5 پاسخ

 1. ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. این یعنی به جای اینکه بخواهید ارتباط خوبی برقرار کنید، نیاز به این دارید تا یک سوال درست را در زادامه مطلب ...

  ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. این یعنی به جای اینکه بخواهید ارتباط خوبی برقرار کنید، نیاز به این دارید تا یک سوال درست را در زمان مناسبی و به شکل مناسبی بپرسید.

  سوال و جواب

  از آنجاییکه پرسیدن اشتباهِ یک سوال می‌تواند منجر به این شود تا پاسخ اشتباهی دریافت کنید، با توجه به موارد زیر، به روش‌های پرسیدنِ درستِ یک سوالِ درست خواهیم پرداخت:

  • سوالات خود را دوستانه و شفاف بپرسید

  یک سوال اگر به بطور شفاف و دوستانه پرسده شود؛ سبب می‌شود تا فرد مقابل برای پاسخ دادن، حالت دفاعی به خود نگیرد و منظور سوال شما را بهتر درک کند

  •  حاشیه نروید

  در سوال پرسیدن، به حاشیه نپردازید و دقیقاً سوالی را بپرسید که مشخصاً به دنبال پاسخ برای آن هستید

  •  سوالی بپرسید که نیاز به توضیح داشته باشد و صرفاً تک جوابی نباشد

  سوالات کمی هستند که جواب‌هایشان بله یا خیر و یا درست یا نادرست است. تلاش کنید سوالاتی بپرسید که فرد مقابل بتواند با جزئیات کامل به شما توضیح دهد

  •  قدردان باشید

  از کسی که برای شما زمان قائل شده و به سوال‌تان پاسخ داده، قدردان باشید و تشکر کنید. چرا که ممکن است در ادامه نیاز باشد از او سوالات بیشتری کنید

  • سوالات خود را بیش از اندازه مستقیم نپرسید

  حتی اگر می‌خواهید پاسخ خاص و دقیقی از سوال‌تان دریافت کنید، آن را بیش از حد مستقیم نپرسید. مثلاً به جای اینکه بپرسید: “آیا ما باید محصول الف یا ب رو تولید کنیم؟ ” بپرسید: ” بازار به چه محصولی نیاز دارد و امکانات شما چگونه پاسخگوی تقاضا خواهد بود؟ ”

  • سکوت بهترین کار است

  برای پرسیدن سوال، بهتر است گاهی سکوت کنید. این کار باعث می‌شود تا فرآیند سوال – جواب مانند یک بازجویی به نظر نرسد و بهتر بتوانید منظورتان را برسانید.

  کوچک کردن
 2. سوال پرسیدن می تواند میزان فهم مخاطب از موضوع را مشخص کند اما کاربرد مهم تر پرسش ، آموزش مطالب است. یعنی با استفاده از پرسش و پاسخ می توانیم مطالب را به مخاطب یاد بدهیم .اما باید روش درست سوال پرسیدن را بلد باشیم آیا در باب سوال ارزش داوری می شود کرد. فرض کنید الان فقط داریم راجع به سوالات منطقی حرفادامه مطلب ...

  سوال پرسیدن می تواند میزان فهم مخاطب از موضوع را مشخص کند اما کاربرد مهم تر پرسش ، آموزش مطالب است. یعنی با استفاده از پرسش و پاسخ می توانیم مطالب را به مخاطب یاد بدهیم .اما باید روش درست سوال پرسیدن را بلد باشیم

  آیا در باب سوال ارزش داوری می شود کرد. فرض کنید الان فقط داریم راجع به سوالات منطقی حرف می زنیم.

  ویژگی های سوال منطقی

  1. از مقوله فعل تحریکی باشد.

  2. غرض از سوال، دانستن ندانسته باشد

  3. سائل مخاطب را قادر به جواب بداند

  اگر سوالی این ویژگی ها را نداشته باشد دستوریست

  آیا در سوالات منطقی هم می توان ارزش داروی کرد، می توان گفت سوال خوبی کردی یا سوال بدی کردی. سوال دارای ارزش مثبتی کردی یا سوال دارای ارزش منفی گفتی. سخنان evaluative گفتن در باب سوال امکان پذیر است یا نه؟ جواب مثبت است درباره سوالات منطقی می شود ارزش داوری کرد.

  چگونه سوالاتمان را مطرح کنیم

  پیش فرض داشتن سوال

  اولین ارزش داوری که می شود کرد این است که اگر سوال آمیخته باشد دارای ارزش داوری منفی است. ما به یک سلسله سوالات می گوییم سوالات آمیخته یا سوالات مرکب یا mixed questions یا سوالات مشوب یعنی به شاعبه یعنی سوال مرکب سوالی است که سوال است اما در آن یکی، دو تا، سه تا اخبار هم پیش فرض گرفته نشده، مثال مشهورش این است که اگر قاضی به شوهر بگوید باز هم زنت را زدی؟ معنایش این است که لااقل یک بار قبل زنت را زده بودی.

  این یک اخبار یا پیش فرض است و پیش فرض قاضی این است که او لااقل یک بار زنش را زده است و این یک پیش فرض اخباری دارد اما اگر قاضی بگوید زنت را زدی؟ این سوال simple باشد دارای ارزش داوری مثبت است و اگر آمیخته باشد دارای ارزش داوری منفی است انگار پیش فرض این تفکیک این است که انگار سوال بدون پیشداوری هم امکان پذیر است. چون گفتم اگر سوالی پیش داوری داشته باشد Mixed است و اگر پیش داوری نداشته باشد ساده است.
  سوال پرسیدن

  خروج از محل بحث

  یک نوع ارزش داوری دیگر در باب سوالات می شود و آن این است که اگر سوالی خروج از محل بحث باشد این سوال دارای ارزش داوری منفی است. فرض کنید من دارم در باب جنایات هیتلر سخنرانی می کنم و می خواهم اثبات کنم هیتلر یک جنایت کار بوده و بعد می گویم خوب چه طور جنایت کار تلقی نکنیم کسی را که مثلا شش میلیون یهودی را کشته است، فقط به این جهت که یهودی بودند.

  اگر شما وسط سوال پرسیدی شش میلیون را کشت یا شش میلیون و سه نفر را؟ یعنی خروج از محل بحث. یعنی فرقی در نتیجه بحث ندارد. چه شش میلیون را کشته باشد، چه شش میلیون و سه نفر. گرچه سوال منطقی است و از جهلی بر می خیزد. شما به اینکه دقیقا تعداد کشته شدگان چه قدر بودند نادانید.

  سوال منطقی است اما دارای ارزش داوری منفی است؟ یعنی ما به این سوال ارزش منفی می دهیم و خروج از محل بحث است چون محل بحث جنایت کار بودن هیتلر است و جنایت کار بودن او به اینکه سه نفر را بیشتر کشته باشد یا کمتر فرقی نمی کند.

  یا مثل اینکه من بچه هایم را نصیحت می کنم و می گویم مثل پرویز- پسر همسایه- نباشید که دیروز سه تا از شیشه همسایه ها را شکست. و اگر آن وقت بچه من پرسید سه تا شیشه را شکست یا دو تا؟ این سوال در بابشِ ارزش داوری منفی می شود، چون در بحث من ربطی ندارد که سه تا شکسته باشد تا دو تا شکسته باشد. بله، اگر می خواستیم برای همسایه مان شیشه بخریم باید دقیقا می دانستم که پرویز سه تا شیشه را شکسته یا دو تا شیشه را؟

  سوالاتی که ناشی از این هستند که محل بحث را مورد توجه قرار دادیم محل بحث دو تا یا سه تا شیشه را شکستن نیست، محل بحث بی ادبی بچه همسایه است.

  طرح نکردن مقدمات سوال

  یک مورد سوم که برای سوالات ارزش منفی قائل می شوم سوالاتی است که سوال کننده مقدمات سوال را برای طرح سوال طی نکرده و سوال می کند که این معنایش این است که آن چه را به عهده خودش بوده انجام نداده و می خواهد دیگری این کار را برای او انجام بدهد معلم ها با این سوالات خیلی مواجه می شوند که طرف به این خاطر که درس جلسه قبل را نخوانده سوال دارد.

  خوب تو باید مقدمات لازم را طی می کردی تا در باب سوالت ارزش داوری مثبت نشود بشود وقتی تو آن چه را در پنج جلسه گذشته گفته شده را نخواندی یا مرور نکردی و باید نسبت به مطالب طرح شده در این چند جلسه عالم می شدی سوالت به لحاظ ارزش داوری، دارای ارزش داوری منفی است و معنایش این است که سوال ناشی از جهل است ولی جهلی که مقدمات لازم را برای طرح سوال منطقی طی کرده باشد.

  عدم توانایی پاسخگویی بالفعل توسط مورد سوال قرار گیرنده

  ارزش داوری چهارمی که مطرح می شود وقتی است که سوال کاملا سوال است و معنایش این است که مخاطبتان بالقوه و نوعا قدرت پاسخ گویی دارد ولی بالفعل و به لحاظ اوضاع و احوال قدرت جواب گویی ندارد. اگر بالقوه و نوعا هم امکان جواب گویی نداشت سوال، سوال منطقی نبود و فقط سوال دستوری نبود.

  اینجا بالقوه و نوعا قدرت پاسخ گویی دارد اما در وضعیتی نیست که قادر به پاسخ گویی باشد. مثل وقتی که شما در مورد چیزی سوال می کنید که الان اسناد و مدارکش پیش من حاضر نیست. اگر اسناد و مدارک روی میزم بود که درست ولی الان اسناد و و مدارک پیش من حاضر نیست، در این وضع و حال و situation اگر کسی سوال کرد سوالش ارزش داوری منفی دارد. اگرچه من نوعا و بالقوه قدرت پاسخ گویی به این سوال را دارم و بالفعل و در این وضع و حالی که قرار گرفته ام نمی توانم به سوال جواب بدهم.

  به کارگیری عبارات غامض و مبهم

  دیگر سوالاتی که در آن ها عبارت غامض یا عبارات دارای ابهام یا ابهام به کار می رود، این هم در عقلانیت گفتاری ارزش داوری منفی به این سوال تعلق می گیرد، که نباید در سوال این گونه عبارات به کار برود. البته تا جایی که می شود این چنین سخن نگفت. ممکن است دیگر آسانتر از حدی نتوان سخن گفت.

  به قول انیشتین مطالب تان را ساده کنید اما نه ساده تر. یعنی اگر از یک حدی ساده ترش کردید دیگر مطلب از دست رفته. مثلا یک نفر حرکت جوهری ملاصدرا را هرچه توضیح می دهد قابل فهم نمی شود، آن وقت آنقدر ساده اش می کند تا این حد می گوید ملاصدرا می گفت همه چیز حرکت می کند و اگر او چنین گفت، این صلا سخن ملاصدرا نیست و خیلی ساده اش کردید اما سادگی اش اصالت سخن را از بین برده و سخن را از حدی نمی شود ساده تر کرد چون آن وقت دیگر این سخن تبدیل به سخن دیگری می شود. ولی تا آن جا که می شود سوال نباید غامض باشد، یا دارای ابهام و ایهام باشد.

  ارزش داوری به حسب ذوقی و سلیقه ای بودن

  ارزش داوری منفی بعدی این است که سوال نباید درباره امور ذوقی و سلیقه ای باشد، این چیزی است که به آن می گوییم matters of stay نباید باشد، نباید از این ها سوال کرد. به دلیل اینکه سوال از این ها چیزی را برای تو مکشوف نمی کند و باید اموری که به ذوق و سلیقه تو مرتبطند طرح نشوند چون سوال شونده چیزی را برای سوال کننده مکشوف نخواهدکرد.

  اعتراض کردن پس از سوال

  سوالات منفی دیگر سوالاتی اندک ارزش داوری منفی درباره آن ها به خاطر اعتراضی است که پس از طرح سوال انجام می گیرد، مثلا اگر شما از من بپرسید زندگی پس از مرگ وجود دارد؟

  و من بگویم خیر. تا این جا مشکلی وجود ندارد و اگر حالا بگویید که تو به چه حقی می گویی زندگی پس از مرگ وجود ندارد، که اگر چنین کنید در باب سوالتان ارزش داوری منفی کرده آید. چرا؟ به این دلیل که وقتی شما سوال می کنید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا ندارد درواقع رای مرا می پرسید و وقتی اعتراض می کنید درواقع انگاری دارید می گویید چرا رای تو مثل رای من نیست و گویا معنایش این است که شما رایی داشتید در این باب و اگر رای داشتید این منافات دارد با اینکه سوال باید با جهل آغاز بشود و در محیط فعلی ما خیلی چنین چیزی وجود دارد. قرار بود سوال با جهل آغاز بشود نه با علم یا ظن.

  وقتی شما از من می پرسید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه، مفروضشان این است که نمی دانید زندگی پس از مرگ وجود دارد یا نه رای من را در این باب می پرسید. و اگر من گفتم نه و شما اعتراض کردید یعنی گویی زندگی پس از مرگ وجود دارد و تو می گویید وجود ندارد. خوب اگر تو می دانی وجود پس چرا سوال کردی؟ این را من گاهی به دو صورت گفتم.

  کوچک کردن
 3. مهارت و نحوه سوال پرسیدن مهارت و نحوه سوال پرسیدن می تواند یکی از عواملی باشد که باعث می شود ما بتوانیم با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنیم و همینطور اگر بتوانیم سوالات خوبی بپرسیم، جواب های خوبی هم خواهیم گرفت. من واقعا به این جمله اعتقاد دارم که می گه: تا سوالی نباشد جوابی هم نیست بنابراین اگر ما بادامه مطلب ...

  مهارت و نحوه سوال پرسیدن

  مهارت و نحوه سوال پرسیدن می تواند یکی از عواملی باشد که باعث می شود ما بتوانیم با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنیم و همینطور اگر بتوانیم سوالات خوبی بپرسیم، جواب های خوبی هم خواهیم گرفت.
  من واقعا به این جمله اعتقاد دارم که می گه:

  تا سوالی نباشد جوابی هم نیست

  بنابراین اگر ما بتوانیم سوالات خوبی از دیگران و یا حتی از خودمان بپرسیم می توانیم به جواب های خوبی هم دست پیدا کنیم.

  مهارت و نحوه سوال پرسیدن

  سوال پرسیدن هم مثل خیلی از کارهای دیگه یک نوع مهارت است.
  مهارت سوال پرسیدن به این شکل به وجود می آید که ما باید آن را تمرین کنیم و در زندگی روزمره خودمون بگنجانیم، هر روز که بیشتر جلو می رویم می توانیم مهارت و نحوه سوال پرسیدنمان را بهبود ببخشیم.


  انواع سوال

  اگر بخواهیم سوالات را دسته بندی کنیم، می توانیم آن را به دو گروه “سوالات باز” و “سوالات بسته” تقسیم کنیم.

  1- سوال باز

  سوال باز به این معنی هست که، ما اجازه می دهیم طرف مقابل در هنگام جواب دادن به صورت دلخواه به ما پاسخ دهد.
  برای مثال به این سوال دقت کنید:

  • دیروز استاد تو دانشگاه چی گفت؟
  • چرا زود میری سر کار؟
  • امروز رفتی کوه چطور بود؟

  این سوالات، سوالات بازی هستند که ما از طرف مقابلمون می پرسیم تا یکسری اطلاعات از آن ها دریافت کنیم و دقیقا بر خلاف سوالات بسته هستند.
  اگر کمی دقیق شویم پی می بریم در جملاتی که از یکسری کلمه های پرسشی استفاده شده، سوالات ما به صورت باز در آمده  اند.
  مثلا اگر از این کلمه ها استفاده کنیم سوال ما باز خواهد شد:

  • چرا…
  • چگونه…
  • به چه دلیل…
  • چطور…
  • چه (کسی، چیزی، زمانی و …)

  به عبارت دیگه اگر پاسخ به سوال ما با جواب “بله” یا “خیر” نباشه سوال ما یک سوال باز است.
  در خیلی از مواقع وقتی ما می خواهیم از شخصی اطلاعاتی دریافت کنیم می بایست از سوالات باز استفاده کنیم.


  2- سوال بسته

  سوال بسته همانطور که از نامش پیداست سوالی است که محدود کننده است و معمولا پاسخ آن “بله” یا “خیر” است.
  برای مثال:

  • خودکار آبی داری؟
  • آیا پایتخت ایران، تهران است؟
  • فردا صبح زود میایی سر کار؟

  همانطور که مشاهده کردید جواب این سوالات “بله” یا “خیر” است.
  و معمولا هم اگر از “آیا” در ابتدای جمله استفاده کنیم، سوال ما یک سوال بسته خواهد شد.

  بنابراین با توجه به نوع نیازی که برای سوال پرسیدن داریم می بایست به باز یا بسته بودن سوال خودمان دقت کنیم.


  مزایای سوال پرسیدن

  قطعا پرسیدن سوال از نپرسیدنش بسیار بهتر است و باعث می شود ما به یکسری مواردی که قبل از سوال پرسیدن دسترسی نداشتیم، دسترسی پیدا کنیم.

  سوال پرسیدن خوب نیست، سوال خوب پرسیدن خوب است

  ما باید سعی کنیم که سوالات خوب بپرسیم تا جواب های خوب هم دریافت کنیم.
  حالا چندتا از مزایایی که پرسیدن سوال می تونه برای ما در بر داشته باشه را با هم بررسی می کنیم.


  – برای باز کردن سر صحبت

  ما در خیلی از مواقع که می خواهیم برای اولین بار با شخصی ارتباط برقرار کنیم می توانیم این کار را از طریق سوال پرسیدن انجام دهیم.
  برای مثال فرض کنید در صف اتوبوس یا مترو هستیم و از شخصی خوشمان آمده و می خواهیم با این شخص سر صحبت را باز کنیم.

  مزایای سوال پرسیدن

  می توانیم این کار را به راحتی با مطرح کردن یک سوال انجام دهیم.

  برای باز کردن سر صحبت بهتر است که از سوالات باز استفاده کنیم.

  برای مثال، شما می دونید از ایستگاه راه آهن تا ایستگاه تجریش حدودا چندتا ایستگاه هست و چقدر طول می کشه؟

  و البته این نکته رو هم باید در نظر بگیرید که برای باز کردن سر صحبت می بایست با یک لحن خوب این کار را انجام بدیم و حس خوبی به طرف مقابل مون منتقل کنیم.

  پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: لحن صحبت کردن

  وقتی اولین سوال را برای باز کردن سر صحبت پرسیدم و طرف مقال خوب پاسخ داد می توانیم یک تعریف از طرف مقابلمون انجام بدیم و مثلا بگیم:

  شما چقدر اطلاعات خوبی در مورد این موضوع دارید و چقدر خوب پاسخ دادید.

  راستی من اسمم امیرِ.
  می تونم اسم شما رو بدونم؟
  آقای/خانم واقعا از آشناییتون خوشحال شدم.

  پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه از دیگران تعریف کنیم


  – برای تعریف کردن از کسی

  ما حتی برای تعریف کردن از کسی هم می توانیم سوال بپرسیم.

  برای مثال:
  محمد جان، چه کت و شلوار خوبی گرفتی، انگار این کت و شلوار رو فقط برای شما دوختن، می تونم بدونم کت و شلوارت رو از کجا گرفتی؟

  و از همین طریق می تونیم حس خیلی خوبی رو در طرف مقابل مون ایجاد کنیم و از طرفی هم می تونیم یک سوال ازش بپرسیم و پاسخش را دریافت کنیم.


  – برای اینکه بدانیم موضوعی را درست متوجه شدیم

  مزیت بعدی پرسیدن سوال برای این است که ما بدانیم واقعا موضوعی را که متوجه شدیم درست است یا خیر.

  برای مثال می توانیم بگوییم که،
  من از این موضوع متوجه شدم که … ، آیا درسته؟

  و دقیقا همان چیزی که متوجه شدیم را بگوییم و اگر اشتباه بود و یا جایی از صحبت طرف مقابل را به خوبی متوجه نشدیم، طرف مقابل آن قسمت را دوباره بازگو می کند.
  و یا حتی برعکس هم صدق می کنه.
  ممکن است که ما موضوعی را برای شخصی توضیح بدهیم و برای اینکه متوجه بشیم طرف مقابل صحبت های ما را کامل متوجه شده یا خیر ازش سوال می پرسیم.

  پرسیدن سوال

  در خیلی از مواقع اگر ما بخواهیم به طرف مقابلمون بگیم که:

  • فهمیدی چی گفتم؟
  • صحبت های من رو متوجه می شی؟

  ممکنه که به طرف مقابلمون بر بخوره و این نحوه سوال پرسیدن باعث بشه که ناراحت بشه و یک نوع بی احترامی به اون شخص باشه.
  در این جور مواقع ما می توانیم که از طرف مقابلمون بازخورد بگیریم.

  پیشنهاد می کنم که نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه از دیگران بازخورد بگیریم

  به شما پیشنهاد می کنم که حتما مقاله بالا را مطالعه کنید و نحوه صحیح بازخورد گرفتن از دیگران را بدانید که چگونه می توانیم بدون اینکه به طرف مقابلمون بی احترامی کنیم ازش بپرسیم که آیا این موضوعی که بیان کردم را فهمیدی یا خیر.


  – برای اینکه چیزی را بدانیم

  مزیت بعدی سوال پرسیدن این است که چیزی را بدانیم و در مورد موضوعی آگاهی پیدا کنیم.
  مثلا در کلاسی که بعنوان دانشجو در آن حضور داریم می توانیم از استاد سوال بپرسیم تا بیشتر در مورد موضوعی که نمی دانیم صحبت کند.
  اگر به بچه هایی که تازه زبان باز کرده اند دقت کنیم این موضوع بسیار مشهود است و معمولا از بزرگترها می پرسند که:

  • این چیه؟
  • این چه جوری کار می کنه؟
  • این برای چیه؟
  • این به چه دردی می خوره؟

  و تمام این سوالات برای این است که اطلاعات بیشتری در مورد موضوعاتی که نمی دانند هست.
  از قدیم گفته اند که:

  پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است.

  شاید اگر در کلاس نشسته باشیم و 20 نفر دیگه هم مثل ما در کلاس باشند، تصور کنیم اگر از استاد سوال بپرسیم بقیه افراد بگوییند که ما چقدر خِنگ هستیم و یا خیلی موارد دیگه.
  اما حتی اگر هم همچین طرز فکری در مورد سوال پرسیدنِ ما داشته باشند اصلا مهم نیست و این طرز فکر فقط برای همون لحظه و همون دقایق هست.
  اما اگر ما سوالی را که ذهنمان را مشغول کرده است نپرسیم و در موردش ندانیم، ممکن است برای تمام عمرمان جواب آن موضوع را متوجه نشیم.
  پس پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است.


  پرسیدن سوال از خودمان

  مهارت و نحوه سوال پرسیدن از خودمان می تواند خیلی در بهبود و رشد شخصی ما موثر باشد.
  شاید برایتان جالب باشد که خیلی از کسب و کارها و یا ایده هایی که به ذهن افراد آمده است با پرسیدن یک یا چندین سوال خوب از خودشان به وجود آمده است.

  – پرسیدن سوال برای پیدا کردن ایده

  ما اگر بتوانیم سوالات خوبی از خودمان بپرسیم ایده های خوب و زیادی می تواند به سراغ ما بیآید.
  خیلی از اختراعات هم بر اساس همین اصل به وجود آمده اند و خلق شدند.
  تا نیازی نباشد پاسخی هم نیست و زمانی که ما نیازی را در اطراف خودمان متوجه می شویم می توانیم سوال کنیم که چگونه می توانم کار کنم که این نیاز برطرف شود.
  برای مثال تصور کنید در زمان قدیم یک نیاز احساس شده و بعد از آن یک سوال پرسیده شده و باعث شده که چرخ اختراع شود.

  پرسیدن سوال از خودمان

  شاید در آن زمان از خودشان پرسیده اند که:
  چطور می توانم سنگی را راحت تر از نقطه ای به نقطه دیگر ببرم.

  و همین نیاز و سوال باعث شده که چرخ و ارابه اختراع شود.
  بنابراین ما با پرسیدن سوالات خوب می توانیم ایده های خوبی را برای خودمان به دست بیاوریم.

   

  – برای حل کردن مشکلات

  اول از هر چیزی بهتر است به جای واژه مشکل بگوییم مسئله، چون مشکل چیزی است که به وجود آمده و رفع هم نخواهد شد، اما مسئله چیزی است که قابل حل هست.
  حالا ما برای حل خیلی از مسائلی که در روز به آن مواجه می شویم، می توانیم از خودمان سوال بپرسیم که چگونه می توانیم فلان مسئله را حل کنم.
  و بهتر است که بعد از طرح کردن همچین سوالی به راه حل های آن فکر کنیم.
  در اینجا هم دقیقا همینطور است که:

  اگر سوالی نباشد پاسخی هم وجود نخواهده داشت، اگر مسئله ای وجود نداشته باشد راه حلی وجود نخواهد داشت.
  پس با طرح یک یا چندین سوال می توانیم مسئله خودمان را به خوبی حل کنیم.


  واضح سوال پرسیدن

  برای اینکه ما مهارت و نحوه سوال پرسیدن را به خوبی انجام دهیم می بایست سوالات واضح از خودمان و از دیگران بپرسیم.
  برای مثال فرض کنید با شخصی در مورد موضوعات خاصی در حال صحبت هستیم و طرف مقابل یک سوال نصفه و نیمه می پرسه.
  طرف مقابل چون فکر می کنه در مورد موضوعی که چند دقیقه پیش صحبت کردیم همه چی داغ است پس یک سوال نصفه و نیمه می پرسه و ما متوجه نمیشیم و مجبوریم ازش سوال کنیم که این سوال در مورد چی هست؟
  یکی از مواردی که در نحوه سوال پرسیدن می بایست بهش دقت کنیم همین است که سوال خودمان را واضح و کامل بپرسیم تا ابهامی وجود نداشته باشد.

  پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله بیاندازید: چگونه خوب و واضح صحبت کنیم


  آیا از شخص درستی، این سوال پرسیده می شود؟

  و آخرین موضوعی که در مهارت و نحوه سوال پرسیدن وجود داره این هست که ما باید از افراد درست سوالات درست را بپرسیم.
  شاید قصد داریم که مبلغی در جایی سرمایه گذاری کنیم و بخواهیم در موردش تحقیق کنیم.
  اگر برای این موضوع از شخصی که تا به حال مبلغی را در جایی سرمایه گذاری نکرده است در موردش سوال بپرسیم، پس این شخص فرد خوبی برای مشورت گرفتن و سوال پرسیدن نیست.
  یا تصور کنید از استاد شیمی بخواهیم مسائل حسابداری را بپرسیم.

  بنابراین در زمان سوال پرسیدن بهتر است که شخصی درستی را برای این منظور انتخاب کنیم.


  نکته مهم در مهارت و نحوه سوال پرسیدن

  زمانی که از شخصی سوالی را می پرسید بهتر است که سرآپا گوش باشید.
  خیلی از افراد هستند که وقتی از شخصی سوالی می پرسند به جای اینکه به جواب گوش دهند به سوال بعدیشون فکر می کنند.
  پس هر زمان سوالی پرسیدید به خوبی به آن گوش کنید و بعد به سراغ سوال بعدی برید.

  کوچک کردن
 4. ضرب المثلی می‌گوید: " قبل از آنکه در مورد موضوعی فهمیده شوید، اول باید خودتان آن را بفهمید." ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. اینادامه مطلب ...

  ضرب المثلی می‌گوید: ” قبل از آنکه در مورد موضوعی فهمیده شوید، اول باید خودتان آن را بفهمید.”

  ارتباطات یکی از مهم‌‌ترین مهارت‌هایی است که افراد مختلفی از آن بهره‌مند هستند اما اهمیت آن برای رهبران کسب‎‌وکارها، دو چندان است. شما احتمالاً تمایل دارید تا در مورد موضوع خاصی، اطلاعات خاصی دریافت کنید. این یعنی به جای اینکه بخواهید ارتباط خوبی برقرار کنید، نیاز به این دارید تا یک سوال درست را در زمان مناسبی و به شکل مناسبی بپرسید.

  روش درست سوال و جواب

  از آنجاییکه پرسیدن اشتباهِ یک سوال می‌تواند منجر به این شود تا پاسخ اشتباهی دریافت کنید، با توجه به موارد زیر، به روش‌های پرسیدنِ درستِ یک سوالِ درست خواهیم پرداخت:

  • سوالات خود را دوستانه و شفاف بپرسید

  یک سوال اگر به بطور شفاف و دوستانه پرسده شود؛ سبب می‌شود تا فرد مقابل برای پاسخ دادن، حالت دفاعی به خود نگیرد و منظور سوال شما را بهتر درک کند

  •  حاشیه نروید

  در سوال پرسیدن، به حاشیه نپردازید و دقیقاً سوالی را بپرسید که مشخصاً به دنبال پاسخ برای آن هستید

  •  سوالی بپرسید که نیاز به توضیح داشته باشد و صرفاً تک جوابی نباشد

  سوالات کمی هستند که جواب‌هایشان بله یا خیر و یا درست یا نادرست است. تلاش کنید سوالاتی بپرسید که فرد مقابل بتواند با جزئیات کامل به شما توضیح دهد

  •  قدردان باشید

  از کسی که برای شما زمان قائل شده و به سوال‌تان پاسخ داده، قدردان باشید و تشکر کنید. چرا که ممکن است در ادامه نیاز باشد از او سوالات بیشتری کنید

  • سوالات خود را بیش از اندازه مستقیم نپرسید

  حتی اگر می‌خواهید پاسخ خاص و دقیقی از سوال‌تان دریافت کنید، آن را بیش از حد مستقیم نپرسید. مثلاً به جای اینکه بپرسید: “آیا ما باید محصول الف یا ب رو تولید کنیم؟ ” بپرسید: ” بازار به چه محصولی نیاز دارد و امکانات شما چگونه پاسخگوی تقاضا خواهد بود؟ ”

  • سکوت بهترین کار است

  برای پرسیدن سوال، بهتر است گاهی سکوت کنید. این کار باعث می‌شود تا فرآیند سوال – جواب مانند یک بازجویی به نظر نرسد و بهتر بتوانید منظورتان را برسانید.

  کوچک کردن
 5. این پاسخ ویرایش شده است.

  ممنون از پرسش خوبتون روش درست سوال و جواب چیست ؟ اگه روش خاصی رو واسه پرسش و پاسخ بیان کنیم ممکن است تبدیل به قوانین بشن و طبیعتا  قوانین محدود کننده هم هستند. شاید بهتر باشد به جای پیدا کردن روش ، هدف را از پرسش مشخص نمود . شاید پرسشی که موجب سرچ شود پرسیدنی نباشد سرچ کردنی باشد. پرسشها میتوانند علادامه مطلب ...

  ممنون از پرسش خوبتون

  روش درست سوال و جواب چیست ؟

  اگه روش خاصی رو واسه پرسش و پاسخ بیان کنیم ممکن است تبدیل به قوانین بشن و طبیعتا  قوانین محدود کننده هم هستند.

  شاید بهتر باشد به جای پیدا کردن روش ، هدف را از پرسش مشخص نمود .

  شاید پرسشی که موجب سرچ شود پرسیدنی نباشد سرچ کردنی باشد.

  پرسشها میتوانند علاوه بر تولید فکر ، افزایش خلاقیت و….موجب نشاط هم شوند .

  پرسشها میتوانند تکامل پیدا کنند .

  برای مثال :

  __روش درست سوال و جواب چیست ؟

  __هدف از پرسش و پاسخ چیست ؟

   

   

   

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط