یک سوال Latest سوالات

Ehsan dadashi
کاربر

به نظرتون سفر در زمان و پارادوکس پدر بزرگ واقعیت داره؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1. تعریف پارادوکس پدر بزرگ یکی از پرسش هائی است که همیشه دربارهٔ امکان سفر در زمان مطرح بوده‌است این بوده که اگر کسی به گذشته سفر کند و یکی از عامل‌های وجود خودش یا عوامل بازگشت به زمان را از بین ببرد (برای مثال پدربزرگش را یا راه های رسیدن به علم بازگشت به زمانش را) در آن صورت او دیگر وجود نخواهد داشتادامه مطلب ...

  تعریف پارادوکس پدر بزرگ

  یکی از پرسش هائی است که همیشه دربارهٔ امکان سفر در زمان مطرح بوده‌است این بوده که اگر کسی به گذشته سفر کند و یکی از عامل‌های وجود خودش یا عوامل بازگشت به زمان را از بین ببرد (برای مثال پدربزرگش را یا راه های رسیدن به علم بازگشت به زمانش را) در آن صورت او دیگر وجود نخواهد داشت تا به گذشته برود و آن کار را انجام دهد.

  سفر در زمان

  اگر علاقه مند و طرفدار فیلم و سریال باشید یکی از سریالهایی که به تازگی تموم شده و به نوعی ترکونده سریال dark هست. اگر علاقه مند به سفر در زمان و داستان دنیاهای موازی هستید پیشنهاد میکنم این سریال را از دست ندید.

  حالا اولین سوالی که پیش میاد اینه شما فرض کنید الان این امکان فراهم شده که بتونی به گذشته بری و به زمانی بری که هنوز به دنیا نیومده بودی یا مثلا پدر بزرگت هنوز ازدواج نکرده باشه حالا تو بیای و عاملی بشی که پدر بزرگت بمیره حالا این وسط سوال میشه که تکلیف تو اون وسط چی میشه ؟ تو عاملیت به وجود اوردن خودت را از بین بردی الان اون وسط از بین میری پودر میشی میری هوا اگر پودر نشی و بری اینده الان اونجا کی هستی ؟ از کجا اومدی خانواده ات چی شدن.

  پارادوکس پدر بزرگ

  یک حالت دیگه که ممکنه رخ بده اینه که تو اومدی رفتی به گذشته زمانی که هنوز دنیا نیومده وقتی میره اونجا وسیله که باهاش میتونی برگردی زمان حال خراب بشه حالا چه اتفاقی میافته ؟ تو باید تو اون زمان گذشته بمونی تا به زمان حالی که بودی برسی ولی این وسط چی میشه تو داری به دنیا میای میتونی بچگی خودت را ببینی در حالی که بزرگی یعنی در ان واحد تو دنیا دو تا از وجود داره ؟ بهش فکر کردی بهش فکر کردم جوابی براش ندارم. یعنی اینکه بگیم زمان گذشته و اینده ترتیب نداره و این حرفا ولی واقعا بالاخره مبدا کجاست ؟ میشه مبدای نداشت ؟ حالتهای وحشت ناک تری هم هستند اینکه تو این سفر در زمان یک دختر به گذشته بره و مادر خودش را به دنیا بیاره و بعد در اینده مادر دختر را به دنیا بیاره ؟ منظورم را میفهمید خودمم نمیفهمم دارم گیج میشم.

  البته الان یک سری ادم دیگه ای هم هستند و میگن که امکان سفر در زمان وجود نداره حالا دلیلی که اونا میارن چیه ؟ اونا اسمش را گذاشتن اصل واقعیت هم اکنون یعنی اگر سفر در زمانی وجود داشته باشه پس باید الان هم از زمان های اینده به زمان ما سفر میشده و ما اونها را میدیدم ولی جوابی که من دارم اینه چرا طرف از اینده اومده باید بیاد داد بزنه من از اینده اومدم ؟ تازه اگر کسی هم بیاد ادعا کنه مردم فکر میکنند دیوانه است طرف.

  بعضی وقتا دیگه چیزی که ذهن خودمو درگیر میکنه یه سری اختراعات در گذشته هستند اینکه چطور یه ادمی یک سری چیزا به ذهنش رسیده و اونا را اختراع کرده تو اون زمانها ادم واقعا مات و مبهوت میمونه و این احتمال میاد سراغ ادم که کسی از اینده اومده و اون چیز را به طرف یاد داده .عجیبه نه ؟

  خلاصه اینکه سوالات زیاده تو ذهن ادما شما چه سوالی ذهنت را درگیر کرده ؟

   

  کوچک کردن
 2. چند سالی هست که متفکران (!) با طرح پارادوکسی، موجب به بن‌بست رسیدن اکثر اندیشه‌های ما، در رابطه با موضوع جذاب سفر در زمان شدند؛ اون پارادوکس کذایی اینه که اگر من اینقدر باهوش باشم که بتونم ماشین زمان رو بسازم و به گذشته برم و پدربزرگم رو بکشم پس من به دنیا نمیام و در نتیجه ماشین زمان اختراع نمیشه وادامه مطلب ...

  چند سالی هست که متفکران (!) با طرح پارادوکسی، موجب به بن‌بست رسیدن اکثر اندیشه‌های ما، در رابطه با موضوع جذاب سفر در زمان شدند؛ اون پارادوکس کذایی اینه که اگر من اینقدر باهوش باشم که بتونم ماشین زمان رو بسازم و به گذشته برم و پدربزرگم رو بکشم پس من به دنیا نمیام و در نتیجه ماشین زمان اختراع نمیشه و در نتیجه پدربزرگم زنده میمونه، پس من هم به دنیا میام و ماشین زمان رو میسازم و به گذشته میرم و …. .

  تناقض پدر بزرگ

  خب حالا چیکار کنیم؟ بیایم فرض کنیم من اونقدر باهوش هستم که ماشین زمان رو بسازم. 🙂 خب به گذشته میرم و پدربزرگم رو میکشم. حالا اگر دستگاه سفر در زمان من بتونه بطور مستقل من رو به زمان حال برگردونه من به حال بر میگردم ولی چیزی تغییر کرده. من در دنیایی برگشتم که در اون دنیا من وجود نداشتم. من در این دنیا به دنیا نیومدم چون پدربزرگم در سنین جوانی و قبل از ازدواج توسط یه مسافر زمان کشته شد. پس پدرم به دنیا نیومد و طبعاً من هم. ولی من کجای این دنیام؟ از کجا؟ جواب خیالی به این سوال خیالی میتونه این باشه: موجودیت من در خارج از حلقه تکرار شونده زمان پدید اومده و من صرفاً مهمانی در این دنیایی هستم که بتازگی خودم توش گند زدم.

  آیا دنیایی جدید خلق شد؟ دنیای قبلی دگرگون شد؟ هردو ممکنه. تو دوست داری کدوم یکی اتفاق افتاده باشه؟

  حالا با این دید به دنیات نگاه کن

  کوچک کردن
 3. ترا و استلا که دو قلو های همسان فضا نورد هستند  در بیستمین سالگرد تولدشان، داوطلب آزمایشی شدند. ترا بر روی زمین خواهد ماند، در حالی که استلا سوار یک سفینه فضایی خواهد شد. سفینه استلا برای بازدید از ستاره‌ای که ۱۰ سال نوری از آن فاصله دارد سفر می‌کند، سپس به زمین باز خواهد گشت. هم زمان با آماده شدن بادامه مطلب ...

  ترا و استلا که دو قلو های همسان فضا نورد هستند  در بیستمین سالگرد تولدشان، داوطلب آزمایشی شدند. ترا بر روی زمین خواهد ماند، در حالی که استلا سوار یک سفینه فضایی خواهد شد. سفینه استلا برای بازدید از ستاره‌ای که ۱۰ سال نوری از آن فاصله دارد سفر می‌کند، سپس به زمین باز خواهد گشت. هم زمان با آماده شدن برای جدایی از هم، دوقلوها مشتاق‌اند بدانند وقتی دوباره به هم بپیوندند چه می‌شود. چه کسی پیرتر خواهد شد؟

  برای فهم بهتر کلیپ زیر را مشاهده کنید:

   

  کوچک کردن
 4. در فیلم‌های زیادی سفر در زمان به تصویر کشیده شده که البته در اغلب آن‌ها شاهد ایجاد مشکلات فراوانی پس از پایان سفر هستیم و قوانین اساسی جهان در آن‌ها زیرسوال می‌روند. برای مثال فرض کنید به گذشته سفر می‌کنید و مانع آشنایی پدر و مادر خود می‌شوید، با این کار موجودیت شما زیر سوال می‌رود. این مسئله مهم باادامه مطلب ...

  در فیلم‌های زیادی سفر در زمان به تصویر کشیده شده که البته در اغلب آن‌ها شاهد ایجاد مشکلات فراوانی پس از پایان سفر هستیم و قوانین اساسی جهان در آن‌ها زیرسوال می‌روند. برای مثال فرض کنید به گذشته سفر می‌کنید و مانع آشنایی پدر و مادر خود می‌شوید، با این کار موجودیت شما زیر سوال می‌رود.

  پارادوکس پدربزرگ

  این مسئله مهم با نام «پارادوکس پدربزرگ» شناخته می‌شود، اما اخیرا یک دانشجوی فیزیک از دانشگاه «کوئینزلند» استرالیا به نام «ژرمن توبر» اعلام کرده که روی «اعداد مربع» کار کرده تا امکان سفر در زمان بدون ایجاد پارادوکس ممکن شود. توبر گفته:

  «دینامیک کلاسیک می‌گوید اگر شما از وضعیت یک سیستم در زمان مشخصی اطلاع داشته باشید، به تاریخچه سیستم دست پیدا می‌کنید. با این حال نظریه نسبیت عام انیشتین حلقه‌های زمانی یا سفر در زمان، جایی که رویداد می‌تواند در گذشته و آینده رخ دهد را پیش‌بینی می‌کند.»

  محاسبات این فیزیکدان نشان می‌دهد فضا-زمان می‌تواند خود را به گونه‌ای سازگار کند تا از پارادوکس جلوگیری کند. به عنوان مثال تصور کنید فردی به گذشته سفر می‌کند تا از شیوع یک بیماری جلوگیری کند، در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود دیگر بیماری برای شکست دادن در گذشته وجود ندارد.

  پژوهش توبر که در ژورنال «Classical and Quantum Gravity» به چاپ رسیده، به این موضوع اشاره می‌کند که بیماری از روش‌های دیگری شیوع پیدا می‌کند و می‌تواند از پارادوکس جلوگیری کند و مسافر زمان هرکاری که انجام دهد، نمی‌تواند جلوی این بیماری را بگیرد.

  درک کار توبر برای افراد عادی چندان ساده نیست، اما این پژوهش به بررسی تاثیر فرایندهای قطعی و غیرتصادفی روی چندین منطقه دلخواه در فضا-زمان می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه منحنی زمانی بسته مانند آنچه انیشتین پیش‌بینی کرده بود می‌تواند با قوانین اراده آزاد و فیزیکی کلاسیک مطابقت داشته باشد.

  این تحقیق یک فرضیه دیگر در زمینه سفر در زمان را نیز برطرف می‌کند. طبق این فرضیه سفر در زمان امکان‌پذیر است، اما مسافران زمان در انجام کارها با محدودیت مواجه می‌شوند و نمی‌توانند کاری کنند که باعث ایجاد پارادوکس شود. در مدل جدید این محدودیت وجود ندارد و پارادوکس نیز غیرممکن است.

  با وجود چنین پژوهشی و همچنین تحقیقات گسترده دیگر، در حال حاضر سفر در زمان غیرممکن است و در آینده نزدیک نیز نباید منتظر ساخت ماشین زمان باشیم.

  کوچک کردن
 5. پاسخ به این سوال به این بستگی دارد که تعریف شما از "واقعیت" چیست. اگر واقعیت را به عنوان چیزی که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری است تعریف کنیم، در این صورت سفر در زمان هنوز یک فرضیه علمی است. هیچ مدرک علمی قطعی برای اثبات امکان سفر در زمان وجود ندارد. با این حال، برخی از نظریه‌های علمی، مانند نظریهادامه مطلب ...

  پاسخ به این سوال به این بستگی دارد که تعریف شما از “واقعیت” چیست. اگر واقعیت را به عنوان چیزی که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری است تعریف کنیم، در این صورت سفر در زمان هنوز یک فرضیه علمی است. هیچ مدرک علمی قطعی برای اثبات امکان سفر در زمان وجود ندارد.

  با این حال، برخی از نظریه‌های علمی، مانند نظریه نسبیت عام انیشتین، امکان سفر در زمان را مطرح می‌کنند. بر اساس این نظریه، اگر بتوان سرعتی نزدیک به سرعت نور ایجاد کرد، می‌توان زمان را به عقب برگرداند.

  پارادوکس پدر بزرگ نیز یک چالش فلسفی برای امکان سفر در زمان است. این پارادوکس این سوال را مطرح می‌کند که اگر کسی به گذشته سفر کند و پدربزرگ خود را بکشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر پدربزرگ کشته شود، مسافر زمان هرگز متولد نمی‌شود و بنابراین نمی‌تواند به گذشته سفر کند و پدربزرگ خود را بکشد. این یک تضاد منطقی است که نشان می‌دهد سفر در زمان ممکن است با قوانین فیزیک در تضاد باشد.

  در نهایت، این سوال که آیا سفر در زمان واقعیت دارد یا خیر، یک سوال باز است که هنوز به آن پاسخ قطعی داده نشده است. ممکن است در آینده با پیشرفت علم و فناوری، بتوان سفر در زمان را به واقعیت تبدیل کرد.

  در اینجا برخی از راه‌هایی که ممکن است پارادوکس پدر بزرگ حل شود، آورده شده است:

  • جهان‌های موازی: بر اساس این نظریه، جهان‌های موازی مختلفی وجود دارند که هر کدام قوانین فیزیک خود را دارند. در این صورت، اگر مسافر زمان به گذشته سفر کند و پدربزرگ خود را بکشد، فقط جهان خود را تغییر می‌دهد و جهان‌های موازی دیگر تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.
  • تغییر خط زمانی: بر اساس این نظریه، خط زمانی یک موجود زنده در طول زمان ثابت نیست. در این صورت، اگر مسافر زمان به گذشته سفر کند و پدربزرگ خود را بکشد، فقط خط زمانی خود را تغییر می‌دهد و خط زمانی اصلی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.
  • عدم وجود سفر در زمان: بر اساس این نظریه، سفر در زمان ممکن نیست و پارادوکس پدر بزرگ نیز یک مشکل غیرواقعی است.

  هنوز هیچ مدرک علمی قطعی برای اثبات هیچ یک از این نظریه‌ها وجود ندارد.

  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط