یک سوال Latest سوالات

 1.   آدام اسمیت خشن ترین حقیقت اقتصاد را در ثروت ملل شناسایی کرد. ارزش بازار هیچ ارتباطی با سودمندی یا اخلاق ندارد. این مشاهدات را می توان (همانطور که اسمیت انجام داد) با استعاره ای در مورد ارزش الماس و آب نشان داد. الماس ها به دلیل کمیاب بودن ارزش بازار بالایی داشتند. آب به دلیل فراوانی (یعنی درادامه مطلب ...

   

  آدام اسمیت خشن ترین حقیقت اقتصاد را در ثروت ملل شناسایی کرد. ارزش بازار هیچ ارتباطی با سودمندی یا اخلاق ندارد. این مشاهدات را می توان (همانطور که اسمیت انجام داد) با استعاره ای در مورد ارزش الماس و آب نشان داد. الماس ها به دلیل کمیاب بودن ارزش بازار بالایی داشتند. آب به دلیل فراوانی (یعنی در انگلستان در آن زمان) ارزش بازار کمی داشت. با این حال، آب برای حفظ حیات ضروری بود، در حالی که الماس به وضوح ارزش حداقلی برای حفظ حیات داشت. به طور انتزاعی و کلی بیان شد: ارزش چیزی در بازار هیچ ارتباطی با ارزش سودگرایانه آن ندارد. در عوض، ارزش بازار یک کالا با در دسترس بودن و کمیاب بودن آن تعیین می شود.

  مرد، اگر در مورد آن فکر کنید، سخت است.

  همه ما ممکن است بخواهیم که اقتصاد برای کالاهای مورد علاقه ما ارزش قائل شود یا به روش هایی برای حمایت از نتایج مورد علاقه ما ارزش قائل شود، اما بازارها از چنین دستورالعملی تبعیت نمی کنند. ارزش از نیروهای بسیار غیرشخصی نشات می گیرد – در کشاکش بین عرضه کالا و تقاضا برای آنها.

  کوچک کردن
 1. لیلا فوق لیسانس کامپیوتر دانشگاه شریف

  همانند بسیاری از ویژگی‌های تجاری در اینستاگرام، لینک‌های موجود در استوری نیز در ابتدا برای حساب‌های کاربری تایید شده (Verified)  آن دسته از اکانت‌هایی که تیک آبی دارندفعال شد. با این حال، در ماه مِی سال 2017، اینستاگرام این امکان را وسعت بخشید و در اختیار دیگر حساب‌های کاربری نیز قرار داد. لینک‌هایادامه مطلب ...

  همانند بسیاری از ویژگی‌های تجاری در اینستاگرام، لینک‌های موجود در استوری نیز در ابتدا برای حساب‌های کاربری تایید شده (Verified)  آن دسته از اکانت‌هایی که تیک آبی دارندفعال شد. با این حال، در ماه مِی سال ۲۰۱۷، اینستاگرام این امکان را وسعت بخشید و در اختیار دیگر حساب‌های کاربری نیز قرار داد. لینک‌های قابل کلیک، هم اکنون برای حساب‌های کاربریِ تجاری(Business Accounts)    که حداقل دارای ۱۰ هزار (۱۰ k) فالوور هستند، در دسترس است.

  همچنین، به نظر نمی‌رسد که محدودیت جغرافیایی خاصی در مورد لینک گذاشتن در استوری اینستاگرام وجود داشته باشد. از آنجایی که این مشخصۀ اینستاگرام در حال استفاده و مشهور شدن است، این امید وجود دارد که اینستاگرام آن را برای کاربرهای بیشتری فعال کند.

  چگونگی اضافه کردن لینک به استوری اینستاگرام

  برای استوری گذاشتن می توان از طریق اپلیکیشن اینستاگرام برای استوری خود عکس و ویدیو گرفت یا با بالا کشیدن صفحه‌ استوری از عکس‌هایی که در بیست‌وچهار ساعت گذشته گرفته‌ایم، استفاده کنیم.

  پس از آنکه تصویر یا ویدیوی مورد نظر خود را تهیه کردیم، در بالای صفحه آیکون لینکی وجود دارد که باید آن را انتخاب کنیم.

  لینک در استوری اینستاگرام

  پس از ضربه زدن به آیکون لینک در بالای صفحه، صفحه  جدیدی بر روی صفحه‌ ما باز می‌شود. در این صفحه می‌توان آدرس صفحه مورد نظر خود را وارد کرد. آدرس کامل لینک مقصد را تایپ می کنیم و بعد روی گزینه‌ تائید سبزرنگ  در گوشی‌های اندرویدو یا انجام شد در iOS   کلیک می کنیم تا لینک ذخیره شود.

  زمانی که موفق شدیم آدرس اینترنتی موردنظر را به استوری اینستاگرام متصل کنیم، آیکون زنجیره در بالای استوری‌مان نمایان می‌شود که نشان‌دهنده‌ این است که استوری حاوی یک لینک است. هر مشخصه‌ی موردنظر دیگری که می‌خواهیم مانند نوشته، استیکر و فیلتر را به استوری خود اضافه می کنیم و آن را همانند دیگر استوری‌ها با زدن Your story بارگذاری می کنیماین لینک برای مخاطبهای ما به صورت دگمه See more  (بیشتر ببینید) در پایین پست دیده می شود که باید بر آن ضربه بزنند.

  قرار دادن لینک در استوری اینستاگرام

  و نکته این که اگرمی‌خواهیمتعداد بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت آدرسی که در استوری وارد کرده ایم، هدایت کنیم، لازم است که در مورد آن با مخاطبان صحبت کنیم (Call to action). اضافه کردن لینک به استوری اینستاگرام به‌تنهایی دلیلی کافی برای کلیک کردن روی آن و رفتن به آدرس موردنظر نیست!باید با نوشتن مطلبی و یا گذاشتن ویدیویی در استوری، مخاطبان را تشویق کنیم که به See more(بیشتر ببینید) ضربه بزنند و وارد آن آدرس شوند.

  کوچک کردن
 1. روش های دریافت قبض برق با پیامک برای دریافت قبض برق با پیامک اول باید شمارۀ همراه کسی را که معمولاً قبض برق را پرداخت می‌کند، در سیستم ثبت کنید. این شخص می‌تواند مدیر ساختمان، پدر خانواده یا مالک (برای مستاجران) باشد. برای ثبت شماره همراه‌ در سیستم اداره برق دو راه دارید: وارد سایت اداره برق استان خادامه مطلب ...

  روش های دریافت قبض برق با پیامک

  برای دریافت قبض برق با پیامک اول باید شمارۀ همراه کسی را که معمولاً قبض برق را پرداخت می‌کند، در سیستم ثبت کنید. این شخص می‌تواند مدیر ساختمان، پدر خانواده یا مالک (برای مستاجران) باشد.

  روش های دریافت قبض برق با پیامک

  برای ثبت شماره همراه‌ در سیستم اداره برق دو راه دارید:

  • وارد سایت اداره برق استان خودتان شوید و شماره تلفن‌تان را برای حذف قبض کاغذی و دریافت آن به‌صورت پیامک ثبت کنید
  • شناسه قبض واحد که روی قبض برق کاغذی نوشته شده را برای شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید

  ارسال شناسه قبض برق

  ارسال شناسه قبض برقهمانطور که در عکس می‌بینید، پیامی برایتان ارسال می‌شود که نشان‌دهندۀ ثبت شماره همراه شما در سیستم است. توجه داشته باشید که شماره قبض را با خط کسی ارسال کنید که قرار است پول برق را پرداخت کند.

  اگر هم زمانی محل زندگیتان را عوض کردید، اول باید شناسه قبض محل قبلی را به صورت زیر به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ بفرستید تا شماره موبایل شما از سیستم حذف شود. بعد از اینکه پیام زیر را دریافت کردید، مانند قبل باید شناسه قبض محل جدید را همراه با کد ۱*قبض برق پیامک

  ارسال کنید تا شماره موبایلتان برای آدرس جدید در سیستم ثبت شود.

  روش دوم، دریافت قبض برق با شماره ثابت ۱۵۲۱

  راه دیگر دریافت قبض این است که با شماره ۱۵۲۱ تماس بگیرید و شناسۀ قبضتان را همراه با کلید مربع وارد کنید تا مبلغ قابل پرداخت را به شما اعلام کنند. در‌صورتی که تمایل داشتید، می‌توانید از طریق این تلفن گویا و با استفاده از رمز دوم کارت بانکی‌ صورتحساب را پرداخت کنید.

  روش سوم: دریافت قبض برق از سایت اداره برق استان خودتان

  وارد سایت اداره برق استان شوید و گزینۀ پرداخت اینترنتی قبض را انتخاب کنید. به‌طور مثال عکس زیر را که مربوط به سایت اداره برق استان تهران است، در نظر بگیرید:

  در قسمتی که علامت زدم شناسه قبضدریافت قبض برق از سایت اداره برق

  را وارد کنید تا سیستم قبض شما را نمایش دهد. از همین صفحه می‌توانید اگر خواستید، قبض برق‌تان را پرینت بگیرید.

  کوچک کردن
 1. دوست عزيز ما وسط كهكشان نيستيم كه يه گوشه اين كهكشانيم و تا مركز خيلي فاصله داريم ... اگر تو هواي تميز به آسمان نگاه كنيد ميتونيد كل كهكشان را ببينيد به صورت يك ابر بزرگ وسط آسمون هست ... با تلسكوپ ازشون عكس برداري ميكنن بعدش با توجه به رنگ و با استفاده از مثلثات به راحتي فاصله را تشخيص ميدن(البته چادامه مطلب ...

  دوست عزیز ما وسط کهکشان نیستیم که یه گوشه این کهکشانیم و تا مرکز خیلی فاصله داریم … اگر تو هوای تمیز به آسمان نگاه کنید میتونید کل کهکشان را ببینید به صورت یک ابر بزرگ وسط آسمون هست … با تلسکوپ ازشون عکس برداری میکنن بعدش با توجه به رنگ و با استفاده از مثلثات به راحتی فاصله را تشخیص میدن(البته چون تعداد زیاده این کار را کامپیوتر با استفاده از سی الی چهل عکس در زوایای مختلف انجام میده)
  توی بخش help – contact us سایت nasa بپرسید یا تو انجمنشون بپرسید این را به شما میگن من یادم نیست کی ولی حدود دو سال پیش همین سوال شما برای منم پیش اومد ازشون پرسیدم به صورت ساده این جواب را به من دادن (البته اون روش مثلثات در جنگ ها برای تخمین فاصله نیرو های دشمن هم استفاده میشه که خیلی سریع حدود فاصله را میگه … تو سایت مدرسه ما روشش هست به سایت سمپاد برید روشش را یکی از المپیاد های نجوم گذاشته)

  کوچک کردن
 1. اینترنت چیه ؟ اینترنت (Internet)، در اصل یک شبکه است که از اتصال کامپیوترهایی در سرتاسر جهان شکل گرفته برای نقل و انتقال اطلاعات و به عبارت Interconnected computer networks اشاره داره که به معنای شبکه‌های کامپوتری به هم پیوسته است. این کلیت ماجراس که کامپیوترهایی در سرتاسر جهان به هم وصل می‌شن و اطلادامه مطلب ...

  اینترنت چیه ؟

  اینترنت (Internet)، در اصل یک شبکه است که از اتصال کامپیوترهایی در سرتاسر جهان شکل گرفته برای نقل و انتقال اطلاعات و به عبارت Interconnected computer networks اشاره داره که به معنای شبکه‌های کامپوتری به هم پیوسته است.

  این کلیت ماجراس که کامپیوترهایی در سرتاسر جهان به هم وصل می‌شن و اطلاعات نقل و انتقال می‌کنند.

  اما تعداد زیادی سخت افزارهای فیزیکی (از کابل های در سطح شهر و یا کف اقیانوس گرفته تا ماهواره‌هایی که در فضا به دور زمین می‌چرخن) وجود داره که این ارتباط رو امکان پذیر میکنه.

  و همچنین تعدادی نرم افزار در پس زمینه کار وجود داره که به شما اجازه میده مثلا یک وبسایت رو سرچ کنید و درخواستی که دادین رو ببینید…

  بزارید مثال بزنم تا موضوع روشن تر بشه :

  دو تا لپتاپ رو از طریق کابل شبکه به هم متصل کنید.

  تبریک میگم ، شما یک شبکه ایجاد کردید (LAN)

  حالا تصور کنید هر دستگاهی (device) مثل موبایل،لپتاپ،تبلت،تی‌وی و یا هر دستگاه الکترونیکی دیگه ای رو از طریق WiFi به مودم ویا روتر وصل کرده باشید. که در این صورت هم یک شبکه ایجاد کردید.(WLAN)

  به همین صورت یک شبکه ی شهری (MAN) و یا در سطح گسترده تر شبکه WAN رو در نظر بگیرید مثل شبکه ی ۴G که برای موبایل ها وجود داره.

  البته بهترین مثال شبکه WAN خود اینترنت هست !

  اینترنت چطوری کار می‌کنه ؟

  وقتی که شما از طریق مرورگر به یک وبسایت وصل می‌شوید، اتفاقات زیادی میوفته تا وبسایت مورد نظر رو مشاهده کنید !

  وقتی که آدرس یک وبسایت رو در مرورگر وارد میکنید، کامپیوتر شما نمیتونه مستقیما تیکه های اطلاعات یا بسته ای از داده ها (packet of data) رو برای کامپیوتر ویا سروری که بر روی آن وبسایت مورد نظر قرار داره رو ارسال کنه.

  در عوض این بسته های حاوی اطلاعات به مودم ویا روتر ارسال میشود ، به علاوه اطلاعاتی در مورد اینکه این اطلاعات قراره به کجا فرستاده بشه .

  حالا مودم ویا روتر شما این اطلاعات رو به روترهای ISP (شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت) شما ارسال میکند.

  سپس ISP از طریق سرور DNS (سیستمی که تشخیص میده IP ویا آدرس پروتکل اینترنتی وبسایت موردنظر چیه؟) IP وبسایت مورد نظر رو پیدا کرده و باز به روترهای ISP های دیگه که ممکنه خارج از منطقه باشن ارسال کرده و سروری که فایل های وبسایت مورد نظر در اونجا قرار داره رو پیدا کرده و فایل ها رو به سیستم شما باز ارسال کرده و اون فایل ها توسط مرورگر تفسیر شده و به نمایش شما درمیاد تا یک صفحه وب رو ببینید.

  اینترنت چطوری کار می‌کنهنوستالژی 🙂

  به عنوان مثال برید به گذشته و جایی که ارسال نامه ها بصورت فیزیکی بود…

  فرض کنید یک نامه برای ارسال به جناب x دارید!

  نامه شما حاوی یک سری اطلاعاته که در اصل بصورت یک بسته پستی درومده و روی آن نوشته شده که باید به دست جناب x برسد که آدرسش مکان p است.

  پستچی محله‌ی شما به صورت مستقیم نمی‌‌تونه بسته ی پستی را به کشور و یا قاره‌‌ای دیگر ارسال کنه .در عوض جناب پستچی، اون رو به اداره پست منطقه‌ی شما می‌بره و اداره پست محله‌ی شما هم بسته رو به اداره پست دیگری ارسال می‌کنه و این مراحل ادامه پیدا می‌کنه تا بسته شما به مقصد برسه.این روند ممکنه مدت زمان زیادی رو به خودش اختصاص بده به خاطر موانعی که بر سرراه وجود داره…

  این مثال برای اینترنت صدق می‌کنه…

  برای بسته هایی که به مقصد طولانی تری فرستاده می‌شن با نقل و انتقالات زیاد اطلاعات، زمان زیاد تری صرف میشه …

  البته به این نکته قابل توجه که این اتفاقاتی که در اینترنت رخ میده مدت زمانی کمتر از ثانیه و حتی میلی ثانیه دارن.

  داده ها میتونن مسیرهای زیادی رو دنبال کنن !

  اینترنت جالب‌تر و پیچیده‌تر از اون چیزی هست که به نظر می‌رسه…

  با وجود شبکه‌‌ای بزرگ از اتصال کامپیوترها در سرتاسر جهان قطعا یک مسیر برای نقل و انتقال داده‌ها وجود نداره !

  ازونجا که شبکه ها به چندین شبکه‌ی دیگر وصل هستند، یک شبکه‌ی ممتد و به هم پیوسته‌ی عظیم در جهان وجود داره.

  و به این معنیه که بسته‌ها (تیکه‌های کوچیک داده که بین دستگاه‌ها ارسال میشن) میتونن از چندین مسیر برای مقصدی که قراره ارسال بشن، نقل و انتقال پیدا کنن.

  به عبارت دیگه حتی اگر یک شبکه بین شما و وبسایتی که درخواست دادین از بین بره، داده‌ها از مسیر دیگه ویا شبکه‌ی دیگه ای ارسال میشن.

  نکته‌ی مهم اینکه روترها در طی مسیریابی که انجام میدن از پروتکلی استفاده میکنن تحت عنوان Border Getaway Protocol (BGP) به منظور بدست اوردن اطلاعاتی در مورد اینکه شبکه از بین رفته است یا نه و اینکه بهینه ترین مسیر برای انتقال کدومه و در کل ارتباط بین سیستم هارو فراهم میکنه و وجود این نوع پروتکل ها برای دسترسی به اینترنت ضروریه.

  در اینترنت شبکه‌ها به روش های مختلف و از مسیر‌های مختلفی به هم متصل میشن و نرم افزارهایی که روی روتر اجرا میشن، همیشه برای یافتن بهینه ترین مسیر برای نقل و انتقال داده‌ها کار میکنن.

  شما میتونید مسیری که روتر بسته‌ها رو به مقصد میفرستن رو با استفاده از دستور مسیریابی پیدا کنید:

  مسیریابی روی وبسایت

  ما از نقل و انتقال بسته‌ها حرف زدیم، اما اونا فقط تیکه‌هایی از داده هستند. روترها با یکدیگر اتصال برقرار میکنن و داده‌ها را در قالب بسته انتقال میدن. روتر بعدی از اطلاعات مربوط به بسته استفاده می کند تا بفهمه به کجا میره و داده ها را به روتر بعدی در طول مسیر انتقال میده.

  بسته‌ها (packets) در اصل سیگنال روی سیم‌ها هستن !

  روش کار اینترنت

  و در آخر به نظرم میشه اینطور هم توصیف کرد که اینترنت یک جهان از ۰ و ۱ هست (همونطور که میدونید ۰ و ۱ زبان کامپیوتر هاست )، چونکه این دستگاه ها و کامپیوترها هستن که به هم وصلن و باهم صحبت میکنن و ما آدما هستیم که بشون دستور میدیم و اونا رو کنترل میکنیم…

  کوچک کردن
 1. در نوشتار موجزی که از نظر می­گذرانیم، اندیشمند معروف دوره ما پیتر سینگر می­کوشد تا اختصاراً توجه ما را به این نکنته مهم جلب نماید که حیوانات –که در کنار ما انسانها، از اصلی­ترین ساکنین کره خاکی هستند- دارای توانایی درک بوده و رنجها را احساس می­کنند. اعتقاد به اینکه حیوانات دارای این حد از ادراک هستنادامه مطلب ...

  حیوانات چطور درد را احساس می کنند؟

  در نوشتار موجزی که از نظر می­گذرانیم، اندیشمند معروف دوره ما پیتر سینگر می­کوشد تا اختصاراً توجه ما را به این نکنته مهم جلب نماید که حیوانات که در کنار ما انسانها، از اصلی­ترین ساکنین کره خاکی هستند- دارای توانایی درک بوده و رنجها را احساس می­کنند. اعتقاد به اینکه حیوانات دارای این حد از ادراک هستند، می­تواند تبعات نظری و عملی فراوانی به بار آورده و حتی موجب بروز جنبش هایی نیز شده است. نوشتار حاضر در اصل برگرفته از بخشی از کتاب رهاسازی حیوانات است، ویراست دوم، ۱۹۹۰، نیویورک: اُوِن بوکس صص۱۰-۱۲٫

  آیا حیوانات احساس رنج می­کنند؟ در این رابطه چگونه می­توانیم علم کسب نماییم؟ اصلا ما از کجا می­توانیم بدانیم که یک موجود –خواه انسان خواه هر حیوان دیگر- رنج می­کشد؟ ما می­دانیم که خودمان گاهی مواقع در حال رنج کشیدن هستیم و این احساس را نیز بی واسطه درک می­کنیم مثلا وقتی فردی سیگار روشنی را بر پشت دستمان فشار می­دهد، احساس سوزش و درد می­کنیم و این را نیز بی واسطه درک می­کنیم ولی از چه طریقی می­توانیم دریابیم که یک موجود دیگر در حال رنج کشیدن است –خواه آن موجود، دوست­مان باشد و خواه یک سگ ولگرد. رنج، واقعه و رویدادی است انفسی و درونی (وجدانی) و به همین خاطر نمی­توان از طریق حس ظاهر به آن پی بُرد. رفتارهایی مثل فریاد زدن و پیچ و تاب خوردن و کشیدنِ دست از زیرِ سیگار روشن، علایم رنج کشیدن هستند ولی خودِ رنج نیستند حتی مواردی که توسط یک عصب­شناس از فعالیت­های عصبی و مشاهدات مغزی ارائه می­شوند و ثبت می­گردند، نیز دالّ بر خود رنج نیستند. رنج چیزی است که ما آن را احساس و ادراک می­کنیم و تنها کاری که می­توانیم بکنیم، این است که فقط می­توانیم استدلال کنیم همانگونه که ما خودمان رنج را احساس می­کنیم، افراد دیگر نیز به طُرُق گوناگون و توسط رویدادهای خاص، رنج را احساس می­کنند و بواسطه این تحمیل رنج است که علائم و رفتارهایی را از خود بروز می دهند.

  اگر این فرض که “دیگر انسانها نیز مثل ما احساس رنج می­کنند،” قابل توجیه باشد، آنگاه آیا قابل توجیه نخواهد بود که استدلال کنیم حیوانات دیگر نیز احساس رنج می­کنند؟ تقریباً از همان شیوه که درمی­یابیم انسانهای دیگر در حال رنج کشیدن هستند (یعنی از طریق مشاهده علائم خارجی)، به همان طریق نیز می­توانیم دریابیم که دیگر موجودات و از جمله حیوانات در حال رنج کشیدن­اند و این موارد را در میان حیوانات، به طور ویژه می­توانیم در پستانداران و پرنده هایی که پیرامونمان زندگی می کنند، مشاهده نماییم.

  علائم رفتاری مثل پیچ و تاب خوردن، زوزه کشیدن، واغ واغ کردن­های مکرر، ناله کردن و اِبراز صداهای گوناگون، تلاشهایی هستند برای اِبراز درد و نیز برای دوری و اجتناب از رنج­ها. حیوانات نیز وقتی به مواردی برمی­خورند که قبلاً از آنها رنجی دیده و احساس نموده اند، سعی می­کنند با بروز دادنِ برخی رفتارها نشان دهند که از نزدیک شدن به آن موارد کراهت دارند. بعلاوه، ما می­دانیم که این حیوانات دارای سیستم عصبی بسیار مشابه به ما هستند طوری که هنگامِ مواجهۀ با مواردی که موجب رنجور شدن ما انسانها می­شوند، آنها نیز احساس رنج می­کنند و رنجور می­گردند. در حیوانات، مثل ما انسانها به هنگام مواجهه با موارد رنج زا، فشار خون بالا می رود، رعشه و لرزه بر اندام آنها هویدا می گردد، ضربان قلب تندتر شده و زمانی که عامل محرکِ رنج، تداوم یابد، فشار خونشان می­افتد. هر چند سیستم عصبی قشر مخ انسانها، بسیار پیچیده­تر و پیشرفته­تر از دیگر حیوانات است ولی این بخش از مغز به کارکردهای تفکر و تدبر ربط می یابند نه به احساسات و ادراکات ظاهری و تحریک شدن ها. این تحریک ها و احساسات ظاهری و ادراکاتِ این چنینی، در مغز میانی (دیانسفال) قرار دارد که در دیگر حیوانات نیز –بویژه در پستانداران و پرندگان- کاملاً پیشرفته است.

  همچنین امروزه کاملا علم داریم که سیستم عصبی حیوانات، یک سیستم مصنوعی و ساختگی و سرهم بندی شده –مثل ربات ها (آدم آهنی)- نیست که به هنگام ضربه خوردن، صرفاً ادای رنج کشیدن را درآورند و کارهای شبیه به رفتارهای انسانها را تقلید کنند. سیستم عصبی حیوانات به همان طریقی کار می کند که سیستم عصبی ما کار می نماید و در واقع تاریخ تکامل انسانها و حیوانات –بویژه پستانداران- نشان از این دارد که سیستم عصبی انسان و حیوانات از یک نقطه مشترک نشأت گرفته­اند و سپس به مسیری مختلف سِیر نموده­اند. استعداد احساس و ادراک رنج داشتن، به بقای یک موجود زنده کمک می­کند زیرا احساس رنج موجب می­شود تا حیوان، از منشأها و منبع های رنج آفرین دوری جوید. قطعا نامعقول و نامقبول خواهد بود اگر فرض کنیم نظام عصبی ای که کاملا مساوی با نظام فیزیولوژیک است، بنیانهای واحد و کارکردهای واحد داشته باشند و موجب شوند رفتارهایی کاملا شبیه به هم ادا گردند، بلکه باید سطح آگاهی و ساختارهای حیوانات نیز مورد توجه قرار گیرند.

  اکثر دانشمندانی که در این حوزه تلاش می کنند، موافق با این سخن می باشند. لورد براین که یکی از مهمترین عصب شناسان دوره ماست، در این زمینه چنین می گوید:

  “من به شخصه اصلا قبول ندارم که داشتن حافظه و ذهن را فقط در انسانها قبول کرده و وجود این موارد را در دیگر حیوانات انکار نماییم. حداقل چیزی که می­توانم بگویم این است که من به شخصه هیچ شکی ندارم که علایق و فعالیت­های حیوانات توأم با آگاهی و احساس هستند که در این زمینه کاملا هم­سان با ما انسانها هستند لیکن مرتبه ادراک شان کمی پایین تر است. لیکن اصلِ داشتنِ اگاهی و احساسات در حیوانات برایم کاملا مبرهن و اشکار است”.

  مولف کتاب “اندر باب رنج” می نویسد:

  همه دلایلِ اصلی، تایید می­کنند که مهره دارانِ پستاندار دقیقاً همان نوع از احساس را که در آدمیان وجود دارد –احساس درد و رنج- دارا می باشند و در نتیجه احساس درد و رنج می­کنند. اگر بگوییم، حیوانات از آنجا که در سطحی پائین­ترند، پس رنجی درک نمی­کنند یا میزان درک رنج در آنها اندک است، سخنی سخیف بر زبان رانده­ایم. خیلی راحت می­توان نشان داد که برخی حس ها در حیوانات نه تنها در حیوانات ضعیف تر نیست، بلکه برعکس کاملا آن احساس­ها، تند و تیزتر و حساس­تر است. آن حیوانات در برابر رویدادهای محیطی، بسیار هوشیارانه‌تر از ما انسانها ابراز احساس می­کنند و واکنش نشان می­دهند. فارغ از پیچیدگی­های قشر دماغی و مغزی (که بطور مستقیم رنج ها را درک نمی­کند) سیستم عصبی حیوانات، مساوی با سیستم عصبی ما انسانهاست و واکنش­هایی که در خصوص رنج­های وارده از خود نشان می­دهند، بسیار همسان با واکنشهای ما انسانهاست –هر چند تا جاییکه ما می­دانیم حیوانات فاقد و محروم از جنبه­‌های داشتن توانایی­‌های فلسفی و اندیشه ها هستند. عامل احساس، یک عامل تعیین کننده و بسیار آشکار است خصوصاً در مواجهه با ترس و خشم.

  به نظر می رسد بحث در این خصوص تا بدینجا کافی باشد اما لازم به نظر می رسد که در پایان به یک اشکال عمده نیز پاسخی ارائه نماییم:

  در طول تاریخ فلسفه، به نظر می رسد که یک خط فکری مبهمی وجود دارد که قرابت هایی نیز با تفکرات فیلسوف نامدار و تاثیرگذار دوره جدید یعنی ویتگنشتاین نیز داشته باشد که عبارت است از اینکه شاید نتوانیم بطور معناداری به حیواناتی که متصف به صفتِ “داشتنِ زبان آگاهی بخش” نیستند، عنوانِ حیوانِ دارای آگاهی و ادراک نام بنهیم، ولیکن این نحوه رویکرد به نظر من به هیچ وجه معقول نمی نُماید. شاید در برخی سطوح و مراتب، داشتن زبان برای اندیشه های انتزاعی ضرورت داشته باشد، ولی مرحله درک رنجها، مرحله ای اولیه بوده و ربطی به داشتن یا نداشتن زبان ندارد.

  نوزادان و کودکان کم سن و سال آدمی نیز فاقد زبانی هستند که بتوسط آن بتوانند احوالات خود در باب ورود و وقوع رنجها را بر خود بیان بدارند، حال سوالم این است که “آیا می­توانیم و آیا مجازیم که وقوع رنج و رنج کشیدن در نوزادان و آن کودکان را انکار نماییم؟” اگر جوابتان منفی است، پس نتیجه می گیریم که داشتن زبان خیلی هم مهم نیست.

  پس کلام آخرم برای بیان نتیجه این است که ما هیچ دلیل خوبِ علمی یا فلسفی برای انکار رنج ها در عالم حیوانات نداریم. اگر ما در اینکه برخی حیوانات، رنج را درک می­کنند، شکی نداشته باشیم، درآنصورت نمی­توانیم وجود رنج­ها و احساسِ رنج کشیدن­ها را در دیگر حیوانات و حتی در دیگر موجودات، انکار کنیم. کلام آخرم اینکه: حیوانات رنج ها را احساس می کنند.

  .

  کوچک کردن
 1. اگر منظور شما گواهی سپرده طلا می باشد باید بگم همون سکه طلا هستش که می توانید با کد بورسی خودتون از بورس کالا بخرید و توسط خود انبار بورس کالا نگهداری میشه و شما فقط هزینه انبار داری اون رو پرداخت می کنید که بستگی داره چند روز مالک این سکه باشید. قیمت این گواهی هم توسط عرضه و تقاضا معین میشه و مزیتادامه مطلب ...

  اگر منظور شما گواهی سپرده طلا می باشد باید بگم همون سکه طلا هستش که می توانید با کد بورسی خودتون از بورس کالا بخرید و توسط خود انبار بورس کالا نگهداری میشه و شما فقط هزینه انبار داری اون رو پرداخت می کنید که بستگی داره چند روز مالک این سکه باشید. قیمت این گواهی هم توسط عرضه و تقاضا معین میشه و مزیت این گواهی نسبت به سکه فیزیکی امنیت نگهداری بالاتر و همچنین خرید و فروش با سرعت بیشتر و کمتر شدن اجرت و مالیات خرید و فروش است. هر زمان هم که لازم داشتید به کارگزاری خودتون مراجعه می کنید و گواهی سپرده سکه خود را دریافت کرده و به انباری که سکه از آن خریده اید برای تحویل سکه مراجعه کنید.

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  برای پیدا کردن یک متوفای خاص در بهشت زهرا کافیه به سامانه این سازمان مراجعه کنید و در قسمت سرچ نام متوفا و نام خانوادگی را وارد کنید و اگر تاریخ فوت یا تاریخ تولد را دارید وارد کنید تا شماره قطعه و ردیف قبر و تاریخ تولد و تاریخ دفن را بدست آورید برای جستجوی قطعه و ردیف بهشت زهرا متوفای مورد نظر خودتادامه مطلب ...

  برای پیدا کردن یک متوفای خاص در بهشت زهرا کافیه به سامانه این سازمان مراجعه کنید و در قسمت سرچ نام متوفا و نام خانوادگی را وارد کنید و اگر تاریخ فوت یا تاریخ تولد را دارید وارد کنید تا شماره قطعه و ردیف قبر و تاریخ تولد و تاریخ دفن را بدست آورید برای جستجوی قطعه و ردیف بهشت زهرا متوفای مورد نظر خودتو به لینک زیر مراجعه کنید.

  سامانه بهشت زهرا

  کوچک کردن
 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  براساس پژوهشی که در دانشگاه آکسفورد انجام شده است، ۴۵ درصد مشاغلی که اکنون وجود دارند در ۱۰ سال آینده دستخوش تغییر اساسی خواهند شد. برخی به کلی از میان خواهند رفت یا دست‌کم به گونه‌ای تغییر می‌کنند که نیاز با کاهش جدی نیروی کار خواهند داشت. این مسأله تأثیر عظیمی خواهد داشت بر برنامه‌ریزی شما برای آیادامه مطلب ...

  براساس پژوهشی که در دانشگاه آکسفورد انجام شده است، ۴۵ درصد مشاغلی که اکنون وجود دارند در ۱۰ سال آینده دستخوش تغییر اساسی خواهند شد. برخی به کلی از میان خواهند رفت یا دست‌کم به گونه‌ای تغییر می‌کنند که نیاز با کاهش جدی نیروی کار خواهند داشت.

  این مسأله تأثیر عظیمی خواهد داشت بر برنامه‌ریزی شما برای آینده شغل‌تان و همگام کردن خود با تغییر فضای کار. در این مقاله به برخی از مشاغلی خواهیم پرداخت که در دهه آینده و سال‌های پس از آن دستخوش تغییرات بنیادی خواهند شد.

  این فهرست ۱۵ شغلی است که در طی ۱۰ یا ۲۰ سال آینده از بین خواهند رفت یا کاملا به ماشین‌ها سپرده خواهند شد و نیروی انسانی از آنها حذف خواهد شد:

  شماره یک: راننده‌ها

  تکنولوژی چه شغل هایی را از بین میبرد

  رانندگان تاکسی، رانندگان اتوبوس، رانندگان کامیون، رانندگان اسنپ، پیک‌های موتوری و وانت‌داران، همه در این خطر هستند که در آینده نزدیک شغل‌شان را ماشین‌ها بر عهده بگیرند.

  تنها در ایالات متحده ۵/۱۵ میلیون کامیون و ۲ میلیون تریلر در جاده‌ها مشغول به جابه‌جا کردن بار هستند و صنعت حمل‌ونقل حدود ۱۴ میلیون کارمند دارد که ۱۰ میلیون آنها راننده هستند. اینها کسانی هستند که پیش از بقیه شغل خود را از دست خواهند داد. کامیون‌های بدون راننده ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته می‌توانند تردد کنند و نیازی به استراحت ندارند و در حال حاضر تکنولوژی ساخت چنین ماشین‌هایی وجود دارد. پس در نتیجه به دلیل صرفه اقتصادی به زودی جایگزین روش کنونی خواهند شد.

  شاید باور نکنید اما از همین حالا دولت آلمان از این ایده پشتیبانی می‌کند و سخت در تلاش است استفاده از کامیون‌های بدون راننده را گسترش دهد.

  اگر تصاویر مربوط به ماشین‌های تسلا را دیده باشید می‌دانید که قرار است نسل بعدی این ماشین‌ها کاملا خودکار طراحی شود. خود ایلان ماسک، مؤسس تسلا معتقد است که یکی دو سال زمان لازم است تا تکنولوژی لازم برای ساخت ماشین تسلای اتوماتیک فراهم بشود و بعد از آن، سه سال نیز لازم است تا دولت با تولید انبوه آن موافقت کند.

  همه کارخانجات بزرگ ماشین‌سازی به سمت تولید ماشین‌های الکترونیکی و خودکار حرکت کرده‌اند و آن شرکت‌هایی که چنین نکنند، به‌زودی از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

  در آینده نزدیک، رانندگی کاری شبیه به سوار شدن در آسانسور می‌شود. تنها کاری که لازم است بکنید این است که یک دکمه را فشار دهید و خودرو، شما را به هرجایی که بخواهید خواهد برد.

  شماره دو: کشاورزان

  از بین رفتن شغل با علم

  در زمان قدیم شمار کسانی که در حوزه کشاورزی فعال بودند بسیار زیاد بود. این رقم در طی سالیان بسیار کاهش پیدا کرده است.

  شاید برخی، کشاورزی را کار شدید بدنی بدانند که در مناطق توسعه‌نیافته، افرادی به آن مشغول هستند اما در مقیاس عظیم، کشاورزی در حال حاضر به طور وسیع مکانیزه شده است و برخی افراد معدود که به طور ویژه آموزش‌ دیده‌اند، ماشین‌آلات سنگین کشاورزی را از درون اتاقک‌ها هدایت می‌کنند. جای آنها گرم و نرم است و سیستم کنترل از راه دور باعث شده مجبور نباشند چندان فشار بدنی تحمل کنند.

  در گذشته لازم بود زمین را با کار نیروی انسانی مساحی کرده و نقشه آن را تهیه کنند. همچنین لازم بود افرادی زمین را از علف‌ها بزدایند و آن را بکارند و افراد دیگری محصول را برداشت کنند و به جای مورد نظر انتقال دهند.

  امروزه مساحی و اندازه‌گیری به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین یا تصاویر ماهواره‌ای انجام می‌شود. خاک‌ را از قبل در برابر علف‌های هرز مقاوم می‌کنند یا دانه‌هایی که در زمین کاشته می‌شوند به علف‌ها مقاوم هستند. کاشت و برداشت در زمان بسیار کمتری نسبت به گذشته انجام می‌شود و به لطف ابزارها و ماشین‌های تخصصی، به زودی این کار را ماشین‌های بدون راننده انجام خواهند داد.

  در آینده نزدیک، کشاورز بودن هم‌سطح بانک‌دار بودن یا مدیر صندوق پوشش ریسک بودن خواهد بود زیرا تنها تعداد معدودی انحصار تولید محصولات غذایی را در دست خواهند داشت.

  اگر این حرف به نظرتان مسخره می‌رسد که تنها افراد اندکی انحصار تولید و عرضه مواد غذایی را در دست داشته باشند، شما از خیلی چیزها خبر ندارید! امروزه تنها ۱۰ شرکت بزرگ کنترل تقریبا تمام برندهای غذا و نوشیدنی‌های عمده را در سرتاسر جهان به دست دارند.

  هر چه که می‌خورید از یکی از این شرکت‌ها آمده است. این شرکت‌ها عبارت‌اند از نستله، پپسی‌کولا، کوکا کولا، یونیلور، دانون، جنرال مایلز، کلوگز، مارس، اتحادیه غذای بریتانیا و موندلز. اگرچه این حقیقت شک‌آور است، اما بینش درستی در مورد آینده به شما می‌دهد.

  شماره سه: ناشران و چاپ‌خانه‌داران

  ناشران و چاپ‌خانه‌داران

  روزنامه چاپی در خیلی جاها از میان رفته است و رسانه‌های سنتی با غلبه اینترنت بسیار ضرر دیده‌اند و کمیاب شده‌اند. دیگر کسی اخبار را از طریق روزنامه دریافت نمی‌کند. اغلب اخبار از راه توئیتر، تلگرام و غیره مستقیما و در لحظه منتقل می‌شوند.

  همه نشریه‌های سنتی در تلاش برای بقا هستند و رقابت‌شان نه با یک‌دیگر، بلکه برای زنده ماندن است. بسیاری از مجلات بزرگ و نامدار که خود برند محسوب می‌شوند یا تعطیل شده‌اند یا در آستانه تعطیلی هستند و تمام تلاش خود را برای دیجیتالی شدن به کار گرفته‌اند و البته معلوم نیست این کار نیز آنها را نجات بدهد.

  امروزه اطلاعات رایگان شده است و ناشران بسیار اندکی هستند که خوشنامی برندشان باعث می‌شود بتوانند به کار ادامه دهند. بهترین مثال، روزنامه نیویورک تایمز است که توانسته است با پیاده‌سازی موفق یک سیستم اشتراک پولی آنلاین برای خوانندگان خود که می‌خواهند محتوای چاپی آنها را بخوانند، به کار ادامه بدهد.

  تصور کنید سایت‌هایی مانند سایت دهکده جهانی توسعه و مهارت بخواهند محتواهای خود را پولی کنند. در فضای اینترنت این کار چندان پاسخگو نیست و هر کس چنین کاری بکند به زودی از گردونه رقابت حذف خواهد شد. در فضای مجازی مبنا بر این است که استفاده از منابع برای همگان به یک میزان آزاد و رایگان باشد و برندهای بزرگ در تلاش هستند جایگاه خود را در محیطی که محتواهای آنلاین حرف اول را می‌زنند حفظ و تقویت کنند.

  شما قاعدتا چندان عادت ندارید اخبار خود را از شبکه‌های تلویزیونی دریافت کنید، مگر اینکه پنجاه‌ساله یا بیشتر باشید. پیرمردها اخبار شبکه یک را می‌بینند و جوان‌ها پای موبایل یا رایانه، یوتیوب و توییتر و اینستاگرام را بالا و پایین می‌کنند.

  شماره پنج: آژانس‌های مسافربری

  آژانس های مسافربری

  آخرین باری که برای گرفتن بلیط هواپیما به یک آژانس مسافربری مراجعه کرده‌اید چه زمانی بود؟

  امروزه بسیاری از افراد برای رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل و تهیه بلیط سفر خود از خدمات آنلاین استفاده می‌کنند.

  دیگر لازم نیست نفر سومی برای ما بلیط هواپیما بگیرد یا هتل رزرو کند. می‌توانیم خودمان این کار را آنلاین انجام دهیم، یا حتی از سی‌ری (دستیار سنخگوی دستگاه‌های اپل) بخواهیم این کار را انجام دهد.

  شماره شش: کارگران کارخانه

  کارگران کارخانه

  وقتی انقلاب صنعتی به وقوع پیوست، همه افرادی که سر زمین‌ها کار می‌کردند در کارخانه‌هایی مشغول به کار شدند که دستگاه‌هایی می‌ساختند تا زندگی ما را آسان‌تر بکنند. در این فرایند و با پیشرفت تکنولوژی، همین افراد مسئول دستگاه‌هایی شدند که دستگاه‌های دیگری می‌ساختند که آن دستگاه‌های جدید نیاز به نیروی انسانی را در کارخانه‌ها از بین می‌بردند.

  برای اینکه تفاوت را احساس کنید، می‌توانید مقایسه کنید که مثلا کارخانه فولکس واگن در صد سال پیش چگونه ماشین تولید می‌کرد واکنون چگونه این کار را انجام می‌دهد.

  در گذشته لازم بود چندین نفر دو شیفته کار کنند تا محصول نهایی به دست بیاید. اما امروزه کارگران در محیط کار فقط باید بر کار نرم‌افزارهای ساده نظارت کنند.

  یک شوخی جالبی در مورد کارخانه‌های آینده وجود دارد که قابل تأمل است:

  در کارخانه‌های آینده تنها یک انسان و یک سگ وجود دارند. انسان برای این است که به سگ غذا بدهد و سگ برای این است که نگذارد انسان به ماشین‌ها دست بزند!

  کوچک کردن