1. مدار عصبی یا شبکه عصبی (به انگلیسی: Neural circuit) جانداران پرسلولی، برای ایجاد هماهنگی بین اعمال سلول‌ها و اندام‌های مختلف بدن خود نیاز به عوامل و دستگاه‌های ارتباطی دارند. مدار عصبی با ساختار و کار ویژه‌ای که دارد، در جهت ایجاد این هماهنگی به وجود آمده‌است. نورون‌ها پیام عصبی را به بافت‌ها و انداادامه مطلب ...

  مدار عصبی یا شبکه عصبی (به انگلیسی: Neural circuit) جانداران پرسلولی، برای ایجاد هماهنگی بین اعمال سلول‌ها و اندام‌های مختلف بدن خود نیاز به عوامل و دستگاه‌های ارتباطی دارند. مدار عصبی با ساختار و کار ویژه‌ای که دارد، در جهت ایجاد این هماهنگی به وجود آمده‌است. نورون‌ها پیام عصبی را به بافت‌ها و اندام‌های بدن، مانند ماهیچه‌ها، غدد و نیز دیگر نورون‌ها می‌فرستد و از این طریق با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. رشته‌هایی که از جسم سلولی نورون‌ها بیرون زده‌اند دو نوع اند: دندریت و آکسون، دندریت ها پیام‌ها را دریافت می‌کنند و به جسم سلولی می‌برند، آکسون‌ها نیز پیام عصبی را از جسم سلولی به پایانه‌های آکسون هدایت می‌کنند. وظایف دستگاه عصبی به ارتباط متقابل بین میلیون‌ها نورون وابسته است

  کوچک کردن
 2. در بحث ارزش گذاری مشاغل اجتماعی، همواره دو دیدگاه در جامعه وجود دارد: دیدگاهی که صرفاً به "عنوان شغل و جایگاه اجتماعی آن" توجه دارد و بر این باور است که شرط موفقیت، رسیدن به یکی از مشاغل برتر جامعه است و سایر عوامل نظیر استعداد، انطباق تیپ شخصیتی با شغل، توان خدمت رسانی فرد در آن شغل و ... اهمیت چندادامه مطلب ...

  در بحث ارزش گذاری مشاغل اجتماعی، همواره دو دیدگاه در جامعه وجود دارد: دیدگاهی که صرفاً به “عنوان شغل و جایگاه اجتماعی آن” توجه دارد و بر این باور است که شرط موفقیت، رسیدن به یکی از مشاغل برتر جامعه است و سایر عوامل نظیر استعداد، انطباق تیپ شخصیتی با شغل، توان خدمت رسانی فرد در آن شغل و … اهمیت چندانی ندارد. در این دیدگاه، موفقیت شغلی یعنی به دست آوردن یکی از مشاغل خاص و برتر جامعه و شما زمانی ارزشمندید که مثلاً یک پزشک یا مهندس یا استاد دانشگاه و نظایر آن باشید و در غیر این صورت، با ورود به جرگه  سایر مشاغل، یک انسان شکست خورده و کم ارزش به حساب خواهید آمد.

  در نقطه مقابل، دیدگاه دوم قرار دارد که معتقد است تمامی مشاغل پاک جامعه سودمند و محترم اند و آنچه مهم و ارزشمند است، خدمت درست و صادقانه فارغ از عنوان شغل و جایگاه ظاهری آن است. در این دیدگاه، ملاک شأن اجتماعی مشاغل، وجدان کاری و ارایه خدمت صادقانه است و برای یک فرد در مشاغل به ظاهر کم اهمیت همان ارزشی را می توان متصور بود که برای یک فرد در یک شغل اسم و رسم دار. از این منظر، رفتگری که امانتدار است و کیف پول یافته را به صاحبش بر می گرداند، تا فروشنده دوره گردی که جنس مرغوب به مشتری می فروشد تا یک جراح زبده مغز و اعصاب که عمل جراحی را با دقت و حوصله به پایان می رساند، همه در یک جایگاه شغلی قرار می گیرند چرا که هر یک در حد توان، به وظیفه خود به شکل مطلوب عمل کرده اند.

  کوچک کردن
 3. راهنمای خرید هاست شما در شروع کار، احتمالاً به مواردی بر خواهید خورد که شاید برای‌تان آشنا نباشد و ما قرار است این موارد را برای شما روشن کنیم تا بتوانید کسب‌وکار خود را با آگاهی هرچه‌تمام‌تر شروع کرده و استارت محکمی بزنید. باشد که یک هاست خوب خریداری کنید و بتوانید با استفاده از آن کسب‌و‌کار آنلاینادامه مطلب ...

  راهنمای خرید هاست

  شما در شروع کار، احتمالاً به مواردی بر خواهید خورد که شاید برای‌تان آشنا نباشد و ما قرار است این موارد را برای شما روشن کنیم تا بتوانید کسب‌وکار خود را با آگاهی هرچه‌تمام‌تر شروع کرده و استارت محکمی بزنید. باشد که یک هاست خوب خریداری کنید و بتوانید با استفاده از آن کسب‌و‌کار آنلاین خود را به خوبی میزبانی کنید.

  هاست لینوکس یا ویندوز

  احتمالاً با هاست آشنایی دارید و اگر نمی‌دانید انواع چی است بهتر است مقاله مربوط به هاست را مطالعه کنید. اما ازنظر نوع‌هاست، بهترین نوع‌هاست برای وب‌سایت‌های وردپرسی هاست لینوکس است. لینوکس یک سیستم‌عامل است که سایت شمارا در هاست‌ها میزبانی می‌کند و شاید بپرسید چرا لینوکس؟ جواب این سؤال این است که در موارد فنی کسب‌وکار اینترنتی بهتر است این را در نظر داشته باشید که هرکدام از بخش‌های فنی شما ازنظر کارکرد باید هم‌خوانی داشته باشند.

  دقیقاً مثل یک ساعت. اگر یک ساعت قطعاتش را از ساعت‌های مختلف با برند و سایز و … مختلف بردارید و سعی کنید این‌هارا سرهم کنید قاعدتاً ساعت کار نمی‌کند یا اگر کار کند دقیق و درست‌کار نمی‌کند.

  سیستم مدیریت محتوایی وردپرس بر پایه زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته‌شده و این زبان با سیستم عامل لینوکس سازگاری بیشتری دارد. پس به میزان جالب‌توجهی سایت شما در هاست‌های لینوکسی بهتر و با سرعت بیشتر کار خواهد کرد.

  Raid چیست

  Raid مدل‌های مختلفی دارد اما یک مدل آن به این معناست که اطلاعات شما در دو هارد ذخیره می‌شود و اگر روزی به هر دلیلی اطلاعات هاردِ یک شما از بین رفت، نسخه کپی آن در هارد دوم ذخیره‌شده است. شما برای این‌که بدانید هاست شما از Raid استفاده می‌کند یا نه باید با هاستینگ خود تماس گرفته و از ایشان بخواهید برای شما توضیح دهد و اگر هاستینگ شما صادق باشد شما می‌توانید این اطلاعات را داشته باشید. در غیر این صورت باید به مراکز نگه‌داری سرور (دیتاسنتر) بروید و خود شخصاً بررسی کنید. البته این امکان وجود ندارد.

  نسخه PHP هاست

  اگر نسخه PHP هاست شما آپدیت نباشد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. زیرا وردپرس در آپدیت‌های خودش PHP آخرین نسخه را استفاده می‌کند. و اگر هاست شما به‌روز نباشد می‌تواند تأثیرات منفی در عمل کرد و سرعت وب‌سایت شما داشته باشد.

  فضای وب یا حجم هاست

  از دیگر نکاتی که می‌شود به آن توجه کرد میزان رم و مموری اختصاصی هر بخش وب‌سایت شماست که می‌توانید آن را از هاستینگ خود بپرسید. بهتر است که میزان مموری اختصاص داده‌شده به هر بخش از وب‌سایت شما به‌صورت منطقی و درست انتخاب‌شده باشد تا سرویس شما به خوبی فعالیت خودش را انجام دهد.

  انواع هاست از نظر ساختار

  ما در کل چند نوع هاست داریم که در پایین به انواع این هاست‌‌ها می‌‌پردازیم و پیشنهاداتی را براش شما بازگو می‌‌کنیم.

  هاست اشتراکی

  هاست‌های اشتراکی هاست‌هایی هستند که ممکن است چند صد وب‌سایت روی یک‌هاست ذخیره‌شده باشد و این وب‌سایت‌ها هرکدام به میزان مشخصی از این هاست‌ها استفاده کنند.

  هاست اشتراکی در مسائل فنی کسب‌وکار اینترنتی بیشتر برای شروع کار پیشنهاد می‌شود زیرا ممکن است به‌مرور زمان این هاست‌ها ازلحاظ امنیت و سرعت و… خطرآفرین باشند. این نوع سرویس‌ها به دلیل ارزان‌قیمت بودن برای استارت و شروع کسب‌وکار اینترنتی، سرویس‌های مناسبی هستند.

  هاست نیمه اختصاصی

  این نوع سرویس‌ها، سرویس‌های اشتراکی هستند. اما تفاوت این سرویس‌ها این است که جای چند صد سایت روی یک‌هاست، 100 سایت روی یک سرور میزبانی می‌شود و خب این به‌خودی‌خود به روی سرعت و عملکرد وب‌سایت شما تأثیر خیلی زیادی دارد.

  سرور های مجازی

  سرورهای مجازی سرورهایی هستند که به‌صورت ابری فعالیت می‌کنند و بیشتر بدرد سایت‌های پربازدید و دانلودی می‌خورد زیرا سرعت بالاتری دارد.

  هاست ایران یا خارج

  اگر قبلاً بود من به شما هاست خارجی را پیشنهاد می‌کردم تا این‌که آبان 98 یک هفته اینترنت بین‌المللی قطع شد و تنها سایت‌هایی که‌هاست و میزبانی‌شان داخل ایران بود در دسترس بود. پیشنهاد می‌کنم هاست ایران بگیرید چون هر وقت هر مشکلی پیش بیاید می‌توانید مشکل را به‌سرعت هرچه بیشتر حل کنید.

  همچنین تا چند سال پیش سرعت اینترنت در ایران واقعا افتضاح بود اما در حال حاضر حداقل دیتاسنتر‌های ایرانی ارتباط خوبی. باخارج از کشور و سرویس‌های مهم بین‌المللی مثل گوگل دارند.

  دامنه .com یا .ir

  دامنه‌ها ازنظر فعالیت باهم هیچ تفاوتی ندارند‌ و فرقی نمی‌کند شما کدام‌یکی را داشته باشید. اما یک سری سرویس‌های جهانی مثل گوگل ادز (سرویس تبلیغات کلیکی گوگل) هستند که روی IR کار نمی‌کند. پس بهتر است دامنه .com ثبت کنید.

  کوچک کردن
 4. بازی جرئت یا حقیقت به دو یا چند بازیکن نیاز دارد. هر بازیکن بین پاسخ درست به یک سوال و انجام یک کار جسورانه یکی را انتخاب می کند. در این بازی همه بازیکنان می توانند به صورت دایره وار دور میز یا روی زمین بنشینند و چیدمان باید به گونه ای باشد که هر دو بازیکن روبروی هم قرار بگیرند. قبل از شروع بازی درادامه مطلب ...

  بازی جرئت یا حقیقت به دو یا چند بازیکن نیاز دارد. هر بازیکن بین پاسخ درست به یک سوال و انجام یک کار جسورانه یکی را انتخاب می کند.

  در این بازی همه بازیکنان می توانند به صورت دایره وار دور میز یا روی زمین بنشینند و چیدمان باید به گونه ای باشد که هر دو بازیکن روبروی هم قرار بگیرند.

  قبل از شروع بازی در جایی که بیش از دو بازیکن وجود دارد می توان با چرخاندن یک بطری در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت شخص پاسخ دهنده را انتخاب کرد. اولین بازیکن کسی است که سر بطری روبروی او قرار می گیرد.

  در مدل دیگر این بازی شرکت کنندگان سوالات جرئت و حقیقت را تهیه کرده و آن ها را در دو ظرف می ریزند، حالا کم سن ترین شرکت کننده به عنوان کسی که سوال می پرسد فرد پاسخ گو را انتخاب می کند که باید بین جرئت و حقیقت یکی را انتخاب کند.

  فردی که سوال می پرسد به طور تصادفی یک برگه از دسته مورد نظر را انتخاب می کند و آن را می خواند و فرد پاسخ گو باید به سوال یا دستور مورد نظر پاسخ دهد در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

  هنگامی که یک بازیکن حقیقت را انتخاب می کند باید به سوالاتی که از او پرسیده می شود صادقانه پاسخ گوید.

  اگر یک بازیکن جرات را انتخاب کند از بازیکن خواسته می شود که کاری را انجام دهد که معمولا خجالت آور است. بای جرات یا حقیقت پایان ندارد و فرصت های برابر به همه ی بازیکنان داده می شود.

  قوانین بازی جرات حقیقت

  قوانین این بازی بسیار ساده هستند؛

  • هنگامی که یک بازیکن حقیقت را انتخاب می کند، بازیکن دوم هر سوالی را که بازیکن اول می پرسد باید صادقانه پاسخ دهد
  • اگر بازیکنی دروغ بگوید بازیکنان دیگر او را جریمه می کنند
  • همچنین توجه داشته باشید که یک بازیکن نمی تواند دو بار پشت سر هم حقیقت را انتخاب کند
  • شرکت کنندگان مجاز به تغییر انتخاب خود درباره جرئت یا حقیقت نمی باشند

  اگر یک بازیکن جرئت را انتخاب کند (وظیفه ای که گروه انتخاب کرده است) برای انجام آن به بازیکن داده می شود. جرئت ها می تواند متفاوت اما بی خطر باشند.

  بعد از اینکه بازیکن حقیقت یا جرئت را انتخاب کرد و نتوانست به آن پاسخ داده یا وظیفه را انجام دهد، اگر همه ی بازیکنان موافق باشند بازیکن می تواند سوال جدیدی را پاسخ دهد یا کاری جدیدی را انجام دهد اما اگر سوال ساده است و بازیکن نمی خواهد به آن پاسخ دهد، جریمه می شود.

  قانون اصلی بازی این است که از آن لذت ببرید، به کسی آسیب نرسانید یا جرئت خیلی شرم آور را برای بازیکنان انتخاب نکنید. حقیقت یا جرئت هیچ برنده و بازنده ای ندارد و همین باعث می شود که برای مهمانی ها و دور همی ها ایده آل باشد.

  کوچک کردن
 5. چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟ انواع گوناگون آبکاری شیرآلات در بازار وجود دارد. در حالت کلی، می توانید شیرآلات با هر نوع آبکاری را به ترتیب زیر تمیز کنید: در یک کاسه کوچک تقریباً نیم لیتر آب گرم را با یک یا دو قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید . یک ابر را در این محلول بخیسانید و به آرامی بر روی سطحادامه مطلب ...

  چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

  انواع گوناگون آبکاری شیرآلات در بازار وجود دارد. در حالت کلی، می توانید شیرآلات با هر نوع آبکاری را به ترتیب زیر تمیز کنید:

  1. در یک کاسه کوچک تقریباً نیم لیتر آب گرم را با یک یا دو قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید .
  2. یک ابر را در این محلول بخیسانید و به آرامی بر روی سطح شیر مخصوصاً پایه و دستیگره آن بکشید.
  3. موی یک مسواک کهنه را به جوش شیرین آغشته کنید.
  4. از این مسواک برای تمیز کردن نواحی استفاده کنید که مواد معدنی موجود در آب روی آنها رسوب بسته است. در صورت نیاز چند قطره آب بر روی مسواک بریزید.
  5. از یک تکه نخ دندان 30 سانتی متری برای تمیز کردن نواحی مثل شکاف ها و زیر دستگیره ها که دسترسی به آن محدود است استفاده کنید.
  6. شیر را با آب سرد و تمیز آبکشی نمایید.
  7. در نهایت شیر را به یک حوله نخی خشک کنید و برق بیندازید.
  کوچک کردن
 6. دوچرخه سواری، نوعی ورزش عالی است که می‌تواند دامنه وسیعی از مزایا را برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که دوچرخه سواری کردن به صورت منظم می‌تواند به کاهش خطرات مربوط به مشکلات مختلف سلامتی که به سبک زندگی بی‌تحرک ارتباط دارند، کمک کند. دوچرخه سواری یک روش موثر برای کنترل وزنادامه مطلب ...

  دوچرخه سواری، نوعی ورزش عالی است که می‌تواند دامنه وسیعی از مزایا را برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که دوچرخه سواری کردن به صورت منظم می‌تواند به کاهش خطرات مربوط به مشکلات مختلف سلامتی که به سبک زندگی بی‌تحرک ارتباط دارند، کمک کند. دوچرخه سواری یک روش موثر برای کنترل وزن یا کاهش آن است؛ زیرا سرعت سوخت و ساز بدن شما را افزایش می‌دهد و در نتیجه، در چربی سوزی به شما کمک می‌کند. با این حال یک تصور رایج در میان جامعه دوچرخه‌سواران وجود دارد که حاکی از آن است که این فعالیت، باعث درد زانو می‌شود و این تصور، نگرانی‌های مربوط به این ورزش را افزایش می‌دهد.

  اگر شما درباره اینکه دوچرخه سواری برای زانوهای شما خوب است یا بد فکر می‌کنید؛ نشانه آن است که به نقطه درستی رسیده‌اید. واقعیت این است که دوچرخه سواری یک ورزش سبک و کم اثر است و می‌تواند برای سلامتی افراد مبتلا به آرتروز مفید باشد. انجام دوچرخه سواری به صورت روزانه، به تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ در پاها کمک می‌کند؛ که هر دوی این عضلات از زانوها پشتیبانی می‌کنند. گفته می‌شود درک اینکه بیشتر دوچرخه سواران به رغم تجربه خود در دوچرخه سواری، زانو درد را تجربه می‌کنند؛ اهمیت بسیاری دارد. اما این امر لزوماً به این معنا نیست که دوچرخه سواری می‌تواند منجر به زانو درد و آرتروز شود؛ زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند در بروز زانو درد در هنگام دوچرخه سواری، نقش داشته باشند.

  علت زانو درد دوچرخه سواران


  علت زانو درد دوچرخه سواران

  زانو درد در ۴ ناحیه بروز می‌کند: ناحیه قدامی، خلفی، جانبی/ میانی و سندروم باند ایلیوتیبیال. بیایید به ترتیب هر یک از این نواحی را بررسی کنیم.

  ناحیه ۱: درد بخش قدامی زانو

  ناحیه ۲: در دو بخش خلفی زانو

  ناحیه ۳: درد بخش داخلی و جانبی زانو 

  ناحیه ۴: سندروم باند ایلیوتیبیال

  کوچک کردن
 7. ایرنا - نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین دی در کاهش احتمال ابتلا به افسردگی در افراد میانسال و سالمندان تاثیری ندارد. محققان بسیاری در سراسر دنیا ادعا کردند که مصرف ویتامین دی و مکمل‌های آن در کنترل و پیشگیری از افسردگی در بزرگسالان موثر است. همین امر منجر به استفاده بی‌رویه ازادامه مطلب ...

  ویتامین دی و افسردگی

  ایرنا – نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین دی در کاهش احتمال ابتلا به افسردگی در افراد میانسال و سالمندان تاثیری ندارد.

  محققان بسیاری در سراسر دنیا ادعا کردند که مصرف ویتامین دی و مکمل‌های آن در کنترل و پیشگیری از افسردگی در بزرگسالان موثر است. همین امر منجر به استفاده بی‌رویه از داروهای مکمل شد.

  محققان بیمارستان عمومی ماساچوست تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کردند که از نظر وسعت و تعداد نمونه‌های بررسی شده در نوع خود بی‌نظیر است. این مطالعات با بررسی بیش از ۱۸ هزار زن و مرد با میانگین سنی ۵۰ سال به بالا که به طور متوسط به مدت ۵ سال از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کردند، نشان می‌دهد این داروها هیچ تاثیری در بهبود خلق و خو و کاهش خطر ابتلا به افسردگی ندارد.
  افسردگی یک اختلال خلقی است که با احساس غم و اندوه و بی انگیزگی همراه است. افسردگی بر نحوه تفکر، احساسات و رفتار تاثیر گذار است و در موارد شدید بر سلامت فیزیکی بیمار نیز تاثیر می‌گذارد. برخی افراد به غلط بر این باورند که افسردگی تلقین ذهنی شخص است، باید گفت این حالت روحی کاملا جدی بوده و می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.
  علاوه بر سلامت روحی و جسمی بیمار، روابط عاطفی و شغلی نیز در معرض خطر قرار دارند و به همین دلیل آشنایی با علائم افسردگی و پیشگیری از بروز آن برای تمام افراد حائز اهمیت است.
  بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. تغییرات هورمونی، ساختار مغز و عوامل محیطی و اجتماعی می‌تواند در این امر دخیل باشد.
  افسردگی در مراحل اولیه قابل شناسایی و درمان است،‌ ولی در برخی جوامع به دلیل ترس از ننگ اجتماعی، از مراجعه به روانپزشک و روانشناس و پیگیری علائم اجتناب می‌شود.

  مهمترین علائم افسردگی عبارتند از:
  -احساس غم، اندوه، پریشانی و ناامیدی به صورت مستمر
  -تحریک‌پذیری عصبی حتی در مواجهه با مسائل کم اهمیت
  -بی علاقگی و عدم تمایل نسبت به انجام امور عادی، شرکت در جمع دوستان و خانواده، تفریح، ورزش و کارهای گروهی
  -اختلال خواب شامل کم‌خوابی یا پرخوابی
  -احساس خستگی مزمن و کمبود انرژی
  -کاهش یا افزایش اشتها
  -کاهش یا افزایش وزن
  -احساس سردرگمی، بی ارزش‌بودن، بی حوصلگی و احساس گناه
  -بروز دردهای ناگهانی و مشکلات جسمی جدید از قبیل درد پشت و سردرد
  -عدم تمرکز
  -اضطراب
  -اختلال در قدرت تصمیم‌گیری و حافظه
  -تکرار افکار مرگ و خودکشی
  بروز علایم روحی معمولا عادی است و در زندگی روزمره رخ می‌دهد. این علایم زمانی باید جدی گرفته شود که به‌صورت روزانه و مکرر باشد و فرد را از انجام امور عادی بازدارد. به محض بروز این علائم مراجعه به روانشناس بالینی ضروری است.
  بروز افسردگی دلایل متفاوتی دارد. تغییر ترکیبات مغز، اختلالات هورمونی و عوامل ژنتیکی از مهمترین دلایل محسوب می‌شود. گاهی افسردگی ناشی از ابتلا به بیماری خاص، مشکلات کاری و خانوادگی، عوامل قهری مانند زلزله و سیل، مشکلات روانی مانند اختلال دوقطبی یا یک بیماری مزمن است که پس از مراجعه به متخصص به راحتی قابل شناسایی و علل یابی است.
  علاوه بر عوامل محیطی، رژیم غذایی و تغذیه نقش انکارناپذیری بر سلامت روانی دارد.
  نقش تغذیه در پیشگیری از افسردگی
  مطالعات محققان نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای یک انتخاب موثر در پیشگیری از افسردگی است. رژیم غذایی مدیترانه‌ای فاقد مواد خوراکی فرآوری‌شده و حاوی روغن‌های اشباع شده و قند است و به جای آن از مواد خوراکی حاوی امگا ۳، فیبر، انواع ویتامین، منیزیم و پلی فنل‌ها استفاده می‌شود.
  رژیم غذایی از طریق اثرگذاری بر مغز می‌تواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد. استرس اکسیداتیو که نوعی فرآیند شیمیایی است، مقاومت در برابر انسولین، تغییرات فشار خون و التهاب تنها بخشی از آسیب‌های ناشی از رژیم غذایی نامناسب هستند که موجب آسیب دیدن مغز و در نتیجه اختلالات روانی می‌شود؛ اما رژیم غذایی حاوی مواد ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان که معمولا در میوه ها، سبزیجات و آجیل یافت می‌شود از مغز در برابر فشار اکسیداتیو محافظت می‌کند. همچنین بر اساس تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته است، رژیم غذایی بر شکل‌گیری نورون‌های مغزی به ویژه در هیپوکامپ که مسئولیت تنظیم حالت را برعهده دارد، اثرگذار است.

  مصرف ماهی احتمال افسردگی را ۱۷ درصد کاهش می‌دهد
  اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی ساختار غشای مغز و میزان دوپامین و سروتونین را تغییر می‌دهد. دوپامین و سروتونین از مهمترین انتقال دهنده‌های عصبی محسوب می‌شود که نقش مهمی در افسردگی ایفا می‌کنند.
  علاوه بر این، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی موجود در ماهی نیز در برابر افسردگی اثر محافظتی دارد. اسیدهای چرب امگا ۳ از زوال شناختی جلوگیری می‌کند و برای سلامت مغز مفید است.
  منابع:
  پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت
  پایگاه خبری ساینس‌دیلی
  پایگاه خبری مدیکال اکسپرس

  کوچک کردن
 8. سلام من یه مدتی قرص زینک پلاس ایرانی خوردم تپش قلب و عرق ریزی زیادی گرفتم و فقط خارجیش به من میساخت

  سلام

  من یه مدتی قرص زینک پلاس ایرانی خوردم تپش قلب و عرق ریزی زیادی گرفتم و فقط خارجیش به من میساخت

  کوچک کردن