یک سوال Latest سوالات

 1. قرار دادن پلاک خودرو پشت شیشه عقب ماشین یکی از راه های فرار از دوربین طرح ترافیک که بسیاری از هموطنان به تازگی انجام می دهند، کندن پلاک و گذاشتن آن پشت شیشه عقب ماشین است. طبق عملکرد دوربین طرح ترافیک، به گونه ای تنظیم شده است هنگامی که ماشینی تخلفی را انجام می دهد، دوربین پلاک عقب خودرو را ثبت می کادامه مطلب ...

  قرار دادن پلاک خودرو پشت شیشه عقب ماشین

  یکی از راه های فرار از دوربین طرح ترافیک که بسیاری از هموطنان به تازگی انجام می دهند، کندن پلاک و گذاشتن آن پشت شیشه عقب ماشین است. طبق عملکرد دوربین طرح ترافیک، به گونه ای تنظیم شده است هنگامی که ماشینی تخلفی را انجام می دهد، دوربین پلاک عقب خودرو را ثبت می کند.

  حال برخی رانندگان با کندن پلاک علنا موجب اختلال در دوربین کنترل سرعت می شوند. حتی برخی نیز دوربین را پشت شیشه طوری قرار می دهند که برخی از شماره های آن خوانا نمی باشد.

  هنگامی که پلیس راهنمایی و رانندگی از تردد این خودروها جلوگیری می کند، بهانه هایی همچون تعویض پلاک، افتادن پلاک و مشکلاتی از این قبیل را عنوان می کنند. سپس با تعهد مبنی بر نصب پلاک در اسرع وقت از چنگ قانون می گریزند و باز به کار خود ادامه می دهند.

  برف شادی روی پلاک

  برخی از رانندگان برای در امان ماندن از دوربین کنترل سرعت بر روی پلاک خود برف شادی می زنند. خوبی برف شادی این است که سطح پلاک را می پوشاند و پس از مدت کوتاهی نیز خود به خود آب می شود . نیازی به پاک کردن آن نیست.

  برخی از رانندگان نیز دستمال کاغذی را خیس می کنند و بر روی پلاک می چسبانند. به این ترتیب وقتی دستمال خشک شد خود به خود از پلاک جدا می شود. البته باید بدانید  در صورت برخورد و مواجه پلیس فرد خاطی با جریمه های سنگینی رو به رو خواهد شد.

  برف شادی روی پلاک

  اسپری تافت مو برای پلاک ماشین

  یکی از مواردی که برای فرار از دوربین کنترل سرعت و ترافیک شایع شده است، استفاده از اسپری حالت دهنده موی سر بر روی پلاک ماشین است. برخی رانندگان به این شایعه عمل می کنند و فکر می کنند با براق کردن پلاک ماشین با کمک اسپری مو می توانند از دوربین مداربسته فرار کنند. اما زمانی که برگه جریمه را می بینند متوجه خواهند شد که این روش عملا جواب نداده است. رانندگان باید بدانند اگر چشم انسان بتواند چیزی را ببیند دوربین کنترل بهتر می تواند بر آن نظارت داشته باشد.

  تغییر لاین خودرو در بزرگراه ها

   دوربینهای سرعت سنج بسته به نوع آنها به تک لاین و مولتی لاین دسته بندی می شوند. اگر دوربین کنترل سرعت تک لاین باشد فقط می تواند یک لاین را سرعت سنجی کند و در صورت تغییر مسیر خودرو از لاین سرعت به لاین دیگر، قادر به ثبت تخلف نخواهد بود.

  اما دوربین سرعت سنج مولتی لاین می تواند حداکثر تا ۴ تا لاین را سرعت سنجی کند. بنابراین عملیات سرعت سنجی در لاین های مختلف توسط دوربین ثبت و پردازش می شود و در صورت تخلف، خودرو جریمه خواهد شد. باید گفت عملیات ثبت و ذخیره سرعت در کمتر از یک ثانیه صورت خواهد گرفت؛ از این رو تغییر لاین برای فرار از دوربین می تواند بی ثمر بوده، ضمن اینکه خطرناک و گاه حادثه خیز است.

  استفاده از نور بالا هنگام عبور از زیر دوربین کنترل سرعت

  برخی فکر می کنند با استفاده از دوربین نور بالا می توانند به راحتی می توانند با  ایجاد اختلال در دوربین کنترل سرعت، از زیر دوربین عبور کنند. باید گفت این روش نیز دیگر جواب نخواهد داد. دوربین های جدید دارای تکنولوژی BLC هستند. این تکنولوژی نور زیاد را خنثی می کند و تصویر یکنواختی را ارائه می دهد. بنابراین در این تصویر پلاک دوربین به راحتی خوانده خواهد شد.

  دست و پای اضافه و کار ساختمان

  یکی از ترفندهای جالب دیگر جهت فرار از دوربین ترافیک که بین رانندگان نیسان و وانت خیلی شایع است استفاده از شخصی در پشت وانت است. به این ترتیب که فردی پشت ماشین می نشیند و با نزدیک شدن به محدوده طرح ترافیک دست یا پای خود را بر روی پلاک قرار می دهد تا ثبت نگردد. برخی هم پلاک خودشان را گلی می کنند و هنگام مواجهه با پلیس بهانه بسیار جالبی می آورندد که “بر سر ساختمان بودم و آنجا گلی شده است”.

  در مورد این روش هم باید اشاره کرد که سوار کردن فرد پشت وانت و نیسان خود جرم است. همچنین مخدوش نمودن پلاک با گل یا هر چیز دیگری چه سهوا و چه عمدا برخورد قانونی دارد و سریعا باید مرتفع گردد.

  فرار از دوربین ترافیک

  قاب پلاک ماشین ضد دوربین

  یکی از نبوغ و راهکار جدید برای اینکه ” چیکار کنیم دوربین پلاک نگیره ” استفاده از قاب پلاک ماشین ضددوربین است. بسیاری از صاحبان وسیله نقلیه به بهانه سوراخ نکردن سپر و یا بدنه ماشین از این قاب پلاک ضددوربین استفاده می کنند. این افراد تصور می کنند که روکش پلاستیکی یا طلق مانند این قاب دید دوربین را کور می کند اما قدرت دوربین کنترل سرعت به حدی است که بتواند پلاک را به درستی بخواند.

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  تا دو سال پیش ،تعداد کمی از ما حتی اسم بیلی ایلیش را شنیده بودیم ، این صعود بیلی ایلیش، ستاره جوان را بسیار چشمگیرتر می کند. در طول ۱۸ ماه یا تقریباً از وقتی که او اولین آلبومش را منتشر کرد ، این نوازنده متولد لس آنجلس به یکی از معروف ترین نوازندگان پاپ در کره زمین تبدیل شده است. او اوایل امسال جایزادامه مطلب ...

  تا دو سال پیش ،تعداد کمی از ما حتی اسم بیلی ایلیش را شنیده بودیم ، این صعود بیلی ایلیش، ستاره جوان را بسیار چشمگیرتر می کند.

  در طول ۱۸ ماه یا تقریباً از وقتی که او اولین آلبومش را منتشر کرد ، این نوازنده متولد لس آنجلس به یکی از معروف ترین نوازندگان پاپ در کره زمین تبدیل شده است. او اوایل امسال جایزه های گرمی زیادی دریافت کرد ، او آهنگ تم فیلم جدید جیمز باند را خوانده و به طور کلی در رتبه های برتر جدول در سراسر جهان قرار دارد.

  کوچک کردن
 1. دانش پژوهان عزیز، یکی از مهارت های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، مهارت نحوه کار با میکروسکوپ نوری است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.   میکروسکوپ وسیله پرکاربردی در انجام بسیاری از پروژه ها می باشد. میکروسکوپ در بررسی موجودات و ذرات ریز به ما کمک می کنادامه مطلب ...

  دانش پژوهان عزیز، یکی از مهارت های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، مهارت نحوه کار با میکروسکوپ نوری است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.

   

  میکروسکوپ وسیله پرکاربردی در انجام بسیاری از پروژه ها می باشد. میکروسکوپ در بررسی موجودات و ذرات ریز به ما کمک می کند.

  نحوه کار با میکروسکوپ نوری

  میکروسکوپ ها انواع مختلف دارند. رایج ترین نوع میکروسکوپ که حتماً تا به حال با آن بر خورد داشته اید میکروسکوپ نوری می باشد. اجزاء یک میکروسکوپ نوری در شکل زیر نشان داده شده اند:

  کار با میکروسکوپ نوری

  که در شکل فوق:

  ۱: عدسی چشمی

  ۲: بازو

  ۳: عدسی شیئی

  ۴: صفحه

  ۵: گیره های لام گیر

  ۶: پیچ تنظیم

  ۷: پیچ تنظیم دقیق

  ۸: منبع موتور

  ۹: پایه اصلی

  ۱۰: دیافراگم

  می باشند.

  برای مشاهده یک نمونه میکروسکوپی باید ابتدا میکروسکوپ را طوری روی میز قرار دهید که بازوی آن به سمت شما و صفحه آن به سمت مقابل باشد. در اولین گام، صفحه گردان عدسی های شیئی را بچرخانید تا ضعیف ترین عدسی در امتداد عدسی چشمی قرار گیرد. حال از عدسی چشمی نگاه کنید و سپس توسط دیافراگم میزان نور را به نحوی تنظیم کنید که نور مناسب شود ولی زیاد و زننده نباشد.

  حال نمونه میکروسکوپی را در زیر گیره های مخصوص لام قرار دهید و پیچ تنظیم را آنقدر بچرخانید تا عدسی چشمی ضعیف در فاصله ۱ سانتی متری نمونه بایستد. حال از درون چشمی میکروسکوپ نگاه کنید و پیچ تنظیم را آنقدر بچرخانید تا تصویر واضح شود. برای تنظیم میکروسکوپ و واضح شدن تصویر می توانید از پیچ تنظیم دقیق نیز استفاده نمایید. در صورتی که بخواهید بزرگنمایی بیشتر شود ابتدا توسط پیچ تنظیم فاصله عدسی شیئی را با نمونه میکروسکوپی افزایش داده و سپس عدسی شیئی را بچرخانید و عدسی قوی تر را در امتداد عدسی چشمی قرار دهید و مجدداً میکروسکوپ را تنظیم کنید.

  تصویر میکروسکوپ

  توجه کنید که هیچ گاه اجازه ندهید عدسی شیئی با نمونه میکروسکوپی تماس پیدا کند. عدسی ها را همیشه با پارچه های مخصوص لنز تمیز نمایید. برای مشاهده اجسام در زیر میکروسکوپ نیز همیشه از ضعیف ترین عدسی شروع نمایید و به سمت عدسی های قوی تر بروید.

  بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان – تهیه: پوریا میرعشقی

  تنظیم : نسرین صادقی

  منبع: سایت تبیان

  کوچک کردن
 1. این عکس‌ها ثابت می‌کنند که لازم نیست یک عکاس خوب و حرفه‌ای باشید تا عکس خوب و جالبی بگیرید. البته مهارت کمک می‌کند، اما گاهی فقط لازم است در زمان مناسب در مکان مناسب حضور داشته باشید. در این مطلب عکس‌هایی را می‌بینید که در بهترین زمان ممکن گرفته شده اند. قدیم در جدید لحظه برخورد   انگشت تو دماغادامه مطلب ...

  این عکس‌ها ثابت می‌کنند که لازم نیست یک عکاس خوب و حرفه‌ای باشید تا عکس خوب و جالبی بگیرید. البته مهارت کمک می‌کند، اما گاهی فقط لازم است در زمان مناسب در مکان مناسب حضور داشته باشید. در این مطلب عکس‌هایی را می‌بینید که در بهترین زمان ممکن گرفته شده اند.

  قدیم در جدید

  قدیم در جدید

  لحظه برخورد

  لحظه برخورد

   

  انگشت تو دماغ

  انگشت تو دماغ

  پرواز با قالیچه

  پرواز با قالیچه

  چکار میکنه؟

  چکار میکنه؟

  عکس های به موقع

  عکس های به موقع

  عکس به موقع

  عکس به موقع

  عکس به موقع گربه

  عکس به موقع گربه

  دقیقا به موقع

  دقیقا به موقع

  چی شده ؟؟

  چی شده ؟؟

  کوچک کردن
 1. قانون سه‌ می‌گوید اگر تا سه روز آب نخورید می میرید. اما مدت‌ زمان دقیقی که انسان می‌تواند در طول آن بدون آب به زندگی اش ادامه دهد در واقع بسیار متنوع است، زیرا بدن انسان نیاز دارد تا مقدار آب را متعادل نگه دارد و ذخایر آب بدن نیز به واسطه تعریق، تبخیر یا دفع مستقیم کاهش پیدا کرده و نیاز به تجدید شدنادامه مطلب ...

  قانون سه‌ می‌گوید اگر تا سه روز آب نخورید می میرید. اما مدت‌ زمان دقیقی که انسان می‌تواند در طول آن بدون آب به زندگی اش ادامه دهد در واقع بسیار متنوع است، زیرا بدن انسان نیاز دارد تا مقدار آب را متعادل نگه دارد و ذخایر آب بدن نیز به واسطه تعریق، تبخیر یا دفع مستقیم کاهش پیدا کرده و نیاز به تجدید شدن دارند. می بینید که شرایط و عوامل متنوعی در تعیین محدوده زنده ماندن بدون آب نقش دارند.

  انسان بدون آب چقدر زنده می‌ماند

  شرایط و عوامل متنوعی در تعیین محدوده زنده ماندن بدون آب نقش دارند

  در شرایط دشواری مانند ورزش شدید زیر نور مستقیم خورشید، بدن انسان می‌تواند در طول یک ساعت تا ۱٫۵ لیتر تعریق داشته باشد و اگر این مقدار آب از دست رفته در بدن جبران نشود،‌ خون رقیق شده و تعریق متوقف می شود و دمای بدن بالاتر رفته و دچار کم آبی می‌شود و ممکن است در عرض چند ساعت فرد بمیرد. اما در یک محیط راحت و مناسب ممکن است فرد بتواند برای بیش از یک هفته بدون آب دوام بیاورد. آندرآس میهاوکز مرد استرالیایی است که رکورد زنده ماندن در طولانی‌ترین مدت زمان بدون آب را به نام خود ثبت کند. پلیس استرالیا در سال ۱۹۷۹ به صورت تصادفی او را به مدت ۱۸ روز در سلول زندان رها کرد. با این همه از آنجایی که وی از شدت تشنگی بخارهای روی دیوار سلول را می لیسیده‌ است،‌ درستی این رکورد مورد تردید است.

  کوچک کردن
 1. سلام دوست عزیز بهترین و ارزان ترین روش برای دریافت مقاله های ISI و کتاب های علمی به صورت رایگان سایت Sci-Hub هستش که چون تقریبا داره قانون کپی رایت رو دور میزنه هر دفعه آدرس دامنش تغییر میکنه اما شما اگر متن Sci-Hub را در گوگل سرچ کنید به راحتی به سایت دسترسی پیدا می کنید و می توانید مقالات خود را اادامه مطلب ...

  سلام دوست عزیز

  بهترین و ارزان ترین روش برای دریافت مقاله های ISI و کتاب های علمی به صورت رایگان سایت Sci-Hub هستش که چون تقریبا داره قانون کپی رایت رو دور میزنه هر دفعه آدرس دامنش تغییر میکنه اما شما اگر متن Sci-Hub را در گوگل سرچ کنید به راحتی به سایت دسترسی پیدا می کنید و می توانید مقالات خود را از سایت های مانند ساینس دایرکت، ویلی، اشپرینگل و …. به صورت رایگان دانلود کنید.

  کوچک کردن
 1. اینترنت اشیا که با نام اختصاری IoT شناخته می‌شود، موضوع تازه‌ای نیست: شرکت‌های فناوری و دانشمندان این حوزه دهه‌هاست که درباره‌ی آن بحث می‌کنند؛ جالب است بدانید که از نخستین توسترِ متصل به اینترنت در همایشی در سال ۱۹۸۹ رونمایی شده است. IoT اساسا چیز ساده‌ای است: ‌متصل‌کردن اشیا از طریق اینترنت و فراهادامه مطلب ...

  اینترنت اشیا که با نام اختصاری IoT شناخته می‌شود، موضوع تازه‌ای نیست: شرکت‌های فناوری و دانشمندان این حوزه دهه‌هاست که درباره‌ی آن بحث می‌کنند؛ جالب است بدانید که از نخستین توسترِ متصل به اینترنت در همایشی در سال ۱۹۸۹ رونمایی شده است. IoT اساسا چیز ساده‌ای است: ‌متصل‌کردن اشیا از طریق اینترنت و فراهم‌‌آوردنِ این امکان که با انسان‌ها، با اپلیکیشن‌ها و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نمونه‌ی ساده و مشهور برای IoT، یخچال‌های هوشمند است. تصور کنید که یخچال می‌توانست با دوربین داخلی‌اش، محتویات یخچال را ببیند و به شما پیام دهد و بگوید که شیر تمام شده یا تاریخ مصرف آن گذشته است.

  اینترنت اشیا چیست

  رایج‌ترین نمونه برای IoT در بریتانیا، سیستم گرمایش خانگی و مصرف بهینه‌ی انرژی است؛ چرا که دولت می‌کوشد تا شرکت‌های انرژی را به‌سوی هوشمندسازی پیش ببرد. این سیستم‌ها، به شما اجازه می‌دهند سیستم گرمایشی را از راه دور روشن کنید؛ در روزهای آفتابی دما را کاهش دهید یا حتی وقتی کسی در خانه نیست، آن را خاموش کنید. برخی از سیستم‌های جدید‌تر، از دوربین‌های مجهز به حسگر حرکتی استفاده می‌کنند؛ این سیستم‌ها بررسی می‌کنند که آیا تلفن هوشمند شما (و در نتیجه خودتان) از خانه خارج شده است یا خیر.

  IoT چیزی بیش از خانه‌های هوشمند است و می‌تواند به اندازه‌ی یک شهر هوشمند گسترش یابد. برای نمونه‌، چراغ‌های راهنمایی‌رانندگیِ متصل‌به‌هم را در نظر بگیرید که رفت‌وآمد خودروها را رصد می‌کنند؛ یا سطل‌های زباله‌ی هوشمندی که به‌وقت پرشدن، هشدار می‌دهند. همچنین، صنایع هوشمندی که با حسگر‌های متصل‌به‌هم، بر همه‌چیز نظارت می‌کنند؛ صنایعی که در آنها، همه‌ی قطعاتی که باید پشت سر هم نصب شوند تا بخش‌های گوناگون خط تولید و ایمنی پرسنل به‌طور پیوسته پایش می‌شوند.

  دولت، شرکت‌های انرژی را تشویق می‌کند تا تجهیزات هوشمند را در اختیار مشتریان‌شان قرار دهند: همه‌ی این داده‌ها و سامانه‌های خودکار بسیار مقرون‌به‌صرفه‌اند و باعث کاهش مصرف انرژی می‌شوند. بسیاری از گستره‌های IoT، این مزایا را به‌خوبی نشان می‌دهند. البته، برخی از این ابزارهای هوشمند نقش صرفا رفاهی و سرگرم‌کننده دارند؛ شاید به همین دلیل است که ما بیشتر سیستم‌های گرمایش هوشمند می‌بینیم تا یخچال‌های هوشمند.

  اینترنت اشیا چگونه روی تجارت و کار تأثیر می‌گذارد?

  اینترنت اشیا چگونه روی تجارت و کار تأثیر می‌گذارد

  این موضوع به کسب‌و‌کاری که در آن فعالیت می‌کنید، بستگی دارد: IoT بیشترین پیشرفت را برای تولید به‌همراه دارد؛ IoT ابزاری سودمند برای موقعیت‌یابی ماشین‌ها و افراد و سامان‌دهی آنها خواهد بود. کشاورزان نیز از حسگر‌های متصل‌به‌هم، برای پایشِ محصولات و دام‌ها بهره خواهند گرفت؛ به این ترتیب، تولید و بهره‌وری‌شان افزایش یافته و می‌توانند سلامت گله‌هاشان را با دقت بیشتری بررسی کنند.

  نمونه‌ها بی‌شمار است؛ روشن است که ابزارهای متصل‌به‌هم، راه‌شان را به اغلب کسب‌وکارها خواهند گشود؛ درست مانند رایانه‌ها و اینترنت که به هر نقطه‌ای از جهان نفوذ کردند. IoT با افزایش بهره وری ابزار و کارخانه‌ها، بسیاری از کارآفرین ها را به‌سوی خود فرا خواهد خواند؛ اما برای کارمندان یک اداره یا شرکت که پیوسته زیر ذره‌بین هستند، می‌تواند کابوسی وحشتناک باشد. تصور کنید که از کارت تردد شما برای موقعیت‌یابی شما در ساختمان شرکت یا محوطه‌ی آن استفاده شود؛ یا رئیس‌تان بتواند بفهمد که شما چه مدت‌زمانی را در آشپزخانه صرف درست‌کردن چای کرده‌اید.

  با همه‌ی اینها، وقتی یک چای‌سازِ هوشمند می‌فهمد شما چه زمانی به چای نیاز دارید، می‌تواند واقعا لذت‌بخش باشد.

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  کشور های مختلفی دچار همچین مشکلی شدند که به چند مورد از آنها اشاره می کنم: کره شمالی کره شمالی یک از ثروتمند ترین کشور های شرق آسیا بود. شاید باور نکنید اما زمانی کره شمالی ثروتمندتر از کره جنوبی بوده و حتی ثروتمندترین کشور در آسیا. مابین سال های 1960 تا 1980 کره شمالی یکی از موفق ترین کشورهای دنیاادامه مطلب ...

  کشور های مختلفی دچار همچین مشکلی شدند که به چند مورد از آنها اشاره می کنم:

  1. کره شمالی

  کره شمالی یک از ثروتمند ترین کشور های شرق آسیا بود. شاید باور نکنید اما زمانی کره شمالی ثروتمندتر از کره جنوبی بوده و حتی ثروتمندترین کشور در آسیا.

  مابین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ کره شمالی یکی از موفق ترین کشورهای دنیا از نظر اقتصادی بوده است. در دهه ۱۹۸۰ ، نرخ شهرنشینی کره شمالی به نصف رسید، صنعتی شدن تحقق یافت ، امید به زندگی ۷۰ ساله و نرخ مرگ و میر نوزادان حدود ۲۰ درصد بود. میزان رضایت از زندگی در کره شمالی امروز در مقایسه با آن در دهه ۱۹۸۰ چندین بار به طور جدی کاهش یافته است.

  از سال ۱۹۷۴ ، سرانه تولید ناخالص داخلی کره جنوبی و دیگر شاخص های اصلی اقتصادی شروع به پیشی گرفتن از کره شمالی کرد. پیش از آن ، سطح توسعه اقتصادی کره جنوبی تنها دو سوم  کره شمالی بود. پس از دهه ۱۹۹۰ ، کره جنوبی کره شمالی را پشت سر گذاشت. در سال ۲۰۱۴ ، سرانه تولید ناخالص داخلی کره جنوبی ۴۰ برابر کره شمالی بود.

   

  قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، تمرکز کار کره شمالی در سیستم اقتصادی متقابل صنعت نساجی بود. در دهه ۱۹۷۰ صنعت نساجی کره شمالی نسبت به چین توسعه یافته بود. در آن زمان ، چین نیاز به اعزام دانشجویان خارج از کشور برای مطالعه صنعت نساجی در کره شمالی داشت ، بنابراین انتشار چنین بروشورهای مد یک پدیده طبیعی بود.

  فقط به عکس ها نگاه کنید و بگویید که این مد کره ای است. مردم آن را باور دارند. به نظر می رسد کره شمالی بیشتر از چین توسعه یافته و اصلاحات و گشایش هایی را انجام داده بود. به لطف ارتباط متقابل اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی ، شرایط توسعه اقتصادی کره شمالی حتی بهتر از شرایط چین بود. در آن زمان آسمان کره شمالی بسیار آبی بود ، آب بسیار تمیز بود ، و مردم بسیار غنی بودند.

  در سال ۱۹۸۶ ، هیئتی به سرپرستی وانگ منگ ، که وزیر فرهنگ بود ، از کره شمالی دیدار کرد و دریافت که مردم کره شمالی به طور کلی از چین لباس های بیشتری دارند و تولید فیبر آنها بسیار بهتر از چین است. در سال ۱۹۸۴ سیل در کره جنوبی رخ داد که ۲۰۰۰۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار داد. کره شمالی به کره جنوبی ۵۰۰۰۰ تن غلات و ۵۰۰۰۰۰ قطعه پارچه کمک کرد. در آن سال ، میزان تولید غلات کره شمالی از ۱۰ میلیون تن فراتر رفته بود.

  در اواخر دهه ۱۹۶۰ ، تمام مناطق روستایی کره شمالی برق دار شد. در اواخر دهه ۱۹۷۰ ، کره شمالی به خودکفایی در مواد غذایی رسید. در اوایل دهه ۱۹۸۰ ، ۷۰٪ از کل سطح زیر کشت کشور آبیاری و ۷۰٪ کار کشاورزی نیز مکانیزه شد. در سال ۱۹۸۵ ، کل تولید غلات کره شمالی برای اولین بار از ۱۰ میلیون تن فراتر رفت و خودکفایی و صادرات جزئی را تحقق بخشید. با توسعه سریع اقتصاد ، سرانه تولید ناخالص داخلی کره شمالی ، طول عمر و میزان سوادآموزی بسیار بهبود یافته است. از سال ۱۹۷۹ ، آموزش رایگان و سیستم پزشکی رایگان برای تهیه لباس ، لباس زیر ، کفش و سایر ملزومات برای کلیه دانش آموزان از دبستان تا دانشگاه و کودکان مهدکودک اجرا شد. به طور کلی ، کره شمالی در سال ۱۹۷۹ یک کشور شبه مدرن بود.

  البته کره شمالی به سیستم اقتصادی و تجاری اتحاد جماهیر شوروی و نفت بسیار وابسته بود. بنابراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی – اگر کره شمالی نمی توانست نفت ارزان بخرد – قادر به تولید برق در مقیاس بزرگ نبوده و بدون کمک سایر کشورها دچار قحطی می شد.

  مهلک ترین چیز این است که کره شمالی سیستم کامل صنعتی خود را نداشت. این کشور از منابع غنی زغال سنگ و نیروگاههای آبی برخوردار بود ، اما سیستم صنعتی مبتنی بر صنایع شیمیایی زغال سنگ و نیروگاه زغال سنگ تأسیس نکرده بود و به شدت به نفت خارجی وابسته بود. در زمینه صنعتی ، کره شمالی فقط بر توسعه صنعت نساجی سبک تمرکز داشت.

  پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، اقتصاد کره شمالی در رکود قرار گرفت و وارد دوره “مارس سخت” شد. پس از تحریم توسط کشورهای غربی ، اقتصاد کره شمالی سقوط کرد ، همراه با سالها عدم موفقیت در کشاورزی. در اوایل دهه ۱۹۹۰ کره شمالی در قحطی جدی سقوط کرد.

  فروپاشی اقتصاد اجتماعی گاهی ناگهانی است. در دهه ۱۹۸۰ کره شمالی کجا ایستاده بود؟ لبه پرتگاه کاهش سطح زندگی در دهه آینده

  نبود ظرفیت برای خرید مواد غذایی و کود ، همراه با عدم رسیدگی دولت ، منجر به کاهش قابل توجهی در تولید مواد غذایی شد. بین سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ ، تولید مواد غذایی ۶۰ درصد کاهش یافته است. با توجه به این امر ، دولت کیم ایل سونگ مردم را به کار در مزارع تشویق می کرد ، بنابراین برای افزایش نیروی کار ، و کمپین “خوردن فقط دو وعده غذایی در روز” را برای کاهش تقاضای غذا انجام داد ، اما اینها اقدامات برای جلوگیری از کاهش مداوم ذخایر مواد غذایی فایده ای نداشت.

  از آنجا که کره شمالی کشوری بسیار بسته ای بوده و هست ، شناختن تعداد تلفات در این رویداد دشوار است. طبق برآوردهای مختلف، تعداد کشته شدگان از ۲۴۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰۰ متغیر است. بیشترین علل مرگ ، گرسنگی یا سوء تغذیه است. اوج مرگ و میر  در سال ۱۹۹۷ ظاهر شد.

  کوچک کردن