یک سوال Latest سوالات

 1. پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله: تعریف پادشاه: اگر پادشاه را به عنوان فردی تعریف کنیم که از قدرت سیاسی و نظامی برخوردار است و بر مردم یک کشور حکومت می کند، پاسخ به این سوال دشوار است. زیرا در طول تاریخ، افراد زیادی بوده اند که این ویژگی ها را داشته اند. مرجع تاریخی: اگر مرجع تارادامه مطلب ...

  پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

   • تعریف پادشاه: اگر پادشاه را به عنوان فردی تعریف کنیم که از قدرت سیاسی و نظامی برخوردار است و بر مردم یک کشور حکومت می کند، پاسخ به این سوال دشوار است. زیرا در طول تاریخ، افراد زیادی بوده اند که این ویژگی ها را داشته اند.
   • مرجع تاریخی: اگر مرجع تاریخی خاصی را برای این سوال در نظر بگیریم، می توان پاسخ را مشخص کرد. به عنوان مثال، طبق شاهنامه فردوسی، کیومرث اولین پادشاه جهان بوده است.

  با توجه به این عوامل، می توان پاسخ های مختلفی به این سوال داد.

  پاسخ بر اساس تعریف پادشاه:

  اگر پادشاه را به عنوان فردی تعریف کنیم که از قدرت سیاسی و نظامی برخوردار است و بر مردم یک کشور حکومت می کند، می توان گفت که اولین پادشاه جهان فردی بوده است که برای اولین بار توانسته است قدرت را به طور کامل در دست بگیرد و بر مردم یک منطقه یا کشور حکومت کند.

  بر اساس این تعریف، اولین پادشاه جهان می تواند فردی از هر تمدن یا فرهنگ باشد. به عنوان مثال، می توان از افراد زیر به عنوان اولین پادشاه جهان نام برد:

   • گیلگمش، پادشاه افسانه ای سومر
   • اوروک، پادشاه سومری
   • مینوس، پادشاه کرت
   • رامسس دوم، فرعون مصر
   • کینگ جونگ، پادشاه چین
   • کورش بزرگ، پادشاه ایران
   • ژولیوس سزار، امپراتور روم

  پاسخ بر اساس مرجع تاریخی:

  اگر مرجع تاریخی خاصی را برای این سوال در نظر بگیریم، می توان پاسخ را مشخص کرد. به عنوان مثال، طبق شاهنامه فردوسی، کیومرث اولین پادشاه جهان بوده است.

  کیومرث در شاهنامه فردوسی به عنوان اولین پادشاه جهان معرفی شده است. او فردی بوده است که پس از مرگ پدرش، هوشنگ، به پادشاهی رسید. کیومرث در طول پادشاهی خود، بر تمام جهان حکومت کرد و صلح و آرامش را در جهان برقرار کرد.

  البته، باید توجه داشت که شاهنامه فردوسی یک اثر ادبی است و ممکن است برخی از جزئیات آن با واقعیت تاریخی مطابقت نداشته باشد. با این حال، کیومرث به عنوان یک شخصیت تاریخی در فرهنگ ایرانی شناخته می شود و به عنوان اولین پادشاه جهان نیز شناخته می شود.

  در نهایت، پاسخ به این سوال که اولین پادشاه جهان کی بوده است، به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان پاسخ قطعی برای آن ارائه کرد.

  کوچک کردن
 1. از همان روزهای ابتدایی اعلام پروژه جذاب اینترنت سراسری ماهواره‌ای برای همه نقاط کره زمین توسط تیم پروژه استارلینک شرکت SpaceX می‌توانستیم انتظار داشته باشیم که این اینترنت باید از گران‌ترین اینترنت‌ها روی کره زمین باشد. در جدیدترین بروزرسانی، تیم تحت مدیریت ایلان ماسک قیمت استفاده ماهواره و همچنین تادامه مطلب ...

  از همان روزهای ابتدایی اعلام پروژه جذاب اینترنت سراسری ماهواره‌ای برای همه نقاط کره زمین توسط تیم پروژه استارلینک شرکت SpaceX می‌توانستیم انتظار داشته باشیم که این اینترنت باید از گران‌ترین اینترنت‌ها روی کره زمین باشد. در جدیدترین بروزرسانی، تیم تحت مدیریت ایلان ماسک قیمت استفاده ماهواره و همچنین تجهیزات این سرویس را اعلام کرده که شاید برای بسیاری از ما تنها به یک رویا شباهت داشته باشد.

  اینترنتی با هزاران ماهواره بر فراز کره زمین که هیچ‌گاه قطع نمی‌شود؛ پینگی زیر ۴۰ میلی‌ثانیه در هر زمان و مکان داده و سرعتی تا ۷۰ مگابیت بر ثانیه توسط آن تضمین شده است. برای این سرویس چه قیمتی می‌توان تعیین کرد؟

  مطمئناً اگر شما از کاربران عادی اینترنت باشید با استفاده از خطوط ویژه اینترنت می‌توانید این اینترنت را به قیمت معقولی نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ دلار در ماه برای خود دست و پا کنید و شاید در کشور ما نیز این سرویس با هزینه زیر یک میلیون تومان در ماه قابل ارائه باشد.

  هزینه اینترنت استارلینک ایلان ماسک

  اما سرویسی که ایلان ماسک و تیم آن در نظر دارند تحت عنوان Starlink به کاربران بفروشند قیمتی بسیار فراتر از این روی دست کاربران خواهد گذاشت.

  طبق اعلام Engadget، با ارائه اولین دعوتنامه‌ها، برای طرح بتای این پروژه اعلام شده که علاوه بر ۴۹۹ دلار هزینه اولیه برای تهیه مودم ویژه ماهیانه ۹۹ دلار نیز هزینه اشتراک بوده و باید پرداخت گردد. تجهیزات استفاده از این طرح شامل یک روتر Wi-Fi همراه با مودم خاص و ویژه‌ای است که توسط شرکت SpaceX طراحی شده است.

  تاکنون اسپیس ایکس ۹۰۰ استارلینک به فضا فرستاده اما این فقط بخش کوچکی از خوشه چند هزار ماهواره ای اسپیس ایکس است. طبق تخمین ها هزینه راه اندازه این شبکه ۱۰ میلیارد دلار یا بیشتر و اسپیس ایکس معتقد است درآمد سالانه آن حدود ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود.

  با این اوصاف آیا شما هنوز هم می‌خواهید از کاربران و کسانی باشید که این سرویس را خریداری کرده و استفاده می‌کنند؟

  کوچک کردن
 1. با وجود افزایش چشمگیر سطح دسترسی به اینترنت در سال‌های اخیر همچنان در بسیاری از نقاط دورافتاده‌ی زمین امکان دسترسی به سرویس‌های معمول اینترنت وجود ندارد و تنها راه برای اتصال به اینترنت در این نواحی استفاده از اینترنت ماهواره‌ای است. اتصال به اینترنت از طریق ماهواره ساز و کار نسبتا ساده‌ای دارد. درادامه مطلب ...

  با وجود افزایش چشمگیر سطح دسترسی به اینترنت در سال‌های اخیر همچنان در بسیاری از نقاط دورافتاده‌ی زمین امکان دسترسی به سرویس‌های معمول اینترنت وجود ندارد و تنها راه برای اتصال به اینترنت در این نواحی استفاده از اینترنت ماهواره‌ای است.

  اتصال به اینترنت از طریق ماهواره ساز و کار نسبتا ساده‌ای دارد. در این فرآیند اطلاعات بین یک دیش کوچک ماهواره‌ و ماهواره‌ای که در مدار قرار دارد رد و بدل می‌شود و کاربر می‌تواند در هر نقطه‌ای از زمین به اینترنت متصل شود.

  کامپیوتر برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ای سیگنالی را از طریق مودم به دیش ماهواره ارسال می‌کند و دیش نیز سیگنال را به سمت ماهواره می‌فرستد. در مرحله بعد ماهواره سیگنال را به مرکز ارائه دهنده اینترنت در زمین ارسال می‌کند. این مسیر دوباره و برخلاف جهت طی می‌شود و سیگنال از مرکز به ماهواره، از ماهواره به دیش و مودم و در نهایت به کامپیوتر می‌رسد و اتصال به اینترنت برقرار می‌شود.
  اتصال به اینترنت از طریق ماهواره

  سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای فعلی از ماهواره‌هایی که در مدار زمین‌ثابت و در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری قرار دارند استفاده می‌کنند. مدار این ماهواره‌ها به گونه‌ای است که سرعت چرخش آن‌ها به دور زمین با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر است. بنابراین ماهواره‌هایی که در مدار زمین‌ثابت قرار دارند همیشه می‌توانند محدوده مشخص و ثابتی از زمین را تحت پوشش قرار دهند.

  دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره نیازمند رد و بدل شدن چند باره اطلاعات بین دیش ماهواره کاربر، ماهواره‌ی در مدار و مرکز ارائه دهنده اینترنت است. همین مسئله باعث افزایش تاخیر یا Latency اینترنت ماهواره‌ای می‌شود. همان‌طور که اشاره شد سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای فعلا از ماهواره‌هایی در مدار زمین‌ثابت استفاده می‌کنند که حدود ۳۶ هزار کیلومتر از زمین فاصله دارند. فاصله‌ای که برای مخابره هر سیگنال باید چهار بار طی شود؛ از کامپیوتر به ماهواره، از ماهواره به مرکز ارائه دهنده اینترنت در زمین، از مرکز به ماهواره و در نهایت از ماهواره به کامپیوتر.

  سرعت سیگنال نیز محدود به سرعت نور است و بنابراین در سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای فعلی با تاخیر قابل توجه نیم ثانیه‌ای مواجه هستیم. تاخیر نسبتا زیاد اینترنت ماهواره‌ای روی عملکرد برخی از نرم‌افزارها و یا بازی‌های آنلاین تاثیر قابل توجهی دارد.

  شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ماهواره‌ای طرح‌های مختلفی را با سرعت‌های متنوع به مشتریان عرضه می‌کنند. حداکثر سرعت دانلود با استفاده از اینترنت ماهواره‌ای حدود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است. سرعت آپلود اما بسیار پایین‌تر و حداکثر در حدود ۳ مگابیت بر ثانیه است. بیشتر سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای محدودیت ترافیک اینترنت نیز دارند و در صورت اتمام ترافیک سرعت اینترنت کاربر تا زمان پرداخت مجدد تا حد بسیار زیادی کم می‌شود.

  علاوه بر محدودیت‌هایی که به آن اشاره شد قیمت سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای نسبت به نمونه‌های مشابه اینترنت کابلی یا DSL بیشتر است و خرید آن‌ها چندان به صرفه نیست. در واقع در حال حاضر اتصال به اینترنت از طریق ماهواره تنها در مناطقی که هیچ گونه دسترسی به سرویس‌های معمول اینترنت ندارند قابل توجیه است.

  مسئله‌ای که البته در سال‌های آینده و با آغاز به کار سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای جدید تغییر خواهد کرد. شرکت‌هایی همچون اسپیس‌ایکس، وان‌وب و آمازون برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را با هدف ایجاد اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت دنبال می‌کنند. در این پروژه‌ها قرار است ماهواره‌های پرشماری در مدار نزدیک به زمین قرار بگیرند تا محدودیت‌هایی که در سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای کنونی وجود دارد برطرف شود. به عبارت دیگر احتمالا در سال‌های پیش رو سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای با سرعت بالا، تاخیر کم و قیمت پایین در تمام نقاط زمین در دسترس خواهد بود.

  اتفاقی که تحولی بزرگ را در زمینه دسترسی به اینترنت پرسرعت رقم خواهد زد.

  منبع: مجله دیجیکالا

  کوچک کردن
 1. به نظر من ترون میتونه خیلی رشد داشته باشه چون پشتوانه و بنیاد خوبی داره در ادامه یکمی در مورد ترون توضیح میدم تا در جریان باشید ترون توسط کارآفرین چینی جاستین سان در سپتامبر سال ۲۰۱۷ تأسیس شد. در ابتدا، ارز دیجیتال ترون، بصورت آزمایشی بر روی بلاکچین آتریوم (پروتکل ERC-20) بارگذاری شد و سپس با راه‌انادامه مطلب ...

  به نظر من ترون میتونه خیلی رشد داشته باشه چون پشتوانه و بنیاد خوبی داره در ادامه یکمی در مورد ترون توضیح میدم تا در جریان باشید

  آلت کوین ترون

  ترون توسط کارآفرین چینی جاستین سان در سپتامبر سال ۲۰۱۷ تأسیس شد. در ابتدا، ارز دیجیتال ترون، بصورت آزمایشی بر روی بلاکچین آتریوم (پروتکل ERC-20) بارگذاری شد و سپس با راه‌اندازی نهایی شبکه بلاکچین ترون، در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸، روی شبکه اصلی خود بارگزاری شد. طرفداران ترون، این روز را، روز استفلال ترون می‌دانند. در ماه می ۲۰۱۹، این ارز دیجیتال توانست کاری را که بیت کوین در طی ده سال انجام داد را در ۳۱۹ روز انجام داده و رکورد تعداد تراکنش‌های بیت کوین را بشکند. در آگوست همان سال عرضه اولیه سکه TRX آغاز شد و ترون توانست از این طریق بیش از ۷۰ میلیون دلار سرمایه اولیه جذب کند. در این عرضه اولیه قیمت هر واحد TRX معادل ۰٫۰۰۱۹ دلار بود.

  مزیت‌های ترون

  ترون، قصد دارد تا به رؤیای بزرگ خود یعنی تبدیل شدن به «اینترنت غیرمتمرکز» جامه عمل بپوشاند. در این مسیر و در قدم اول، ترون بطور جدی قصد دارد تا در حوزهٔ محتوا، به خصوص محتوای مربوط به سرگرمی، واسط‌هایی نظیر نتفلیکس، گوگل‌پلی و اپ‌استورها، فیسبوک، اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی، و دیگر پلتفرم‌ها و واسط‌های محتوایی را از میان برداشته و از طریق شبکه بلاکچین خود، تولیدکنندگان محتوا را بدونِ واسطه به مصرف‌کنندگان محتوا متصل نماید. این موضوع، با خرید سرویس‌هایی نظیر بیت‌تورنت (نتفلیکس بلاکچینی)، کوین‌پلی (اپ‌استور بلاکچینی)، و استیمیت (شبکه‌اجتماعی بلاکچینی) توسط ترون، بیشتر خود را نمایان می‌کند.

  در این بین، ارز دیجیتال ترون (با نماد TRX) نیز، نقش زیرساخت مالی این بستر را فراهم کرده و در تبادل هزینه این مصرف محتوا میان تولیدکنندگان محتوا و مصرف‌کنندگان آن، کاربرد دارد. به دلیل همین کاربردی بودن ارز دیجیتال ترون در بستر شبکه بلاکچین ترون، این رمزارز با اقبال بسیار خوبی نیز در میان سرمایه‌گذاران مواجه شده‌است. علاوه بر این کاربردی بودن، ترون مدعی است که ظرفیت انجام ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه با کارمزدی نزدیک به صفر را دارد. این در حالی است که در حال حاضر در بلاکچین بیت کوین و آتریوم، امکان انجام ۷و ۱۵ تراکنش در ثانیه وجود دارد.

   

  کوچک کردن
 1. در واقع این گرانش ِ خورشید و خمیدگی فضا-زمان در اطرافش است که باعث می‌شود سیارات به دور آن بچرخند، درست همانطور که گرانش “زمین” ماه و ماهواره‌ها را به دورش نگه می‌دارد. علت اینکه سیارات درون خورشید سقوط نمی‌کنند این است که آنها به اندازه‌ای مناسب سریع حرکت می‌کنند.   به گزارش بیگ بنگ، یک قیاس مادامه مطلب ...

  در واقع این گرانش ِ خورشید و خمیدگی فضا-زمان در اطرافش است که باعث می‌شود سیارات به دور آن بچرخند، درست همانطور که گرانش “زمین” ماه و ماهواره‌ها را به دورش نگه می‌دارد. علت اینکه سیارات درون خورشید سقوط نمی‌کنند این است که آنها به اندازه‌ای مناسب سریع حرکت می‌کنند.

   

  چرا سیارات به دور خوردشید می چرخند

  به گزارش بیگ بنگ، یک قیاس می‌تواند این مسئله را بهتر توضیح دهد: اگر یک سنگ را از بالای یک برج مرتفع به پایین بیندازید، این سنگ یک فاصلۀ مشخص را طی می‌کند قبل از اینکه انحنا پیدا کند و به زمین برخورد کند. سنگ در لحظه‌ی پرتاب دارای اینرسی است و اگر هیچ نیرویی آن را منحرف نکند(گرانش) همچنان بصورت یک خط مستقیم حرکت می‌کند. هرچه سنگ را با سرعت بیشتری پرتاب کنید، دورتر خواهد رفت و اگر بتوانید آن را به اندازه‌ی کافی سریع پرتاب کنید (با فرض اینکه هیچ مقاومت هوایی وجود ندارد)، این سنگ زمین را دور خواهد زد (و دوباره به شما برخورد خواهد کرد!)

  بنابراین این سنگ هنوز در مدار است: این سنگ هنوز به سمت زمین سقوط می‌کند اما سطح گرد زمین با همین سرعت دور می‌شود. اگر سنگ را کمی سریعتر پرتاب کنید، هنوز به دور زمین در حال چرخش خواهد بود اما در یک مدار بالاتر. اگر بتوانید سنگ را با «سرعت فرار» پرتاب کنید، کاملأ از مدار زمین خارج خواهد شد و هرگز برنخواهد گشت.

  علت اینکه سیارات با چنان سرعتی حرکت می‌کنند که آنها را قادر می‌سازد تا به دور خورشید گردش کنند، این است که منظومه‌شمسی یک ابر ِ مارپیچی از گاز و غبار بود. هر چیزی که به آهستگی حرکت می‌کرد در اثر نیروی گرانش درون خورشید کشیده می‌شد. هر چیزی که با سرعت خیلی زیادی در حال چرخش بود در فضای خارجی فرار کرد؛ هر چیز دیگری در اطراف خورشید باقی ماند و به تدریج درون سیارات ادغام شد، سرعت چرخش و در نتیجه مدارش را حفظ کرد (با مقاومت کمی در فضای نزدیک به خلأ مواجه شد).

  دلیل گردش سیارات به دور خورشید

  از آنجاییکه خورشید و سیارات همگی از یک ابر سحابی در حال مارپیچ تشکیل شدند، به همین دلیل همگی در مسیرهای خود به دور خورشید گردش می‌کنند. چرخش ۶ سیاره از ۸ سیاره شناخته‌ شدۀ منظومه‌شمسی پادساعتگرد است و سیارات ناهید و اورانوس ساعت‌گرد می‌چرخند.

  کوچک کردن
 1. روش تایپ ۱۰ انگشتی مهارتی است که به شما امکان می دهد تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، با سرعتی بیش از 5برابر افراد عادی (180حرف در دقیقه) تایپ نمایید. با برخی از تمرین ها و قرار دادن صحیح انگشت ها می توانید بدون نگاه کردن به صفحه کلید تایپ کنید. با تمرین مستمر، می توانید میزان خطای خود را به میزان قاادامه مطلب ...

  روش تایپ ۱۰ انگشتی مهارتی است که به شما امکان می دهد تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، با سرعتی بیش از ۵برابر افراد عادی (۱۸۰حرف در دقیقه) تایپ نمایید.

  با برخی از تمرین ها و قرار دادن صحیح انگشت ها می توانید بدون نگاه کردن به صفحه کلید تایپ کنید. با تمرین مستمر، می توانید میزان خطای خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده و سرعت تایپ خود را همزمان افزایش دهید.

  آموزش روش تایپ ۱۰ انگشتی

  در تایپ ۱۰ انگشتی، انگشتان شما یک موقعیت شروع ثابت را دارند، از آنجا می توانید به هر کلید دیگری که نیاز دارید برسید. انگشتان دست چپ شما روی کلیدهای A ، S ، D و F قرار گرفته اند. انگشتان دست راست روی کلیدهای J ، K ، L و ؟ قرار دارند. انگشتان شست روی کلید فاصله قرار دارد.

  روش تایپ ۱۰ انگشتی

  نکته: شما می توانید موقعیت اصلی را بدون نگاه کردن به صفحه کلید خود پیدا کنید. کلیدهای F و J ، جایی که انگشتان اشاره شما قرار گرفته اند ، یک برامدگی کوچک دارند. به این ترتیب می توانید احساس کنید که انگشتان اشاره را در کجا قرار دهید ، بقیه انگشتان شما بر این اساس قرار می گیرند.

  دو انگشت سبابه خود را روی دکمه SPACE مستقر نموده و ۶ انگشت باقیمانده را به ترتیب روی دکمه های کنار حروف F و J بگذارید. (البته بدون فشردن دکمه ها) با مستقر شدن دستتان در این حالت، موقعیت تمامی دیگر کلیدها، نسبت به این ۸ کلید ردیف وسط، قابل دسترس می باشد. این ۸ دکمه را کلیدهای خانه (HOME KEYS) می نامند.

  لازم به یادآوری است که علت مرتب نبودن دکمه های صفحه کلید به ترتیب الفبایی، آرایش آنها به ترتیب میزان کارایی است. ۸ کلید خانه، پرکاربردترین حروف صفحه کلید به شمار می روند.

  هر انگشت باید چندین کلید مختلف را بزند. در تصویر زیر می توانید علائم رنگی را مشاهده کنید: آنها به شما نشان می دهند کدام انگشت و کدام کلید با هم ارتباط دارند.

  آموزش تایپ 10 انگشتی

  هدف از روش ۱۰ انگشتی

  هدف این است که استفاده از صفحه کلید را در ضمیر ناخودآگاه خود حک کنید. ناخودآگاه ما به ما کمک می کند تا در عرض چند ثانیه و به طور خودکار ، بتوانیم تایپ کنیم.

  نگاه کردن و تایپ کردن ، انرژی غیرضروری را مصرف می کند. با این حال ، ترکیب مشخص انگشتها به شما کمک می کنند تا روی مهمترین نکته تمرکز کنید: محتوا.

  اصول تایپ ده انگشتی

  منبع: بیتوته

  کوچک کردن
 1. لیلا
  لیلا فوق لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریف

  1-همیشه هنگام راه رفتن با شخصی روبرو می شوید که میخواهد از کنار شما بگذرد،  به جای اینکه به شخصی که خود بطور خودکار حرکت می کند نگاه کنید ، فقط به سمتی که می خواهید بروید تا با هم برخورد نکنید. 2- وقتی در موقعیت سخت و استرس زایی هستید، بهتره یک چیزی بخورید مثلا ادامس چون مغز انسان وقتی داره غذا میخوادامه مطلب ...

  ۱-همیشه هنگام راه رفتن با شخصی روبرو می شوید که میخواهد از کنار شما بگذرد،  به جای اینکه به شخصی که خود بطور خودکار حرکت می کند نگاه کنید ، فقط به سمتی که می خواهید بروید تا با هم برخورد نکنید.

  ۲- وقتی در موقعیت سخت و استرس زایی هستید، بهتره یک چیزی بخورید مثلا ادامس چون مغز انسان وقتی داره غذا میخوره درک نمیکنه که در موقعیت خطرناک باشه.

  ۳- هروقت تصمیم گرفتید جلب رضایت کسی رو انجام بدید و دوست داشته باشید با شما حرف بزنه شروع کنید در مورد چیزی که اون دوست داره باهاش سر حرف رو باز کنید، اون شروع میکنه با شما حرف زدن رو ادامه بده.

  ۴-اگر با کسی صحبت می کردید و طرف مقابل فرصت اظهار نظر رو به شما نمیداد یک چیزی بندازید روی زمین اونوقت اون مکث میکنه و میتونید از این فرصت استفاده کنید.

  ۵-اگر می خواهید صبح زود بیدار شوید. فقط قبل از خواب آب بنوشید. یا یاینکه ۵-۱۰ بار به خود بگویید که می خواهید صبح ساعت X: X بیدار شوید. مثال- می خواهم ساعت ۶ بلند شوم.

  کوچک کردن