیدن خفاش

  برعکس پستانداران کم خوابی مثل نهنگ های عنبر و زرافه ها، خفاش های قهوه ای روزانه حدود ۱۹ ساعت می خوابند. این حیوانات شب زی، تمام روز را معکوس می خوابند، چون خفاش ها بال های ضعیفی دارند و پرواز از این حالت برایشان راحت تر است. بعد از خفاش ها طولانی ترین مدت خواب روزانه مربوط به آرمادیلوها، صاریغ ها، تنبل ها، ببرها و در آخر گربه های اهلی است.

   

  کدام حیوانات ایستاده می خوابند

  این حیوانات ایستاده می خوابند و در همان حین هوشیار می مانند. این حیوانات می توانند بدون آنکه نیازی به فشار به عضلات باشد، پاهای خود را در حالت ایستاده قفل کنند. اما اسب ها (و همینطور گاوهای ماده) باید گهگاه روی زمین بخوابند چون وقتی ایستاده هستند نمی توانند مرحله ی رِم خواب را تجربه کنند. فلامینگوها هم ایستاده می خوابند چون در زیستگاه های معمول آن ها جای راحت زیادی برای خوابیدن وجود ندارد.

   

  نحوه خوابیدن میرکات

  نحوه خوابیدن میرکات

  میرکات ها شب را درون لانه های زیر زمینی خود سپری می کنند که سیستم پیچیده ای از تونل ها و خوابگاه های زیرزمینی است. در هر اجتماعی از این حیوانات تا حدود ۴۰ میرکات وجود دارد. این حیوانات دسته جمعی و در کنار یکدیگر می خوابند تا از گرمای بدن همدیگر استفاده و از رهبران گروه که در انتهای جمع می خوابند محافظت کنند. سگ ها، سنجاب ها، خفاش ها و تعداد دیگری از حیوانات هم هنگام خواب برای گرم شدن کنار یکدیگر می خوابند.

   

  خوابیدن اردک ها چگونه است

  خوابیدن اردک ها چگونه است

  اردک ها گروهی می خوابند. آن ها هنگام خواب به صف می شوند و دو پرنده ای که ابتدا و انتهای صف هستند یک چشم شان را که رو به بیرون صف است باز نگه می دارند تا مراقب حضور موجودات شکارچی باشند و چشم دیگرشان را می بندند. اردک های درون صف هر دو چشم شان را می بندند. دو پرنده ی ابتدا و انتهای صف با استراحت دادن یک نیم کره ی مغز خود، از جان همه ی اردک های صف محافظت می کنند.

   

  آلباتروس چجوری به خواب می رود

  آلباتروس چجوری به خواب می رود

  آلباتروس ها گونه ای از مرغان دریایی هستند و بیشتر زندگی شان را صرف پرواز و پیدا کردن شکار می کنند. سبک زندگی آن ها فرصتی برای خوابیدن باقی نمی گذارد اما به اعتقاد دانشمندان این پرندگان قادرند همزمان چند کار را انجام دهند یعنی توانایی آن را دارند که حین پرواز کردن بخوابند. بعضی از دیگر گونه های پرندگان هم اینگونه هستند و می توانند حین پرواز و مهاجرت، صدها بار چرت هایی چند ثانیه ای را تجربه کنند.

   

  خوابیدن سمور آبی

  خوابیدن سمور آبی

  حمله ی موجودات شکارچی تنها مشکل حیوانات هنگام خوابیدن نیست. سمورهای دریایی برای خوابیدن، روی سطح آب به پشت دراز می کشند و برای آنکه حین خواب در آب غرق نشوند، دسته جمعی یا بین جلبک های دریایی می خوابند و گاهی دست های همدیگر را می گیرند تا از هم جدا نشوند.

   

  طرز خوابیدن زرافه

  طرز خوابیدن زرافه

  زرافه ها به دلیل خطر حمله ی موجودات شکارچی، روزانه فقط حدود ۳۰ دقیقه می خوابند و البته به دلیل فرم بدن شان، منظره ی خوابیدن این حیوانات بسیار تماشایی است. با اینکه زرافه بلندترین حیوان است اما کوتاه‌ترین خواب را در میان پستانداران دارد، یعنی تنها ۳۰ دقیقه در طول روز و هربار تنها چند دقیقه می‌خوابد! تا سال ۱۹۵۰ محققان معتقد بودند که زرافه اصلا نمی‌خوابد.  زرافه در طول روز فقط نیم ساعت می خوابد. البته خواب زرافه پیوسته نیست و هربار فقط چند دقیقه می خوابد. تا سال ۱۹۵۰ میلادی محققان بر این باور بودند که زرافه اصلا نمی خوابد اما بعدا کشف شد که این حیوان قدبلند فقط نیم ساعت در روز می خوابد و خوابیدن برای او کار سختی است. زرافه ها با گردن درازی که دارند خیلی برایشان سخت است که دراز بکشند و خیلی زود از خواب بیدار می شوند. آنها بلندترین حیوان در کره زمین هستند اما کمترین خواب را در میان پستانداران دارند. یکی دیگراز مشکلات زرافه گردن دراز، نوشیدن آب است. این حیوان به سختی می تواند آب بخورد و بیشتر آب موردنیاز بدنش را از گیاهان تامین می خورد و به ناچار هر روز یک بار آب می نوشد. شاید اگر زرافه مجبور نبود هیچ وقت نه آب می خورد و نه می خوابید.

   

  آیا نهنگ میخوابد

  آیا نهنگ میخوابد

  در سال ۲۰۰۸ محققان در حوالی سواحل شمالی شیلی با گروهی از نهنگ های عنبر مواجه شدند که نزدیک سطح آب شناور و خوابیده بودند. پیش از آن تصور می شد نهنگ های عنبر هم مانند دلفین ها و بعضی از دیگر گونه های نهنگ، هنگام خواب فقط به یک سمت مغزشان استراحت می دهند، اما این نهنگ ها متوجه کشتی ای که به آن ها نزدیک می شد نبودند، تا آنکه یکی از نهنگ ها به طور اتفاقی با بقیه برخورد کرد، در نتیجه همه ی گروه بیدار و از آنجا دور شدند. بعد از این اتفاق، محققان متوجه شدند شیوه ی خواب نهنگ های عنبر متفاوت از خویشاوندان شان است و آن ها به طور مرتب خواب کاملی را در نزدیکی سطح آب تجربه می کنند. این نهنگ ها هنگام خواب نفس نمی کشند و حرکتی نمی کنند و اگر شکل دیگری از خواب نداشته باشند، احتمالا کم خواب ترین پستاندار دنیا هستند.

   

  نحوه خوابیدن دلفین

  دلفین ها موجودات شگفت انگیزی هستند و اگرچه معمولا به خاطر هوش زیادشان مورد توجه قرار می گیرند اما نحوه ی خوابیدن این حیوانات هم جالب توجه است. دلفین ها می توانند حالت بسیار عمیقی از خواب را تجربه کنند و در این حالت مانند یک کنده ی چوب روی سطح آب شناور می مانند. جالب تر آنکه، دلفین های پوزه دراز هنگام خواب یک نیم کره ی مغزشان را غیر فعال می کنند و چشم مخالف آن نیم کره را هم می بندند، اما نیم کره ی دیگر مغز آن ها فعال و چشم مخالف آن باز می ماند تا بتوانند مراقب اطراف شان باشند و متوجه حضور دلفین های دیگر یا موجودات شکارچی بشوند. بعد از گذشت حدود دو ساعت، نیم کره ی دیگر مغزشان را غیر فعال می کنند و به این هر دو نیم کره و چشم خود را استراحت می دهند.

  نحوه خوابیدن دلفین

  کاملاً واضح است که اگر ما در حالت هوشیاری به سر ببریم، نمی‌توانیم به خواب برویم و از آنجا که ساختار مغز پستانداران به شکلی است که تا زمانی که هوشیار باشند بیدار هستند، پس دلفین‌ها که باید در هوشیاری تصمیم بگیرند که چه وقت نفس بکشند چه هنگام می‌خوابند؟ تحقیقات ثابت کرده است که برای رفع این مشکل دلفین‌ها هنگام خواب نیمی از مغزشان را فعال نگه داشته و نیم دیگر در حال کار نگه می‌دارند. به این صورت آنها هم استراحت لازم را دارند و هم تا حدودی در حالت نیمه هوشیار می‌باشند. گفته می‌شود که این حیوانات حدود ۸ ساعت در روز را در این حالت به سر می‌برند.

   

  ما انسان‌ها احتمالا هرگز درک نمی کنیم که این نوع خواب چگونه است، اما آن را می‌توان به حالت ابتدای فرو رفتن به خواب یعنی حالتی که نیمه بیهوش هستیم و صداهای گنگی می‌شنویم تشبیه کرد. حال این سؤال پیش می‌آید که دلفین ها کجا می‌خوابند؟ بهترین جا برای انان نزدیک سطح اقیانوس است که بتوانند در موقع مقتضی روی آب بیایند و نفس بکشند. این کار مختص دلفین ها نیست و خفاش های میوه خوار، گراز ماهی ها (پورپویزها)، ایگواناها، فوک ها، پرندگان و اردک ها هم هنگام خواب به همین شکل عمل می کنند.

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  بازیابی رمز عبور مودم بدون reset کردن برای اینکه وارد تنظیمات مودم خود شوید لازم است که نام کاربری و کلمه عبور تنظیم شده بر روی مودم را بدانید، اما اگر رمز عبور را فراموش کنید می توانید از Reset Factory استفاده کنید. اما با اینکار تمام تنظیمات مودم به حالت کار خانه بر می گردد و لازم است که مجدد تنظیادامه مطلب ...

  بازیابی رمز عبور مودم بدون reset کردن

  برای اینکه وارد تنظیمات مودم خود شوید لازم است که نام کاربری و کلمه عبور تنظیم شده بر روی مودم را بدانید، اما اگر رمز عبور را فراموش کنید می توانید از Reset Factory استفاده کنید. اما با اینکار تمام تنظیمات مودم به حالت کار خانه بر می گردد و لازم است که مجدد تنظیم شود. این کار زمانی که شما یک شبکه گسترده داشته باشید و تنظیمات زیادی در مودم شما وجود داشته باشد اصلا عقلانی نیست زیرا می شود بدون اینکه مودم Reset شود، به تنظیمات آن دسترسی پیدا کرد.

  ۱- منوی استارت را باز کنید و واژه CMD را بنویسید.

  بدون reset کردن

  ۲- در صفحه دستور باز شده تایپ کنید ipconfig و enter را بزنید.

  بازیابی رمز عبور مودم بدون reset کردن

  ۳-عددی که جلوی Default Gatewaay  نوشته شده است، ادرس مودم شما است.

  ۴- یک مرورگر باز کرده و آدرس مودم خود را در آن وارد نمایید

  ۵-زیر مودم خود را نگاه کنید و به دنبال Modem Access Code بگردید و آن را در فیلد Password وارد کنید

  ۶-برای user name هم کلمات admin , master, user, administrator, 0000, و یا فیلد username را خالی بگذارید.

  با زدن دکمه Login شما وارد تنظیمات مودم خود می شوید و می توایند آن را مجدد تنظیم کنید و تغییراتی را که می خواهید در آن اعمال کنید.
  منبع: yjc.ir

  کوچک کردن
 1. اگر نمی خواهید مخاطبین واتس اپ از وضعیت آنلاین شما در برنامه پیام رسانی واتس اپ مطلع شوند، می توانید به راحتی از طریق تنظیمات برنامه وضعیت آنلاین خود را در WhatsApp پنهان کنید . در اینجا نحوه انجام آن آورده شده است.   چگونه وضعیت آنلاین را در WhatsApp مخفی کنیم: 1. برنامه WhatsApp خود را راه انادامه مطلب ...

  اگر نمی خواهید مخاطبین واتس اپ از وضعیت آنلاین شما در برنامه پیام رسانی واتس اپ مطلع شوند، می توانید به راحتی از طریق تنظیمات برنامه وضعیت آنلاین خود را در WhatsApp پنهان کنید . در اینجا نحوه انجام آن آورده شده است.

   

  چگونه وضعیت آنلاین را در WhatsApp مخفی کنیم:

  ۱. برنامه WhatsApp خود را راه اندازی کنید.

   
  تشخیص انلاین بودن در واتس اپ
  ۲. از منوی پایین صفحه “Settings” را انتخاب کنید.

   

   

   

  ۳. در Settings، گزینه “Account” را انتخاب کنید.

   

  فهمیدن زمان آنلاین شدن در واتس اپ

   

  ۴. در صفحه حساب ، “Privacy” را پیدا کنید و انتخاب کنید.
  چگونه آنلاین بودن در واتساپ را غیر فعال کنیم
  ۵. برای انتخاب وضعیت آنلاین خود ، روی “Last Seen” ضربه بزنید.

   
  تشخیص انلاین بودن در واتس اپ۶. شما باید دو گزینه برای مخفی کردن وضعیت آنلاین یا “Last Seen” خود داشته باشید. وضعیت آنلاین خود را فقط به مخاطبین خود محدود کنید ، یا آن را از همه پنهان کنید.

   
  آنلاین بودن در واتساپ 

  ۷. پس از انتخاب ، وضعیت آنلاین یا “Last Seen” شما بسته به انتخاب شما فقط برای مخاطبین یا هیچ کس قابل مشاهده نخواهد بود. توجه داشته باشید که اگر گزینه “Last Seen” خود را از همه مخفی کنید ، همچنین نمی توانید وضعیت آنلاین کاربران دیگر را مشاهده کنید.

  کوچک کردن
 1. آهنگ‌های مختلف با احساساتی که در زمان معین داریم، افرادی که با آن‌ها هستیم و یا به آن‌ها فکر می‌کنیم و مکان‌هایی که در آن حضور داریم پیوند می‌خورد و این پیوند ذهنی آن‌قدر محکم است که سال‌ها بعد با گوش کردن به همان موسیقی می‌توانیم تمام این احساسات، افراد و مکان‌ها را به یاد بیاوریم. درواقع خاطراتی کادامه مطلب ...

  آهنگ‌های مختلف با احساساتی که در زمان معین داریم، افرادی که با آن‌ها هستیم و یا به آن‌ها فکر می‌کنیم و مکان‌هایی که در آن حضور داریم پیوند می‌خورد و این پیوند ذهنی آن‌قدر محکم است که سال‌ها بعد با گوش کردن به همان موسیقی می‌توانیم تمام این احساسات، افراد و مکان‌ها را به یاد بیاوریم. درواقع خاطراتی که در حافظه بلندمدت ما قرار می‌گیرند تحت تأثیر موسیقی هستند.

  در این زمینه مطالعات بسیار زیادی صورت گرفته است و دانشمندان در پی کشف این موضوع و دلیل تأثیر شگفت‌انگیز موسیقی بر یادآوری خاطرات بودند. مثلاً در یک تحقیق، دانشمندان از تعدادی جوان خواستند در یک پروژه شرکت کنند و برای آن‌ها آهنگ‌های معروف زمان نوجوانی‌شان را پخش کردند و به این نتیجه رسیدند که هرچقدر شرکت‌کنندگان با این آهنگ‌ها بیشتر آشنا بودند، قدرت و وضوح خاطراتی که با این آهنگ‌ها در ارتباط بود، به‌مراتب بیشتر بود. البته در مورد خاطرات خوشایند و ناخوشایند نمی‌توان به‌صورت قطعی نظر داد. در برخی موارد موسیقی آرامش‌بخش و شاد شما را به یاد خاطرات خوب می‌اندازد و موسیقی‌های غمگین، خاطرات ناراحت‌کننده را زنده می‌کند. در این تحقیقات به این نتیجه رسیدند که برخی از این خاطرات، ناراحت‌کننده و برخی خوشحال‌کننده هستند و به طور کلی از الگوی خاصی پیروی نمی‌کنند و درواقع به اولویت و علایق فرد بستگی دارند.

  تأثیر موسیقی بر خاطرات در مغز انسان

  تأثیر موسیقی بر خاطرات در مغز انسان

  همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، زمانی که به موسیقی قدیمی و آشنایی گوش می‌دهیم، این ذهن ما است که در زمان سفر کرده و به گذشته می‌رود و خاطرات را زنده می‌کند. حال ازنظر علمی چگونه این اتفاق توجیه می‌شود؟

  ناحیه قشر پیشانی (Prefrontal Cortex) ناحیه‌ای است که بین موسیقی، احساسات و خاطرات ارتباط برقرار می‌کند، این منطقه از مغز درواقع برای مرور و بازبینی خاطرات گذشته است که طبق پژوهش‌ها در این قسمت از مغز در افراد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل، هنوز فعالیت‌هایی رخ می‌دهد که از آن می‌توانند برای درمان بیماری‌های مذکور استفاده کنند.

  در پژوهش‌های انجام شده در مورد رابطه فعالیت‌های مغزی و به یاد آوردن خاطرات در هنگام گوش کردن به موسیقی، از نوع تصویربرداری خاصی استفاده می‌شود. این نوع تکنولوژی تصویربرداری تشدید مغناطیس کارکردی (FMRI) نام دارد، در این تکنولوژی میزان خون اکسیژنه در مغز را می‌سنجند. زمانی که مغز مشغول انجام وظیفه‌ای خاص است، آن بخش از مغز به سوخت بیشتری نیازمند خواهد بود. سوخت مغز، اکسیژن و گلوکز است. ازاین‌رو هرچه بخشی از مغز بیشتر فعالیت کند، میزان مصرف سوخت آن نیز بالا خواهد رفت و جریان خون اکسیژنه بیشتری در آن نواحی از مغز جاری خواهد شد. بنابراین در طول انجام FMRI، زمانی که ناحیه‌ای از مغز مورداستفاده است آن قسمت به‌صورت نوری قرمزرنگ روشن می‌شود(neuromarketing.ir). در این شرایط وقتی این افراد موسیقی گوش می‌دهند قسمت‌های از مغز که به خاطرات مربوط می‌شود، روشن و فعال خواهد شد. که درواقع این قسمت‌های فعال در ناحیه قشر پیشانی (Prefrontal Cortex) قرار دارند.

  توانایی موسیقی در ارتباطات ذهنی و به یادآوری خاطرات، می‌تواند به‌عنوان یک فعالیت درمانی برای درمان بیماری‌های مانند اختلالات شناختی، از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر و زوال عقل مورداستفاده قرار گیرد. موسیقی به‌عنوان یک فعالیت از مدت‌ها قبل حس لذت، آرامش و یادآوری خاطرات را در افراد مختلف زنده می‌کند، مهم نیست در چه سنی هستید با گوش کردن به موسیقی می‌توانید غرق در خاطرات خود شوید و آن‌ها را به مانند روز اول به یاد بیاورید. تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی در بازنویسی و یادآوری خاطرات کمک می‌کند، در واقع با شنیدن یک آهنگ آشنا و ارتباط آن آهنگ با یک رویداد و یا برهه زمانی خاص از زندگی، می‌توان عملکرد مغز را بهبود بخشید. متخصصان از این پدیده به‌عنوان شروع و ضربه به بیماران آلزایمری استفاده می‌کنند تا خاطرات از دست رفته‌شان را به یاد بیاورند. البته  موسیقی درمانی  تنها برای افراد درگیر آلزایمر استفاده نمی‌شود، بلکه  بهتر است در مراحل اولیه بیماری نیز اجرا شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

  منبع: ویکی پدیا ، بورسیکا

  کوچک کردن
 1. درنتیجه این پیشرفت‌ها، انسان‌ها به طور متوسط در معرض تعداد زیادی انسان‌های دیگر قرار می‌گیرند. اما برخلاف گذشته که این ارتباطات به صورت رودررو بود، در جامعه امروز اکثر این ارتباطات از طریق صفحه تلویزیون، کامپیوتر یا تلفن‌همراه صورت می‌گیرد. اهمیت روابط انسانی انسان‌ها به طور ژنتیکی از روابط معنادارادامه مطلب ...

  درنتیجه این پیشرفت‌ها، انسان‌ها به طور متوسط در معرض تعداد زیادی انسان‌های دیگر قرار می‌گیرند. اما برخلاف گذشته که این ارتباطات به صورت رودررو بود، در جامعه امروز اکثر این ارتباطات از طریق صفحه تلویزیون، کامپیوتر یا تلفن‌همراه صورت می‌گیرد.

  اهمیت روابط انسانی

  اهمیت روابط انسانی

  انسان‌ها به طور ژنتیکی از روابط معنادار با انسان‌های واقعی ارضا می‌شوند و درنتیجه از طریق این روابط فواید بسیاری به دست می‌آورند.

  بعنوان مثال، نوزادانی که بیشتر بغل می‌شوند، با بالا رفتن سن، رشد عضلانی بهتری داشته و سالم‌تر از بچه‌هایی خواهند بود که تماس فیزیکی کمی با آنها برقرار می‌شود.

  نمونه دیگر را در کسانی می‌توانیم ببینیم که دوستان زیادی دور و اطراف خود دارند. این افراد معمولاً شادتر و سالم‌تر هستند و بیشتر از افراد تنها عمر می‌کنند.

  دلیل این فواید ذهنی و فیزیکی هرچه که باشد، واقعیت این است که رابطه انسانی واقعی چیزی است که موجب تکامل ما می‌شود و بدون آن بدن و زندگی ما کم‌کم رو به نابودی می‌رود.

  نزدیکتر به هم اما دورتر

  نزدیکتر به هم اما دورتر

  بااینکه تکنولوژی ارتباط جهانی را میسر کرده است اما به طور متناقضی روابط انسانی را کاهش داده است. نمونه خوب آن را می‌توانیم در یک خانواده متوسط ببینیم.

  درگذشته خانواده‌ها کنار هم می‌نشستند، شام می‌خوردند و حرف می‌زدند اما امروز معمولاً پشت تلویزیون می‌نشینند و بدون اینکه کلمه‌ای با هم رد و بدل کنند، غذایشان را می‌خورند.

  اگر هم حرف بزنند معمولاً درمورد چیز مهمی نیست چون هیچکس دلش نمی‌خواهد حواسش از برنامه‌ای که مشغول تماشای آن است، پرت شود.

  تازه این برای زمانی است که خوش‌شانس باشید، در اکثر موارد همدیگر را با یک «هیس!» ساکت می‌کنند. خیلی از خانواده‌ها هم که اصلاً کنار هم نمی‌نشینند، زیرا غذاهای فوری به این معنی است که می‌توانند هر جا که باشند و هر زمانی که خواستند غذایشان را بخورند.

  متاسفانه، این تنهایی خودخواسته فقط به زمان شام محدود نمی‌شود، زیرا بعد از شام هر کدام از اعضای خانواده به راه خود می‌رود.

  معمولاً یا دوباره به سمت تلویزیون برمی‌گردند، یا سراغ اینترنت می‌روند، یا مشغول یک بازی کامپیوتری می‌شوند، به موسیقی گوش می‌دهند یا با تلفن‌همراهشان مشغول می‌شوند.

  نتیجه این حباب تکنولوژی این است که مردم ارتباط رودرروی کمتری پیدا کرده و ارتباطات آنها معمولاً غیرحضوری از طریق وسایلی مثل کامپیوتر و تلفن می‌شود.

  خستگی زندگی مجازی

  خستگی زندگی مجازی

   

  باوجود این واقعیت که تکنولوژی امروز به ما این امکان را می‌دهد که با آدمهای مختلف در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید اما در واقعیت هر چه تعداد دوست هم که در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک داشته باشید، همه آنها به یک نتیجه می‌رسند؛ حبابی تکنولوژیکی که شما را از روابط انسانی واقعی جدا می‌کند.

  وقتی از آدم‌های دیگر جدا شوید، احساس تنهایی خواهید کرد زیرا این دوستان مجازی نمی‌توانند به طور کافی نیازهای شما را در طولانی مدت برآورده کنند.

   

  کوچک کردن