1. من فکر می کنم بزرگترین لحظه در تاریخ بشریت این بود که وقتی فهمیدیم که ما فرزندان ممتاز خدا نیستیم ، بلکه وجود ما تنها 50 میلیون سال است و زمین و جهان حدود 13.5 میلیارد سال است. تا زمان پدربزرگم اعتقاد بر این بود که 9 سیاره ، یک خورشید و چند ستاره وجود دارد و همچنین ما در سیاره ای شش هزار ساله زندگیادامه مطلب ...

  من فکر می کنم بزرگترین لحظه در تاریخ بشریت این بود که وقتی فهمیدیم که ما فرزندان ممتاز خدا نیستیم ، بلکه وجود ما تنها ۵۰ میلیون سال است و زمین و جهان حدود ۱۳.۵ میلیارد سال است.

  تا زمان پدربزرگم اعتقاد بر این بود که ۹ سیاره ، یک خورشید و چند ستاره وجود دارد و همچنین ما در سیاره ای شش هزار ساله زندگی می کردیم ، اما علم ثابت کرده است که زمین بسیار پیرتر است و مانند تریلیونها ستاره دیگر وجود دارد. کهکشان ها

  کوچک کردن
 2. این کلاهک سوراخ عمیق کولا است  هدف در واقع 15000 متر (49000 فوت) بود. در سال 1989 ، پس از نزدیک به دو دهه حفاری ، آنها به 12226 متر عمق رسیدند. در آن عمق ، دما بسیار بیشتر از حد انتظار بود که منجر به خرابی تجهیزات شد. با کمبود بودجه اتحاد جماهیر شوروی ، سوراخ بسته شد و خالی شد. این نیز یک سرنخ است کادامه مطلب ...

  بیش ترین عمقی که میشه در زمین حفر کرد

  این کلاهک سوراخ عمیق کولا است  هدف در واقع ۱۵۰۰۰ متر (۴۹۰۰۰ فوت) بود. در سال ۱۹۸۹ ، پس از نزدیک به دو دهه حفاری ، آنها به ۱۲۲۲۶ متر عمق رسیدند. در آن عمق ، دما بسیار بیشتر از حد انتظار بود که منجر به خرابی تجهیزات شد. با کمبود بودجه اتحاد جماهیر شوروی ، سوراخ بسته شد و خالی شد.

  این نیز یک سرنخ است که چرا مردم دیگر این کار را نمی کنند: این کار به زمان نیاز دارد و هزینه دارد ، بدون هیچ گونه بازگشت سرمایه واقعی. سوراخ های طولانی تری به صورت جانبی حفر شده است ، اما حفره های عمیق تری وجود ندارد و آنها همیشه تا ذخایر نفت حفر می شوند.

  کوچک کردن
 3. بگذارید بدون مقدمه خیال تان را راحت کنیم. در فضای اطراف ما تا به حال چیزی به اسم کرمچاله پیدا نشده و بعید است که اصلا چنین چیزی در حالت طبیعی وجود داشته باشد. کرم چاله ها پل هایی میان یک مکان-زمان به مکان-زمانی دیگر هستند که در صورت ورود به آن، وارد نقطه ای خواهید شد که می تواند میلیون ها سال نوری اادامه مطلب ...

  بگذارید بدون مقدمه خیال تان را راحت کنیم. در فضای اطراف ما تا به حال چیزی به اسم کرمچاله پیدا نشده و بعید است که اصلا چنین چیزی در حالت طبیعی وجود داشته باشد. کرم چاله ها پل هایی میان یک مکان-زمان به مکان-زمانی دیگر هستند که در صورت ورود به آن، وارد نقطه ای خواهید شد که می تواند میلیون ها سال نوری از مکان قبلی دور باشد و زمان در آن به طور دیگری بگذرد.

  اما کهسیاهچاله ها یک موضوع کاملا متفاوت اند. تا به حال بی شمار سیاهچاله در سراسر کائنات پیدا شده. در این ناحیه، فضا و زمان شدیدا فشرده شده اند. براساس نظریه نسبیت اینشتین، اجسام می توانند به قدری فشرده شوند خمیدگی فضا-زمان ایجاد کنند.

  علت اینکه آن را سیاهچاله می نامند کاملا مشخص است. هر چیزی که وارد سیاه چاله شود راه برگشتی ندارد و نور از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت نوری که وارد سیاهچاله ها می شود هیچ بازتابی از درون آن ندارد، بنابراین جز یک حفره سیاه رنگ هیچ چیزی نمی بینیم. درست همانند ماده تاریک که پیشتر در مورد آن برای تان گفته ایم.

  همه این داستان ها از زمانی شروع شد که اینشتین در سال ۱۹۱۵ نظریه نسبیت را مطرح کرد و حالا بیش از صد سال از آن روزها می گذرد اما سیاهچاله ها هنوز برای ما نقطه ای تاریک و مبهم باقی مانده اند، با این حال اطلاعات جالبی از آن ها داریم و در آینده نیز قطعا بیشتر خواهیم فهمید.

  سیاهچاله چیست؟

  سیاهچاله چیست

  سیاه چاله چیزی است که پس از مرگ یه ستاره عظیم باقی می ماند. ستاره ها رآکتورهای همجوش عظیمی هستند که در خود می جوشند و به دو دلیل تمایل بسیار زیادی برای فروپاشی دارند: به غایت عظیم اند و از گاز تشکیل شده اند. این دو عامل کافی است تا میدان گرانشی شدیدی شکل گرفته و ستاره را از درون منهدم کند. بار دیگر که خورشید را در آسمان دیدید، به این فکر کنید که همان لحظه در سطح خورشید میلیون ها اتم در حال همجوشی با یکدیگر هستند تا هسته ای سنگین تر بسازند. و هر چه این فعالیت ادامه می یابد، خورشید پیرتر و پیرتر می شود تا در نهایت متلاشی شده و از بین برود.

  واکنش های همجوشی که در هسته ی ستاره رخ می دهد همانند بمب های هسته ای عظیمی هستند که مرتبا کره را مورد اصابت قرار می دهند. توازن میان نیروی گرانشی ونیروی انفجاری، اندازه یک ستاره را تعریف می کند.

  به محض اینکه ستاره از پای در می آید، واکنش همجوشی هسته ای متوقف می شود چرا که سوخت مورد نظر دیگر به اتمام رسیده و چیزی برای سوختن و انفجار وجود ندارد. در همین حال، نیروی انفجاری به صفر می رسد اما نیروی گرانشی سر جای خود باقی است بنابراین با قدرت هر چه تمام تر ستاره را به دورن می کشد.

  ستاره که فشرده می شود به ناگه داغ شده و انفجار ابرنواختر صورت می گیرد که طی آن مواد و اشعه ها به درون فضا پرتاب می شوند. آنچه که باقی می ماند، هسته ی بسیار فشرده و عظیم است. گرانش هسته به قدری بالاست که حتی نور هم نمی تواند از آن فرار کند.

  سیاه چاله چیزی است که پس از مرگ یه ستاره عظیم باقی می ماند

  این جسم حالا یک سیاهچاله است و به معنای واقعی کلمه غیر قابل دیدن است، چرا که نوری از آن بازتاب نمی شود. اساس دیدن یک چیزی توسط انسان، دریافت نور تابیده شدن به آن است. اگر خودتان را درون اتاقی که هیچ نوری به آن نفوذ نمی کند حبس کنید، عملا هیچ چیزی مشاهده نمی کنید، دقیقا مثل زمانی که پلک های خود را بسته اید. بنا به همین دلیل، سیاهچاله ها هم اگرچه به نظر ملموس اند اما دیدنی نیستند.

  به دلیل فشردگی بیش از حد و جاذبه قوی، هسته از قاعده فضا-زمان گذر می کند و یک چاله در فضا-زمان ایجاد می کند. به این دلیل آن را سیاهچاله می نامند.

  هسته تبدیل به مرکز سیاهچاله می شود که آن را سینگولاریتی یا تکینگی می نامند و مرز ورود به سیاهچاله را ایونت هورایزن یا افق رویداد می نامند. افق رویداد جایی است که فضا-زمان در حال تغییر شکل است و اگر چیزی وارد آن منطقه شود به سوی تکینگی کشیده خواهد شد.

  در واقع افق رویداد همانند دهان یک سیاهچاله است. اگر چیزی وارد آن شود، همه رویدادهایی که در فضا-زمان رخ می دهند متوقف خواهند شد و هیچ چیز، حتی نور با سرعت عجیب خود هم نمی تواند از آن فرار کند. به شعاع یک افق رویداد، شعاع شوارتزشیلد هم می گویند که بر اساس نام ستاره شناس آلمانی برگزیده شده. کارل شوارتزشیلد در فهم این دانش کمک بسیاری کرد و در حال حاضر نتیجه تحقیقات وی را مطالعه می کنیم.

  اولین بار در سال ۱۹۷۵، دانشمندی با نام Pierre Simon Laplace با استفاده از تئوری جاذبه نیوتون محاسبه کرد که اگر جسمی بسیار فشرده شود، سرعت گریز جسم ازسرعت نور نیز بیشتر خواهد شد.

  چگونه یک سیاهچاله را تشخیص می دهیم؟

  چگونه یک سیاهچاله را تشخیص می دهیم؟

  شاید نتوانیم سیاهچاله را همانند تصاویر خیالی فوق ببینیم اما حضور آن را می توان با استفاده از اندازه گیری اثرات آن روی اجسام اطراف می توان متوجه شد. طرق زیر می تواند مورد استفاده قرار بگیرد:

  1. محاسبه جرم از طریق اجسامی که دور سیاهچاله می چرخند یا به مرکز آن فرو می روند
  2. اثر همگرایی گرانشی
  3. تشعشعات خارج شده از سیاهچاله

  محاسبه جرم

  بسیاری از سیاهچاله ها اطراف شان پر از اجسام دیگر است و با نگاه کردن و بررسی رفتار آن ها می توان به حضور سیاهچاله در آن ناحیه پی برد. سپس با استفاده از سرعت حرکت آن ها در اطراف یک سیاهچاله فرضی، جرم آن را نیز محاسبه می کنیم.

  باید به دنبال یک ستاره یا صفحه ای از گازها باشید که در حال کشیده شدن هستند. برای مثال، اگر ستاره ای بزرگ یا صفحه ای از گازها حرکتی لرزشی یا چرخشی داشته باشند و دلیل واضح و قابل دیدنی هم برای حرکت شان دیده نشود، احتمالا یک عامل پنهانی می تواند این اثر را روی ستاره ای به آن عظمت ایجاد کند. پس با محاسبه حرکت ستاره می توان اندازه سیاهچاله را هم حساب کرد.

  در مرکز کهکشان NGC 4261، دیسک چرخان و قهوه ای رنگی وجود دارد. این دیسک هم اندازه منظومه شمسی ماست اما وزن آن ۱٫۲ میلیارد برابر خورشید است. حجمی چنین عظیم نشان می دهد که سیاهچاله ای در این ناحیه جای خوش کرده است.

  همگرایی گرانشی

  نظریه عمومی نسبیت اینشتین پیش بینی می کند که گرانش می تواند در فضا-زمان خمیدگی ایجاد نماید. این بخش از نظر اینشتین بعدها در زمان وقوع یک کسوف خورشیدی به اثبات رسید، زمانی که جایگاه یک ستاره قبل، بعد و هنگام کسوف اندازه گرفته شد. جایگاه ستاره تغییر کرد آن هم به این دلیل که نور دریافتی از ستاره توسط جاذبه خورشید دچار خمش شد

  تشخیص

  در نتیجه جسمی با جاذبه شدید (همانند یک کهکشان یا سیاهچاله) اگر میان زمین و جسمی درخشان در دوردست قرار بگیرد می تواند در مسیر نور خمیدگی ایجاد کند، دقیقا همانطور که لنزها یا عدسی ها این کار را انجام می دهند. این اثر در تصویر فوق دیده می شود.

  در تصویر بالا، همگرایی گرانشی برای MACHO-96-BL5 رخ داد و تلسکوپ هابل که این اتفاق را نظاره گر بود متوجه تفاوت شد. در نتیجه با تحقیق و جستجو محققین متوجه شدند که سیاهچاله ای از آن میان گذر کرده است.

  تشعشعات

  وقتی که ماده ها درون سیاهچاله می افتند، یک ستاره همراه را به وجود می آورند، گرمای جسم بالا می رود، به میلیون ها درجه کلوین می رسد و شتاب می گیرد. ماده بسیار داغ اشعه اکس از خود به بیرون ساطع می کند که آن را می توان اندازه گرفت.

  روش پیدا کردن سیاهچاله

  ستاره Cygnus X-1 یک منبع قوی اشعه اکس است و کاندیدای خوبی برای تبدیل شدن به یک سیاهچاله نیز هست. همانطور که در تصویر فوق می بینید، امواج خورشیدی از ستاره همراه با نام HDE 226868، اجسام بسیاری را وارد دیسک چرخان سیاهچاله می کند. به محض اینکه مواد وارد سیاهچاله شوند، تابش اشعه اکس آغاز می شود.

  تشعشعات سیاهچاله

   

  علاوه بر اشعه اکس، سیاهچاله ها می توانند موادی را با سرعت بالا پرتاب کنند و فواره های اختر فیزیکی را شکل دهند. بسیاری از کهکشان ها با چنین اجرامی دیده شده اند. در حال حاضر باور بر این است که کهکشان های مذکور سیاهچاله های عظیمی در مرکز خود دارند. در تصویر فوق یک نمونه از آن ها را می توانید مشاهده نمایید.

  البته، به یاد بسپرید که سیاه چاله ها جارو برقی های فضا نیستند، آن ها هیچ چیزی را مصرف نمی کنند. بنابراین اگرچه ما نمی توانیم آن ها را ببینیم اما شواهد غیرمستقیمی وجود دارد که بودن شان را تایید می کند. بسیاری از دانشمندان، نظریه پردازان و حتی داستان نویسان سیاهچاله را با سفر در زمان و کرمچاله ها مرتبط می دانند و هیچ بعید نیست که چنین نیز باشد.

  منبع: HowStuffWorks
  کوچک کردن
 4. نوشیدن آب دریا بسیار خطرناک است. از آنجا که حاوی نمک زیادی است ، بدن شما باید مقدار بیشتری ادرار دفع کند تا از سیستم خارج شود. این البته در برخی موارد منجر به کم آبی و در نهایت مرگ می شود. حتی در یک جزیره یا کویر ، اگر آتش پیدا کنید ، می توانید آب نمک را برای نوشیدن نمک زدایی کنید. یا در بدترین حالتادامه مطلب ...

  نوشیدن آب دریا بسیار خطرناک است. از آنجا که حاوی نمک زیادی است ، بدن شما باید مقدار بیشتری ادرار دفع کند تا از سیستم خارج شود. این البته در برخی موارد منجر به کم آبی و در نهایت مرگ می شود. حتی در یک جزیره یا کویر ، اگر آتش پیدا کنید ، می توانید آب نمک را برای نوشیدن نمک زدایی کنید. یا در بدترین حالت می توانید از نور مستقیم خورشید برای فرآیند نمک زدایی استفاده کنید. [۱]

  روش تقطیر دو بطری

  روش تقطیر دو بطری

  بطری حاوی آب دریا باید روی شعله گرم شود. در بطری دیگر ، بخار آب بخار خنک شده و دوباره به آب شیرین مایع تبدیل می شود ، اما بدون نمک ، زیرا نمک در نقطه جوش آب تبخیر نمی شود (که ۲۱۲ درجه فارنهایت است).

   

  روش نمک زدایی خورشیدی

  روش نمک زدایی خورشیدی

  قطرات آب تبخیر شده توسط غشای فوق گرفته و در ظرف میانی جمع می شوند. حتی در زیر نور آفتاب ، جمع آوری یک فنجان آب شیرین برای این روش چند ساعت طول خواهد کشید. نوشیدن آب مقطر بی خطر است. با این حال ، به احتمال زیاد طعم تخت یا طعم غیر معمول آن را پیدا خواهید کرد. این به دلیل حذف مواد معدنی مانند کلسیم ، نمک و منیزیم در فرآیند تقطیر است.

  کوچک کردن
 5. با توجه به کاوش‌های گسترده باستان‌شناسان در منطقه تخت جمشید، امروزه طراحان توانسته‌اند طراحی با دقت بالا از پلان کاخ‌های تخت جمشید انجام دهند. نمونه‌های بازسازی شده از مجموعه تخت جمشید پیش از ویرانی آن، با طراحی‌های بسیار زیبا، شکوه و عظمت کاخ‌های هخامنشیان در تخت جمشید را نشان می‌دهند. در این بخش بادامه مطلب ...

  با توجه به کاوش‌های گسترده باستان‌شناسان در منطقه تخت جمشید، امروزه طراحان توانسته‌اند طراحی با دقت بالا از پلان کاخ‌های تخت جمشید انجام دهند. نمونه‌های بازسازی شده از مجموعه تخت جمشید پیش از ویرانی آن، با طراحی‌های بسیار زیبا، شکوه و عظمت کاخ‌های هخامنشیان در تخت جمشید را نشان می‌دهند. در این بخش برخی از این طراحی‌ها را می‌توانید ببینید.

  برای تماشای سه بعدی تخت جمشید می توانید به ادرس زیر مراجعه کنید:

  http://www.persepolis3d.com

   

  کوچک کردن
 6. سوال پرسیدن می تواند میزان فهم مخاطب از موضوع را مشخص کند اما کاربرد مهم تر پرسش ، آموزش مطالب است. یعنی با استفاده از پرسش و پاسخ می توانیم مطالب را به مخاطب یاد بدهیم .اما باید روش درست سوال پرسیدن را بلد باشیم آیا در باب سوال ارزش داوری می شود کرد. فرض کنید الان فقط داریم راجع به سوالات منطقی حرفادامه مطلب ...

  سوال پرسیدن می تواند میزان فهم مخاطب از موضوع را مشخص کند اما کاربرد مهم تر پرسش ، آموزش مطالب است. یعنی با استفاده از پرسش و پاسخ می توانیم مطالب را به مخاطب یاد بدهیم .اما باید روش درست سوال پرسیدن را بلد باشیم

  آیا در باب سوال ارزش داوری می شود کرد. فرض کنید الان فقط داریم راجع به سوالات منطقی حرف می زنیم.

  ویژگی های سوال منطقی

  ۱. از مقوله فعل تحریکی باشد.

  ۲. غرض از سوال، دانستن ندانسته باشد

  ۳. سائل مخاطب را قادر به جواب بداند

  اگر سوالی این ویژگی ها را نداشته باشد دستوریست

  آیا در سوالات منطقی هم می توان ارزش داروی کرد، می توان گفت سوال خوبی کردی یا سوال بدی کردی. سوال دارای ارزش مثبتی کردی یا سوال دارای ارزش منفی گفتی. سخنان evaluative گفتن در باب سوال امکان پذیر است یا نه؟ جواب مثبت است درباره سوالات منطقی می شود ارزش داوری کرد.

  چگونه سوالاتمان را مطرح کنیم

  پیش فرض داشتن سوال

  اولین ارزش داوری که می شود کرد این است که اگر سوال آمیخته باشد دارای ارزش داوری منفی است. ما به یک سلسله سوالات می گوییم سوالات آمیخته یا سوالات مرکب یا mixed questions یا سوالات مشوب یعنی به شاعبه یعنی سوال مرکب سوالی است که سوال است اما در آن یکی، دو تا، سه تا اخبار هم پیش فرض گرفته نشده، مثال مشهورش این است که اگر قاضی به شوهر بگوید باز هم زنت را زدی؟ معنایش این است که لااقل یک بار قبل زنت را زده بودی.

  این یک اخبار یا پیش فرض است و پیش فرض قاضی این است که او لااقل یک بار زنش را زده است و این یک پیش فرض اخباری دارد اما اگر قاضی بگوید زنت را زدی؟ این سوال simple باشد دارای ارزش داوری مثبت است و اگر آمیخته باشد دارای ارزش داوری منفی است انگار پیش فرض این تفکیک این است که انگار سوال بدون پیشداوری هم امکان پذیر است. چون گفتم اگر سوالی پیش داوری داشته باشد Mixed است و اگر پیش داوری نداشته باشد ساده است.
  سوال پرسیدن

  خروج از محل بحث

  یک نوع ارزش داوری دیگر در باب سوالات می شود و آن این است که اگر سوالی خروج از محل بحث باشد این سوال دارای ارزش داوری منفی است. فرض کنید من دارم در باب جنایات هیتلر سخنرانی می کنم و می خواهم اثبات کنم هیتلر یک جنایت کار بوده و بعد می گویم خوب چه طور جنایت کار تلقی نکنیم کسی را که مثلا شش میلیون یهودی را کشته است، فقط به این جهت که یهودی بودند.

  اگر شما وسط سوال پرسیدی شش میلیون را کشت یا شش میلیون و سه نفر را؟ یعنی خروج از محل بحث. یعنی فرقی در نتیجه بحث ندارد. چه شش میلیون را کشته باشد، چه شش میلیون و سه نفر. گرچه سوال منطقی است و از جهلی بر می خیزد. شما به اینکه دقیقا تعداد کشته شدگان چه قدر بودند نادانید.

  سوال منطقی است اما دارای ارزش داوری منفی است؟ یعنی ما به این سوال ارزش منفی می دهیم و خروج از محل بحث است چون محل بحث جنایت کار بودن هیتلر است و جنایت کار بودن او به اینکه سه نفر را بیشتر کشته باشد یا کمتر فرقی نمی کند.

  یا مثل اینکه من بچه هایم را نصیحت می کنم و می گویم مثل پرویز- پسر همسایه- نباشید که دیروز سه تا از شیشه همسایه ها را شکست. و اگر آن وقت بچه من پرسید سه تا شیشه را شکست یا دو تا؟ این سوال در بابشِ ارزش داوری منفی می شود، چون در بحث من ربطی ندارد که سه تا شکسته باشد تا دو تا شکسته باشد. بله، اگر می خواستیم برای همسایه مان شیشه بخریم باید دقیقا می دانستم که پرویز سه تا شیشه را شکسته یا دو تا شیشه را؟

  سوالاتی که ناشی از این هستند که محل بحث را مورد توجه قرار دادیم محل بحث دو تا یا سه تا شیشه را شکستن نیست، محل بحث بی ادبی بچه همسایه است.

  طرح نکردن مقدمات سوال

  یک مورد سوم که برای سوالات ارزش منفی قائل می شوم سوالاتی است که سوال کننده مقدمات سوال را برای طرح سوال طی نکرده و سوال می کند که این معنایش این است که آن چه را به عهده خودش بوده انجام نداده و می خواهد دیگری این کار را برای او انجام بدهد معلم ها با این سوالات خیلی مواجه می شوند که طرف به این خاطر که درس جلسه قبل را نخوانده سوال دارد.

  خوب تو باید مقدمات لازم را طی می کردی تا در باب سوالت ارزش داوری مثبت نشود بشود وقتی تو آن چه را در پنج جلسه گذشته گفته شده را نخواندی یا مرور نکردی و باید نسبت به مطالب طرح شده در این چند جلسه عالم می شدی سوالت به لحاظ ارزش داوری، دارای ارزش داوری منفی است و معنایش این است که سوال ناشی از جهل است ولی جهلی که مقدمات لازم را برای طرح سوال منطقی طی کرده باشد.

  عدم توانایی پاسخگویی بالفعل توسط مورد سوال قرار گیرنده

  ارزش داوری چهارمی که مطرح می شود وقتی است که سوال کاملا سوال است و معنایش این است که مخاطبتان بالقوه و نوعا قدرت پاسخ گویی دارد ولی بالفعل و به لحاظ اوضاع و احوال قدرت جواب گویی ندارد. اگر بالقوه و نوعا هم امکان جواب گویی نداشت سوال، سوال منطقی نبود و فقط سوال دستوری نبود.

  اینجا بالقوه و نوعا قدرت پاسخ گویی دارد اما در وضعیتی نیست که قادر به پاسخ گویی باشد. مثل وقتی که شما در مورد چیزی سوال می کنید که الان اسناد و مدارکش پیش من حاضر نیست. اگر اسناد و مدارک روی میزم بود که درست ولی الان اسناد و و مدارک پیش من حاضر نیست، در این وضع و حال و situation اگر کسی سوال کرد سوالش ارزش داوری منفی دارد. اگرچه من نوعا و بالقوه قدرت پاسخ گویی به این سوال را دارم و بالفعل و در این وضع و حالی که قرار گرفته ام نمی توانم به سوال جواب بدهم.

  به کارگیری عبارات غامض و مبهم

  دیگر سوالاتی که در آن ها عبارت غامض یا عبارات دارای ابهام یا ابهام به کار می رود، این هم در عقلانیت گفتاری ارزش داوری منفی به این سوال تعلق می گیرد، که نباید در سوال این گونه عبارات به کار برود. البته تا جایی که می شود این چنین سخن نگفت. ممکن است دیگر آسانتر از حدی نتوان سخن گفت.

  به قول انیشتین مطالب تان را ساده کنید اما نه ساده تر. یعنی اگر از یک حدی ساده ترش کردید دیگر مطلب از دست رفته. مثلا یک نفر حرکت جوهری ملاصدرا را هرچه توضیح می دهد قابل فهم نمی شود، آن وقت آنقدر ساده اش می کند تا این حد می گوید ملاصدرا می گفت همه چیز حرکت می کند و اگر او چنین گفت، این صلا سخن ملاصدرا نیست و خیلی ساده اش کردید اما سادگی اش اصالت سخن را از بین برده و سخن را از حدی نمی شود ساده تر کرد چون آن وقت دیگر این سخن تبدیل به سخن دیگری می شود. ولی تا آن جا که می شود سوال نباید غامض باشد، یا دارای ابهام و ایهام باشد.

  ارزش داوری به حسب ذوقی و سلیقه ای بودن

  ارزش داوری منفی بعدی این است که سوال نباید درباره امور ذوقی و سلیقه ای باشد، این چیزی است که به آن می گوییم matters of stay نباید باشد، نباید از این ها سوال کرد. به دلیل اینکه سوال از این ها چیزی را برای تو مکشوف نمی کند و باید اموری که به ذوق و سلیقه تو مرتبطند طرح نشوند چون سوال شونده چیزی را برای سوال کننده مکشوف نخواهدکرد.

  اعتراض کردن پس از سوال

  سوالات منفی دیگر سوالاتی اندک ارزش داوری منفی درباره آن ها به خاطر اعتراضی است که پس از طرح سوال انجام می گیرد، مثلا اگر شما از من بپرسید زندگی پس از مرگ وجود دارد؟

  و من بگویم خیر. تا این جا مشکلی وجود ندارد و اگر حالا بگویید که تو به چه حقی می گویی زندگی پس از مرگ وجود ندارد، که اگر چنین کنید در باب سوالتان ارزش داوری منفی کرده آید. چرا؟ به این دلیل که وقتی شما سوال می کنید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا ندارد درواقع رای مرا می پرسید و وقتی اعتراض می کنید درواقع انگاری دارید می گویید چرا رای تو مثل رای من نیست و گویا معنایش این است که شما رایی داشتید در این باب و اگر رای داشتید این منافات دارد با اینکه سوال باید با جهل آغاز بشود و در محیط فعلی ما خیلی چنین چیزی وجود دارد. قرار بود سوال با جهل آغاز بشود نه با علم یا ظن.

  وقتی شما از من می پرسید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه، مفروضشان این است که نمی دانید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه رای من را در این باب می پرسید. و اگر من گفتم نه و شما اعتراض کردید یعنی گویی زندگی پس از مرگ وجود دارد و تو می گویید وجود ندارد. خوب اگر تو می دانی وجود پس چرا سوال کردی؟ این را من گاهی به دو صورت گفتم.

  کوچک کردن
 7. تفاوت تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال چیست؟ تحلیل بنیادی و تکنیکال دو مکتب یا دو شاخهٔ اصلی‌ای هستند که در بازارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از هر دوی این روش‌ها برای تحقیق و پیش‌بینی قیمت‌های آیندهٔ بازار سهام استفاده می‌کنند. مانندادامه مطلب ...

  تفاوت تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال چیست؟

  تحلیل بنیادی و تکنیکال دو مکتب یا دو شاخهٔ اصلی‌ای هستند که در بازارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

  سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از هر دوی این روش‌ها برای تحقیق و پیش‌بینی قیمت‌های آیندهٔ بازار سهام استفاده می‌کنند. مانند هرگونه استراتژی سرمایه‌گذاری یا فلسفهٔ سرمایه‌گذاری، هر دوی این روش‌ها دارای مدافعان و مخالفان خود می‌باشند.

  تحلیل بنیادی

  تحلیل بنیادی
  تحلیل بنیادی هر چیزی را که بر روی قیمت یک اوراق بهادار اثر می‌گذارند را مطالعه می‌کند، از عوامل اقتصاد کلانی مانند وضعیت اقتصادی یک کشور تا وضعیت صنایع و همچنین عوامل اقتصاد خرد مانند تأثیرات مدیریت شرکت‌ها. هدف نهایی تحلیل بنیادی، رسیدن به رقمی ‌است که ‌سرمایه‌گذار بتواند آن را با قیمت کنونی سهم در بازار مقایسه کند و ارزیابی کند که قیمت سهم بیش از ارزش ذاتیش قیمت گذاری شده و یا این که کمتر از ارزش ذاتیش قیمت دارد.
  تحلیل بنیادی (fundamental analysis) به بررسی سهام برای به‌دست آوردن ارزش ذاتی (intrinsic value) آن‌ها می‌پردازد.

  تحلیل بنیادی همهٔ مسائل از اقتصاد کلی تا شرایط صنایع و قدرت مالی و مدیریتی شرکت‌ها را می‌سنجد. درآمدها (earnings)، هزینه‌ها (expenses)، دارایی‌ها (assets) و بدهی‌ها (liabilities) همگی توسط یک تحلیل‌گر بنیادی به‌دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند.

   

  تحلیل تکنیکال

  تحلیل تکنیکال

  تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی فرق می‌کند. در این نوع از تحلیل، معامله‌گران سعی می‌کنند که فرصت‌های معاملاتی را با بررسی وضعیت و آمار روند، مانند حرکات در قیمت دارایی و حجم‌های معاملاتی پیدا کنند.

  فرضیهٔ اصلی در این تحلیل این است که تمامی موارد بنیادی از پیش در قیمت سهام لحاظ شده‌اند، بنابراین دیگر نیازی به توجه زیاد به آن‌ها نیست.

  تحلیل‌گر تکنیکال سعی نمی‌کند که مقدار ارزش ذاتی یک دارایی را اندازه‌گیری کند، بلکه آن‌ها از نمودار سهام برای یافتن الگوها و روندهایی که به آن‌ها در پیش‌بینی قیمت سهم در آینده کمک می‌کنند، استفاده می‌کنند.

  سیگنال‌های محبوب تحلیل تکنیکال شامل میانگین‌های متحرک ساده (Simple Moving Averages – SMAs)، سطوح حمایتی و مقاومتی (support and resistance levels)، خطوط روند (trendlines) و اندیکاتورهای شتاب حرکت قیمت (momentum indicators) می‌باشند.

  کوچک کردن
 8. جملات انگیزشی، نورافکن‌های پرشوری هستند که گاه و بیگاه، حال و هوای افکار ما را حسابی روشن می‌کنند. یکی از توصیه‌های ثابت افراد موفق به دیگران این است که هر روز صبح، دو کار را انجام دهند. کار اول، مرور اهدافشان و دیگری خواندن جملا‌ت انگیزشی یا دیدن کلیپ‌های موفقیت است. در این مقاله، گلچینی پر بار از ادامه مطلب ...

  جملات انگیزشی، نورافکن‌های پرشوری هستند که گاه و بیگاه، حال و هوای افکار ما را حسابی روشن می‌کنند. یکی از توصیه‌های ثابت افراد موفق به دیگران این است که هر روز صبح، دو کار را انجام دهند. کار اول، مرور اهدافشان و دیگری خواندن جملا‌ت انگیزشی یا دیدن کلیپ‌های موفقیت است. در این مقاله، گلچینی پر بار از جملات انگیزشی را که از زبان موفق‌ترین افراد در سرتاسر جهان بیان شده‌اند، خواهید خواند.

  مارک زاکربرگ

  مارک زاکربرگ

  بزرگ‌ترین ریسک، ریسک نکردن است. در دنیایی که تغییر با سرعت در حال پیشروی است تنها استراتژی برای شکست، ریسک نکردن است.

  بیل گیتس

  بیل گیتس

  بین هزاران دیروز و میلیون‌ها فردا فقط یک امروز وجود دارد. امروز را از دست نده.

  رابرت داونی جونیور

  رابرت داونی جونیور

  آره درسته…! دنیا به آدم‌های معمولی هم نیاز داره. اما خیلی حیفه تو یکی از اونا باشی.

  کوچک کردن
 9. آیا  شما می توانید یک هفته بیدار بمانید و نخوابید ؟ اکثر انسان های عادی نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما مورچه ها می توانند  حتی برخی از ان ها می توانند شنا کنند و بسیاری نیز 2 معده دارند آن ها هرگز در طول عمر خود نمی خوابند. حقایق بسیار جالبی در مورد  مورچه ها وجود دارد، برخی از آن ها می تادامه مطلب ...

  آیا  شما می توانید یک هفته بیدار بمانید و نخوابید ؟ اکثر انسان های عادی نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما مورچه ها می توانند  حتی برخی از ان ها می توانند شنا کنند و بسیاری نیز ۲ معده دارند

  آن ها هرگز در طول عمر خود نمی خوابند. حقایق بسیار جالبی در مورد  مورچه ها وجود دارد، برخی از آن ها می تواند شنا کنند، بسیاری از آنها دو معده دارند  و سایر حیوانات را تمیز می کنند و برخی دیگر  مورچه های کارگر هستند. آنها تا ۳۰ سال روی زمین زندگی می کنند و قوی ترین موجود روی زمین هستند.

  بعضی از مورچه ها اصلاً چشم ندارند و اغلب خواب هستند و بسیار تنبل . بدترین دشمنان مورچه ما نیستیم، مورچه های دیگر هستند. در بسیاری از نقاط جهان، مورچه ها توسط انسان به عنوان یک غذای لذیذ خورده می شوند. برخی مورچه ها بال دار موقع سقوط می توانند تا حدی خود را کنترل کنند.

  مورچه به وسیله دو شاخک خود اطلاعات لازم در مورد جهت و شدت بو را استخراج می کند. از آن جایی که اغلب مورچه ها در روی سطح زمین زندگی می کنند، از سطح خاک برای بر جا گذاشتن رد خود استفاده می کنند تا دیگر مورچه ها نیز بتوانند آن را دنبال کنند.در گونه هایی که به صورت گروهی کاوش می کنند مورچه ای که غذا پیدا می کند یک رد از خود در مسیر بازگشت به لانه برجای می گذارد و این مسیر به وسیله دیگر مورچه ها دنبال می شود، پس از بازگشت مورچه های دیگر با غذا، این مسیر تقویت می شود.
  هنگامی که منبع غذا تمام می شود، دیگر رد جدیدی توسط مورچه ها، در مسیر بازگشت گذاشته نمی شود و بوی فرومون به آرامی محو می شود. این عمل باعث می شود که مورچه ها با تغییرات محیط خود را هماهنگ کنند.

  کوچک کردن
 10. کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی بزرگترین کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی با همکاری سایت آپارات برگزار می شود. 90 دقیقه بی وقفه در کنار خانواده و در خانه بخندید. آپارات شما را به تماشای بزرگ‌ترین کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی دعوت می‌کند. این روزها که دور بودن افراد از یکدیگر سلامت را تضمین می‌کند، فضای آنلادامه مطلب ...

  کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی

  بزرگترین کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی با همکاری سایت آپارات برگزار می شود.

  ۹۰ دقیقه بی وقفه در کنار خانواده و در خانه بخندید.

  آپارات شما را به تماشای بزرگ‌ترین کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی دعوت می‌کند. این روزها که دور بودن افراد از یکدیگر سلامت را تضمین می‌کند، فضای آنلاین بیش از همیشه در برپایی رویدادهای آنلاین اهمیت پیدا کرده است. دنیای سرگرمی هم از این قاعده مستثنی نیست و اکنون آپارات میزبان کنسرت خنده آنلاین حسن ریوندی شده است تا خانواده‌ها در کنار یکدیگر در خانه ۹۰ دقیقه را به خنده بگذرانند. کنسرت خنده آنلاین چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ در آپارات برگزار می‌شود و می‌توانید از همین حالا برای شرکت در این کنسرت ثبت‌نام کنید.

  رای مشاهده راهنمای خرید بلیت و ورود به پخش زنده کنسرت خنده بر روی لینک زیر کلیک کنید:

  https://www.aparat.com/r/buyevent

  کوچک کردن