2 پاسخ

 1. تبدیل MBR به GPT روش اول: استفاده از ابزار gptgen برای تبدیل MBR به GPT بدون از دست دادن اطلاعات با استفاده از ابزار متنی gptgen می توانید پارتیشن استایل MBR را به جی پی تی تبدیل کنید، به همین منظور مراحل زیر را به همراه ما طی کنید: قدم اول: Gptgen را دانلود کنید و پس از اکسترکت در مسیر c:\tools\gptادامه مطلب ...

  تبدیل MBR به GPT

  روش اول: استفاده از ابزار gptgen برای تبدیل MBR به GPT بدون از دست دادن اطلاعات

  با استفاده از ابزار متنی gptgen می توانید پارتیشن استایل MBR را به جی پی تی تبدیل کنید، به همین منظور مراحل زیر را به همراه ما طی کنید:

  قدم اول: Gptgen را دانلود کنید و پس از اکسترکت در مسیر c:\tools\gptgen-1.1 نصب کنید و سپس Gptgen را با دسترسی Administrator اجرا کنید.

  قدم دوم: سپس دستور diskpart را اجرا کنید و بعد از آن طبق تصویر زیر دستور list disk را وارد کنید تا تمامی دیسک های سیستم به شما نمایش داده شود.

  تبدیل MBR به GPT

  در تصویر فوق می بینیم که Disk 0 از نوع MBR است زیرا زیر ستون Gpt خالی است.

  قدم سوم: حالا می رویم سراغ تبدیل MBR به GPT ، کافی است دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

  gptgen.exe -w \\.\\physicaldrive0
  
  

  که با زدن این دستور پیام زیر به شما نمایش داده می شود که باید Y را برای تایید بزنید.

  This tool cannot guarantee that such partitions will remain bootable after conversion.” and ask “Do you want to continue? [Y/N]
  
  

  تبدیل GPT به MBR و MBR به GPT بدون حذف و از دست دادن اطلاعات

  مطابق تصویر فوق زمانی که Success! به شما نمایش داده شد با موفقیت توانسته اید دیسک MBR خود را به GPT تبدیل کنید.

  روش دوم : استفاده از ابزار گرافیکی AOMEI Partition Assistant برای تبدیل MBR به GPT

  قدم اول : نرم افزار AOMEI Partition Assistant را دانلود کنید و پس از نصب اجرا کنید. سپس مانند تصویر دیسک MBR خود را انتخاب کنید و پس از کلیک راست روی آن گزینه Convert to GPT Disk را انتخاب کنید.

  MBR به GPT

  قدم دوم: برای تایید عملیات تبدیل روی OK کلیک کنید.

  قدم سوم: همانطور که در تصویر زیر می بینید به صفحه اصلی برنامه بازگشتیم و دیسک مورد نظر را اکنون GPT نمایش می دهد ، اما برای تکمیل فرایند باید از قسمت بالا روی Apply کلیک کنیم.

  نکات مهم:

  1. اگر شما در حال تبدیل بوت دیسک از MBR به GPT هستید باید بدانید که دوایس شما از EFI/UEFI پشتیبانی کند در غیر این صورت پس از تبدیل قادر به بوت کردن نمی باشید.
  2. ابزار gptgen بسیار مطمئن تر از AOMEI Partition Assistant می باشد.

  تبدیل GPT به MBR

  زمانی که در حال نصب Windows 10/8/7 هستید ممکن است با ارور عدم امکانن نصب به دلیل “The selected disk has an MBR partition table or GPT partition table” مواجه شوید که در این صورت می توانید به سادگی قبل از نصب ویندوز تبدیل GPT به MBR و بلعکس را انجام دهید. کافی است ابزار AOMEI Partition Assistant bootable media را روی فلش USB بریزید و از روی آن این ابزار را Boot کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید.

  قدم اول: روی یک کامپیوتر دیگر ابزار AOMEI Partition Assistant را دانلود کنید و آن را پس از نصب اجرا کنید.

  قدم دوم: اکنون در محیط نرم افزار روی گزینه Make Bootable Media کلیک کنید و مراحل را طی کنید.

  قدم سوم: اکنون دیسک Bootable شده را در سیستم مورد نظر بوت کنید.

  قدم چهارم: اکنون مانند آموزش های پیش در محیط این برنامه می توانید به راحتی تبدیل GPT به ام بی ار را انجام دهید.

   

  کوچک کردن
 2. تبدیل از طریق Disk Management در ویندوز برای دسترسی به اطلاعات مربوط به دیسک سخت و پارتیشن‌های آن ازطریق ابزار مدیریت دیسک، روی منو شروع راست‌کلیک کنید یا کلیدهای ترکیبی ویندوز + X را از صفحه‌کلید بفشارید و درادامه، Disk Management را برگزینید. به‌علاوه، می‌توانید کلیدهای ترکیبی ویندوز + R را برای بادامه مطلب ...

  تبدیل از طریق Disk Management در ویندوز

  برای دسترسی به اطلاعات مربوط به دیسک سخت و پارتیشن‌های آن ازطریق ابزار مدیریت دیسک، روی منو شروع راست‌کلیک کنید یا کلیدهای ترکیبی ویندوز + X را از صفحه‌کلید بفشارید و درادامه، Disk Management را برگزینید. به‌علاوه، می‌توانید کلیدهای ترکیبی ویندوز + R را برای بازکردن کادر محاوره‌ای Run بفشارید و دستور diskmgmt.msc را در آن تایپ کنید و اینتر را بزنید تا ابزار مدیریت دیسک فراخوانی شود. در پنجره‌ی Disk Management، روی دیسک سخت مدنظر خود (در صورت داشتن بیش از یک هارد دیسک) راست‌کلیک کنید و Properties را برگزینید.

  تبدیل از طریق Disk Management در ویندوز

  در پنجره‌ی جاری، روی سربرگ Volumes کلیک کنید تا ساختار قالب‌بندی داده‌ای استفاده‌شده در دیسک را درمقابل عبارت Partition style مشاهده کنید.

  پارتیشن بندی در ویندوز 10 و تبدیل GPT و MBR

  استفاده از ابزار مدیریت دیسک

  دوباره تأکید می‌کنیم که قبل از انجام مراحل گفته‌شده درادامه‌ی مقاله، از داده‌های دیسک سخت خود پشتیبان‌گیری کنید؛ زیرا همه‌ی داده‌های موجود پاک خواهند شد.

  برای تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای دیسک به همدیگر، روی هریک از پارتیشن‌های دیسک سخت مدنظر راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Delete Volume یا Delete Partition را برای حذف‌کردن آن بزنید.

  تغییر پارتیشن دیسک از MBR به GPT

  هنگامی‌که همه‌ی پارتیشن‌ها از دیسک مدنظر حذف شدند، می‌توانید روی دیسک موجود در ابزار Disk Management راست‌کلیک و یکی از گزینه‌های Convert to GPT Disk یا Convert to MBR Disk را انتخاب کنید. این گزینه‌ها فقط وقتی دردسترس خواهند بود که همه‌ی پارتیشن‌های دیسک وایپ‌شده باشد.

  بعد از انجام این کار، می‌توانید با راست‌کلیک درون فضای کلی تخصیص‌نیافته‌ی دیسک (Unallocated)، یک یا چند پارتیشن جدید ایجاد و درصورت تمایل، داده‌های پشتیبان‌گیری‌شده را به درون پارتیشن جدید منتقل کنید.

  پارتیشن دیسک از MBR به GPT

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط