یک سوال Latest سوالات

 1. این پاسخ ویرایش شده است.

  سلام و درود در پاسخ به این سوال که دوست عزیزمون مهدی پرسیده اند مطالب زیر را خدمت شما ارائه می دهم. تفاوت فرز آهنگری با فرز سنگبری یا انواع سنگ فرز در سایز صفحه برش یا ساب، در سرعت چرخش صفحه و در اندازه و حجم سنگ فرز است که در ادامه به طور مفصل به توضیح هریک از این موارد خواهیم پرداخت. تفاوت سایز صفادامه مطلب ...

  سلام و درود

  در پاسخ به این سوال که دوست عزیزمون مهدی پرسیده اند مطالب زیر را خدمت شما ارائه می دهم.

  تفاوت فرز آهنگری با فرز سنگبری یا انواع سنگ فرز در سایز صفحه برش یا ساب، در سرعت چرخش صفحه و در اندازه و حجم سنگ فرز است که در ادامه به طور مفصل به توضیح هریک از این موارد خواهیم پرداخت.

  تفاوت سایز صفحه در فرز سنگ بری و فرز آهنگری

  به طور معمول سنگ فرز به دو دسته فرز آهنگری و فرز سنگبری تقسیم بندی می شود که این دو از نظر کارکرد و از نظر مشخصات فنی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. همانطور که از اسم هریک از این فرزها مشخص است یکی برای استفاده در سنگ بری و برش و ساب سنگ، بتن و مصالح ساختمانی استفاده می شود و دیگری برای برش، ساب و استفاده در آهنگری یا برای کار بر روی فلزات.

  اصلی ترین دلیل این تفاوت در سایز صفحه مورد استفاده در هریک از این سنگ فرز ها است. فرز سنگبری یا همان سنگ فرز سنگ بری دارای صفحه ۲۳۰ میلی متر یا ۲۳ سانتی متر است که در واقع بزرگ ترین سایز صفحه در بین تمام فرز ها محسوب می شود. فرز سنگبری به دلیل سایز صفحه بزرگ تر نیاز به توان بالاتری برای به چرخش درآوردن صفحه دارد و به همین دلیل معمولا ( نه همیشه) توان موتور فرز سنگبری نسبت به فرز آهنگری بیشتر است.

  فرز آهنگری دومین فرز بزرگ در میان خانواده بزرگ فرز ها است. فرز سنگبری سایز صفحه ۲۳۰ میلی متر دارد در حالی که فرز آهنگری سایز صفحه ایی برابر با ۱۸۰ میلی متر یا همان ۱۸ سانتی متر دارد. همین دلیل تفاوت سایز صفحه در فرز آهنگری و سنگبری این دو فرز را از هم متمایز می کند. حتی به دلیل همین سایز صفحه، این دو سنگ فرز از نظر شکل و اندازه هم قابل تشخیص هستند. فرز سنگبری مجهز به قاب یا محافظ صفحه بسیار بزرگی است که حتی در نگاه اول کاملا مشخص است که سایز محافظ صفحه فرز سنگبری بسیار بزرگ است در حالی که فرز آهنگری صفحه و محافظ صفحه کوچک تری دارد. این تفاوت اندازه در زمانی که صفحه سنگ فرز روی این فرز ها بسته شده باشد نیز مشخص تر و قابل تشخیص تر می شود.

  سرعت چرخش صفحه در فرز سنگبری و فرز آهنگری

  به دلیل سایز صفحه بزرگ تر در فرز سنگبری سرعت چرخش این سنگ فرز نیز کمتر از فرز آهنگری است.

  شاید در برخی از موارد شنیده باشید که سرعت چرخش به دلیل ماهیت کارکرد هریک از این سنگ فرز ها باشد، در حالی که این تصور اشتباه است و سرعت چرخش کاملا به سایز صفحه سنگ فرز مربوط است و هرچقدر سایز و قطر صفحه برش یا ساب بزرگ تر باشید به ناچار باید سرعت چرخش نیز کمتر شود.

  با یک نگاه ساده به دیگر انواع فرز مانند مینی فرز یا حتی دستگاه پروفیل بر این موضوع راحت تر قابل درک می شود.

  به عنوان مثال در مینی فرز هایی که سایز صفحه ۱۱۵ میلی متر دارند سرعت چرخش صفحه به ۱۱ هزار دور در دقیقه نیز می رسد که سرعت بسیار بالایی محسوب می شود اما به دلیل سایز صفحه کوچک امکان رسیدن به این سرعت وجود دارد و فشار زیادی به موتور مینی فرز نخواهد آمد و البته ایمنی کار با مینی فرز هم حفظ خواهد شد. اما در پروفیل بر ها با اینکه موتور بسیار قوی تری دارند و در حدود ۲۲۰۰ وات توان موتور در این دستگاه وجود دارد، به دلیل سایز صفحه ۳۰۰ یا ۳۵۰ میلی متر، سرعت چرخش آنها به حدود ۴۰۰۰ دور در دقیقه می رسد. و همینطور مینی فرز هایی که سایز صفحه ۱۲۵ میلی متری دارند سرعت چرخشی برابر با ۹۰۰۰ دور در دقیقه دارند.

  پس با نگاهی ساده می توان متوجه شد که اختلاف و تفاوت سرعت در فرز سنگبری و فرز آهنگری به دلیل ماهیت کارکرد آنها نیست و صرفا به دلیل محدودیت در توان موتور و البته ایمنی سرعت آنها مشخص می شود.

  توان موتور و تولید گشتاور لازم برای به چرخش درآوردن صفحه یک مورد است، مورد بعدی ایمنی است که باعث می شود سرعت چرخش صفحه محدود شود که حتی ایمنی از مورد اول که توان موتور و گشتاور است نیز مهم تر است.

  هرچقدر سایز صفحه بزرگ تر باشد احتمال از هم گسستن آن در سرعت های بالا بیشتر می شود که در این صورت خطر پرتاب شدن تکه های صفحه سنگ به اطراف بسیار بالاتر می رود. به همین دلیل صفحه های ۱۱۵ میلی متر در مینی فرز ها چون قطر کمتری دارند می توانند سرعت خیلی بالاتری نیز داشته باشند اما پروفیل بر ها و یا فرز سنگبری با سایز صفحه بزرگ نمی توانند به سرعت بالا برسند چون احتمال پاره شدن یا قلاب کردن سنگ فرز وجود دارد و در صورت پاره شدن و خورد شدن صفحه در زمان کار، تکه های بزرگ با سرعت بالا خطرات بیشتری دارد.

  حتی در فرزهای کوچک تر مانند فرز انگشتی مشاهده می کنید که به دورهای بسیار بالایی در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار دور در دقیقه می رسند و یا فرز مینیاتوری سرعتی بالغ بر ۶۰ هزار دور در دقیقه دارد! این به دلیل سایز بسیار کوچک ابزارهایی است که روی این فرز ها استفاده می شود و با وجود این سرعت بالا خطری کاربر را تهدید نمی کند.

  تفاوت در کارکرد فرز آهنگری و فرز سنگبری

  یکی دیگر از مهمترین تفاوت های فرز سنگبری و فرز آهنگری، تفاوت در عایق بندی قطعات داخلی از جمله سیم پیج موتور و آرمیچر است که به دلیل تفاوت کار بر روی متریال های مختلف این تفاوت وجود دارد.

  فرز سنگبری به دلیل ماهیت کار بر روی متریال های ساختمانی و سنگ تولید گرد و غبار بسیار زیادی می کند و ورود این گرد و غبار و ذرات ریز به داخل موتور و آسیب رساندن به سیم پیچ های بالشتک و آرمیچر اتفاق می افتد. به همین دلیل در فرز های سنگ بری یک لایه محافظ یا سیستم گردش هوای متفاوت تری نسبت به فرز آهنگری در نظر گرفته می شود که حتی با ورود گرد و غبار و ذرات به داخل موتور از طریق دریچه های گردش هوا، مشکلی برای سیم پیج یا دیگر قطعات داخلی پیش نیاید.

  ولی در فرز های آهنگری گرد و غبار آن چنان زیادی تولید نمی شود و نیازی به عایق کردن و محافظت از موتور در مقابل ذرات خارجی احساس نمی شود.

   

  کوچک کردن