یک سوال Latest سوالات

 1. نوپای ناب (The Lean Startup) نویسنده: اریک ریس موضوع: توسعۀ محصول واجب است بخوانید نوپای ناب کتاب بسیار ارزشمندی است که خواندن آن برای هر فاندری ضروری است. این کتاب برای توسعۀ محصول رویکردی ارائه کرده که با پیروی از آن میزان هدر رفت منابع به حداقل خواهد رسید. در کتاب حاضر ۵ اصل مهم معرفی شده است: کاادامه مطلب ...

  نوپای ناب (The Lean Startup)

  نویسنده: اریک ریس
  موضوع: توسعۀ محصول
  واجب است بخوانید

  The Lean Startup

  نوپای ناب کتاب بسیار ارزشمندی است که خواندن آن برای هر فاندری ضروری است. این کتاب برای توسعۀ محصول رویکردی ارائه کرده که با پیروی از آن میزان هدر رفت منابع به حداقل خواهد رسید.

  در کتاب حاضر ۵ اصل مهم معرفی شده است:

  1. کارآفرینان همه‌جا هستند؛
  2. کارآفرینی یعنی مدیریت؛
  3. یادگیری معتبر؛
  4. بساز، بسنج، بیاموز؛
  5. حسابداری نوآورانه.

  که از میانشان «یادگیری معتبر (validated learning)» از همه برجسته‌تر است. موفقیت هر شرکت به میزان کارآمدی آن در یادگیری و توانایی‌اش در به ثبات رساندن کسب و کار گره خورده است.

  نوپای ناب به شما یاد می‌دهد که چگونه با مصرف حداقل منابع، ضرورت یک ایده را در بازار بسنجید؛ یعنی مثلاً این ایده‌ای که می خوام پیاده کنم در ایران جواب می‌دهد؟ مردم از آن استقبال می‌کنند؟ ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ کاربرد این رویکرد فقط برای توسعۀ محصول نیست بلکه برای هر جنبۀ دیگری از استارت آپ نیز می‌توان استفاده کرد.اریک ریس در مقدمۀ کتاب از تجربیات جوانی خود می‌گوید. اینکه چطور قصد پیاده‌سازی ایده‌ای پرسود در حوزۀ فناوری اطلاعات داشته و بعد از شکست پروژه چه درس‌هایی گرفت. چرا دچار این اشتباهات شد. چطور ممکن بود آن همه پیش‌فرض ذهنی که او و همکارانش داشتند در عمل چیزی دیگری از آب دربیاید. اریک ریس با مطالعۀ فراوان و بررسی متدهای مختلف، روش جدیدی برای تحلیل کسب‌وکارهای نوپا یافته و ماحصل نتایج خود را در این کتاب بیان کرده است. تئوری‌های مطرح‌شده در این کتاب از اولین مرحلۀ پروش ایده تا توسعۀ محصول و بازار سنجی کاربرد دارند. به بیان دیگر با خواندن نوپای ناب بینش عمیقی از ایده‌ای که در ذهن دارید به دست خواهید آورد. اینکه آیا ایدۀ من در بازار خواهانی دارد؟ آیا کسب و کار من می‌تواند مشتری کافی جذب کند؟ آیا توان زنده ماندن در بازار را خواهم داشت؟

  نویسنده به شما آموزش می‌دهد که چطور منابعتان را مدیریت کنید تا برای پیاده‌سازی ایده‌ای که هنوز در موفقیتش مردد هستید مجبور به صرف بودجۀ زیادی نشوید. از ویژگی‌های مثبت این کتاب استفاده از مثال‌های واقعی برای تشریح تئوری‌های بیان شده است. اریک ریس تمام تلاشش را معطوف کرده تا چارچوبی فکری برای تحلیل استارتاپ‌ها در ذهن شما به وجود آورد؛ چرا که اگر این بینش ذهنی را داشته باشید برای فازهای مختلف رشد و توسعۀ محصول دقیقاً می‌دانید چه باید بکنید. خواهید فهمید چه زمانی وقت تغییر است و چه زمانی برای جلوگیری از ضرر توقف کنید. هیچ فاندری دست‌خالی از خواندن این کتاب برنمی‌گردد.

  کوچک کردن