aalan

3 پاسخ

 1. انواع سکه بهار آزادی در بازار از سال 1358 به بعد سکه بهار آزادی جایگزین سکه‌های قدیمی گردید. البته وزن و اندازه و عیار این سکه دقیقا مانند سکه‌های قدیمی است. سکه بهار آزادی را از دو منظر می‌توان تقسیم کرد، از نظر طراحی و از نظر قطع. از نظر قطع سکه بهار آزادی به سه مدل مختلف تقسیم می‌شود: سکه تمام بهادامه مطلب ...

  انواع سکه بهار آزادی در بازار

  از سال ۱۳۵۸ به بعد سکه بهار آزادی جایگزین سکه‌های قدیمی گردید. البته وزن و اندازه و عیار این سکه دقیقا مانند سکه‌های قدیمی است. سکه بهار آزادی را از دو منظر می‌توان تقسیم کرد، از نظر طراحی و از نظر قطع.

  از نظر قطع سکه بهار آزادی به سه مدل مختلف تقسیم می‌شود:

  • سکه تمام بهار آزادی
  • نیم سکه بهار آزادی
  • ربع سکه بهار آزادی
  • سکه یک گرمی

  در جدول زیر می‌توانید مشخصات عیار، وزن و قطر هرکدام از انواع سکه‌های بهار آزادی را مشاهده کنید:

  نام سکه عیار وزن (گرم) قطر (میلیمتر)
  تمام بهار آزادی ۲۲ ۸.۱۳۳ ۲۲
  نیم سکه بهار آزادی ۲۲ ۴.۰۶۶۵ ۱۹
  ربع سکه بهار آزادی ۲۲ ۲.۰۳۲۲۵ ۱۴
  سکه یک گرمی ۲۲ ۱.۰۱ ۱۳.۳

  عیار تمامی این سکه‌ها ۲۲ از ۲۴ یا ۹۰۰ از ۱۰۰۰ است. یعنی از هر یک کیلوگرم طلایی که برای ساخت این سکه‌ها استفاده شده ۹۰۰ گرم آن طلای خالص بوده است. در واقع این سه نوع سکه بهار آزادی فقط در اندازه و وزن با یکدیگر متفاوت هستند.

  سکه طرح جدید (امامی) و سکه طرح قدیم چیست؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

  از نظر طراحی، سکه بهار آزادی به دو نوع سکه طرح قدیم و سکه طرح جدید (امامی) تقسیم می‌شود. بعد از انقلاب اسلامی در ایران تاکنون سکه بهار آزادی به دو شکل ضرب و توزیع شده است. سکه بهار آزادی طرح قدیم که از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ ضرب می‌گردید، تصویر یک روی سکه طرح قدیم مزین به نام حضرت علی (۳ باز تکرار نام حضرت علی) و روی دیگر آن بارگاه امام رضا (ع) همراه با عبارت “نخستین بهار آزادی” است.

  سکه طرح جدید یا امامی که از سال ۱۳۷۰ تاکنون در بازار توزیع می‌شود. تنها تفاوت این سکه با سکه طرح قدیم فقط در طرح روی آن و قیمت است. تصویر یک روی این سکه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره) و تصویر روی دیگر این سکه بارگاه امام رضا (ع) است. همچنین سکه طرح جدید قیمت بالاتری نسبت به سکه طرح قدیم دارد.

  در عکس زیر می‌توانید، تصویر انواع سکه طلای طرح جدید و قدیم بهار آزادی را مشاهده کنید، نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که سکه طرح جدید نیم و ربع بهار آزادی دقیقا طراحی مشابه با سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) دارند و فقط اندازه و وزن آن‌ها کمتر است.

  انواع سکه بهار آزادی

  انواع سکه بهار آزادی و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها

  در سال‌های گذشته هردو نوع سکه‌های طرح قدیم و جدید در بازار عرضه می‌شدند، اما در حال حاضر سکه تمام طرح قدیم از تابلوی صرافی‌ها حذف شده و به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان طلا به دلیل کمبود تقاضا برای سکه طرح قدیم و اختلاف قیمت زیاد آن با سکه امامی این نوع سکه عملا از چرخه بازار کنار رفته است. قیمت انواع دیگر سکه‌ها مانند: نیم، ربع و گرمی تابع قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است.

  کوچک کردن
 2. انواع سکه پارسیان سکه پارسیان در واقع نوعی طلا هستند، اما به دلیل شباهت زیادی که با سکه دارند به عنوان نوعی از سکه‌ها شناخته می‌شوند. محبوبیت و کاربرد این نوع از سکه بیشتر برای هدیه دادن در مجالس و مهمانی‌ها است. سکه پارسیان از دو لحاظ با سکه بهار آزادی متفاوت است: وزن عیار سکه پارسیان برخلاف سکه تمادامه مطلب ...

  انواع سکه پارسیان

  سکه پارسیان در واقع نوعی طلا هستند، اما به دلیل شباهت زیادی که با سکه دارند به عنوان نوعی از سکه‌ها شناخته می‌شوند. محبوبیت و کاربرد این نوع از سکه بیشتر برای هدیه دادن در مجالس و مهمانی‌ها است.

  سکه پارسیان از دو لحاظ با سکه بهار آزادی متفاوت است:

  • وزن
  • عیار

  سکه پارسیان برخلاف سکه تمام، نیم و ربع وزن ثابتی ندارد و هرکدام دارای وزن متفاوتی هستند که در صورت پرسی بودن در توضیحات آن وزن درج گردیده. متداول‌ترین سکه‌های پارسیان از لحاظ وزن عبارتند از:

  نام سکه عیار وزن (گرم)
  پارسیان ۵۰ سوتی ۱۸ ۰.۵۰
  پارسیان ۱۰۰ سوتی ۱۸ ۰.۱۰۰
  پارسیان ۱۵۰ سوتی ۱۸ ۰.۱۵۰
  پارسیان ۲۰۰ سوتی ۱۸ ۰.۲۰۰
  پارسیان ۲۵۰ سوتی ۱۸ ۰.۲۵۰
  پارسیان ۳۰۰ سوتی ۱۸ ۰.۳۰۰
  پارسیان ۴۰۰ سوتی ۱۸ ۰.۴۰۰
  پارسیان ۵۰۰ سوتی ۱۸ ۰.۵۰۰
  پارسیان ۱ گرمی ۱۸ ۱
  پارسیان ۱.۵ گرمی ۱۸ ۱.۵
  پارسیان ۲ گرمی ۱۸ ۲

  همانگونه که گفته شد، یکی دیگر از موارد تفاوت سکه پارسیان با عیار ازادی عیار آن است. عیار سکه پارسیان ۷۵۰ یا ۱۸ است در حالی که عیار سکه بهار آزادی ۹۰۰ یا ۲۲ می‌باشد. در قسمات توضیحات اغلب عیار سکه پارسیان هم درج می‌شود که باید ۱۸ یا ۷۵۰ باشد. (۷۵۰ گرم خلوص در هر کیلوگرم).

  روش محاسبه قیمت و ارزش سکه پارسیان

  اگر قبلا کسی سکه پارسیان به شما هدیه داده است و می‌خواهید بدانید ارزش آن در حال حاضر چقدر است یا اگر قصد خرید سکه پارسیان را دارید، بسیار ساده فقط کافی است وزن مربوط به سکه پارسیان خود را در قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ضرب کنید.

  به عنوان مثال: ارزش سکه پارسیان دویست سوت در زمان نگارش این مقاله با توجه به ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار مقدار زیر بوده است:

  تومان ۹۸,۷۱۱ = ۰.۲۰۰ * ۴۹۳,۵۵۹

  محاسبه قیمت و ارزش سکه پارسیاننمونه‌ای از سکه پارسیان ۱ گرمی

  اگر قصد خرید سکه پارسیان داشته باشید، باید موارد زیر را هم به قیمت بدست آمده اضافه کنید.

  • اجرت ساخت و بسته بندی، که با توجه به وزن کم سکه‌های پارسیان اغلب نباید بیشتر از ۴۰۰۰ تومان باشد.
  • سود دریافتی طلافروش، که برابر با ۷ درصد قیمت حاصل شده است و براساس قانون مالیلت بر ارزش افزوده ۹ درصد هم در هنگام صدور فاکتور می‌تواند از شما اخذ کند.
  کوچک کردن
 3. سکه ها در انواع گوناگون، با وزن های متفاوت و با عیارهای مختلفی ضرب می شوند که بنابر مشخصات آن ها قیمت گذاری می شوند، البته مرجع اصلی قیمت گذاری روی هر نوع سکه، بانک مرکزی هر کشور است که تعیین کننده قیمت نهایی، مالیات ارزش بر افزوده و حق ضرب هر نوع سکه است. علاوه بر این یکی دیگر از نکاتی که لازم استادامه مطلب ...

  سکه ها در انواع گوناگون، با وزن های متفاوت و با عیارهای مختلفی ضرب می شوند که بنابر مشخصات آن ها قیمت گذاری می شوند، البته مرجع اصلی قیمت گذاری روی هر نوع سکه، بانک مرکزی هر کشور است که تعیین کننده قیمت نهایی، مالیات ارزش بر افزوده و حق ضرب هر نوع سکه است. علاوه بر این یکی دیگر از نکاتی که لازم است بدانید این است که از نظر ظاهری سکه نیم بهار آزادی و سکه ربع بهار آزادی و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم شبیه هم هستند و فقط در وزن و اندازه با هم تفاوت دارند، که در جدول زیر می توانید انواع سکه های بهار آزادی را با هم مقایسه کنید و تصویر پشت و روی هر کدام را مشاهده کنید؛ همچنین در مورد سال ضرب هر سکه جالب است این را هم بدانید که از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۶ هر سکه ای که ضرب می شد تاریخ همان سال روی آن حک می شد اما از سال ۱۳۸۶ به بعد در هر سالی که سکه ضرب می کنند این تاریخ را روی آن حک می کنند. بله درست متوجه شده اید: یعنی سال تولید اولین مدل سکه را روی سکه حک می کنند نه سالی که آن را ضرب می کنند. ( مثلاً اگر سکه بهار آزادی طرح جدید (امامی) در سال ۱۳۹۵ ضرب شود باز هم تاریخ روی آن را ۱۳۸۶ ( یعنی تاریخ سالی که برای اولین بار ضرب شد ) حک می کنند.

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط