9 پاسخ

 1. قوی ترین حس بویایی مربوط به حیوانات خرس در میان پستاندارانی که در خشکی زندگی می‌کنند حس بویایی خرس از همه قوی‌تر است. رتبه ی اول این لیست را خرس پاپا به خود اختصاص داده است. آن ها بینی‌های خیلی بزرگی با هزاران گیرنده‌ی بویایی دارند. خرس‌ها به خاطر این حس بویایی تیز خود، می‌توانند یک حیوان مرده را ازادامه مطلب ...

  قوی ترین حس بویایی مربوط به حیوانات

  خرس

  در میان پستاندارانی که در خشکی زندگی می‌کنند حس بویایی خرس از همه قوی‌تر است.

  رتبه ی اول این لیست را خرس پاپا به خود اختصاص داده است. آن ها بینی‌های خیلی بزرگی با هزاران گیرنده‌ی بویایی دارند. خرس‌ها به خاطر این حس بویایی تیز خود، می‌توانند یک حیوان مرده را از فاصله‌ی دور تشخیص دهند.
  خرس‌ها می‌توانند از هر حیوان دیگری روی کره‌ی زمین بهتر بو بکشند چون منطقه‌ی حباب بویایی در مغز آن ها ۵ برابر بزرگ‌تر از مغز انسان است. این کاملاً شگفت انگیز است چون اندازه‌ی مغز آن ها فقط یک سوم اندازه‌ی مغز انسان‌ها است.
  قدرت بویایی چه حیوانی قوی تر است

  کوسه ماهی

  کوسه ماهی در میان جانوران دریا دارای قوی‌ترین حس بویایی است.
  ماهی ای که می‌تواند به خوبی بو بکشد کوسه‌ی ترسناک است. آن ها می‌توانند طعمه را از مسافت‌های دور تشخیص دهند. یافت شده که در حدود دو سوم از مغز کوسه به حباب بویایی، اختصاص داده شده است. در نتیجه هر حیوان دریایی مجروح و یا حتی انسان از حس بویایی کوسه در امان نیست.
  سوراخ‌های بینی کوسه در زیر پوزه‌اش قرار دارند. عده‌ای از کوسه‌ها همانند کوسه‌ی پرستار، برآمدگی‌های حسی نزدیک سوراخ‌های بینی و دهان خود دارند. به این برآمدگی‌ها، هالترهای بینی گفته می‌شود. آنها به کوسه کمک می‌کنند تا بچشد و احساس کند.

  آب از این سوراخ‌های بینی کوسه به طور مداوم عبور می‌کند. در نتیجه کوسه ۷ر۲۴ بار محیط اطراف خود را به روز رسانی می‌کند و هیچ طعمه‌ای شانس فرار از چنگال‌های مرگ را ندارد.
  قوی‌ترین حس بویایی

  فیل

  فیل‌ها نیز از جانورانی هستند که حس بویایی فوق‌العاده‌ای دارند. ژن‌های گیرنده بویایی که در خرطوم فیل هستند از نظر تعداد از بقیه حیوانات بیشتر است و این باعث می‌شود که حس بویایی این حیوان پنج برابر بیشتر از انسان باشد.

   فیل‌ها، تنها درازترین بینی دنیا را ندارند بلکه، صاحب حساس‌ترین شامه دنیا هم هستند.

   فیل‌های آفریقایی بیشترین و متنوع‌ترین ژن‌های گیرندگی بویایی را در مقایسه با حیوانات دیگر دارند.

  فیل‌های آفریقایی به خاطر این امتیاز قادرند طیف وسیع‌تری از بوها را تشخیص دهند.

  حس بویایی فیل ها

  سگ بلاد هاند 

  حس بویایی سگ‌ها ۱۰۰ برابر بهتر از انسان‌ها است. اما سگ بلاد هاند، حس بویایی ای دارد که بهتر از هر سگ متوسطی است.
  بینی بلاد هاند در حدود ۲۳۰ میلیون سلول بویایی دارد. این به این معنا است که آنها ۴۰ بار بیشتر از گیرنده‌های بویایی موجود در بینی انسان هستند.

  حباب بویایی در مغز سگ بلاد هاند، بزرگ‌تر از بیشتر سگ‌ها و قطعاً انسان‌ها است. لحظه‌ای که سگ تکه‌ای از لباس یک شخص ویژه را بو می‌کشد بوها به گیرنده‌های بویایی می‌رسند و به حباب بویایی ارسال می‌شوند. سپس بو آنالیز می‌شود و “تصویر بو” در مغز سگ خلق می‌شود.
  سگ بلاد هاند 
  مار

  مار لغزان با تکان‌های زبانش طعمه‌ی خود را بو می‌کشد. مارها از زبان چنگال دار خود برای جمع آوری ذرات هوا برد استفاده می‌کنند.
  مارها به طور مداوم زبان خود را حرکت می‌دهند. این کار به آن ها کمک می‌کند که نمونه‌هایی از هوا، خاک و آب جمع آوری کنند و مواد شیمیایی مختلف‌شان را آنالیز و بررسی کنند. این مواد شیمیایی آنالیز و بررسی می‌شوند و به آن ها کمک می‌کنند که بدانند آیا در اطراف آن ها طعمه و یا شکارچی وجود دارند یا نه.
  حس بویایی مارها

  موش 

  موش ها اجازه می‌دهند تا هوا از درون بینی‌شان بگذرد و به قسمتی از پوست برسد که حاوی گیرنده‌های بویایی است.
  ذرات بو به موهای موجود در گیرنده‌های بویایی و عصب‌های بویایی می‌چسبند در نتیجه واکنش عصبی موش را تحریک می‌کنند. هم چنین موش‌ها اندام بویایی دیگری به نام اندام تیغه وسط بینی دارند. این عضو در قسمت پایین‌تر مجاری بینی و نزدیک پره‌های بینی قرار دارد.
  وقتی موش بو می‌کشد، ذارت بو به اندام تیغه وسط بینی می‌رسند. این اندام به موش کمک می‌کند تا فرومون‌هایی را شناسایی کند که به تشخیص بین دو عضو متفاوت از گونه‌ی موش یکسان کمک می‌کنند.
  حس بویایی موش

  کوچک کردن
 2. تحقیقات دانشگاه توکیو نشان داد که فیل‌ها قوی‌ترین قدرت بویایی را دارند. بر اساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی، ژن‌های گیرنده بویایی که در خرطوم فیل هستند از نظر تعداد از بقیه حیوانات بیشتر است و این باعث می‌شود که حس بویایی این حیوان پنج برابر بیشتر از انسان باشد. به گزارش یورونیوز، فیل‌ها، تنها درازترینادامه مطلب ...

  فیل‌ها قوی‌ترین قدرت بویایی

  تحقیقات دانشگاه توکیو نشان داد که فیل‌ها قوی‌ترین قدرت بویایی را دارند.

  بر اساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی، ژن‌های گیرنده بویایی که در خرطوم فیل هستند از نظر تعداد از بقیه حیوانات بیشتر است و این باعث می‌شود که حس بویایی این حیوان پنج برابر بیشتر از انسان باشد.

  به گزارش یورونیوز، فیل‌ها، تنها درازترین بینی دنیا را ندارند بلکه، صاحب حساس‌ترین شامه دنیا هم هستند.

  تحقیقات جدید دانشگاه توکیو نشان داد که فیل‌های آفریقایی بیشترین و متنوع‌ترین ژن‌های گیرندگی بویایی را در مقایسه با حیوانات دیگر دارند.

  فیل‌های آفریقایی به خاطر این امتیاز قادرند طیف وسیع‌تری از بوها را تشخیص دهند.

  «یوشی هیتو نیمورا»، در این گزارش علمی گفت: پس از تحقیق بر روی ۱۳ جانور مهره دار از قبیل ماهی، موش و آدم به این نتیجه رسیده است که فیل با داشتن نزدیک به ۲برابر گیرنده‌های حسی پس از گاو، در صدر جدول قرار دارد. نیمورا سپس سه ژن را که بین مهره داران از جمله انسان مشترک می‌باشد جدا کرده است.

  نیمورا افزود: با مقایسه اختلاف میان ژنهای بویایی انواع حیوانات، کشف کردیم که چه ژن هایی میان آنها مشترک است و کدامیک مخصوص به حیوان خاص است.

  ژنهای مشترک در روند تکامل حفظ شده‌اند و عملکرد مهمی دارند ولی زیاد شدن ژنها در بعضی از حیوانات، به ویژگی محیطی آنها مربوط است.

  تحقیقات بیشتر نشان داده است که ۲ ژن از بین سه ژن مشترک عملکردی بیش از بویایی دارند.

  بنا بر یک گزارش منتشر شده جداگانه توسط یک محقق دیگر، این ۲ ژن در حداقل ۱۶ عضو بدن انسان وجود دارند.

  به گفته نیمورا، آخرین ژن هنوز برای پژوهشگران یک معمای حل نشده باقی مانده است.

  حس بویایی در پیداکردن غذا، جفت‌گیری و تشخیص دشمن بسیار مهم است اما این حس در میمون و انسان که از قدرت بینایی خود در این زمینه استفاده می‌کنند، گسترش نیافته است.

  کوچک کردن
 3. پژوهش‌های جدید باورهای غلط گذشته را در ارتباط با ضعیف بودن حس بویایی انسان‌ها نسبت به حیوانات و به خصوص سگ رد کرده و ثابت می‌‎کند، حس بویایی انسان‌ها در برخی از موارد از حیواناتی همچون سگ نیز بهتر عمل می‌کند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، بر اساس تفکرات رایج، باورها بر این بوده است که حس بوادامه مطلب ...

  پژوهش‌های جدید باورهای غلط گذشته را در ارتباط با ضعیف بودن حس بویایی انسان‌ها نسبت به حیوانات و به خصوص سگ رد کرده و ثابت می‌‎کند، حس بویایی انسان‌ها در برخی از موارد از حیواناتی همچون سگ نیز بهتر عمل می‌کند.

  به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، بر اساس تفکرات رایج، باورها بر این بوده است که حس بویایی انسان‌ها از سگ‌ها و حتی برخی از پستانداران در رده پایین‌تری قرار گرفته است.

  محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که “حباب بویایی” انسان‌ها کاملا بزرگ بوده و از نظر تعداد نورون‌ها مشابه با سایر پستانداران است.

  حباب بویایی به بافت عصبی گفته می‌شود که سیگنال‌ها را به مناطق دیگری از مغز انسان می‌فرستد تا رایحه‌های مختلف را شناسایی کند.

  بر اساس جدیدترین یافته‌ها، حس بویایی انسان‌ها به خوبی حیوانات و در برخی از موارد حتی از آنها بهتر است؛ برای مثال می‌توان به رایحه موز اشاره کرد، انسان‌ها آن را حتی بهتر از حیوانات درک می‌کنند.

  این باور که انسان‌ها دارای حس بویایی مشابه با حیوانات نیستند در طول سال‌ها و بر اساس برخی از مطالعات ژنتیکی شکل گرفته که محققان در این پژوهش‌ها دریافتند، موش‌ها دارای ژن‌هایی هستند که ۱۱۰۰ نوع مختلف گیرنده در آنها وجود دارد؛ ژن گیرنده بو در انسان‌ها ۱۰۰۰ عدد و ژن گیرنده بو در گاوها ۲۰۰۰ عدد است.

  پژوهش‌های جدید که به صورت یک مقاله علمی در سال گذشته منتشر شده است، ثابت می‌کند که انسان دارای توانایی تمایز بین یک تریلیون بوی مختلف است و همین توانایی وی را در تشخیص بهتر بعضی از موارد نسبت به حیوانات قوی‌تر می‌کند.

  کوچک کردن
 4. فیل های آفریقایی  بیشترین حس بویایی رو دارند

  فیل های آفریقایی  بیشترین حس بویایی رو دارند

  کوچک کردن
 5. فیل‌های آفریقایی بیشترین و متنوع‌ترین ژن‌های گیرندگی بویایی را در مقایسه با حیوانات دیگر دارند. فیل‌های آفریقایی به خاطر این امتیاز قادرند طیف وسیع‌تری از بوها را تشخیص دهند. سگ بلاد هاند : حس بویایی سگ‌ها 100 برابر بهتر از انسان‌ها است

  فیل‌های آفریقایی بیشترین و متنوع‌ترین ژن‌های گیرندگی بویایی را در مقایسه با حیوانات دیگر دارند. فیل‌های آفریقایی به خاطر این امتیاز قادرند طیف وسیع‌تری از بوها را تشخیص دهند. سگ بلاد هاند : حس بویایی سگ‌ها ۱۰۰ برابر بهتر از انسان‌ها است

  کوچک کردن
 6. در میان پستاندارانی که در خشکی زندگی می‌کنند حس بویایی خرس از همه قوی‌تر است. رتبه ی اول این لیست را خرس پاپا به خود اختصاص داده است. آن ها بینی‌های خیلی بزرگی با هزاران گیرنده‌ی بویایی دارند. خرس‌ها به خاطر این حس بویایی تیز خود، می‌توانند یک حیوان مرده را از فاصله‌ی دور تشخیص دهند. خرس‌ها می‌تواننادامه مطلب ...

  در میان پستاندارانی که در خشکی زندگی می‌کنند حس بویایی خرس از همه قوی‌تر است.

  رتبه ی اول این لیست را خرس پاپا به خود اختصاص داده است. آن ها بینی‌های خیلی بزرگی با هزاران گیرنده‌ی بویایی دارند. خرس‌ها به خاطر این حس بویایی تیز خود، می‌توانند یک حیوان مرده را از فاصله‌ی دور تشخیص دهند.
  خرس‌ها می‌توانند از هر حیوان دیگری روی کره‌ی زمین بهتر بو بکشند چون منطقه‌ی حباب بویایی در مغز آن ها ۵ برابر بزرگ‌تر از مغز انسان است. این کاملاً شگفت انگیز است چون اندازه‌ی مغز آن ها فقط یک سوم اندازه‌ی مغز انسان‌ها است

  کوسه ماهی در میان جانوران دریا دارای قوی‌ترین حس بویایی است.
  ماهی ای که می‌تواند به خوبی بو بکشد کوسه‌ی ترسناک است. آن ها می‌توانند طعمه را از مسافت‌های دور تشخیص دهند. یافت شده که در حدود دو سوم از مغز کوسه به حباب بویایی، اختصاص داده شده است. در نتیجه هر حیوان دریایی مجروح و یا حتی انسان از حس بویایی کوسه در امان نیست.
  سوراخ‌های بینی کوسه در زیر پوزه‌اش قرار دارند. عده‌ای از کوسه‌ها همانند کوسه‌ی پرستار، برآمدگی‌های حسی نزدیک سوراخ‌های بینی و دهان خود دارند. به این برآمدگی‌ها، هالترهای بینی گفته می‌شود. آنها به کوسه کمک می‌کنند تا بچشد و احساس کند.

  آب از این سوراخ‌های بینی کوسه به طور مداوم عبور می‌کند. در نتیجه کوسه ۷ر۲۴ بار محیط اطراف خود را به روز رسانی می‌کند و هیچ طعمه‌ای شانس فرار از چنگال‌های مرگ را ندارد.

  کوچک کردن
 7. به ترتیب خرس کوسه فیل مار سگ پرنده کیوی گاو شاپرک موش اسب

  به ترتیب
  خرس
  کوسه
  فیل
  مار
  سگ
  پرنده کیوی
  گاو
  شاپرک
  موش
  اسب

  کوچک کردن
 8. اینطور که تا به حال شنیدیم قوی ترین حس بویایی مربوط به سگ هاست

  اینطور که تا به حال شنیدیم قوی ترین حس بویایی مربوط به سگ هاست

  کوچک کردن
 9. کاربر تک گیربکس بهترین تعمیرگاه های گیربکس اتوماتیک در ایران

  سگ ها بزرگترین حس بویایی دارند

  سگ ها بزرگترین حس بویایی دارند

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط