aalan

یک سوال Latest سوالات

 1. تصور خیلی ها  اینگونه است که چون مدار زمین به دور خورشید بیضی شکل است و فاصله اش ازخورشید در طول سال تغییر می کند فصلها به وجود می آیند.و این باید به این معنی باشد که این روزها کم کم فاصله زمین از خورشید در حال افزایش است و همین عامل سردشدن هواست. اما واقعیت غیر از این است ، در هنگام زمستان زمین بهادامه مطلب ...

  تصور خیلی ها  اینگونه است که چون مدار زمین به دور خورشید بیضی شکل است و فاصله اش ازخورشید در طول سال تغییر می کند فصلها به وجود می آیند.و این باید به این معنی باشد که این روزها کم کم فاصله زمین از خورشید در حال افزایش است و همین عامل سردشدن هواست.

  علت به وجود آمدن فصل ها

  اما واقعیت غیر از این است ، در هنگام زمستان زمین به خورشید نزدیکتر است!!!
  و زمانی که در نیمکره شمالی در فصل زمستان هستیم مردمان نیمکره جنوبی در حال تجربه روزهای گرم تابستانی هستند.
  در نتیجه عامل اصلی به وجود آمدن فصول در کره زمین فاصله نیست بلکه علت را باید در حرکات مختلف زمین جستجو کرد.
  فصل ها به خاطر تفاوت فاصله زمین از خورشید در طول سال به وجود نمی آیند (این تفاوت ها به شدت کم است). فصل ها نتیجه کج بودن محور زمین هستند.
  زمین یک بار درسال به دور خورشید می گردد. ولی چهار فصل در زمین به وجود می آید و درازی شب ها و روزها در هر فصل متفاوت است. این تفاوت را کجی محور زمین باعث شده. محور زمین یک خط فرضی ست که قطب های شمال و جنوب را به هم وصل می کند. اما محور زمین مستقیم از بالا به پایین کشیده نشده. بلکه با حدود ۴۵/۲۳ درجه در مقایسه با صفحه مداری کج شده. این کجی و حرکت زمین به دور خورشید باعث تغییر فصل می شود.
  درابتدای پاییز نیمه شمالی زمین به شکل کج  از خورشید رو برمی گرداند. در نتیجه نور خورشید به شکل کمرنگی بر سراسر نیمه شمالی زمین گسترش پیدا می کند و نیکره شمالی زمستان را تجربه می کند. در همان زمان نور خورشید به شدت روی نیمه جنوبی زمین می افتد که در حال گذراندن تابستان است. درابتدای بهار, زمین به شکل کج به سمت دیگر خورشید رو می کند. حالا نیمه شمالی زمین به جانب خورشید کج شده. نور خورشید به شدت روی نیمه شمالی زمین می افتد ونیمکره شمالی تابستان را تجربه می کند. در همان زمان نور خورشید روی نیمه جنوبی زمین که زمستان را می گذراند، کم شدت تر است
  به این ترتیب موقعی که قطب شمال به سمت خورشید کج می شود بخش شمالی زمین تابستان دارد. با روزهای بلند و شب های کوتاه. بعد از شش ماه زمین به سمت دیگر خورشید حرکت کرده است. نیمه شمالی حالا نسبت به خورشید کج شده است و بخش شمالی زمین روزهای کوتاه و شب های بلندی دارد.
  این کج بودن محور به ما چهار فصل سال یعنی بهار، تابستان، پاییز و زمستان را داده. چون محور کج شده، بخش های مختلف زمین در زمان های مختلف به جانب خورشید جهت گیری می کنند.
  تابستان گرم تر از زمستان است. چون اشعه خورشید در طول تابستان نسبت به زمستان در یک زاویه مستقیم تر به زمین می رسد و همچنین به خاطر این که در تابستان روزها خیلی طولانی تر از شب ها هستند. در طول زمستان، اشعه خورشید با یک زاویه زیاد به زمین برخورد می کند و روزها خیلی کوتاه هستند. این تأثیرات ادامه نتایج کج بودن محور زمین هستند.
  مدار زمین کاملاً گرد نیست. زمین در ابتدای پاییز به شکل ملایمی به خورشید نزدیک تراست (زمستان در نیمکره شمالی) و در ابتدای بهار دورتر است. در ابتدای پاییز زمین در ۴/۹۱ میلیون مایل یا ۱/۱۴۷ میلیون کیلومتری از خورشید قرار دارد و در ابتدای بهار ۵/۹۴ میلیون مایل یا ۱/۱۵۲ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد. این تفاوت فاصله نسبت به گرم شدن و سرد شدنی که به خاطر کج بودن محور زمین به وجود می آید تأثیر خیلی کوچک تری در ایجاد فصل ها دارد.

  کوچک کردن
 1. لیلا فوق لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریف
  این پاسخ ویرایش شده است.

  افزایش حجم درایو C نکته بسیار مهم : این ترفند باعث پاک شدن درایو D شما می شود و حتما با دقت کافی این کار را انجام دهید تا اطلاعاتتان از دست نرود. به طور کلی نحوه استفاده از این روش جهت افزایش حجم درایو C در ویندوز به این صورت است که جهت تغییر سایز درایو C بایستی اول فضای درایو کمکی مانند درایو D راادامه مطلب ...

  افزایش حجم درایو C

  نکته بسیار مهم : این ترفند باعث پاک شدن درایو D شما می شود و حتما با دقت کافی این کار را انجام دهید تا اطلاعاتتان از دست نرود.

  به طور کلی نحوه استفاده از این روش جهت افزایش حجم درایو C در ویندوز به این صورت است که جهت تغییر سایز درایو C بایستی اول فضای درایو کمکی مانند درایو D را آزاد نمود و سپس آن را به درایو C اختصاص داد. بنابراین در این روش باید درایو D را حذف نمود و سپس قسمتی از آزاد شده را به درایو C اضافه کرد و دوباره با فضای باقی مانده، یک درایو D جدید ساخت. بنابراین قبل از انجام کاری باید اطلاعات مهم درایو کمکی را به بقیه درایوها انتقال داد و آن را خالی کرد. مراحل کلی استفاده از این روش به شرح زیر می باشد:

  کلیک راست کردن روی My Computer
  انتخاب گزینه Manage
  رفتن به قسمت Disk Management

  لازم به ذکر است که با استفاده از پنجره Run با فشردن کلیدهای Windows و R به صورت همزمان و تایپ کردن عبارت didkmgmt.msc می توان وارد قسمت Disk Management شد.

  با مشاهده فضای درایوها و همچنین فرمت و پر و خالی بودن آنها، بر روی درایو کمکی همان درایو D کلیک راست نموده و گزینه Delete Volume را انتخاب کنید.

  افزایش حجم درایو C
  پس از تایید پیغام ظاهر شده و حذف شدن درایو، سپس بر روی درایو C کلیک راست نموده و گزینه Extend Volume را انتخاب کنید.

  افزایش حجم درایو C در ویندوز
  جهت مشخص کردن حجم جدیدی برای درایو C، کاربر می تواند تمام فضای آزاد شده از درایو D یا تنها بخشی از آن را به این درایو را اختصاص دهد.
  اگر بازهم فضایی باقی مانده باشد، می توان روی این فضای باقی مانده کلیک راست کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید و دوباره یک درایو D جدید ایجاد نمایید.
  نهایتا ویندوز را restart کنید.
  افزایش حجم درایو C از طریق تغییر حجم پارتیشن

  فعال نبودن گزینه Delete Volume

  در صورتی که گزینه Delete Volume فعال نبود می توانید روش زیر را دنبال کنید:

  دلیل اصلی فعال نبودن گزینه Delete Volume برای پاک کردن درایو d این هست که از این درایو به عنوان رم مجازی استفاده شده است. برای حل این مشکل مراحل زیر را طی کنید:

  ۱- در قسمت سرچ ویندوز تایپ کنی Advanced System Settings

   

  فعال نبودن گزینه Delete Volume

  ۲-  در قسمت Performance گزینه Setting رو انتخاب کنید

  ۳- در تب Advanced بخش Virtual Memory گزینه Change را انتخاب کنید

  فعال نبودن Delete Volume

  تیک گزینه Automatically manage paging file size for all drives را بردارید و یک درایو دیگر را جایگزین کرده و در ادامه دکمه Set را بزنید و بعد Ok در ادامه ویندوز را ری استارت کنید و مشکل حل میشه.

   

  Delete Volume

  کوچک کردن