1. رفع مشکل کندی سیستم و بالا بردن سرعت کامپیوتر با حذف برنامه های نصب شده برنامه های نصب شده و افزونه هایی که در مرورگر های مختلف به کار می برید مهم ترین بخش هایی هستند که کامپیوتر را کند می کنند یا اصطلاحا نفس آن را می گیرند؛ چرا که برای بارگذاری آن ها منابع بیش تری در سیستم مورد استفاده قرار می گیردادامه مطلب ...

  رفع مشکل کندی سیستم و بالا بردن سرعت کامپیوتر با حذف برنامه های نصب شده

  برنامه های نصب شده و افزونه هایی که در مرورگر های مختلف به کار می برید مهم ترین بخش هایی هستند که کامپیوتر را کند می کنند یا اصطلاحا نفس آن را می گیرند؛ چرا که برای بارگذاری آن ها منابع بیش تری در سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.

  زمانی که می خواهید برنامه جدیدی را روی سیستم نصب کنید یک بار دیگر فکر کنید. آیا حتما باید این نرم افزار نصب شود؟ نسخه های آنلاین آن در دسترس نیست که بتواند جای این برنامه را در کامپیوتر پر کند؟ نسخه پرتابل یا قابل حمل که نیاز به نصب ندارد چه طور؟

  حتی اگر لازم است قطعا تعداد زیادی برنامه یا پلاگین را نصب نمایید به صورت دوره ای فولدر آن ها را بررسی کنید. گاهی در برخی از مرورگر ها مثل کروم توسط همین پلاگین ها فایل های بیهوده ذخیره می شود که خطاهای زیادی را ایجاد می کنند. اگر نهایتا لازم شد برنامه ها را نصب کنید از حافظه هارد به جای حافظه داخلی سیستم استفاده کنید.

  حذف برنامه های نصب شده

  رفع کندی سیستم و افزایش سرعت با غیر فعال کردن Auto-start

  برخی از برنامه ها به محض روشن شدن ویندوز یا مک بالا می آیند و شروع به کار می کنند. به این معنا که سیستم زمان بیش تری را برای اجرا تمام برنامه ها نیاز دارد و بنابراین با افت سرعت عملکرد کامپیوتر مواجه می شوید. یکی از معایب روشن نگه داشتن کامپیوتر و لپ تاپ در تمام روز نیز همین اجرا خودکار برنامه ها و اشغال CPU می باشد.

  برای غیرفعال کردن auto-start وارد تب Startup در Task Manager ویندوز شوید. کاربران مک نیز همین بخش را در Users & Groups in که زیرمجموعه Preferences می باشد مشاهده خواهند کرد. در یک نگاه کلی شاید auto-start برای آن دسته از برنامه هایی که بیش تر با آن ها سر وکار داریم خیلی مفید و کاربردی باشد؛ اما باگ ها و خطاهای موجود در تک تک برنامه ها در مجموع زمان و منابع زیادی را برای برطرف شدن می طلبند و شما این فرآیند را با کند شدن سرعت کامپیوتر خود احساس خواهید کرد.

  غیر فعال کردن Auto-start

  رفع مشکل پایین آمدن سرعت کامپیوتر با افزایش امنیت سیستم

  یکی دیگر از عواملی که موجب کند شدن کامپیوتر می شود بارگذاری برنامه های مخرب یا بدافزارهای موجود در محیط  سیستم عامل می باشد. حتی اکستنشن های مرورگر نیز دیتا تبلیغاتی را در طول جستجو جمع آوری می کنند که به خودی خود باعث کاهش سرعت کامپیوتر می شوند. همان طور که در ترفند اول توضیح دادیم به همین دلیل است که توصیه می شود در نصب برنامه ها دقت داشته باشید.

  البته بدافزار ها هم می توانند به صورت خودکار وارد سیستم شوند. دانلود و نصب برنامه های رایگان غیر معتبر نیز ممکن است باعث ورود ویروس ها به کامپیوتر و لپ تاپ شما باشد و برای سیستم مشکل ساز شود؛ استفاده برنامه های شناخته شده و دانلود آنها از مراجع معتبر و حتی خرید نسخه اصلی آنها می تواند شما را برای همیشه در برابر عوامل مخرب ضد گلوله کند!

  افزایش امنیت سیستم

  رفع مشکل پایین آمدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر با آپدیت مداوم

  ممکن است همیشه بروزرسانی بلافاصله سیستم چندان قابل اعتماد نباشد ! اما به طور کلی بروزرسانی بخش های مختلف در سیستم عامل سلامت سیستم شما را به چند دلیل تامین می کند: کدهای نرم افزار با به روزرسانی بهینه می شود، باگ های احتمالی که در کند شدن سرعت کامپیوتر نقش دارند برطرف خواهند شد و سرانجام سازگاری سیستم شما با انواع نرم افزارها بیش تر می شود.

  اگر سیستم عامل هم به صورت دوره ای آپدیت شود احتمال بروز خطا های ناشی از کرش و کاهش سرعت ویندوز یا مک کاهش پیدا می کند. برای فعال کردن به روزرسانی خودکار ویندوز از بخش Update & security اقدام کنید. معادل این قسمت در سیستم عامل مک بخش App Store است. به App Store وارد شده و روی تب Updates کلیک نمایید.

  آپدیت سیستم

  رفرش و ریست ویندوز برای بالا بردن سرعت و رفع مشکل پایین بودن سرعت کامپیوتر

  در اغلب موارد ریست کردن ویندوز و بازگشت به تنظیمات کارخانه برای ارتقا و بهبود اجرا بخش های مختلف جوابگو است. شاید تا چندی پیش ریست کردن با توجه به حذف تمام اطلاعات و برنامه ها برای کاربران تا حدودی ترستاک بود؛ اما در نسخه های جدید تر ویندوز و مک کاربران می توانند بدون از دست دادن اطلاعات خود سیستم را یک بار به صورت کامل زیر و رو کنند و تمام مشکلات و باگ های موجود که باعث کندشدن کامپیوتر شدند را شناسایی نمایند.

  ریست بدون از بین رفتن اطلاعات در قسمت Update & security ویندوز و در مک با ابزار Disk Utility قابل تنظیم خواهد بود. جهت دسترسی به ابزار Disk Utility یک بار سیستم را ری استارت کنید و همزمان کلید های Cmd+R را با هم بفشارید.

  کوچک کردن
  • 1
 2. امید حاجیلی ۸ فروردین، مهدی جهانی ۹ فروردین، روزبه بمانی ۱۰ فروردین، گروه استاد اسداللهی ۱۱ فروردین، رضا یزدانی ۱۲ فروردین، گروه رستاک ۱۳ فروردین، حمید عسگری ۱۴ فروردین، گروه گیل و آمارد (ناصروحدتی) ۱۵ فروردین، مهدی یغمایی ۱۶ فروردین، گروه ژوانا (سعدالله نصیری) ۱۷ فروردین، حمید حامی ۱۸ فروردین، لیانادامه مطلب ...

  امید حاجیلی ۸ فروردین، مهدی جهانی ۹ فروردین، روزبه بمانی ۱۰ فروردین، گروه استاد اسداللهی ۱۱ فروردین، رضا یزدانی ۱۲ فروردین، گروه رستاک ۱۳ فروردین، حمید عسگری ۱۴ فروردین، گروه گیل و آمارد (ناصروحدتی) ۱۵ فروردین، مهدی یغمایی ۱۶ فروردین، گروه ژوانا (سعدالله نصیری) ۱۷ فروردین، حمید حامی ۱۸ فروردین، لیان بوشهر ۱۹ فروردین، سینا سرلک ۲۰ فروردین، اشوان (اشکان خدابنده لو) ۲۱ فروردین بدون حضور تماشاگر و پخش به صورت آنلاین از طریق سایت http://www.TVA.IR از ساعت ۲۱ به روی صحنه خواهند رفت.

  گفتنی است باتوجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، این اجرا‌ها به منظور نشاط بخشی و رعایت حال شهروندان طراحی و اجرا شده است.

  کوچک کردن
  • 6
 3. شبکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟ وقتی یک تراکنش ارسال می‌کنید، چه اتفاقی در پشت پرده رخ می‌دهد؟ ماینینگ بیت کوین چیست؟ داشتن بیت کوین دقیقاً به چه معناست؟ در این مطلب قصد داریم با نگاهی عمیق به شبکه بیت کوین، نحوه کار این شبکه را با جزئیات فنی توضیح دهیم. قبلادامه مطلب ...

  شبکه بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟ وقتی یک تراکنش ارسال می‌کنید، چه اتفاقی در پشت پرده رخ می‌دهد؟ ماینینگ بیت کوین چیست؟ داشتن بیت کوین دقیقاً به چه معناست؟ در این مطلب قصد داریم با نگاهی عمیق به شبکه بیت کوین، نحوه کار این شبکه را با جزئیات فنی توضیح دهیم.

  قبل از هر چیز، باید بدانید که برای استفاده از بیت کوین نیازی به داشتن دانش فنی نیست، همان‌طور که برای استفاده از اینترنت نیاز نیست بدانید اینترنت چگونه کار می‌کند.

  شبکه بیت کوین دارای اجزای بسیار پیچیده‌ای است که پرداختن به همه آنها با جزئیات کامل، نیاز به نگارش یک کتاب قطور دارد. با این حال، در این مقاله سعی شده است که تا جای ممکن به سؤالات متداول مربوط به چگونگی کار بیت کوین پاسخ داده شود.

  دقیقاً بیت کوین چیست؟

  از اساسی‌ترین نگاه، بیت کوین یک برنامه کامپیوتری است. بخش بزرگی از این برنامه یک فایل دیجیتال است. این فایل دیجیتال که دفتر کل (ledger) نام دارد، شبیه به دفتر حساب‌و‌کتاب سنتی عمل کرده و حساب‌ها و موجودی هر نفر را در خود ثبت می‌کند.

  ارز دیجیتال چیست و چگونه کار میکنهنمونه‌ای ساده از یک دفتر کل

  یکی از چیزهایی که بیت کوین را از سیستم‌های متمرکز متمایز می‌کند، نحوه نگهداری و به‌روزرسانی دفتر کل است.

  در بیت کوین به‌جای یک نهاد مرکزی، دفتر کل به‌صورت گروهی و اشتراکی توسط اعضای شبکه نگهداری می‌شود. این یعنی هرکسی می‌تواند از دفتر کل نگهداری کرده و آن را به‌روز کند. به هر کامپیوتری که به‌طور مستقیم به شبکه متصل شود و دفتر کل را دریافت کند، نود (Node) گفته می‌شود.

  در سیستم‌های متمرکز شما مجبور به اعتماد کورکورانه هستید. وقتی در سیستم بانکی برای کسی پول واریز می‌کنید، درواقع به بانک اعتماد کرده‌اید که پول را به حساب فرد واریز خواهد کرد و پول شما بلوکه نخواهد شد. اما در بیت کوین با ریاضیات، منطق و رمزنگاری نیاز به اعتماد از بین می‌رود. درواقع به‌جای اعتماد به یک نهاد متمرکز که می‌تواند مرتکب خطای عمدی یا غیرعمدی شود، به منطق و ریاضیات اعتماد می‌کنید.

  تمام چیزی که در بیت کوین با آن سروکار داریم را می‌توان در این یکی دو جمله خلاصه کرد: سیستمی که به همه (کامپیوترها) اجازه می‌دهد در نگهداری سابقه تراکنش‌ها سهیم باشند + ویژگی‌های امنیتی برای جلوگیری از تقلب و حمله به شبکه.

  زمانی که بیت کوین ارسال می‌کنید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

  گفتیم که همه افراد می‌توانند در حفظ و نگهداری دفتر کل بیت کوین سهیم باشند. در ساده‌ترین توضیح، هنگام ارسال بیت کوین به شبکه اعلام می‌کنید که مقداری از حساب شما کسر شود و به حساب گیرنده واریز شود. نودها یا همان کامپیوترهای موجود در شبکه بیت کوین، پیام شما را دریافت کرده و آن را در دفترهای خود اعمال می‌کنند. سپس پیام را به دیگر نودها پاس می‌دهند.

  نودها در شبکه بیت کوینA به B مقدار ۵ بیت کوین ارسال می‌کند. یک نود تراکنش را در دفتر خود اعمال می‌کند و آن را به نودهای نزدیک خود می‌فرستد.

  بانک‌ها هم یک دفتر کل دیجیتال دارند که تراکنش‌ها و دارایی مشتریان در آن ثبت شده است. مثلاً محمد ۱۰ میلیون تومان پول دارد و علی ۵ میلیون تومان؛ این اطلاعات روی دفتر کل بانک‌ها ثبت می‌شود. وقتی محمد ۵ میلیون تومان برای علی می‌فرستد، در دفتر کل موجود در بانک‌، ۵ میلیون تومان از حساب محمد کسر می‌شود و به حساب علی واریز می‌شود. در هنگام انجام تراکنش بانکی، پول فیزیکی منتقل نمی‌شود، بلکه فقط مالکیت پول‌ تغییر می‌کند.

  در بیت کوین، اگر رضا بخواهد برای محسن ۵ بیت کوین ارسال کند، باید درخواستش را به شبکه اعلام کند که «۵ بیت کوین از من کم کن و ۵ بیت کوین به محسن اضافه کن.» هر نود در شبکه، پیام را دریافت کرده و کپیِ دفتر حساب‌و‌کتاب خود را طبق این درخواست به‌روز می‌کند. همه‌ این فرایند به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود.

  بیت کوین چگونه کار میکند - اینفوگرافیک

  کوچک کردن
  • 2
 4. مدل موبایل وارن بافت وارن بافِت، میلیاردر و البته نیکوکار آمریکایی، یکی از ثروتمندان دنیا است که همین اخیراً از گوشی‌های ساده به گوشی‌های هوشمند مهاجرت کرده است. آقای بافِت در سال 2020 میلادی از یک گوشی تاشو ساخت سامسونگ که متعلق به 20 سال قبل بود، به آیفون 11 اپل روی آورده است اما در کامل ناباوری،ادامه مطلب ...

  مدل موبایل وارن بافت

  وارن بافِت، میلیاردر و البته نیکوکار آمریکایی، یکی از ثروتمندان دنیا است که همین اخیراً از گوشی‌های ساده به گوشی‌های هوشمند مهاجرت کرده است. آقای بافِت در سال ۲۰۲۰ میلادی از یک گوشی تاشو ساخت سامسونگ که متعلق به ۲۰ سال قبل بود، به آیفون ۱۱ اپل روی آورده است اما در کامل ناباوری، قادر به انجام کارهای بسیار ابتدایی چون شماره گیری نیست.

  مدل موبایل وارن بافت

  بافِت اخیراً در یک مصاحبه به تلاش‌های شخصی مدیر عامل اپل، تیم کوک، برای یادگیری استفاده از گوشی هوشمند اشاره کرده است. با این حال هنوز این میلیاردر قادر به انجام کارهای پیش پا افتاده چون شماره گرفتن یا استفاده از اپلیکیشن های گوشی نیست.

  مدل موبایل وارن بافت

  «من به کالیفرنیا رفتم و تیم کوک بسیار با صبر و حوصله، ساعت‌ها تلاش کرد تا من را به اندازه یک کودک ۲ ساله در استفاده از گوشی هوشمند آموزش بدهد. با این حال تیم کوک زیاد موفق نبود.»

  عجیب‌تر اینکه آقای بافِت گوشی آیفون ۱۱ را یک محصول باورنکردنی خوانده است. این میلیاردر اذعان کرد به جایی رفته و می‌بایست با شخصی تماس می‌گرفت اما در شماره گیری با گوشی آیفون ۱۱ با مشکل روبرو می‌شود. جالب‌تر اینکه بافِت صریحاً عنوان کرده او به اندازه یک کودک ۲ ساله در استفاده از گوشی هوشمند مهارت ندارد.

  کوچک کردن
  • 4
 5. یکی از بزرگترین و قوی ترین میکروسکوپ های ساخته شده که قدرت تفکیک بسیار بالایی دارد میکروسکوپ الکترونی TEM است که در ادامه در مورد این میکروسکوپ توضیحاتی ارائه شده است. اساس عملکرد این میکروسکوپ مشابه میکروسکوپ‌های نوری است با این تفاوت که به جای پرتوی نور، در آن از پرتوی الکترون استفاده می‌شود. آنچهادامه مطلب ...

  یکی از بزرگترین و قوی ترین میکروسکوپ های ساخته شده که قدرت تفکیک بسیار بالایی دارد میکروسکوپ الکترونی TEM است که در ادامه در مورد این میکروسکوپ توضیحاتی ارائه شده است.

  اساس عملکرد این میکروسکوپ مشابه میکروسکوپ‌های نوری است با این تفاوت که به جای پرتوی نور، در آن از پرتوی الکترون استفاده می‌شود. آنچه که می‌توان با کمک میکروسکوپ نوری مشاهده کرد، بسیار محدود است در حالی که با استفاده از الکترون‌ها به جای نور، این محدودیت از بین می‌رود. وضوح تصویر در TEM هزار برابر بیشتر از یک میکروسکوپ نوری است.

  با استفاده از TEM می‌توان جسمی به اندازه چند آنگستروم را مشاهده کرد. برای مثال می‌توانید اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف در ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کنید.

  در واقع TEM نوعی پروژکتور نمایش اسلاید در مقیاس نانو است که در آن پرتویی از الکترون‌ها از تصویر عبور داده می‌شود. الکترون‌هایی که از جسم عبور می‌کنند به پرده فسفرسانس برخورد کرده سبب ایجاد تصویر از جسم روی پرده می‌شوند. قسمت‌های تاریک‌تر بیانگر این امر هستند که الکترون‌های کمتری از این قسمت جسم عبور کرده‌اند (این بخش از نمونه چگالی بیشتری دارد) و نواحی روشن‌تر مکان‌هایی هستند که الکترون بیشتری از آنها عبور کرده است (بخش‌های با چگالی کمتر).

  اولین بار در سال ۱۹۲۵ لوئی دوبروی (louis de Broglie) تئوری موجی بودن الکترون با طول موجی کمتر از نور مرئی را مطرح نمود. در سال ۱۹۳۱ نول و رسکا (knoll &Ruska) با استفاده از این اصل اولین نمونه آزمایشی میکروسکوپ الکترونی را ارائه نمودند. در سال ۱۹۳۳ رسکا میکروسکوپ الکترونی معرفی کرد که وضوح آن برای اولین بار از میکروسکوپ نوری فراتر رفته بود. در سال ۱۹۳۸ نیز برای اولین بار نمونه تجاری میکروسکوپ الکترونی در دانشگاه تورنتو ساخته شد.

  این دسته از میکروسکوپ‌ها شامل تجهیزاتی از جمله تفنگ الکترونی، عدسی های متمرکز کننده، عدسی های شیئی، عدسی های پراش، عدسی های حد واسط، عدسی های پروژکتوری، سیستم خلا، دوربین و غیره در ستون میکروسکوپ است.

  میکروسکوپ الکترونی TEM

  کوچک کردن
  • 5
 6. این پاسخ ویرایش شده است.

  تصویر زیر حاصل فعالیت راکتور و تشعشعات چرنوکوف است. تابش چرنکوف (Cherenkov Radiation) نوعی تابش الکترومغناطیسی تعریف می‌شود که در آن یک ذره باردار در یک محیط دی‌الکتریک با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت می‌کند، این اثر همچنین تابش وایویلف-چرنکوف (Vavilov-Cherenkov) نیز نامیده می‌شود. این پدیده به خاطرادامه مطلب ...

  تصویر زیر حاصل فعالیت راکتور و تشعشعات چرنوکوف است. تابش چرنکوف (Cherenkov Radiation) نوعی تابش الکترومغناطیسی تعریف می‌شود که در آن یک ذره باردار در یک محیط دی‌الکتریک با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت می‌کند، این اثر همچنین تابش وایویلف-چرنکوف (Vavilov-Cherenkov) نیز نامیده می‌شود. این پدیده به خاطر کارهای فیزیکدان شوروی سابق پائول آلکسیویچ چرنکوف (Pavel Alekseyevich Cherenkov) که در سال ۱۹۵۸ جایزه نوبل فیزیک را با همکاری ایلیا فرانک (Ilya Frank) و ایگور تام (Igor Tamm) برای تأیید تجربی این اثر دریافت کرد، نامگذاری شد.

  تصویر راکتور فعال
  تصویر گرفته شده در لحظه ۱/۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ثانه پس از انفجار بمب اتمی

  تصویر انفجار بمب اتمی
  تصویر گرفته شده چند میلی ثانیه بعد از انفجار بمب اتمی توسط Harold ‘Doc’ Edgerton در سال ۱۹۵۲ با دوربین Rapid Action Electronic .

  انفجار اتمی بعد از چند میلی ثانیه
  این تصویر ۱/۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ثانیه بعد از تصویر اولی است.

  انفجار اتمی ثانیه

  کوچک کردن
  • 2
 7. نظریه ی خلق الساعه (پیدایش خود به خود) تاریخچه این نظریه به دوران یونان باستان بر می‌گردد، در آن دوران اعتقاد عامه بر این بود که کرم از گوشت گندیده و مگس و قورباقه از گل‌ولای شکل می‌گیرند. نگاهى كلى تاريخ علوم زيستى پر از مثال هايى درباره كاربرد هاى روش علمى توسط پژوهشگران و دانشمندان است . اين عقيىادامه مطلب ...

  نظریه ی خلق الساعه (پیدایش خود به خود)

  تاریخچه این نظریه به دوران یونان باستان بر می‌گردد، در آن دوران اعتقاد عامه بر این بود که کرم از گوشت گندیده و مگس و قورباقه از گل‌ولای شکل می‌گیرند.


  نگاهى کلى

  تاریخ علوم زیستى پر از مثال هایى درباره کاربرد هاى روش علمى توسط پژوهشگران و دانشمندان است . این عقیىده که ((ماهى از گل و لاى جوى ها و آبگیر ها تولید میشود )) حاصل تفکرى است که به آن { خلق الساعه } یا پیدایش خود به خودى میگویند. خلق الساعه حد اقل از زمان ارسطو که در سال ٣٨۴ تا ٣٢٢ یش از میلاد مى زیست، وجود داشت . دلایلى که ارسطو براى خلق الساعه نوشته است قرن ها مورد توجه بود . در قرن هفدهم دانشمندى ون هلمونت که به نظریه خلق الساعهء حیوانات معتقد بود این آزمایش را انجام داد: او یک پیراهن کثیف را با چند دانه گندم در گوشه اى قرار داد . پس از٢١ روز تعدادى موش در اطراف آنها مشاهده کرد او به این نتیجه رسید که موش ها خود به خود از پیراهم کثیف و دانه هاى گندم پدید آمده اند، اما بعداً با ابداع روش “آزمایش کنترل شده ” فرانچسکو ردى این نظریه را رد کرد اما همگان باور نکردند تا اینکه پاستور با ۴ آزمایش خلق الساعه را براى همیشه رد کرد.


  رد این نظریه پیدایش خود به خود

  جان نیدهم  در سال ۱۷۴۹ (میلادی) آزمایشی که روی گوشت پخته انجام داد به این نتیجه رسید که گوشت از ابتدا به ریزاندامگان‌ها آلوده‌است پس آنها از گوشت ناشی می‌شوند ولی لازارو اسپالانزانی گوشتی را به مدت یک ساعت در ظرف در بسته‌ای جوشانید و آن را به همانگونه نگهداری کرد و متوجه شد که در آن هیچ تغییری روی نمی‌دهد با این حال نیدهم متقاعد نگشت چون عقیده داشت در آزمایش اسپالانزانی هوا که یکی از نیازهای ریزاندامگان‌های تولید شده از گوشت است تامین نگشته‌است.

  رد نظریه پیدایش خود به خودی

  بالنی که لویی پاستور در رد نظریه پیدایش خود به خودی از آن بهره جست

  حدود ۸۰ سال بعد فرنز شولز و تئودور شوان  [فرنز با رد کردن هوا از محلول اسید و شوان با داغ کردن هوا] هوا را در یک محیط حاوی گوشت جوشیده وارد کردند و در آن هیچ تغییری روی نداد با این حال منتقدین آن بر این بودند که داغ کردن و اسید قدرت زایندگی اکسیژن را گرفته‌است.

  تا این که لوئی پاستور در آزمایشی مشابه شولز اما در دهانه بالن حاوی آبگوشت از لوله دارای انحنا استفاده نمود در این صورت محیط همچنان سترون باقی می‌ماند ولی زمانی که محتویات را با خمیدگی لوله تماس می‌دادند و دوباره به محیط بازمی‌گرداندن ریزاندامگان‌ها در محیط پدیدار می‌گشتند که این آزمایش باعث رد کامل نظریه پیدایش خود به خود شد.

  کوچک کردن
  • 2
 8. تو عرف به همون پلاتین طلای سفید میگن که معمولا مرد ها که نماز میخونن برای انتخاب حلقه ازدواج طلای سفید انتخاب می کنند تا بتونن نماز بخونن.

  تو عرف به همون پلاتین طلای سفید میگن که معمولا مرد ها که نماز میخونن برای انتخاب حلقه ازدواج طلای سفید انتخاب می کنند تا بتونن نماز بخونن.

  کوچک کردن
  • 2
 9. عکس های زیادی هستند که شاید باورش سخت باشه برای ادم ولی خب توسط دوربین ها ثبت شده و ادم با دیدنشون پیش خودش میگه این خیلی عجیبه و امکان نداره. من چندتا از این تصاویر رو که گاها دیدم اینجا به اشتراک می گذارم. نگاه تبعیض نژادی فیلم حمله کوسه تغییر هوای افتابی به ابری این تصویر خیلی زیبا و جذاب بود. خیادامه مطلب ...

  عکس های زیادی هستند که شاید باورش سخت باشه برای ادم ولی خب توسط دوربین ها ثبت شده و ادم با دیدنشون پیش خودش میگه این خیلی عجیبه و امکان نداره. من چندتا از این تصاویر رو که گاها دیدم اینجا به اشتراک می گذارم.

  نگاه تبعیض نژادی

  نگاه تبعیض نژادی

  فیلم حمله کوسه

  فیلم حمله کوسه

  تغییر هوای افتابی به ابری

  تغییر هوای افتابی به ابری

  این تصویر خیلی زیبا و جذاب بود. خیلی جالب داره حرکت ابر و تغییر آب و هوا رو نشون میده.

  ازدواج با خواهران بهم چسبیده

  ازدواج با خواهران بهم چسبیده

  یکی دیگر از عجیب ترین تصاویرازدواج یکی از خواهران بهم چسبیده معروف است که خیلی جالبه!!

  درخواست شغل جالب

  درخواست شغل جالب

  نوشته: من سه روش معامله بلدم، سه زبان صحبت می کنم، برای ۳ سال در جنگ شرکت کردم، سه بچه دارم و برای سه ماه است که کار ندارم، اما فقط یک کار لازم دارم!!

  رنگ کردن برج ایفل

  رنگ کردن برج ایفل

  سگ دو سر

  سگ دو سر در روسیه

   

   

  کوچک کردن
  • 7
 10. هوش مصنوعی و اتوماسیون شغل‌ها در آینده نزدیک می‌توانند اقتصاد کشورها را تا حد زیادی متحول کنند. اما سوالی که در اینجا باید مطرح کنیم این است که در این میان آیا شغل ما از این فرایند در امان خواهد بود؟ روی هم رفته و به‌صورت ساده، اتوماسیون به فرایندی گفته می‌شود که شرکت‌ها الگوریتم‌ها و ماشین‌ها را برادامه مطلب ...

  هوش مصنوعی و اتوماسیون شغل‌ها در آینده نزدیک می‌توانند اقتصاد کشورها را تا حد زیادی متحول کنند. اما سوالی که در اینجا باید مطرح کنیم این است که در این میان آیا شغل ما از این فرایند در امان خواهد بود؟

  روی هم رفته و به‌صورت ساده، اتوماسیون به فرایندی گفته می‌شود که شرکت‌ها الگوریتم‌ها و ماشین‌ها را برای انجام کارهای مختلف جایگزین افراد می‌کنند تا دقیقا کار موردنظر را با سرعت بسیار بیشتر و هزینه بسیار کمتر انجام دهند. در حال حاضر، در بسیاری از صنایع روزبه‌روز شاهد افزایش بهره‌گیری از چنین رویکردی هستیم و بسیاری از شغل‌های سنتی تا ۱۰ سال آینده در کشورهای پیشرفته تا حد زیادی ناپدید خواهند شد. طبق گزارشی که یکی از موسسه‌های پژوهشی آمریکا منتشر کرده، طی ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد از شغل‌های ایالات متحده آمریکا در معرض خطر جایگزینی قرار دارند.

  خیزش ماشین‌ها

  هوش مصنوعی

  برخی از شغل‌ها از جمله اولین قربانیان اتوماسیون خواهند بود؛ شغل‌هایی که از آن‌ها به‌عنوان «خسته‌کننده و تکراری» یاد می‌شود. از بین آن‌ها می‌توانیم به کارهایی مانند وارد کردن داده‌ها، قفسه‌چینی فروشگاه‌ها و نمونه‌خوانی اشاره کنیم.

  در سال ۲۰۱۷، یکی از سازمان‌های بریتانیا در این زمینه تحقیق گسترده‌ای را انجام داد. در نهایت به این نتیجه رسید که این شغل‌ها، در معرض بیشترین خطر از جانب هوش مصنوعی قرار دارند:

  • پیش‌خدمت‌ها (۷۳ درصد)
  • قفسه‌چین‌ها (۷۲ درصد)
  • فروشندگان مبتدی (۷۱ درصد)
  • دستیاران آشپزخانه (۶۹ درصد)

  این روزها ربات‌ها و هوش مصنوعی با سرعت بسیاری زیادی در حال پیشرفت هستند. تکنولوژی بینایی کامپیوتری به حدی پیشرفت کرده که ربات‌ها به‌راحتی می‌توانند به بخش‌های مختلف انبار حرکت کنند و اجناس موردنظر خود را پیدا کنند. نه تنها این ربات‌ها می‌توانند شبانه‌روزی و با سرعت زیادی کار کنند، بلکه کارفرما دیگر نگران دردسرهای مربوط به سلامتی و ایمنی و افزایش هزینه‌ها هم نخواهد بود.

  در همین رابطه، باید به شغل‌هایی اشاره کنیم که مهارت بالاتری نیاز دارند و برای انجام آن، باید آموزش‌های تخصصی پشت سر گذاشته باشند. علاوه بر این، شغل‌هایی که تا حد زیادی متکی به روابط اجتماعی هستند، امنیت بیشتری دارند.از بین آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • دندان‌پزشک‌ها (۲۱ درصد)
  • معلم‌های مختص افراد ۱۱ تا ۱۸ ساله (۲۱ درصد)
  • مقام‌های رده‌بالا در حوزه آموزش (۲۱ درصد)
  • اساتید دانشگاه (۲۰ درصد)
  • پزشک‌ها (۱۸ درصد)

  شغل‌های خلاقانه و تخصصی چطور؟

  اگر پزشک، هنرمند یا نویسنده هستید، شاید فکر کنید که هوش مصنوعی هیچ‌وقت نمی‌تواند شغل شما را به خطر بیندازد. اما چندان هم امیدوار نباشید. با پیشرفت فزاینده هوش مصنوعی، این تکنولوژی بیش از پیش وارد حوزه‌هایی می‌شود که در سیطره خلاقیت انسانی قرار می‌گیرند.

  شغل‌های خلاقانه

  در حال حاضر، برخی از برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی موسیقی‌هایی را خلق می‌کنند که بسیاری از کارشناسان این حوزه، نمی‌توانند خلق موسیقی‌های مذکور توسط کامپیوتر را تشخیص بدهند. با کلیک بر این لینک، می‌توانید تعدادی از این آهنگ‌ها را گوش دهید.

  این موضوع برای هنرمندان حوزه‌های دیگر هم صدق می‌کند. احتمالا اخیرا با نقاشی‌های خلق شده توسط هوش مصنوعی روبرو شده‌اید که مرتبا در این زمینه بهتر می‌شوند و حتی یکی از آن‌ها، می‌تواند سبک‌های هنری معروف را با دقت زیادی تقلید کند. از دیگر شغل‌هایی که در برابر پیشرفت‌های هوش مصنوعی در امان نیستند، می‌توانیم به نویسندگان و مترجمان اشاره کنیم. به‌عنوان مثال خبرگزاری آسوشیتدپرس، از چند سال قبل برای پوشش خبری لیگ‌های رده‌پایین بیسبال، از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. این یعنی تا مدتی دیگر اخبار مربوط به رونمایی گوشی‌های جدید هم توسط هوش مصنوعی نوشته می‌شود.

   

  آیا هیچ‌کس در برابر این فرایند در امان نیست؟

  به لطف پیشرفت‌های همه‌جانبه در حوزه اتومبیل‌های خودران، رانندگان هم تا حد زیادی شغل خود را از دست می‌دهند. همچنین باید به پیشرفت گسترده پهپادهای نظامی اشاره کنیم که می‌توانند نیاز به نیروهای نظامی را تا حد زیادی کاهش دهند. با وجود تکنولوژی‌هایی مانند گوگل دوپلکس، افرادی مانند منشی‌ها هم کنار می‌روند و کارهای آن‌ها به دستیارهای دیجیتالی سپرده می‌شود.

  از بین رفتن شغل در اثر تکنولوژی

  باید به پیشرفت فناوری چاپ سه‌بعدی هم اشاره کنیم که دیر یا زود، بخش زیادی از شغل‌های مربوط به ساخت و ساز ساختمان‌ها را زیر سایه خود قرار می‌دهد و حتی در آینده‌ی نه‌چندان دور به جایی می‌رسیم که بخش‌های مختلف ساختمان در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند و فقط در محل نصب، سر هم بندی خواهند شد.

  ملاقات با ربات دکتر

  حتی دکترها و پژوهشگرها هم نمی‌توانند نسبت به هجوم هوش مصنوعی خیال راحتی داشته باشند. پتانسیل یادگیری ماشینی آن‌چنان زیاد است که در یک پژوهش انجام شده، هوش مصنوعی با دقت ۹۵ درصدی توانسته تومور پوستی موسوم به ملانوما را تشخیص دهد و این رقم برای پزشک‌های متخصص فقط ۸۶.۶ درصد بوده است.

  ربات دکتر

  در سال گذشته، بیش از ۵ هزار ربات در حدود ۱ میلیون عمل جراحی نقش داشته‌اند. این ربات‌ها خسته نمی‌شوند، دسته‌های آن‌ها نمی‌لرزد و با دقت میکروسکوپی می‌توانند بخش‌های داخلی بدن انسان را مشاهده کنند. اگرچه این ربات‌ها فعلا به‌عنوان دستیار دکترها انجام وظیفه می‌کنند، ولی در آینده نه‌چندان دور قادر به انجام عمل‌های جراحی پیچیده هم خواهند بود.

   

  محدودیت‌های اتوماسیون شغل‌ها

  البته، وظیفه‌ی پزشک‌ها فراتر از تشخیص ملانوما و بیرون آوردن آن از بدن است. به همین خاطر، چنین افرادی به دلیل داشتن مهارت‌های گوناگون، نسبت به هوش مصنوعی از مزیت مهمی بهره می‌برند. برنامه‌های هوش مصنوعی معمولا برای انجام یک وظیفه خاص توسعه پیدا می‌کنند ولی انسان‌ها می‌توانند از مهارت‌های تخصصی گوناگونی بهره ببرند.

  به همین خاطر تا آینده‌ی قابل پیش‌بینی، دکترها و آهنگ‌سازها به احتمال زیاد از ربات‌ها و هوش مصنوعی به‌عنوان دستیار خود استفاده خواهند کرد. چنین کاری، تأثیر زیادی در افزایش راندمان این افراد دارد. علاوه بر این، نباید تأثیرگذاری «عنصر انسانی» را دست کم بگیریم. مثلا اگرچه آهنگ‌های ساخته شده توسط هوش مصنوعی می‌توانند روزبه‌روز بهتر شوند، اما آهنگ‌های خلق شده توسط افراد هم همواره طرفداران پروپاقرص زیادی خواهند داشت و البته نباید اهمیت ترانه‌ها هم از قلم بیندازیم که به این زودی‌ها هوش مصنوعی نمی‌تواند آن‌ها را خلق کند.

  خبر خوب

  اگرچه این مطلب آینده تیره و تاریکی را برای انسان‌ها ترسیم می‌کند، ولی اوضاع آنچنان هم بد نخواهد بود. اول از همه، اتوماسیون شغل‌ها خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان به حساب می‌آید. با این کار، هزینه‌ها پایین می‌آید و حق انتخاب افزایش پیدا می‌کند. این موضوع برای اقتصاد هم تأثیر مثبت زیادی به همراه دارد. طبق گزارش PWC، اتوماسیون شغل‌ها تا سال ۲۰۳۰ برای اقتصاد جهانی ۱۵ تریلیون دلار ارزش افزوده به ارمغان می‌آورد.

  کار کردن هوش مصنوعی

  در حال حاضر، یکی از ایده‌های پرطرفداری که مطرح شده، موضوع «درآمد پایه همگانی» است. طبق این ایده، بخشی از درآمد حاصل شده از شغل‌های خودکار، به شهروندان ارائه شود تا تمام افراد بتوانند به‌صورت ماهانه حقوق مناسبی را دریافت کنند. اگرچه این ایده بسیار بلندپروازانه به نظر می‌رسد، اما برخی از سیاست‌مدارهای بلندپایه آمریکا از آن حمایت کرده‌اند. چنین طرحی در فنلاند مورد آزمایش قرار گرفته که به ۲۰۰۰ فرد بیکار حقوق ماهانه ۵۶۰ یورویی تعلق گرفته است.

  این آزمایش البته بعد از ۲ سال با شکست مواجه شد و در آوریل ۲۰۱۸ متوقف شد. همانطور که مشخص است، ارائه‌ی چنین مقداری به تعداد زیادی از افراد کار چندان عملی محسوب نمی‌شود. اما زمانی که هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها بتوانند میلیاردها دلار درآمد کسب کنند، شاید بتوان این طرح را عملی کرد. افراد زیادی همچنان امیدوار هستند که در آینده‌ی نه‌چندان دور، کار به عنوان یک ضرورت زندگی دیگر مطرح نباشد.

  آینده هوش مصنوعی

  اما مساله‌ی اصلی در مورد فاصله اکنون تا چنین آینده‌ای است. در زمانی که اتوماسیون به‌طور همه‌جانبه شغل‌ها را نابود می‌کند، دولت‌ها تا مدت‌ها نمی‌دانند که باید چه کاری را انجام دهند. در چنین دورانی، احتمالا شاهد افزایش فقرا و حتی ناآرامی‌های شهری خواهیم بود. نابودی شغل‌ها مطمئنا با اعتراضات زیادی همراه می‌شود و این خشم گسترده تبعاتی به همراه خواهد داشت.

  در هر صورت چنین طوفانی دیر یا زود فرا می‌رسد و با یادگیری مهارت‌های جدید، باید خودمان را برای این وضعیت آماده کنیم.

   

  راهنمای جان سالم به در بردن از تهدید هوش مصنوعی

  اگر می‌خواهید در چنین آینده‌ای همچنان کار خود را حفظ کنید تا کارتن‌خواب نشوید، می‌توان کارهایی را انجام داد. اول از همه، یادگیری مهارت‌های جدید به شدت توصیه می‌شود. فارغ از شغلی که در حال حاضر درگیر آن هستید، از یادگیری دست نکشید و مرتبا مهارت‌های جدید مفید یاد بگیرید.

  تهدید هوش مصنوعی

  به خاطر داشته باشید که هوش مصنوعی عمدتا شغل‌های تکراری را نابود می‌کند و شغل‌هایی که با حل مشکلات و تفکرات خلاقانه سر و کار دارند، به این زودی‌ها از جانب هوش مصنوعی در معرض خطر قرار نمی‌گیرند. اگر در حوزه IT فعالیت دارید، در بخش‌های مختلف مانند سرور، برنامه‌نویسی، طراحی وب و دیگر بخش‌ها مهارت خود را افزایش بدهید. با این کار می‌توانید در حوزه‌های مختلفی فعالیت داشته باشید. اگرچه بسیاری از شغل‌های مربوط به برنامه‌نویسی به هوش مصنوعی واگذار می‌شود، اما تا مدت‌ها برنامه‌نویسی‌های پیشرفته به دست انسان انجام خواهد شد. در ضمن نباید اهمیت بسیار زیادی ارتباطات انسانی و روابط عمومی را از قلم بیندازیم.

  سخن آخر

  باید این حقیقت را قبول کنید که ربات‌ها و هوش مصنوعی دیر یا زود شغل شما را از آن خود می‌کنند. چنین فرایندی از سال‌ها قبل آغاز شده و روزبه‌روز به سرعت آن افزوده می‌شود. در این زمینه، سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که چه زمانی شغل شما نابود می‌شود. اگر شغلتان نیازمند مهارت پیچیده و چند جانبه‌ای است، احتمالا در برابر این فرایند در امان خواهید بود. همچنین این موضوع برای افرادی که شغلشان تا حد زیادی مربوط به آموزش و ارتباطات انسانی است، تقریبا صدق می‌کند. اما اگر شغل شما شامل انجام کارهای تکراری بدون خلاقیت است، بهتر است به فکر یادگیری مهارت‌های جدید موثر باشید.

   

  اگر در این زمینه می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید، می‌توانید به سایت WillRobotsTakeMyJob.com سر بزنید و عنوان شغلی خود را تایپ کنید. این سایت هم با توجه اطلاعات موجود، درصد خطر از دست رفت شغلتان را در ۲۰ سال آینده پیش‌بینی می‌کند. اگرچه چنین درصدی مطمئنا دقیق نیست، ولی می‌توانید دید بهتری نسبت به آینده شغلی خود پیدا کنید.

  اگر می‌خواهید از اتوماسیون شغل‌ها و دوران شکوفایی هوش مصنوعی جان سالم به در ببرید، باید انعطاف‌پذیر باشید و با این شرایط خودتان را تطابق بدهید.

  منبع: مجله دیجی کالا

  کوچک کردن
  • 0