3 پاسخ

 1. جدول ضرب ابتکاری بیشتر کسانی که جدول ضرب را یاد میگیرند معمولاً تا رقم پنج را حفظ میکنند از رقم شش به بالا را با مکث یا فکر کردن جواب میدهند روش جدول ضرب ابتکاری روشی ساده است که از رقم شش به بالا را می توانید راحت جواب بدهید یک روش زیبا و جالب برای یادگیری جدول ضرب برای شما توضیح میدهم ناگفته نماندادامه مطلب ...

  جدول ضرب ابتکاری

  بیشتر کسانی که جدول ضرب را یاد میگیرند معمولاً تا رقم پنج را حفظ میکنند از رقم شش به بالا را با مکث یا فکر کردن جواب میدهند روش جدول ضرب ابتکاری روشی ساده است که از رقم شش به بالا را می توانید راحت جواب بدهید

  یک روش زیبا و جالب برای یادگیری جدول ضرب برای شما توضیح میدهم ناگفته نماند که مطلب وجدول ضرب ابتکاری برای اولین بار است که در اینترنت نوشته می شود

  روش :

  طبق عکس داده شده دو دست را جلو خود گرفته بصورتی که کف دستتان را ببینید و از سمت چپ شماره ۱الی ۹ به رنگ مشکی و از سمت راست شماره ۱ الی ۹ به رنگ قرمز شماره گذاری میکنیم 

   

  جدول ضرب ابتکاری

  حال برای مثال می خواهیم عدد ۸×۷ را محاسبه و ضرب کنیم

    ۵۶ = ۸ × ۷

  خوب انگشتان دو دست را که با اعداد مشکی و قرمز نشانه گذاری کرده بودیم را اینگونه به هم می چسبانیم طبق عکس زیر

  جدول ضرب ابتکاری

  حال انگشت شماره ۷ مشکی با شماره ۸ قرمز که به هم چسبانده شد را با انگشتان پایین تر از آنها را دهگان محاسبه میکنیم که جمع آنها شد ۵۰ بعد انگشتهای بالای دو دست را ضربدر هم میکنید یعنی دو انگشت دست چپ ضربدر سه انگشت سمت راست که میشود شش بسیار ساده

  ۵۶ = ۶ + ۵۰ 

  خیلی ساده تعریف کردم فقط نگید یاد نگرفتم که ….

  کوچک کردن
 2. همه ما می دانیم که جدول ضرب یکی از مواردی است که نیاز به آموزش خاصی برای کودکان می باشد و نیاز است آموزش به صورت واضح و شفاف باشد تا دانش آموزان بتوانند به خوبی فرا بگیرند و در آینده و زندگی خود بتوانند از آن استفاده کنند. برای یادگیری ان به دانش اموزان نیاز به صبوری و زمان بیشتری می باشد. در واقع دادامه مطلب ...

  همه ما می دانیم که جدول ضرب یکی از مواردی است که نیاز به آموزش خاصی برای کودکان می باشد و نیاز است آموزش به صورت واضح و شفاف باشد تا دانش آموزان بتوانند به خوبی فرا بگیرند و در آینده و زندگی خود بتوانند از آن استفاده کنند. برای یادگیری ان به دانش اموزان نیاز به صبوری و زمان بیشتری می باشد.

  در واقع در گذشته قبل از آموزش مفهوم جدول ضرب بلافاصله اجبار می کردند که آن را حفظ کنند و دانش اموزان مجبور بودند جدول ضرب را به هر صورتی که شده حفظ کنند .و ضرب اعداد به صورت ترتیبی بود  یعنی از عدد ۱ شروع میشد تا عدد ۹.ولی امروز دانش آموزان مفهوم جدول ضرب را درک می کنند و سپس آن جدول ترتیبی را پر می کنند.

  یادگیری جدول ضرب

   آموزش جدول ضرب

   

  مرحله اول:

  در مرحله اول ابتدا باید به مفهوم جدول ضرب بپردازید و این روند ممکن است یک هفته یا دو هفته زمان ببرد.و برای درک جدول ضرب به صورت مفهومی نیاز به وقت بیشتری می باشد.

  مرحله دوم:

  برای اموزش جدول ضرب یک دفتر ۴۰ برگ ساده و یا ۴۵ عدد کبریت یا خلال دندان ،گردو و… در واقع اشیای قابل شمارش نیاز می باشد.

  مرحله سوم:

  آموزش مجسم سازی عبارت های ضرب است.

  در این مرحله وسایلی شبیه به (شکلات، گردو،فندق،نخود،لوبیا و مهره و….) را آماده کنید و در اختیار دانش اموزان قراردهید و از ان ها بخواهید دسته های سه تایی ایجاد کنند . به گروه های دانش اموزان فرصت دهید تا در مورد کار خود فکر کنند بعد به دانش اموزان بگویید که هر گروه در مورد دستخ بندی خود صحبت کند مثلا یک گروه می گوید ما ۴ دسته ۳ تایی ایجاد کردیم بهد بخواهید که تعداد این ۴ دسته ۳ تایی را بشمارند هنگامی که شمارش کردند متوجه خواهند شد که تعداد ان ها ۱۲ می باشد.

  و با دادن تعداد اشیای مختلف به گروه ها تعداد دسته های ان ها نیز متفاوت می باشد مثلا یک گروه ۲۴، یکی گروه ۳۵ و ….

  با این روند دانش اموزان از طریق تجسم سازی درک بهتری از جدول ضرب خواهند داشت و مفهومی متوجه ان خواهند شد.

  و یا حتی می توانید عبارت ها را روی تخته سیاه بنویسید و از بچه ها بخواهید دسته ها را با خلال دندان ها ایجاد کنند و گروهی که زودتر انجام داد امتیاز ویژه خواهد گرفت.

  به همین ترتیب:

  دسته های  ۲ تایی

  دسته های ۳ تای

  دسته های ۴تایی

  دسته های ۵ تایی

  ……..

  حال از بچه ها بخواهید دفترچه های خود را باز کنند و جدولی در ان بکشند و عبارت های مریوطه را با شکل در جدول رسم کنند. در واقع این روش باعث می شود که دانش اوزان تجسم شکلی نسبت به جدول ضرب داشته باشند و کم کم با روش های جدول ضرب شامل:

  • الگویابی
  • شمارش چندتاچندتا(جهشی)
  • صفحه شطرنجی
  •   جمع تکراری

  آشنا شوند.

  از دانش آموزان بخواهید که برای صفحه شطرنج ضرب ، ضرب الگو  و یا برای محور عبارت ضرب بنویسند با روش های گفته شد باعث می شود که خلاقیت دانش اموزان نیز بیشتر شود و تمایل بیشتری برای یادگیری جدول ضرب داشته باشند در واقع برای دانش اموز مهم است حالت های مختلف مفهوم ضرب را نشان دهید.

  مثلا می توانید در جلسات اول ضرب عدد ۲ در ۳ را توضیح دهید و بعد برعکس آن یعتی ۳ در ۲ را توضیح دادخ و سپس ارتباط بین این دو عبارت را شرح دهید در این روش دانش اموزان به ارتباط بین عبارات ضرب آگاهی خواهد داشت و به راحتی می توانند عبارات را فرا بگیرند.

  نکته مهم:

  اگر امکان دارد برای دانش اموزان پایه سوم دبستان از فلش کارت های جدول ضرب استفاده کنید که یک سمت آن جدول ضرب است و سمت دیگر ان شکل عبارت ضرب می باشد که دانش اموزان با هر دو روش ضرب اشنایی پیدا کنند.

  کوچک کردن
 3. امروز اولین روز کلاس چهارمی نفیسه بود. برای اولین تمرین جدول ضرب را معلم خوبشون گفته بود بنویسند و حفظ کنند. بعد از تعطیلی تابستان و دوری از محفوظات درسی، براش مشکل بود حفظ کامل و ناراحتی می کرد. تو اینترنت گشتم برای آموزش جدول ضرب راه حل های خوب و گاهی هم با مزه بر خورد کردم. که چند تاش رو برای دانادامه مطلب ...

  امروز اولین روز کلاس چهارمی نفیسه بود. برای اولین تمرین جدول ضرب را معلم خوبشون گفته بود بنویسند و حفظ کنند. بعد از تعطیلی تابستان و دوری از محفوظات درسی، براش مشکل بود حفظ کامل و ناراحتی می کرد. تو اینترنت گشتم برای آموزش جدول ضرب راه حل های خوب و گاهی هم با مزه بر خورد کردم. که چند تاش رو برای دانلود در همین پست وبلاگ نفیسه و یک فیلم بامزه و جالب و درخور تحسین از جدول ضرب هم در پست بعدی قرار می دهم. توصیه می کنم معلم ها هم از این تمرینات خوب استفاده کنند. 

  در این روش دانش آموزان به جای ۹۰ عملیات ضرب فقط با ۳۶ عملیات ضرب، جدول ضرب را می آموزند. در این روش ضریب های تکراری حذف شده است چون جا به جا شدن اعداد در ضرب تاثیری در حاصل ضرب ندارد.

  دانش آموز وقتی به جای یک جدول ۹۰ عملیاتی با جدول ۳۶ عملیاتی را می بیند میل و رغبتش به یادگیری بیشتر می شود. این جدول ضرب آسان بعد از دانلود کردن پرینت بگیرید و هر صفحه آن را جداگانه در کاور نایلنی قرار دهید و در جای مناسب از کلاس یا مدرسه نصب نمایید. با این کار دانش آموزان بدون تاکید معلم و تمرین او جدول ضرب را حفظ خواهند کرد. هر ستون را می توان در یک جلسه آموزش داد.

  دانلود ستون های جدول ضرب آسان برای نصب در کلاس

    دریافت
  عنوان: جدول ضرب آسان
  حجم: ۵۰.۳ کیلوبایت
  توضیحات: جدول ضرب آسان

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  دانلود جدول های تمرین دانش آموزان

    دریافت
  عنوان: جدول ضرب آسان جدول تمرین
  حجم: ۳۴.۱ کیلوبایت
  توضیحات: جدول ضرب آسان جدول تمرین

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  جدول ضرب با انگشتان دست

    دریافت
  عنوان: جدول ضرب با دست
  حجم: ۵۲.۸ کیلوبایت
  توضیحات: جدول ضرب با دس
  ت

  این هم یک جدول معمولی برای چاپ

  جدول ضرب آسان

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط