یک سوال Latest سوالات

 1. ممنون از پرسش قشنگتون @amirsaeid ، به نظر من خیلی چیز ها می تونه انسان رو در دوراهی قرار بده و یا اینکه احساس بی هدفی و درنتیجه خسته شدن در زندگی رو میده. خیلی وقتا ادم نمیدونه کدوم راه رو انتخاب کنه مثلا من خودم به شخصه بین دو راهی ماندن و مهاجرت واقعا مونده بودم و در هر صورت تصمیم گرفتم بمونم ولیادامه مطلب ...

  ممنون از پرسش قشنگتون amirsaeiddehghan ، به نظر من خیلی چیز ها می تونه انسان رو در دوراهی قرار بده و یا اینکه احساس بی هدفی و درنتیجه خسته شدن در زندگی رو میده. خیلی وقتا ادم نمیدونه کدوم راه رو انتخاب کنه مثلا من خودم به شخصه بین دو راهی ماندن و مهاجرت واقعا مونده بودم و در هر صورت تصمیم گرفتم بمونم ولی هنوز نمیدونم تصمیم درستی گرفتم یا نه ولی بالاخره ادم باید یک تصمیم رو بگیره و تا انتهاش بره چون اگه این کار رو نکنی همیشه حسرت برات میمونه که کاش فلان کار رو میکردم!!

  کوچک کردن
 1. چگونه یک رهبر خوب و محبوب باشیم؟ یک رهبر خوب و محبوب برای هدایت بهتر یک مجموعه باید ویژگی‌های برتری نسبت به دیگران داشته باشد. عده‌ای معتقدند یک شخص با ویژگی رهبر بودن به دنیا می‌آید و این ویژگی در آن نهادینه شده و بعضی دیگر اعتقاد دارند که شخصی می‌تواند رهبر خوبی باشد که نکات زیر را رعایت کند. حمایادامه مطلب ...

  چگونه یک رهبر خوب و محبوب باشیم؟

  یک رهبر خوب و محبوب برای هدایت بهتر یک مجموعه باید ویژگی‌های برتری نسبت به دیگران داشته باشد. عده‌ای معتقدند یک شخص با ویژگی رهبر بودن به دنیا می‌آید و این ویژگی در آن نهادینه شده و بعضی دیگر اعتقاد دارند که شخصی می‌تواند رهبر خوبی باشد که نکات زیر را رعایت کند.

  حمایت اعضا

  اعضا گروه باید طرفدار شما باشند، شما برای انجام کارتان به حمایت آن‌ها نیاز دارید و گاهی این امر کمک می کند که کار خود را توسعه دهید. اگر هر یک از اعضای گروه در صدد باشند که احساس مهم بودن به دست آورند، دوست دارند پشتیبانی رهبر خود را برای این امر حس کنند.

  چگونه یک رهبر خوب و محبوب باشیم

  وظایف رهبری شما تا زمانی که نیاز فرد را برای تشویق شدن برآورده نکنید، به پایان نرسیده است. برای اینکه اعضا گروه از شما حمایت کنند، اول باید خودشان به احساس ارزشمندی و مهم بودن دست یابند. به کارکنانی که نیاز به حمایت دارند کمک کنید، مدام با آن‌ها صحبت کنید و اهداف آن‌ها را جویا شوید. افرادی که زیر نظرتان هستند را اولویت‌بندی کنید. این کار باعث می‌شود آن‌ها با اهدافی که برای سازمان تعریف کرده‌اید بیشتر آشنا شوند.

  قدردانی از اعضا

  برای اینکه اعضا متوجه شوند از آن‌ها حمایت می‌شود سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

  • یک روز خاصی در سال را برای قدردانی از اعضا مشخص کنید
  • احترام به افراد باتجربه یا حتی مشاوره با آن‌ها
  • ارزیابی عملکرد و تشویق عملکرد‌های مثبت
  • ارزش قائل شدن برای تمامی نظرات

  علاقه‌مند باشید

  فرض کنید که رهبر یک گروه هستید و به اهدافی که سازمان دارد علاقه‌مند یا پی‌گیر نسبت به آن موضوع نیستید. قطعا این کار نتیجه‌ای جز نرسیدن به اهداف و شکست برای مدیران سازمان ندارد. یک رهبر خوب علاوه بر اینکه به تمامی موضوعات باید واکنش نشان دهد بلکه در پروژه‌هایی که در سازمان بر روی آن کار می‌کنند علاقه‌مند و پی‌گیر باشد.

  رفتار حرفه‌ای

  ماتسوشیتا بنیان‌گذار شرکت پاناسونیک معتقد بود یک رهبر محبوب با کارمندان خود باید مثل اعضای خانواده‌اش رفتار کند. رابطه‌ی یک مدیر سازمان با کارمندان باید حرفه‌ای باشد. کارکنانی که مانند اعضای خانواده با آن‌ها رفتار می شود به‌طور خاصی حامی مدیر هستند.
  رفتار با اعضای گروه مانند اعضای خانواده نشان می‌دهد که شما توجه عمیقی به رفتار آن‌ها دارید و از اقداماتی که به نفع آن‌ها نیست، اجتناب می‌کنید.

  ویژگی های رهبر خوب

  رفتاری که شما دارید این پیام را می‌رساند که یک پیوند عاطفی با اعضای گروه دارید و این پیوند به علاقه رهبر و اعضا نزدیک است.
  برای این کار می‌توانید هنگام خطاب کردن گروه از عبارات صمیمی و دوستانه استفاده کنید و یا گاهی اوقات یک برنامه تفریحی با کارمندان خود داشته باشید.

  بررسی عملکرد‌ها

  انجام بررسی‌های دقیق موقعیت شما را در جایگاه رهبر در نظر مدیران ارشد ارتقا می‌بخشد، زیرا ارزیابی اجرایی، از مستندات مهم شرکت است. ترفیع و پاداش، اغلب بر اساس نتایج ارزیابی عملکرد است، به‌علاوه ارزیابی‌های عملکرد دقیق کمک می‌کند از شرکت در برابر هزینه‌های سلیقه‌ای دفاع کنیم. به‌جای اتکا به حافظه، گزارشی دقیق از موفقیت‌ و شکست‌های کارمندان را نزد خود نگه دارید.

  تقدیر از عملکرد مثبت را برمبنای نتایجی که شما به عنوان رهبر مشاهده کرده‌اید را در مبنای کار قرار دهید و تاکید کنید که ارزیابی عملکرد فرصتی است تا مجریان و کارکنان خوب را به صورت موردی نشان دهید.

  نگرش مثبت

  رهبرانی می‌توانند موفق و محبوب باشند که دید و نگرش مثبتی به موضوعات و آینده شرکت داشته باشند. اگر یک رهبر دید منفی به اتفاقات و آینده داشته باشد این حس به کارمندان نیز منتقل می‌شود. یک رهبر خوب باید تفاوت‌ها را رقم بزند و این تفاوت‌ها زمانی مشخص می‌شود که مثبت اندیشی به آینده بین همه‌ی کارمندان حتی در بدترین زمان ممکن نیز باشد.

  کوچک کردن
 1. همه اشتباه می‌کنیم. تصمیمات غلط؛ انتخابهای نابجا؛ اعمال نسنجیده. در طول زندگی‌مان سعی و خطا می‌کنیم و درسهای جدید یاد می‌گیریم. اشتباه همیشه اثر بد خودش را در زندگی آدم می‌گذاره و ازش راه فراری هم نیست. اثرات بد خیلی از اشتباهات را می‌شود بمرور زمان و با تلاش زیاد پاک کرد ولی بعضی از اشتباهات هستندادامه مطلب ...

  همه اشتباه می‌کنیم. تصمیمات غلط؛ انتخابهای نابجا؛ اعمال نسنجیده. در طول زندگی‌مان سعی و خطا می‌کنیم و درسهای جدید یاد می‌گیریم. اشتباه همیشه اثر بد خودش را در زندگی آدم می‌گذاره و ازش راه فراری هم نیست.

  اثرات بد خیلی از اشتباهات را می‌شود بمرور زمان و با تلاش زیاد پاک کرد ولی بعضی از اشتباهات هستند که مسیر زندگی آدم را آنچنان تغییر می دهند که اصلاح آنها دیگر به راحتی امکان‌پذیر نیست.

  بزرگترین اشتباه من این بود  :

  بزرگ ترین اشتباه من

  بزرگترین اشتباه من ،
  تجربه اولین حس ها با آدمای بی ارزش بود !

  کوچک کردن
 1. خوشبختی یک مفهوم ذهنی است که برای هر کس با توجه به دیدگاه شخصی خود معنا ی خاص خود را دارد.شخصی داشتن مقدار زیادی پول و یا یک اتومبیل گران قیمت را نهایت خوشبختی می داند،شخص دیگری رسیدن به مدارج تحصیلی و دیگری رشد و ارتقای شغلی را. اما باید بدانید رسیدن به همه این ها ممکن است برای شما خوشبختی را به ارادامه مطلب ...

  خوشبختی یک مفهوم ذهنی است که برای هر کس با توجه به دیدگاه شخصی خود معنا ی خاص خود را دارد.شخصی داشتن مقدار زیادی پول و یا یک اتومبیل گران قیمت را نهایت خوشبختی می داند،شخص دیگری رسیدن به مدارج تحصیلی و دیگری رشد و ارتقای شغلی را.

  تعریف خوشبختی

  اما باید بدانید رسیدن به همه این ها ممکن است برای شما خوشبختی را به ارمغان نیاورد زیرا خوشبختی تنها یک احساس درونی است.

  شخصی در اواخر عمر خود گفته بود من یک عمر موفق بودم اما هرگز خوشبخت نبودم.

  حتما شما هم افراد زیادی را دیده اید که زندگی در عین ثروت و قدرت برایشان جهنم است و حتی شب ها لحظه ای خواب راحت ندارند.به راستی این خلاً بزرگ زندگی چیست؟

  یکی از خصوصیات ذهن این است که به سرعت به هر موقعیت و شرایطی عادت می کند و پس از مدتی کاملا اوضاع برایش عادی می شود و باز همان زندگی کسالت بار قبلی آغاز می شود.آرزو و رویایی که سال ها در سر داشتیم حال که به آن رسیده ایم دیگر ان جذابیت گذشته را ندارد ، تکراری شده و آب و رنگش را از دست داده است و دوباره ما هستیم .

  خواسته های جدید که به شدت فکر ما را به خودش مشغول کرده است.این مساله نه تنها در مورد اشیاء و موقعیت ها بلکه در مورد انسان های اطراف با هم صدق میکند،بله باز هم در حسرت فردایی بهتر زندگی می کنیم،غافل از این که فردایی وجود ندارد و فردای بهتر همین امروز و حال است.

  اگر شما هم اکنون نتوانید از زندگی خود لذت ببرید مطمئن باشید که فردا حتی با میلیون ها پول باز هم ناراضی خواهید بود و روزی چشم باز خواهید کرد و خواهید دید که روزهای زیبای زندگی شما همه و همه در حسرت،گذشته و از بین رفته است و چیزی جز حسرت باقی نمانده است؛غافل از این همه زیبایی که خداوند در اطراف ما خلق کرده است عمری را در سرگشتگی ،شتابزدگی و طمع گذرانده ایم.

  ما حتی دیگر فرصتی برای تفریح در کنار خانواده ، قدم زدن روی برگ های پاییزی ، کمک به همنوعان یک عبادت خالصانه خداوند را هم از دست داده ایم ، پس چقدر خوب است همه ما هنر زندگی کردن را بیاموزیم، هنر لذت بردن از لحظه لحظه زندگی را، و زندگی را ان قدر ها هم سخت نگیریم تا زندگی هم بر ما سخت نگیرد.

  خوشبخت ترین انسان ، کسی است که در همه حالات از اصل زندگی دور نشود و همواره این مطلب را به خاطر داشته باشد که همه چیز در حال گذر است.

  نگذاریم آیینه صاف قلب ما را کینه ، حسرت و طمع مکدر کرده و مانع از اشراف به زیبایی های خداوند شود تا این بزرگ ترین هدیه خداوند یعنی زندگی را زیبا زندگی کنیم.

  کوچک کردن
 1. لیلا
  لیلا فوق لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریف

  بسیاری از افراد در تعریف موفقیت به شدت با یکدیگر اختلاف نظر دارند. یکی از دلایل این اختلاف می‌تواند این مساله باشد که موفقیت یک اصطلاح ذهنی است و ممکن است معانی مختلفی در ذهن افراد مختلف داشته باشد. مثلا یکی از عقاید فکری این است که فرد وقتی موفق است که پول زیادی به دست آورد یا خانه بزرگ و ماشین فانادامه مطلب ...

  بسیاری از افراد در تعریف موفقیت به شدت با یکدیگر اختلاف نظر دارند. یکی از دلایل این اختلاف می‌تواند این مساله باشد که موفقیت یک اصطلاح ذهنی است و ممکن است معانی مختلفی در ذهن افراد مختلف داشته باشد.

  مثلا یکی از عقاید فکری این است که فرد وقتی موفق است که پول زیادی به دست آورد یا خانه بزرگ و ماشین فانتزی داشته باشد. در نتیجه، بسیاری از مردم این تصور سطحی از موفقیت را در زندگی خود وارد کرده اند. در نتیجه، اهداف و آرزوهایشان به شدت در اطراف پول، قدرت، مقام و گاهی شهرت متمرکز می شود.

  “پول هرگز انسان را خوشحال نمی کند و نخواهد کرد. کسی که عقیده دارد پول همه کار خواهد کرد، به احتمال زیاد همه کار را برای پول انجام خواهد داد. ” بنجامین فرانکلین

  تعریف موفقیت بر اساس مقدار پولی که کسب می کنید در ابتدا می تواند بسیار خطرناک باشد.

  اگر نظرات دیگران را در مورد موفقیت دنبال کنید ممکن است نتوانید یک هدف واقعی در زندگی داشته باشید. به همین دلیل، تعریف خودتان از موفقیت بسیار مهم است. در غیر این صورت، شما زمان و انرژی گرانبهای خود را صرف مواردی کردید که موجب کامیابی شما نمی شود.

  “موفقیت تنها کلید خوشبختی نیست. خوشبختی کلید موفقیت است.” اگر عاشق آنچه انجام می دهید باشید موفق خواهید بود. آلبرت شویتزر

   

  تعریف من از موفقیت

  موفقیت برای شما چه معنایی دارد؟

  اگر ندانید که موفقیت به چه معنی است، بدست آوردن آن بسیار سخت‌ خواهد بود. حتی اگر درک روشنی از تعریف موفقیت در زندگی داشته باشید به دست آوردن موفقیت نیازمند تمرکز زیادی است.

  همان طور که می‌بینید، این تعاریف عمدتا در راستای دستیابی به یک سری اهداف قرار دارند. جالب است بدانید که دستیابی به ثروت، مقام و شهرت به طور مشخص در تعریف رسمی موفقیت آمده است.

  حوزه های مختلف موفقیت

  همان طور که قبلا نیز مطرح شده است، اکثرانسان ها، موفقیت را در درجه اول بر مبنای ثروت، مادیات، مقام و شهرت تعریف می کنند. اما زمینه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند در درک کلی موفقیت شما نقش داشته باشند.

  موفقیت به هیچ وجه نباید محدود به این چهار زمینه باشد. کاملا برعکس، با محدود کردن درک موفقیت در این زمینه ها، زمینه های مهم دیگر زندگی نادیده گرفته می شود.

  دلایل متعددی وجود دارد که توضیح می دهد چرا تمرکز بر ثروت، مقام و شهرت ممکن است برعکس عمل کند.

  به طور مثال، اگر شما نتوانید تصویر درستی از خوشبختی، تحقق و لذت از آن را داشته باشید، ثروتمند بودن چه فایده‌ای دارد؟ فایده شهرت چیست وقتی نتواند به شما کمک کند تا هدف خود از زندگی را بیابید؟

  معانی موفقیت  در ابعاد کوچک:

  ۱.موفقیت یعنی، انجام کاری است که عاشق آن هستید.

  ۲.موفقیت یعنی لذت بردن از هر لحظه زندگی.

  ۳.موفقیت یعنی تسلیم نشدن.

  ۴.موفقیت یعنی برتر بودن در زمینه‌های مختلف زندگی.

  ۵.موفقیت یعنی تبدیل دنیا به جای بهتری برای زندگی.

  ۶.موفقیت یعنی غلبه بر موانع.

  ۷.موفقیت یعنی با عشق، شادی و محبت زندگی کردن.

  ۸.موفقیت یعنی تحقق بخشیدن به انجام آنچه در ذهن دارید.

  ۹.موفقیت یعنی دنبال کردن اهداف.

  ۱۰.موفقیت یعنی تلاش برای انجام بهترین ها.

  ۱۱.موفقیت یعنی دنبال کردن جاه طلبی ارزشمند.

  ۱۲.موفقیت یعنی مقاومت کردن.

  ۱۳.موفقیت یعنی ایستادن برای دیگران.

  ۱۴.موفقیت یعنی غلبه بر نادانی.

  ۱۵.موفقیت یعنی خوشحال بودن با آنچه که دارید.

  ۱۶.موفقیت یعنی با خودتان صادق باشید.

  ۱۷.موفقیت یعنی کمک کردن به موفقیت دیگران.

  ۱۸.موفقیت یعنی لذت بردن از چیزهای کوچک در زندگی.

  ۱۹.موفقیت یعنی دنبال کردن رویاها.

  ۲۰.موفقیت یعنی مواجهه با ترس و غلبه بر آن.

  ۲۱.موفقیت یعنی هر روز چیز جدیدی یاد گرفتن.

  ۲۲.موفقیت یعنی دوباره بلند شدن بعد از پشت سر گذاشتن شکست.

  ۲۳.موفقیت یعنی برای آنچه که دارید، سپاسگزار باشید.

  کوچک کردن