یک سوال Latest سوالات

 1. تعریف تورم از نظر اقتصادی، تورم یا Inflation به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص گفته می‌شود. تورم را می‌توان افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و خدمات بدون پشتوانه و بدون برنامه‌ریزی دانست که باعث کاهش قدرت خرید می‌شود و تعادل میان تقاضای محصولات با نقدینگی موجود برای خرید محصولات را بر هم مادامه مطلب ...

  تعریف تورم

  معنی تورم چیست

  از نظر اقتصادی، تورم یا Inflation به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص گفته می‌شود. تورم را می‌توان افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و خدمات بدون پشتوانه و بدون برنامه‌ریزی دانست که باعث کاهش قدرت خرید می‌شود و تعادل میان تقاضای محصولات با نقدینگی موجود برای خرید محصولات را بر هم می‌زند.

  بدین ترتیب تورم، تغییر در یک شاخص قیمت است و معمولاً شاخص قیمت مصرف‌کننده را برای آن در نظر می‌گیرند. شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز، معیاری برای ارزیابی میانگین وزنی سبدی از کالاها و خدمات مانند غذا، حمل و نقل، بهداشت و درمان و … است که در محاسبه تورم استفاده می‌شود. بانک مرکزی هر کشور، سبدی از کالاها را تعیین می‌کند و براساس تغییرات قیمت این سبد، تورم سالانه را محاسبه می‌کند.

  تورم زمانی ایجاد می‌شود که تقاضا برای خرید کالاها و محصولات افزایش یابد، اما میزان موجود این کالاها و خدمات در سطح جامعه کم باشد. در واقع، زمانی که فاصله میان قیمت واقعی با قیمت فروش کالاها زیاد شود، در اصطلاح می‌گویند که قیمت‌ها متورم شده است. هرچه این فاصله بیشتر شود، نرخ تورم نیز بیشتر خواهد شد.

  چگونگی ایجاد تورم

  تورم کنترل‌شده در دنیا می‌تواند یکی از عوامل گسترش اقتصاد باشد. تأمین کسری بودجه دولت، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌ها می‌تواند در پی وجود تورم باشد؛ اما بالا رفتن تورم آثار منفی بر اقتصاد بر جای می‌گذارد. عوامل متعددی بر ایجاد تورم و افزایش نرخ آن اثرگذار است. همان‌طور که گفتیم، به طور کلی کاهش عرضه یا افزایش تقاضا سبب ایجاد تورم می‌شود؛ بنابراین باید دلایلی که باعث کاهش عرضه یا افزایش تقاضا می‌شود، در ایجاد تورم بررسی شود.

  یکی از دلایل ایجاد تورم، کسری بودجه دولت است؛ زیرا در این زمان، مخارج دولت افزایش یافته و سبب افزایش تقاضا نیز می‌شود. نحوه تأمین کسری دولت یکی دیگر از عوامل تشدید تورم است. استقراض از بانک مرکزی یا بانک‌های خارجی، باعث افزایش پایه پولی و نقدینگی در اقتصاد می‌شود که آثار تورمی دارد.

  افزاش واردات نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد تورم است؛ زیرا اقتصاد کشور به قیمت کالاهای سایر کشورها وابسته خواهد بود و تورم آن‌ها می‌تواند بر تورم داخل کشور نیز تأثیرگذار باشد.

  انتشار اوراق بدهی یکی از ابزارهای دولت برای پیاده‌سازی سیاست‌های مختلف است. در صورتی که دولت سیاست پولی انبساطی را در برنامه خود داشته باشد، با افزایش حجم نقدینگی در بلندمدت تورم را افزایش می‌دهد.

  برخی از اتفاقات غیراقتصادی یا سیاسی نیز می‌تواند بر ایجاد تورم تأثیرگذار باشد. از جمله بروز اتفاقاتی مانند زلزله، سیل، جنگ، اعتصاب و اعتراضات داخلی، همگی بر افزایش تورم اثر می‌گذارند.

  کوچک کردن
 1. خب، برای همه ما پیش آمده است که هنگام مواجهه با استرس، یک موقعیت خطرناک یا سرما، مو بر تنمان راست شده باشد. در این طور مواقع، قسمتی از مغز ما به نام آمیگدال، سیگنال‌هایی به هیپوتالاموس می‌فرستد، هورمون‌های استرسی اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین ترشح می‌شوند، همزمان با افزایش ضربان قلب، این هورمون‌ها باعث مادامه مطلب ...

  خب، برای همه ما پیش آمده است که هنگام مواجهه با استرس، یک موقعیت خطرناک یا سرما، مو بر تنمان راست شده باشد.

  در این طور مواقع، قسمتی از مغز ما به نام آمیگدال، سیگنال‌هایی به هیپوتالاموس می‌فرستد، هورمون‌های استرسی اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین ترشح می‌شوند، همزمان با افزایش ضربان قلب، این هورمون‌ها باعث می‌شوند که ماهیچه‌های خیلی کوچک کنار فولیکول موها، منقبض بشوند موها راست بشوند و در بدن احساسی شبیه مور مور شدن پیدا کنیم. در این حالت پوست، شبیه پوست مرغ پرکنده می‌شود.

  اما هنگام گوش کردن به موسیقی یا فیلم یا خواندن کتاب هم ممکن است، حالتی تقریبا مشابه برای ما رخ بدهد.

  حتما برای شما پیش آمده است که وقتی یک موسیقی دلخواه را گوشی می‌کنید، هنگامی که به یک سکانس تأثیرگذار فیلم می‌رسید یا یک پاراگراف هیجان‌انگیز را می‌خوانید، تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مو بر تنتان راست می‌شود.

  از منظر شناختی، این حالت قابل بررسی است. کلا ما موسیقی و فیلم و خواندنی دلخواه، زیاد داریم، اما فقط گاهی دچار این احساسات می‌شویم و نه همیشه. گویی باید یک حالت آمادگی خاص پیدا کنیم و ذهنمان برای پذیرش این تجارب، «باز» بشود و بعد با طی یک مراحل مقدماتی، حس کنیم به نقطه اوج نزدیک شده‌ایم.

  به عبارت دیگر، ما رفته رفته به جایی می‌رسیم که پیش‌بینی می‌کنیم به نقطه اوج اثر نزدیک شده‌ایم.

  در هنگام گوش کردن به موسیقی این حالت، هنگام تغییر ناگهانی صدا و لحن اجرای ترانه‌های ایجاد می‌شود.

  چرا با شنیدن موسیقی تحت تاثیر قرار میگیریم؟

  جالب است بدانید که همه این قابلیت رسیدن به اوج‌های یا ار..گا..سم‌های معنوی را ندارند. حتما برایتان پیش آمده که وقتی به یک لحظه ناب موسیقیایی یا سینمایی رسیده‌اید، اطرافیانی بوده‌اند که با بی خیالی محض در کنارتان ایستاده باشند و خودمانیم، در این طور مواقع، چقدر حس می‌کنیم که به شعورمان توهین می‌شود!

  خب، راست‌اش را بخواهید، شرایط خاصی باید مهیا شود که فرد واجد چنین حساسیت و آستانه تحریکی بشود:

  ۱- تجارب و دانش قبلی و شعوری که باید موجود باشد

  ۲- ویژگی‌های فطری

  ۳- شرایط و حال و هوای خاص فرد در آن روز

  در زبان فرانسوی اصطلاحی به نام frisson برای این امر وجود دارد. مطالعات نشان داده‌اند که دو سوم افراد، این حالت را تجربه می‌کنند و یک سوم افراد از آن بی‌بهره می‌مانند.

  موسیقی تحت تاثیر

  به تازگی دکتر یک استاد روانشناسی اجتماعی، به نام دکتر Amani El-Alayli در این زمینه تحقیقی انجام داده است. او برای این کار سوژه‌های آزمایش را به آزمایشگاهی برد و با اندازه‌گیری میزان مقاومت الکتریکی پوست، در هنگام برانگیختگی احساسی کار خود را پیش برد.

  این محقق، برای آنها قطعاتی منتخب از باخ، شوپن، ونجلیس، هانس زیمر و گروه Air Supply را پخش کرد.

  در همه این قطعات، لحظاتی چرخش موسیقایی وجود داشت. از سوژه‌ها خواسته شد که با فشردن یک دکمه کوچک میزان حس برانگیختگی پوستی خود را ابراز کنند.

  دست آخر مشخص شد که شخصیت سوژه‌ها در میزان برانگیختگی پوستی‌شان خیلی تأثیر دارد، آنهایی که ویژگی موسوم به باز بودن برای تجارب را دارند یا اصطلاحا تجربه‌اندوز Openness to experience هستند، به میزان بسیار بیشتری دچار این احساسات می‌شوند.

  خب، نمی‌دانم که آیا شما هم جزو آن دسته‌ای هستید که هنگام گوش کردن به موسیقی و ترانه‌های احساس‌‌برانگیز، کلیپ‌های ویدئوی ذهنی به صورت همزمان درست می‌کنید یا نه، این خیالبافی یا daydreaming را هر کسی ندارد.

  نتایج این پوهش در مجله روانشناسی موسیقی، چاپ شده است.

  انسان‌های بدوی، زمانی برای محافظت خود از سرما، در یک مکانیسم حفاظتی، مو بر تنشان راست می‌شد، اما بعدا با استفاده از لباس، دیگر این مکانیسم، عملا مفید نبود و در انسان‌های خردمند، به شکل دیگری تکامل یافته است.

  در یک تحقیق دیگر مشخص شده است که اگر به فردی نالوکسان که پادذهر مواد مخدر است، تزریق کنیم، این شخص تا زمان باقی ماندن اثر نالوکسان دچار Frisson نمی‌شود که نشانی از این امر است که مواد مخدر دورنزاد، یعنی ترشح شده از خود مغز، در اینجاد این تجربه، مؤثر هستند.

  در پایان جالب است بدانید که همین کلیدواژه Frisson در اینترنت شما را به جاهای جالبی می‌رساند، مثلا این صفحه ردیت که در آن کاربران، سعی کرده‌اند موسیقی‌ها و سکانس‌ها و عکس‌هایی که در آن حالتی شبیه Frisson ایجاد می‌کند، به اشتراک بگذارند. یا صفحاتی مثل این.

  و البته بسیار نیکوست که در یوتیوب هم همین واژه را جستجو کنید تا با کلی موسیقی جدید و خوب آشنا شوید.

  منبع

  کوچک کردن
 1. کلاب هاوس Clubhouse عنوان یکی از جدیدترین شبکه های اجتماعیست که به تازگی سری در سرها در آورده است. کلاب هاوس اخیرا با حضور ایلان ماسک در یکی از اتاق‌های گفتگو این شبکه، بر روی زبان‌ها افتاد. این اپلیکیشن که به شبکه اجتماعی ویس شهرت دارد در مدت زمانی کوتاه توانست توجه میلیون ها نفر را به خود جلب کند.ادامه مطلب ...

  کلاب هاوس رو از کجا دانلود کنم

  کلاب هاوس Clubhouse عنوان یکی از جدیدترین شبکه های اجتماعیست که به تازگی سری در سرها در آورده است. کلاب هاوس اخیرا با حضور ایلان ماسک در یکی از اتاق‌های گفتگو این شبکه، بر روی زبان‌ها افتاد. این اپلیکیشن که به شبکه اجتماعی ویس شهرت دارد در مدت زمانی کوتاه توانست توجه میلیون ها نفر را به خود جلب کند.  شما با دانلود کلاب هاوس این امکان را خواهید داشت تا از امکان چت صوتی بهره مند شوید. کلاب هاوس در اپریل 2020 راه اندازی شد و تا کنون تعداد نصب کلاب هاوس از 2 میلیون نفر کاربر گذر کرده است. در حال حاضر این اپلیکیشن نوظهور ارزشی معادل 1 میلیارد دلار دارد و پیش بینی می شود این رقم به بیشتر از این ها برسد.

  دانلود کلاب هاوس نسخه اندروید

  دانلود کلاب هاوس نسخه اندروید

   

  دانلود کلاب هاوس نسخه آیفون

  دانلود کلاب هاوس نسخه آیفون

  کوچک کردن
 1. خفاش شب مشرق -  از هنگامی که در فروردین 1376، با کشف نخستین مقتول در نزدیکی دهکده المپیک، تا مرداد همان سال که قاتل به روی چوبه دار رفت، یک ماجرا و یک نام مردم تهران را به هراس انداخته بود: «خفاش شب» و ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای پایتخت. رضا خوش‌روی، با نام‌های مستعار «عبدالله عبدالرحمن» یا «مراد نادریادامه مطلب ...

  خفاش شب

  مشرق –  از هنگامی که در فروردین 1376، با کشف نخستین مقتول در نزدیکی دهکده المپیک، تا مرداد همان سال که قاتل به روی چوبه دار رفت، یک ماجرا و یک نام مردم تهران را به هراس انداخته بود: «خفاش شب» و ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای پایتخت. رضا خوش‌روی، با نام‌های مستعار «عبدالله عبدالرحمن» یا «مراد نادری» که به ستار هم معروف بود، تابستان سال 1376 را به تابستانی غم‌بار برای پایتخت‌نشین‌ها بدل کرد. او متولد یکم آذر 1343 در فاروج استان خراسان بود. خفاش شب در جریان قتل‌های زنجیره‌ای خود، 9 زن به نام‌های توان نظری، عهدیه، الهه همتی‌نژاد، اعظم ثابت‌نژاد و دخترش منیره قهوه‌چی، پرند پرچمی و قدم‌خیر جهان‌فر را به قتل رساند. اگر بعضی از طعمه‌های او به هر ترتیبی نمی‌توانستند از چنگ او بگزیرند این آمار مطمئنا بیش تر از این عدد می‌شد.
  ماجرای خفاش شب
  او پیش از آنکه خفاش‌ شب‌های تهران شود یک بار هم برای آدم‌ربایی و آزار زنان دستگیر شده بود اما پیش از انجام محاکمه توانسته بود فرار کند. در سال 1371، او با همدستی جوانی به نام «علی کریمی» که او را اغفال کرده بود، زنان را سوار می‌کردند و  پس از دزدی اموال و جواهراتشان رها می‌کردند. به این شیوه که کریمی با پوششی زنانه روی صندلی عقب می‌نشست و اعتماد مسافران را جلب می‌کرد. اما پس از آنکه یکی از دختران مشخصات خودروی سارقان را به نیروی انتظامی داد عرصه بر آن‌ها تنگ شد. ظهر یکی از روزهای پاییز همان سال، خودرو از سوی نیروهای انتظامی در منطقه شهرزیبا شناسایی شد. ماموران به تعقیب خودرو پرداختند و پس از چند تیراندازی که به زخمی شدن ستار نادری و البته مرگ یک عابر پیاده انجامید، سرنشینان خودرو را دستگیر کردند. او پس از دستگیری موفق به فرار شد، هرچند علی کریمی طبق جرایمش به مجازات اعدام محکوم شد.

  سرانجام زنجیره آدم‌کشی‌های خفاش شب با افتادن در دام بسیجیان پایگاه مقاومت شهید نظری در غرب تهران، قطع شد. شب پنجشنبه نوزدهم تیر 1376 بود که بسیجیان منطقه عملیاتی پونک در گشت شبانه خود متوجه مردی شدند که به‌تنهایی در بوستان شهری پونک دراز کشیده بود. وقتی از او پرسیدند که این موقع شب در بوستان چه می‌کند پاسخ داد: «خانه‌ام در سه راه آذری است. برای خرید از فروشگاه شهروند آمده بودم که حالم خراب شد. به خانه یکی از دوستانم که در پونک همین نزدیکی‌ها است رفتم که شب را در آنجا بمانم اما کسی در خانه نبود و ناچار شدم به این بوستان بیایم و استراحت کنم.» او خود را جبار رحمتی و اهل مشهد معرفی کرده بود. پس از تذکر نیروهای بسیج بوستان را ترک کرد.

  اما پس ازگذشت دو ساعت، نیروهای بسیج مرد را دوباره در همان حوالی پیدا کردند. وقتی از او پرسیدند که هنوز اینجایی و چه کار می‌کنی، پاسخ داد که «برگشتم به خانه دوستم بروم.» بسیجی‌ها از او خواستند که خانه دوستش را نشان دهد. بعد از اینکه چند دقیقه‌ای آن‌ها را معطل کرد و در خیابان‌ها گرداند، نیروها پی بردند که دوستی در کار نیست. بلافاصله او را به پایگاه بسیج منتقل کردند. پس از بازجویی و تفتیش بدنی مرد ناشناس یک دسته کلید و سوییچ خودرو در جیبش پیدا کردند. پس از گشت در منطقه خودروی سفیدی را پیدا کردند که به کلید جیب مرد می‌خورد. خودرویی که سرقتی بود. با این حال نیروهای بسیج از جریانات اخیر باخبر نبودند. نیروی انتظامی اطلاعاتی به آن‌ها نداده بود. نیروهای بسیج پس از چند روز از تحویل خفاش شب و اعلام هویت اصلی او تازه دریافته بودند که چه تبهکار خطرناکی را دستگیر کرده‌اند.
  خفاش شب
  بسیجیان پس از شک کردن به خفاش شب، بدون اینکه این قاتل خطرناک را بشناسند، دستگیرش کردند.

  در آغاز نیروهای انتظامی فکر می‌کردند که خفاش شب، شخصی است به نام عبدالرحمن عبدالله و از اتباع افغانی. تیمسار ابوالفتحی در گفتگویی با شبکه تهران این مطلب را اعلام کرد. افغانی جلوه‌دادن قاتل شب‌های تهران، هر لحظه ممکن بود که جو کاذبی در شهر و یا کشور علیه اتباع افغانی ایجاد کند و به جنایات و تبهکاری‌های جدیدی بینجامد. شرایط به نحوی بود که برخی افغانی‌ها از رفتن به سر کار یا فرستادن فرزندانشان به مدارس جلوگیری می‌کردند. البته همه این‌ها به این دلیل بود که خفاش شب خود را افغانی معرفی کرده بود. کار به جایی رسید که سرتیپ ابوالفتحی گفت: «باید تمامی افغانان غیرمجاز جمع‌آوری شوند و کسانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند، اخراج شوند.

  تا اینکه یک نوجوان 16 ساله تهرانی به نام محمد، توانست خفاش شب‌های تهران را شناسایی کند. او پس از شناسایی قاتل و معرفی نام واقعی او به پلیس، گفت: «وقتی چهره مرد جنایتکار را در ایران و تلویزیون دیدم، بلافاصله او را شناختم چون برادرش در نزدیکی خانه ما بود، برادرش در خیابان طرشت صاحب یک آرایشگاه است و همیشه خفاش شب به این آرایشگاه رفت و آمد می‌کرد. بلافاصه قضیه را با خانواده‌ام مطرح کردم و با کمک آن‌ها جریان را به ماموران انتظامی خبر دادیم. هر موقع به آرایشگاه برادرش «رضا خوش‌روی کوران کردیه» می‌ رفتم، خود «مرد تبهکار» را در آنجا می‌دیدم. خفاش شب برای آخرین بار که به مغازه برادرش آمد، یک شلوار لی آبی‌رنگ و کاپشن مشکی به تن داشت و یک کیف سامسونت هم به دست گرفته بود. تا آنجا که اطلاع دارم، اسمش غلامرضا و اهل قوچان است و خفاش شب گاهی با من صحبت می‌کرد. او می‌گفت حدود چهارسال در آلمان بوده است و طوری حرف می‌زد که گویی فارسی را فراموش کرده است.» او افزود: «شب گذشته ماموران آگاهی به مغازه رضا خوش‌روی کوران (برادر خفاش شب) رفتند و ابتدا او را و سپس همسرش را در خانه بازداشت کردند.»

  در این باره صاحب‌خانه رضا خوش‌روی (برادر خفاش شب) به خبرنگار ایران می‌گوید: «حدود 5 ماه پیش برای اجاره خانه‌ام آمد و خودش را آرایشگر به من معرفی کرد و من هم طبقه زیرزمین خانه‌ام را با گرفتن 700 هزار تومان ودیعه با ماهی 5 هزار تومان به او اجاره دادم تا اینکه بعد از عید متوجه شدم یک مرد شیک‌پوش هرازگاهی به خانه آن‌ها می‌آید. آخرین بار حدود یک ماه پیش بود که این مرد (خفاش شب) که بعدا فهمیدم برادر او است با یک سرو وضع خوب و یک کیف سامسونت در دست به خانه‌شان آمد. به رضا مستاجرم اعتراض کردم که این مرد کی هست که مرتب به خانه شما می‌آید؟ او به من گفت: غلامرضا برادر من است که اخیرا از آلمان به ایران آمده است. او خودش خانه‌ای در تجریش دارد و برای سرکشی پیش ما می‌آید. وقتی آن‌ها به خانه‌مان به عنوان مستاجر اثاث آوردند، وضع مالی خوبی نداشتند ولی این اواخر زندگی‌شان تغییر کرد و آن‌ها مرتب وسایل جدیدی به زندگی‌شان اضافه می‌کردند تا اینکه همسرم به من گفت عکس غلامرضا برادر مستاجرمان را در تلویزیون نشان داده‌اند. ولی من باور نکردم چون آن‌ها آدم‌های ساکتی به نظر می‌رسیدند و ما فکر نمی‌کردیم که برادر مستاجرمان خفاش شب‌های تهران باشد.»

  خفاش شب، در روبروی آرایشگاه، در یکی از شعبات بانک در طرشت دو حساب پس‌انداز و جاری باز کرده بود و پول‌های خود را از آن طریق به قوچان حواله می‌کرد. خیلی زود کارمندان بانک و حتی کسبه محل، او را شناختند.
  خفاش شبهای تهران
  برخی از آشنایان و همسایگان آرایشگاه رضا، برادر خفاش شب که او بسیار به آنجا سر می‌زد، خاطرات جالبی از او نقل می‌کنند. یکی از این راویان می‌گوید: «چندبار از غلامرضا درباره کارش پرسیدم که گفت «من معلم انگلیسی هستم ودر یک موسسه آموزش زبان انگلیسی واقع در تجریش درس می‌دهم و ضمنا با یک شرکت بازرگانی هم به عنوان مترجم همکاری می‌کنم.» من و چند نفر بچه محل‌ها که تحت تاثیر حرف‌های خفاش شب قرار گرفته بودیم از او خواستیم که به ما هم انگلیسی یاد بدهد و او هم پذیرفت ولی پس از سه جلسه متوجه شدیم که او اصلا انگلیسی بلد نیست.»

  روز یکشنبه، 22 تیر 1376، شبکه تهران گفتگویی با خفاش شب انجام داد که از برنامه «درشهر» پخش شد. خفاش شب در این گفتگو به نکات جالبی اشاره کرد. او درباره نخستین مقتولان خود گفت: «اولی را ساعت نه ونیم یا ده شب سوار کردم و به سمت پایین حرکت کردم. نرسیده به استادیوم به داخل فرعی پیچیدم. او که متوجه قضیه شده بود، در داخل ماشین با من درگیر شد و من هم او را با ضربات چاقو کشتم. دومی خانمی بود که از شهرک مخابرات سوارش کردم. البته صبح زود بود. وقتی به سمت سرازیری رفتم، پیچیدم به سمت فرعی، خانم مسافر فهمید، داد و فریاد کرد و با من درگیر شد. کمی که جلوتر رفتم، ماشین را نگه داشتم و با چاقو زدم و او را کشتم.» او درباره مقتول سوم و چهارم خود هم گفت: «صبح زود خانمی را از شهرک غرب سوار کردم. پس از طی مسافتی به سمت فرعی پیچیدم و به طرف جاده خاکی رفتم. خانم مسافر گفت: کجا می‌روی؟ و با من بگو مگو کرد. بعد چاقو را درآوردم یک ضربه زدم. ساعت نه و نیم الی ده شب بود که از طرف مینی‌سیتی به طرف بالا می‌رفتم. در آنجا خانمی منتظر تاکسی بود. او را سوار کردم و پس از طی مسافتی، تغییر مسیر دادم و به طرف فرعی خیابان رفتم که دختر داد و فریاد کرد. از او خواستم داد نزند ولی او جیغ می‌کشید و دست و پا می‌زد. جلوتر رفتم به جای مناسب‌تر، یعنی انتهای مینی‌سیتی. دختر را زیر پل بردم و کشتم. بعد جنازه‌اش را اطراف ولنجک-اوین انداختم و آتش زدم.»
   خفاش شب در دادگاه

  غلامرضا خوش‌رو کوران کردیه
  خفاش شب در این گفتگو گفت که وسایل مقتولان را در بازار می‌فروخته. او اعتراف کرد که چهارسال پیش هم به جرم آدم‌ربایی و آزار دختران محکوم شده است. او در پاسخ به علت آدم‌کشی‌هایش گفت: دلیل بخصوصی نمی‌توانم تعریف بکنم… یک هفته اعصابم خراب بود. دست خودم نبود. تشنج به من دست می‌داد. همه‌اش توی فکر بودم.»

  دادگاه رسیدگی به جرایم غلامرضا خوش‌روی، خیلی زود برگزار شد. این دادگاه که جز در دادرسی جرایم منافی عفت عمومی علنی برگزار شد، به یکی از جنجالی‌ترین و تأثربارترین دادگاه‌های ایران بدل شد. خانواده‌های مقتولان در دادگاه حضور داشتند و جمعیت بسیاری هم پشت درهای دادگاه حضور می‌یافتند. غلامرضا خوش‌روی در 22 مرداد 1376 بلافاصله پس از تحمل 214 ضربه شلاق، اعدام شد. هنگام زدن ضربه‌های شلاق به دست اولیای دم، یکی از زنان حاضر در جمع فریاد می‌زد که «وقتی داشتی با چاقو تن دخترم را تکه‌تکه می‌کردی به فکر این روزها هم بودی؟»

  کوچک کردن
 1. لیلا فوق لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریف

    سیستم عامل ویندوز امروزه بالغ بر 640 میلیون کاربر در سراسر جهان را دارا می‌باشد. اکثر کاربرانی که از ویندوز 7 مایکروسافت به ویندوز 8 مهاجرت کرده بودند نارضایتی‌های خاص خود را نسبت به عملکرد و اینترفیس قسمت‌های مختلف این سیستم عامل جدید ابراز نمودند. حال مایکروسافت با یک جهش بلند از ویندوز 8 بادامه مطلب ...

   

  برتری ویندوز ۱۰ نسبت به ۷

  سیستم عامل ویندوز امروزه بالغ بر 640 میلیون کاربر در سراسر جهان را دارا می‌باشد. اکثر کاربرانی که از ویندوز 7 مایکروسافت به ویندوز 8 مهاجرت کرده بودند نارضایتی‌های خاص خود را نسبت به عملکرد و اینترفیس قسمت‌های مختلف این سیستم عامل جدید ابراز نمودند. حال مایکروسافت با یک جهش بلند از ویندوز 8 به ویندوز 10 سعی در پر کردن نقاط ضعف سیستم عامل قبلی دارد. مطمئنا نسخه مورد بررسی در این مقاله که در تاریخ 21 اکتبر امسال جهت استفاده توسعه دهندگان عرضه شد تفاوت‌های بسیاری با نسخه نهایی یا Final این سیستم عامل دارد ولی بررسی همین نسخه نیز می‌تواند شما را در انتخاب مسیر پیش رو که احتمالا بازگشت به ویندوز 7 و یا به روز رسانی به ویندوز 10 است یاری کند.

  بر خلاف ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ برای دستگاه هایی طراحی شده است که کیبورد و ماوس دارند. به همین دلیل کاربران ویندوز ۷ در ورژن جدید احساس غربت نخواهند کرد. اگر کاربر ویندوز ۷ هستید از تغییرات زیادی که به وجود آمده خوشحال خواهید شد، در عین حال در یادگیری قابلیت های جدید هم مشکل خاصی نخواهید داشت…

  در زیر جدیدترین نسخه‌­ی منتشر شده‌­ی سیستم‌عامل مایکروسافت را با نسخه­‌های قبلی آن، از نظر چند ویژگی خاص مقایسه کرده‌­ایم. شاید با مطالعه­‌ی آن­‌ها بتوانید بهتر تصمیم بگیرید:

  برتری ویندوز ۱۰ نسبت به ۷

  1- رابط کاربری:

  رابط کاربری ویندوز ۷ پس از انتشار آن در سال ۲۰۰۸، مورد استقبال بسیار زیاد کاربران قرار گرفت، آن‌ هم به دلیل به روز بودن، جذابیت داشتن و سادگی استفاده از آن.

  در این نسخه، در کنار حفظ طرح کلی نسخه‌­های پیشین، ویژگی­‌های جدید و کاربردی مانند aero snap، لیست‌های پرش (jump lists) ، نوار وظیفه­‌ی پین گذاری شده و کاربر پسند، اضافه شده است.

  در مقابل ویندوز ۸.۱ با طراحی کاملا جدید و ناآشنا ارائه شد و همین موضوع موجب شد تا کاربران، طراحی ظاهری ویندوز ۷ را به آن ترجیح دهند.

  شکل کلاسیک منوی استارت حذف شد و به جای آن یک Metro) start screen) قرار گرفت که فقط به خاطر وسعتش توانست کاربران را گیج و سردرگم کند.

  در این نسخه، پشتیبانی از چند مانیتور که به صورت همزمان به سیستم متصل می­‌شوند، بهبود یافته است و می­‌توان برای هر صفحه تنظیمات جداگانه­‌ای انجام داد. به علاوه هر صفحه start bar مربوط به خود را دارد که نشان می‌دهد، چه برنامه­‌ای در آن مانیتور در حال اجراست.

  ویندوز ۱۰، مشکلات و نواقص windows 8.1 را پوشش داده و آن­‌ها را برطرف کرده است. (منوی استارت به حالت قبلی برگشته و تاحدودی نیز کامل­‌تر شده است).

  قسمت­‌هایی از منو به صورت Live tiles نمایش می‌یابند و امکان نمایش منو به صورت تمام صفحه نیز وجود دارد.

  در منوی استارت برنامه‌­ها و اپلیکیشن­‌های استفاده شده، به ترتیب نمایش داده می‌­شوند. این ویژگی قبلا در ویندوز ۷ نیز وجود داشت.

  یکی دیگر از ویژگی­‌های اصلی ویندوز ۱۰، Continuum است. این ویژگی موجب تطبیق رابط کاربری در دستگاه‌­هایی که از این ویندوز در آن­ها استفاده شده، می­‌شود. به علاوه موجب تعامل متقابل و طراحی ظاهری یکسان در دستگاه­‌هایی مانند موبایل‌ها، تبلت‌­ها، لپ­‌تاپ­‌ها و کامپیوترهای شخصی می‌شود.

  ویژگی اصلی ویندوز ۱۰ Continuum

   

  2- ویژگی‌ها و عملکرد:(شایدم یکم معایب!)

  با این که مشکلاتی در خصوص رابط کاربری وجود دارد، در ویندوز ۸.۱ ویژگی ‘Hyperboot’ و ‘Instant Go’ معرفی شده است. این ویژگی‌­ها به کاربران اجازه می­‌دهد تا برای شروع یا ادامه­‌ی فعالیت‌­های مورد نظر خود، سرعت عمل بیشتری داشته باشند. در ویندوز ۱۰ این قابلیت بهبود یافته است و این بدین معناست که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دستگاه‌ها به حالت قبلی خود باز می‌گردند.

  هر دوی این سیستم عامل­‌ها به OneDrive مجهز شده­‌اند. با این ویژگی، ذخیره فایل­‌ها در فضای ابری به وسیله­‌ی File Explorer، راحت‌­تر شده است.

  این ویژگی در windows 7 وجود ندارد!

  Cortana (ابزاری است که به عنوان دستیار شخصی و برای رقابت با Siri شرکت اپل طراحی شده است) یکی از نرم­‌افزارهای موجود در ویندوز ۱۰ که در اختیار شما قرار گرفته است. با این که این نرم­‌افزار هنوز کامل نشده، اما کاربران را قادر می‌­سازد تا از طریق گفتار، اقدامات و جستجوهای مورد نظر خود را انجام دهند.

  به علاوه windows 10 با قرار دادن یک مرورگر پیش فرض جدید در خود، نشان داده که در زندگی چیزی فراتر از Internet Explorer نیز وجود دارد. مرورگری توسعه یافته و کم حجم به نام Edge؛ این مرورگر دارای ویژگی‌­های جدیدی مانند همگام سازی با Cortana ، reading mode و annotation tools است.

  از لحاظ عملکرد، تفاوت اندکی بین ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۱۰ وجود دارد و کاربرانی که از دستگاه‌های هوشمند و مدرن استفاده می‌کنند، بعید است که متوجه تغییرات عمده­‌ای شده باشند. با این حال گنجانده شدن DirectX 12 در ویندوز ۱۰، موجب ارائه‌­ی عملکرد برتر گرافیکی سه بعدی شده و به توسعه دهندگان قدرت کنترل و مانور بیشتری داده است.

  تغییرات در مسیر حرکت:

  در ویندوز 10 اگر شما بخواهید پوشه Documnets را باز کنید باید روی آیکون آن در قسمت بالایی منوی استارت کلیک کنید، چیزی که در ویندوز 7 در سمت راست و بالای منوی استارت قرار گرفته بود. اگر نشانگر ماوس را لحظاتی روی پوشه Document نگه دارید در سمت راست تعدادی لوکیشن که بیشترین مرور را از طرف شما داشته‌اند ظاهر می‌شوند.

  مسیر حرکت کاربران نیز تفاوت‌هایی با ویندوز 7 دارد. در ویندوز 10 با کلیک بر روی ویندوز اکسپلورر وارد فضایی به اسم Home خواهید شد که بعدا درباره آن بیشتر خواهیم گفت. در این مورد نمی‌توان به قاطعیت نظر داد که ویندوز 7 بهتر است یا 10 ولی اکثریت کاربران پس از مدتی به شیوه جدید عادت خواهند کرد.

  All apps، متفاوت تر از قبل :

  در منوی استارت ویندوز 7 قسمت All programs جایی بود که یک لیست بلندبالا از همه نرم‌افزارهای نصب شده بر روی رایانه را برای کاربر به نمایش می‌گذاشت. در ویندوز 10 و در نسخه Technical Preview نام این قسمت به All apps تغییر یافته و متعاقب آن کاشی‌ها که در رابط کاربری مترو نقش اصلی را ایفا می‌کردند جای آیکون‌های نرم‌افزاری قدیم را پر کرده‌اند. هرچند این تغییر از نظر گرافیکی بسیار زیباتر جلوه می‌کند ولی یک محیط پر از کاشی‌های غیرقابل حذف مطمئنا خوشایند عده‌ای نخواهد بود.

  جست‌وجو، کماکان یکی از نقاط ضعف:

  بسیاری از کاربران ویندوز 8 از نحوه جست‌وجو در این سیستم عامل ناراضی بودند. در ویندوز 8 و تحت تنظیمات پیش‌فرض جست‌و‌جو بخشی از زمان جست‌وجو صرف فرستادن اطلاعات به مایکروسافت جهت بهبود تجربه خرید آنلاین کاربران می‌شد، چیزی که در میان اکثریت کاربران ایرانی بسیار بیهوده به نظر می‌رسید. در ویندوز 10 نیز این مشکل کماکان ادامه دارد و حتی در بعضی موارد تشدید نیز شده است. به طوری که اگر شما عبارت “flugelhorn” را جست‌وجو کنید علاوه بر نتیجه دلخواه یک جست‌وجوی آنلاین بینگ نیز مشاهده خواهید کرد. البته احتمال این که این قابلیت تا رسیدن نسخه نهایی دچار تغییرات شود بسیار بالاست.

  دم دست نبودن Libraries:

  یکی دیگر از نقاط ضعف ویندوز 8 نسبت به ویندوز 7 عدم وجود Libraries بود. در ویندوز 10 اما هرچند Libraries تعبیه شده است اما پیدا کردن آن به راحتی باز کردن فایل اکسپلورر نیست (همان کاری که در ویندوز 7 انجام می‌دادیم) بلکه کاربر را سرگردان خواهد ساخت، از سوی دیگر  قسمت Librariesدر ساختار ویندوز 10 دیگر آن کاربرد قبل را نخواهد داشت و به احتمال زیاد دست نخورده باقی خواهد ماند.

  فایل اکسپلورر، شاید که جدید و بهبود یافته:

  همانطور که گفته شد در ویندوز ده بعد از باز کردن فایل اکسپلورر شما وارد فضایی به نام Home خواهید شد. فضای Home یک فضای فیزیکی مشخص و جدا نیست بلکه متشکل از تعداد زیادی پوشه و فضای دیگر در ساختار هارد دیسک شماست. در نسخه آزمایشی فعلی چیز خاصی مشخص نیست، فایل اکسپلورر می‌تواند به یک فضای دیگر به نام This PC منتهی شود و یا حتی یک درایو را باز کند. تنها چیزی که فعلا مشخص است تغییرات اساسی در این قسمت می‌باشد، تغییراتی که می‌تواند در نسخه نهایی بسیار جذاب و کاربردی و یا ناامید کننده باشند.

  گجت‌ها:

  گجت‌ها برای اولین بار در ویندوز ویستا در اختیار کاربران قرار گرفتند، سپس در ویندوز 7 به جزء بسیار مفید و تا حدی زیبای ویندوز بدل شدند تا این که مایکروسافت در پی مشکلات امنیتی در اکتبر 2011 تصمیم به از بین بردن آن‌ها کرد. مشکلات امنیتی از یک سو و وجود کاشی‌ها و رابط کاربری مترو که می‌توان گفت حد واسط میان آیکون و گجت بودند از سوی دیگر باعث شد تا گجت‌ها از ساختار ویندوز 8 حذف شوند.

  در ویندوز ده گجت‌ها دوباره پا به میدان گذاشته‌اند، اما این بار با نام و کاربرد جدیدتر. مایکروسافت اصرار دارد که گجت‌های ویندوز ده را Metro Tile بنامد و آن‌ها را کاملا جدا از چیزی که اکثریت کاربران ویندوز 8 می‌شناسند معرفی کند. با این حال هنوز هم درباره بازده کاشی‌هایی که تا این حد کوچک شده‌اند جای شک و شبهه باقی ست.

  کنترل پنل:

  کنترل پنل ویندوز 7 را هیچکس فراموش نمی‌کند. با تمام کاربردهایش گاهی به دلیل گستردگی زیرمجموعه‌ها بسیار آزاردهنده به نظر می‌رسید، مخصوصا وقتی کاربر با نام دقیق ابزار مورد نیازش آشنایی نداشت تا با جست‌وجو به آن قسمت برسد.

  تنظیمات رایانه (PC Settings)، کنترل پنلی در کار نیست:

  اگر شما جزء آن دسته از کاربرانی هستید که از ویندوز 8 استفاده نکرده‌اند باید گفت که تجربه کار با یک تلاش نیمه سریع و پرداخت نشده برای انتقال تمام جزئیات کنترل پنل به رابط مترو را از دست داده‌اید. کاری که مایکروسافت در ویندوز 8 در قبال کنترل پنل انجام داد نقاط ضعف و قوت بسیاری داشت ولی ایده‌ی کلی جالب به نظر می‌رسید.

  در ویندوز ده نیز این روند هنوز آن‌چنان که باید و شاید تکمیل نشده ولی بسیار بهتر و پربازده‌تر از نمونه به کار برده شده در ویندوز 8  به نظر می‌رسد. اگر در منوی استارت جدید ویندوز 10 روی کلید Start و سپس PC Settings کلیک کنید چیزی همانند آن‌چه بالا در تصویر می‌بینید روی دسکتاپ شما خواهد نشست. این قسمت جدید که تنظیمات رایانه نام دارد جایگزین کنترل پنل قدیمی شده است و در موارد بسیاری کاربردی‌تر به نظر می‌آید.

  از آن‌جا که تنظیمات رایانه هنوز چند قسمت از گزینه‌های تنظیمات کنترل پنل قدیمی را با خود به همراه ندارد کنترل پنل قدیمی همچنان در دسترس است. برای یافتن آن کافی‌ست در همان مسیر یاد شده روی کلید Start راست کلیک کنید.

  با تمام این اوصاف طی گردشی که در PC Settings داشتم تقریبا هیچ مورد خاصی برنخوردم که قبلا به واسطه کنترل پنل امکان دسترسی به آن را داشتم و الان دیگر نداشته باشم. در صورت بهبود نقاط ضعف بسیار ریز و تکمیل تمامی گزینه‌ها در نسخه نهایی قسمت تنظیمات رایانه بسیار تا بسیار کاربردی‌تر از کنترل پنل خواهد بود.

  تنظیمات فایل‌ها و پوشه‌ها، ورژن‌های قدیمی (Previous Versions):

  یکی از بزرگترین اشتباهات در طراحی ویندوز 8 جایگزینی گزینه گمراه کننده deprecation با گزینه بسیار کاربردی و یوزرفرندلی Previous Versions بود که برای استفاده در پوشه‌ها و فایل‌های رایانه برای کاربران بسیاری حائز اهمیت بود، هرچند که بسیاری دیگر نیز زیاد به این مطلب اهمیتی نمی‌دادند و از آن استفاده نمی‌کردند.

  حال اگر عدم استفاده از ویندوز 8 به خاطر نبود Previous Versions در طراحی آن بوده، می‌توانید امیدوار باشید چرا که در نسخه آزمایشی ویندوز ده این گزینه همانند ویندوز 7 قابل استفاده است.

  امنیت ویندوز 10 در مقایسه با ویندوز 7

  3- امنیت : 

  با انتشار ویندوز ۷ و ویندوز ۸.۱، شرکت مایکروسافت به صورت قابل توجهی تنظیمات امنیتی آنلاین و دستگاه‌های خود را از طریق دو ویژگی جدید و کلیدی افزایش داده تا از تهدیدات امنیتی بالقوه جلوگیری کند.

   ویندوز ۱۰ شما را قادر می‌سازد از اثر انگشت، اسکن عنبیه یا اسکن چهره، به جای کلمه‌ی عبور استفاده کنید. برای استفاده از این ویژگی جدید که ‘Windows Hello’ نام دارد، باید دستگاه‌ها از سخت‌افزار سازگار شده با این ویژگی، استفاده کنند.

  دومین مورد، ‘Passport’ نام دارد. این ویژگی ویندوز را قادر می‌سازد تا با تایید هویت شما، اجازه‌ی دسترسی به برخی از سایت‌ها را برای شما صادر کند. این کار ریسک به خطر افتادن و لو رفتن کلمه‌ی عبور را کاهش می‌دهد.

  ویندوز ۷ و ۸.۱ در حال حاضر از نظر امنیتی، در سطح مطلوبی قرار دارند اما ویندوز ۱۰ با این ویژگی‌های جدید، برای مقابله با تهدیدات امنیتی همیشه در حال تغییر، بهتر از سایر نسخه‌های ویندوز است.

  پــشتیبانی ویندوز 10

  4- پــشتیبانی :

  شرکت مایکروسافت قصد دارد تا پایان دهه‌ی دوم میلادی، پشتیبانی از هر سه نسخه‌ی سیستم‌عامل خود را ادامه دهد. طبیعتا ویندوز ۷ که از دو نسخه‌ی دیگر قدیمی‌تر است، اولین گزینه برای حذف از این مجموعه خواهد بود.

  پشتیبانی از نسخه‌های ویندوز در تاریخ‌های مشخص شده‌ی زیر، به پایان خواهد رسید:

  ویندوز ۷ (سرویس پک ۱): ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰

  ویندوز ۸.۱: ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳

  ویندوز ۱۰: ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵

   

  نتـــــــــــــــــیجه‌گیری:

  ویندوز ۱۰ در مقایسه با ویندوز ۸.۱ و ۷، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و امکانات جدید را فرآهم آورده است. به علاوه، رابط کاربری در این نسخه بسیار بهبود یافته است. با وجود این‌که، این سیستم عامل کامل نیست و از نظر عملکرد و کارایی تفاوت قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسخه‌ی قبلی نداشته اما بهبود شیوه‌ی برقراری ارتباط با کاربران، امنیت و امکان دسترسی آسان در دستگاه‌هایی که از ویندوز ۱۰ در آن‌ها استفاده شده است، موجب شد تا به مناسب‌ترین جایگزین برای ویندوز ۷، مبدل شود.

  رویای شرکت مایکروسافت برای ایجاد یک سیستم‌عامل زیبا، جذاب و کاربر‌پسند، با انتشار این نسخه حقیقت یافت و به خاطر امکان دانلود و ارتقاء رایگان این سیستم‌عامل تا ۲۹ جولای ۲۰۱۶ و همچنین تلاش‌های ارزشمند و سخت کوشانه‌ی تولیدکنندگان، به نرم‌افزاری دست‌ اول و محبوب تبدیل شده است.

  ولی همچنان به دلیل کامل نشدن ویندوز 10 و مشکلات جزیی , خیلی از کاربران هنوز ویندوز 7 رو ترجیح میدهند!

  ———————————————————————————————————

  خوب این هم از مقاله ایی که از براتون جمع آوری کرده بودم 🙂 امیدوارم لذت برده باشید !

  به عنوان نظرشخصی خودم میتونم بگم ویندوز 10 واقعا از لحاظ سرعت و کیفیت خیلی عالیه ولی هنوز با برخی از نرم افزار ها کمی مشکلات داره که فکر میکنم در نسخه نهایی این ویندوز این مشکلات برطرف خواهند شد!

  ولی نرم افزار های eclips و 3DMAX2014 رو تقریبا بدون هیچ مشکلی در ویندوز 10 دارم و درحال استفاده اونها هستم! (جنی موشن هم بدون هیچ مشکلی کار میکنه)ولی بهتره تا نهایی شدن ویندوز10 برای کار با 3DMAX از ویندوز 7استفاده کنید تا به مشکلی بر نخورید!

  امیدوارم از خواندن این مطالب لذت برده باشید.

  شاد و سربلند باشید …

  منبع : uncox.com

  کوچک کردن
 1. gps یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه ای با حداقل 24 ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی پی اس (gps) در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد. آیا می دانید معنی جادامه مطلب ...

  gps یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه ای با حداقل 24 ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی پی اس (gps) در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.

  آیا می دانید معنی جی پی اس چیست؟

  GPS مخفف سیستم موقعیت یابی جهانی است که توسط آن هرکسی همیشه می تواند اطلاعات موقعیت را در هر کجای دنیا بدست آورد.

  GPS چیست؟

  تعریف gps، سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) ابزاری متعلق به ایالات متحده است که خدمات موقعیت یابی، ناوبری و زمان بندی (PNT) را در اختیار کاربران قرار می دهد. این سیستم از سه بخش تشکیل شده است: بخش فضایی، بخش کنترل و بخش کاربر. نیروی فضایی ایالات متحده بخش های فضایی و کنترل را توسعه، نگهداری و بهره برداری می کند.

  2. ساختار اساسی GPS :

  GPS از سه بخش زیر تشکیل شده است:

  بخش فضایی (ماهواره های GPS)

  تعدادی از ماهواره های GPS در شش مدار دور زمین در ارتفاع تقریبی 20 هزار کیلومتری (چهار ماهواره GPS در هر مدار) مستقر شده و در فواصل 12 ساعته به دور زمین حرکت می کنند.

   

  بخش کنترل (ایستگاه های کنترل زمینی)

  ایستگاه های کنترل زمینی نقش اطمینان، کنترل و نگهداری مدار ماهواره را دارند تا اطمینان حاصل کنند که انحراف ماهواره ها از مدار و همچنین زمان GPS در حد تحمل است.

  بخش کاربر (گیرنده های GPS)

  گیرنده ها و فرستنده های GPS از جمله مواردی مانند ساعت، تلفن های هوشمند و دستگاه های telematic.

  آشنایی با کاربردهای GPS

  آشنایی با کاربردهای GPS

   

  موقعیت یابی GPS

  اولاً، سیگنال زمان از یک ماهواره GPS در یک نقطه مشخص ارسال می شود. پس از آن، اختلاف زمانی بین زمان GPS و نقطه زمانی که گیرنده GPS، سیگنال زمان را دریافت می کند محاسبه می شود تا فاصله گیرنده تا ماهواره را ایجاد کند. همین روند با سه ماهواره دیگر نیز انجام خواهد شد. محاسبه موقعیت گیرنده GPS از فاصله گیرنده GPS تا سه ماهواره امکان پذیر است. با این حال، موقعیت ایجاد شده توسط این روش دقیق نیست، زیرا یک خطا در فاصله محاسبه شده بین ماهواره ها و یک گیرنده GPS وجود دارد، که ناشی از یک خطای زمانی در ساعت است که در یک گیرنده GPS گنجانده شده است.

   

  برای یک ماهواره، یک ساعت اتمی برای تولید اطلاعات مربوط به زمان در نظر گرفته شده است، اما زمان تولید شده توسط ساعت های گنجانده شده در گیرنده های GPS به اندازه زمان تولید شده توسط ساعت های اتمی در ماهواره ها دقیق نیست. در اینجا، ماهواره چهارم نقش خود را بازی می کند: فاصله ماهواره چهارم تا گیرنده می تواند برای محاسبه موقعیت در روابط تا داده های موقعیت تولید شده توسط فاصله بین سه ماهواره و گیرنده استفاده شود، بنابراین حاشیه خطا همان دقت موقعیت را کاهش می دهد.

   

  شکل 1-3 زیر مثالی از موقعیت یابی را با دو بعد نشان می دهد (کسب موقعیت با استفاده از دو نقطه داده شده). با محاسبه فاصله از دو نقطه داده شده می توانیم در جایی که قرار داریم محاسبه کنیم و GPS سیستمی است که می تواند با ضرب نقاط داده شده و جایگزینی آنها با ماهواره های GPS روی این شکل نشان داده شود.

   

  موقعیت یابی جی پی اس

  موقعیت یابی جی پی اس

   

  سیگنال های GPS

  ماهواره های GPS پرتوها را در دو فرکانس حامل پخش می کنند. L1 (1،575،42 مگاهرتز) و L2 (1،227،60 مگاهرتز). پرتوهای قابل دسترسی برای عموم در کد C / A (درشت / اکتساب) کدگذاری می شوند و تیرهایی که فقط توسط نیروهای نظامی ایالات متحده می توانند استفاده شوند در کد P (دقیق) رمزگذاری شده اند. کد C / A از کدهای شناسایی هر ماهواره تشکیل شده و همراه با پیام های ناوبری پخش می شود. داده های مدار هر ماهواره را ephemeris * و داده های مدار همه ماهواره را almanac ** می نامند. پیام های ناوبری با سرعت 50 بیت در ثانیه پخش می شوند. با استفاده از این مجموعه داده ها، گیرنده GPS برای ایجاد داده های موقعیت، فاصله بین ماهواره ها و گیرنده را محاسبه می کند. در شکل 1-4 ، جزئیات کد C / A و در شکل 1-5 ، پیام های ناوبری شرح داده شده است.

  * Ephemeris مدار دقیق ماهواره را فراهم می کند، که می تواند برای تولید موقعیت دقیق ماهواره، اطلاعات لازم برای محاسبه اطلاعات موقعیت استفاده شود. این داده های بومی است که فقط توسط هر یک از ماهواره های GPS با شماره شناسایی خاص استفاده می شود.

  ** Almanac را می توان به عنوان داده های ephemeris ساده در نظر گرفت و حاوی اطلاعات درشت و وضعیت برای تمام ماهواره های شبکه است. برای تعیین موقعیت ماهواره های موجود به منظور دریافت یک گیرنده GPS برای تولید موقعیت و زمان فعلی استفاده می شود. 12.5 دقیقه طول می کشد تا تمام داده های Almanac دریافت شود.

  کوچک کردن
 1. بیت‌کوین چیست؟ یک شبکه با سیستم پرداخت و پول دیجیتال است که به صورت غیر متمرکز توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و توسط هیچ سازمان یا ارگانی نظارت نمی شود. از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است. گره‌ها با استفاده از فناوری رمزنگاری ، این تراکنش‌ها را بازبینی می‌کنند و دادامه مطلب ...

  بیت‌کوین چیست؟

  یک شبکه با سیستم پرداخت و پول دیجیتال است که به صورت غیر متمرکز توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و توسط هیچ سازمان یا ارگانی نظارت نمی شود. از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است.

  گره‌ها با استفاده از فناوری رمزنگاری ، این تراکنش‌ها را بازبینی می‌کنند و در یک دفتر کل توزیع‌شده همگانی که به آن زنجیره بلوکی گفته می‌شود ضبط می‌کنند. بیت‌کوین را شخص یا گروهی از اشخاص ناشناس تحت نام ساتوشی ناکاموتو اختراع کرد و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز عرضه شد.

  در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است. شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است.

  هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سیستم‌های پرداخت یافتنی نیست.

  بیت کوین نوعی پول الکترونیک است که به وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید.

  پشتوانه بیت کوین چیست ؟

  حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که پشتوانه بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هیچ چیز؛ بیت کوین پشتوانه‌ای ندارد! با اینکه پشتوانه می‌تواند یک واژه غلط‌انداز باشد اما یک سوال، پول‌هایی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنید و ارزهایی مانند دلار و یورو به نظرتان چه پشتوانه‌ای دارند؟ پاسخ این سوال هم همان هیچ چیز است.

  بیت کوین مانند پول‌های امروزی توسط فلزات گرانبهایی مثل طلا یا کالاهای قابل مبادله، پشتوانه‌سازی نشده است. ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی‌پشتوانه از اعتماد مردمی ناشی می‌شود که به ارزشمند بودن آن‌ها اعتقاد دارند. همانطور که شما این موضوع را باور دارید که می‌توانید اسکناس‌هایتان را به مغازه بدهید و اجناس مورد نیازتان را بخرید، مغازه‌دار نیز به همین ترتیب می‌داند که با دادن این اسکناس‌ها می‌تواند کالاهای مورد نیازش را بخرد، این اسکناس‌ها به این ترتیب در جامعه دست به دست می‌شوند.

  بلاک چین چیست؟

  نگهداری توزیع شده اطلاعات تراکنش‌ها در بیت کوین، به وسیله فناوری بلاک چین ممکن شده است. بلاک چین به زبان ساده، یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که اطلاعات آن به صورت غیرقابل تغییر بین همه نودها توزیع شده است. بلاک چین مفهومی گسترده‌تر از بیت کوین است که می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. اگر بخواهیم خیلی ساده این تفاوت را نشان بدهیم، بلاک چین را می‌توانیم به اینترنت و بیت کوین را به موتور جستجوی معروفی مانند گوگل تشبیه کنیم.

  به دلیل وجود بلاک چین، نودها تاریخچه‌های تراکنش را پیش خود نگه می‌دارند. زمانی که یکی از آن‌ها بخواهد مقداری بیت کوین به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش، نودها دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیر بودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند. دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل شده که در بلاک چین آن‌ها را با نام بلاک می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند. در صورتی که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، تراکنش معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولیدی یک کارخانه منتظر وارد شدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تایید تراکنش می‌شود.

  چرخه بیت کوین

  تراکنش‌ها چگونه انجام می‌شوند؟

  تراکنش‌ها پس از آنکه توسط نودها معتبر شناخته شدند، در محلی به نام مِم‌پول (mempool) منتظر می‌مانند تا فرایند تایید شدن را طی کنند. برای درک بهتر چگونگی کار کردن تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بهتر است آن را با یک مثال توضیح دهیم. مم‌پول را می‌توانیم ایستگاه اتوبوسی فرض کنیم که مسافرانش (یا همان تراکنش‌ها) منتظر آمدن اتوبوس هستند تا آن‌ها را به مقصد برسانند (تایید کنند). رانندگان اتوبوس همان ماینرها یا استخراج‌کنندگان هستند که پس از وارد شدن به ایستگاه، تا جایی که می‌توانند اتوبوس خود را از این مسافران پر می‌کنند. اتوبوس‌ها نیز در این مثال نقش بلاک‌ها را در شبکه بیت کوین دارند.

  البته این مثال را باید کمی تغییر دهیم تا شرایط واقعی شبکه را نشان دهد. یک مسافر می‌تواند به طور همزمان در چند اتوبوس نشسته باشد و قوانین فیزیکی دنیای ما در این مثال برای او صادق نیست! چرا که یک تراکنش نیز می‌تواند توسط چندین ماینر انتخاب شود و در بلاک‌هر یک از آن‌ها قرار بگیرد. مسافرین هم‌اکنون در اتوبوس‌ها نشسته‌اند و منتظرند که رانندگان حرکت خود را به سمت یک مقصد نهایی آغاز کنند. این مقصد نیز در واقع همان تایید شدن تراکنش است.

  با آغاز مسابقه‌ای که ماینینگ یا استخراج نام دارد، رانندگان اتوبوس تلاش می‌کنند که سریعتر از بقیه، تراکنش‌هایشان را به مقصد برسانند؛ زیرا راننده‌ اولی که موفق به انجام این کار شود، پاداش خوبی از شرکت واحد اتوبوسرانی (شبکه) دریافت خواهد کرد.

  ماینرها پس از انتخاب تراکنش و قرار دادن آن در بلاک‌هایشان، در رقابتی که استخراج نام دارد و لازمه‌اش مصرف انرژی و صرف توان پردازشی است، مشغول حل کردن معمای ریاضی بلاک می‌شوند. این معمای ریاضی از کنار هم گذاشتن تراکنش‌ها و عبور آن‌ها از فرایند‌های رمزنگاری به نام توابع هش، به وجود می‌آید. حل کردن این معماها کار دشواری است که با سخت‌افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های مخصوصی که ماینر یا ای‌سیک نام دارند، انجام می‌شود. یافتن پاسخ این مسائل ریاضی در نهایت به تایید شدن تراکنش‌های قرار گرفته در آن بلاک منجر می‌شود.

  پس از یافتن معمای ریاضی، بلاک مورد نظر در کنار سایر بلاک‌هایی که پیش از این حل شده‌اند، با یک ترتیب زمانی قرار گرفته و زنجیره‌ای به هم پیوسته از بلاک‌ها شکل می‌گیرد که در واقع مفهوم بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها را نشان می‌دهد.

  به فرایند تایید تراکنش به وسیله یافتن معمای ریاضی، فرایند اثبات کار (Proof of Work) نیز گفته می‌شود. اما ماینرها برای انجام تمام این کارها که شامل تهیه سخت‌افزارهای مخصوص و مصرف برق است، به یک انگیزه نیاز دارند. چه انگیزه‌ای ماینرها را به فعالیت در شبکه وا‌ می‌دارد؟

  منابع: ویکی پدیا، ارز دیجیتال

  کوچک کردن
 1. بهترین کتابی که من به شخصه خوندم و خیلی دید من رو نسبت به زندگی و اقتصاد و کلا هوش اقتصادی تغییر داد کتاب "پدر پول دار پدر بی پول" رابرت کیوساکی بود. این کتاب یکسری مسایل را که تا به حال برای عموم جامعه مطرح نشده اند را باز می کند و کلا دید تازه ای به افردای مثل من می دهد که تا الان فکر می کردیم کهادامه مطلب ...

  بهترین کتابی که من به شخصه خوندم و خیلی دید من رو نسبت به زندگی و اقتصاد و کلا هوش اقتصادی تغییر داد کتاب “پدر پول دار پدر بی پول” رابرت کیوساکی بود. این کتاب یکسری مسایل را که تا به حال برای عموم جامعه مطرح نشده اند را باز می کند و کلا دید تازه ای به افردای مثل من می دهد که تا الان فکر می کردیم که زندگی یعنی درس خواندن و پیدا کردن کار و کارمند شدن و در آخر ازدواج و تشکیل خانواده. در صورتی که در این کتاب درس خواند و کارمندی جایی نداره خلاصه ای از زندگی نامه رابرت کیوساکی رو یکی از دوستان در همین سایت نوشته مطالعه کنید بد نیست.

  زندگی نامه رابرت کیوساکی

  کوچک کردن
 1. این پرسش احتمالا بهترین پرسشی است که در گوگل درباره‌ی IoT جست‌وجو شده است: آیا اینترنت اشیا واقعی است؟ پاسخ‌ به این پرسش تا حدی دشوار است. این‌روزها فناوری سرشار است از بازاریابی ها و بزرگ‌نمایی‌ها؛ در نتیجه، تصمیم گیری درباره‌ی اینکه آیا یک نوآوری واقعا موفقیت‌آمیز است یا خیر، در مراحل آغازین بسیارادامه مطلب ...

  این پرسش احتمالا بهترین پرسشی است که در گوگل درباره‌ی IoT جست‌وجو شده است: آیا اینترنت اشیا واقعی است؟

  آیا اینترنت اشیا واقعی است

  پاسخ‌ به این پرسش تا حدی دشوار است. این‌روزها فناوری سرشار است از بازاریابی ها و بزرگ‌نمایی‌ها؛ در نتیجه، تصمیم گیری درباره‌ی اینکه آیا یک نوآوری واقعا موفقیت‌آمیز است یا خیر، در مراحل آغازین بسیار دشوار است.

  اما کاربرد اینترنت اشیا چنان گسترده است که به یک پروژه یا محصول وابسته نیست. یخچال‌های هوشمند شاید در آینده وارد زندگی ما شوند یا شاید هم به‌خاطر سود اندکی که دارند، کنار گذاشته شوند؛ اما حسگر‌های متصل‌به‌هم و ابزارهای هوشمند قطعا هواداران زیادی خواهند داشت و پیوسته توسعه خواهند یافت.

  تا یک دهه‌ی دیگر، همه‌ی اشیا می‌توانند از طریق اینترنت به هم متصل باشند؛ در نتیجه، اشیای هوشمند سراسر زندگی ما را فرامی‌گیرند و به‌تدریج، واژه‌ی «هوشمند» از ادبیات روزانه‌ی ما حذف می‌شود؛ برای نمونه، امروز به دستگاه‌هایی که میزان مصرف انرژی را با فناوری IoT اندازه‌ می‌گیرند، «کنتورهای هوشمند» می‌گوییم؛ اما به‌تدریج، این کنتورها چنان در همه‌جای جهان فراگیر می‌شوند که دیگر آنها را فقط «کنتور» می‌نامیم؛ درست همانند «تلفن‌‌های هوشمند» که به‌دلیل رواج گسترده‌شان، فقط «تلفن» خوانده می‌شوند.

  مهم نیست که IoT کجاست و چه نامی بر آن می‌گذاریم؛ مهم این است که واقعیت دارد. اما روشن است که حتی گوگل هم پاسخ دقیقی برای آن ندارد.

  در پی گسترش IoT، کسب‌وکارهای بسیاری می‌کوشند تا از اشیای متصل‌به‌هم و داده‌هایی که تولید می‌کنند، برای کسب‌وکارشان ارزش‌آفرینی کنند. پیش‌بینی شرکت پژوهشی گارتنر (Gartner) نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰، بیش از نیمی از فرایندهای عمده‌ی جدید در کسب‌وکار در IoT مشارکت خواهند داشت.

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  سلام راه های زیادی برای پول درآوردن هستش و یا به صورت کلی ثروتمند شدن که بیشترش بستگی به سبک زندگی و نحوه نگرش شما به زندگی داره که تاثیر  زیادی در ثروتمند شدن داره. توصیه میکنم کتاب پدر پولدار پدر بی پول از رابرت کیوساکی رو بخونید خیلی مفید و موثر هستش. خلاصۀ کتاب پدر پولدار پدر بی پول در سه جمله کادامه مطلب ...

  سلام راه های زیادی برای پول درآوردن هستش و یا به صورت کلی ثروتمند شدن که بیشترش بستگی به سبک زندگی و نحوه نگرش شما به زندگی داره که تاثیر  زیادی در ثروتمند شدن داره. توصیه میکنم کتاب پدر پولدار پدر بی پول از رابرت کیوساکی رو بخونید خیلی مفید و موثر هستش.

  خلاصۀ کتاب پدر پولدار پدر بی پول در سه جمله

  • کتاب پدر پولدار پدر بی پول در مورد زندگی رابرت کیوساکی و دو پدرش ـ یکی پدر واقعی (پدر فقیر) و دیگری پدر بهترین دوستش (پدر ثروتمند) ـ و شیوه‌های زندگی و اندیشۀ آن‌ها در مورد پول و سرمایه‌گذاری است.
  • کتاب در حال اثبات این جمله است که برای ثروتمند‌شدن نیازی به درآمد بالایی ندارید.
  • ثروتمندان طوری رفتار می‌کنند که پول برای آنها کار کند نه آنان برای پول.

  ۵ ایدۀ بزرگ از این کتاب

  • فقیران و طبقه متوسط برای پول کار می‌کنند و در عوض، پول برای ثروتمندان کار می‌کند.
  • مقدار پولی که به دست می‌آورید هیچ اهمیتی ندارد، بلکه پولی که ذخیره می‌کنید اهمیت دارد.
  • ثروتمندان در حال جمع‌آوری دارایی هستند و افراد ضعیف و فقیر در حال جمع‌کردن تعهدها و قسط‌هایی که به خیال خودشان دارایی است.
  • استعداد مالی همان چیزی است که با آن می‌توانید پول بیشتری ذخیره کنید، چگونه مدت بیشتری آن را نگه دارید و چگونه مانع شوید که دیگران آن را از چنگ‌تان درآورند.
  • قدرتمندترین دارایی همۀ ما، ذهن ماست.
  کوچک کردن