یک سوال Latest سوالات

محبوبه

معنی جهش سلولی چی هست و چه اتفاقی در جهش سلولی رخ میدهد؟

جهش سلولی یعنی چی و چطوری اتفاق می افتد؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1. ژن ها از ترتیب قرار گیری چهار نوکلئوتید (مولکول های سازنده DNA) آدنین (A)، تیمین (T)، گوانین (G) و سیتوزین (C) در توالی مولکول DNA ساخته می شوند. در واقع ترتیب خاصی از قرار گیری این چهار مولکول را یک ژن می نامند. هر ژن همانند یک دفترچه راهنما ترتیب قرارگیری کد های خاصی را در خود حفظ و نگهداری می کندادامه مطلب ...

  ژن ها از ترتیب قرار گیری چهار نوکلئوتید (مولکول های سازنده DNA) آدنین (A)، تیمین (T)، گوانین (G) و سیتوزین (C) در توالی مولکول DNA ساخته می شوند. در واقع ترتیب خاصی از قرار گیری این چهار مولکول را یک ژن می نامند. هر ژن همانند یک دفترچه راهنما ترتیب قرارگیری کد های خاصی را در خود حفظ و نگهداری می کند که سلول با استفاده از این کد ها می تواند پروتئین های مورد نیاز خود را بسازد. یک جهش ژنی تغییری دائمی و ماندگار در توالی و ترتیب کدهای DNA ای است که ژن را می‌سازد، به طوری که آن توالی با آنچه که در سایر افراد یافت می‌شود فرق می‌کند. جهش‌ها اندازه‌های مختلف دارند، می‌توانند بر هر جایی از یک ژن اثر بگذارند. این تغییرات می توانند از یک نوکلئوتید منفرد در DNA (جفت باز) تا یک قطعه بزرگ از یک کروموزوم که شامل چندین ژن است را تحت تاثیر قرار دهد.

  کوچک کردن
 2. جهش سلولی به معنی تغییر در ماده ژنتیکی اندام است. بدن ما از میلیاردها سلول ساخته شده که هر کدام دارای هسته ای متشکل از دی ان ای است: مجموعه ای از دستورات که به سلول فرمان می دهد چه کاری باید انجام دهد. سلول ها با دقتی خارق العاده خودشان را نسخه برداری می کنند، اما گهگاه تکه ای از این کد به شکلی نادرادامه مطلب ...

  جهش سلولی به معنی تغییر در ماده ژنتیکی اندام است. بدن ما از میلیاردها سلول ساخته شده که هر کدام دارای هسته ای متشکل از دی ان ای است: مجموعه ای از دستورات که به سلول فرمان می دهد چه کاری باید انجام دهد. سلول ها با دقتی خارق العاده خودشان را نسخه برداری می کنند، اما گهگاه تکه ای از این کد به شکلی نادرست نسخه برداری می شود. در بیشتر موارد، دلیل این مسأله بمباران رادیو اکتیو طبیعی روزانه ای است که بدن ما در معرض آن قرار دارد و با دی ان ای ما اندرکنش می دهد. این تکه نادرست از کد می تواند به تغییری همیشگی در دی ان ای تبدیل شود؛ جهشی که ممکن است مجدداً نسخه برداری شود. با این وجود جهش ها به ندرت مضر هستند. در عوض اغلب جهش ها شناخته نشده باقی می مانند؛ زیرا بدن ما مجهز به سازوکاری است که هنگام رخ دادن جهش، مانع از نسخه برداری سلول از خود می شود. گاهی اوقات جهش ها می توانند برای اندام ها مفید باشند و باعث بهبود تنوع در یک گونه می شوند. زمانی که جهشی باعث می شود. یک اندام در مواجهه با فشارهای محیطی بهتر عمل کند، بر اساس انتخاب طبیعی به نسل های آینده نیز منتقل می شود.

  کوچک کردن
 3. در اوایل قرن بیستم یک دانشمند هلندی به نام دووریس نظریهٔ جهش را ارائه داد. دووریس معتقد بود، صفاتی به‌طور ناگهانی در یک فرد ظاهر می‌شوند و این صفات قابل انتقال به نسل‌های بعدی نیز هستند. جاندارانی را که در آن‌ها صفات جدید به‌وجود می‌آید در اصطلاح جهش یافته می‌نامند. صفات جدیدی که در یک جهش به‌وجود مادامه مطلب ...

  در اوایل قرن بیستم یک دانشمند هلندی به نام دووریس نظریهٔ جهش را ارائه داد. دووریس معتقد بود، صفاتی به‌طور ناگهانی در یک فرد ظاهر می‌شوند و این صفات قابل انتقال به نسل‌های بعدی نیز هستند. جاندارانی را که در آن‌ها صفات جدید به‌وجود می‌آید در اصطلاح جهش یافته می‌نامند. صفات جدیدی که در یک جهش به‌وجود می‌آیند اغلب مضر هستند و سبب نابودی جاندار می‌شوند، گاهی به ندرت در یک جهش صفات مفیدی هم ظاهر می‌شدند. جاندارانی که در آن‌ها یک یا چند صفت مفید ظاهر می‌شود. نسبت به همنوعان خود سازگاری بیشتری با محیط پیدا می‌کنند و رفته رفته تعداد آن‌ها در محیط افزایش پیدا می‌کند.

  چگونگی بروز جهش

  چگونگی بروز جهش

  می‌دانید که صفات ارثی از طریق کروموزوم‌ها داخل هسته به ارث می‌رسند. مشاهده‌های دقیق کروموزم‌ها هم نشان داده‌است که مادهٔ اصلی زندهٔ آنها، مولکول‌های DNA است که در سلول‌های همهٔ جانداران وجود دارد و امروزه آن‌ها را عوامل به وجود آورنده صفات مختلف در همهٔ جانداران می‌شناسیم. پس اگر قرار باشد تغییر در صفات جانداران پدید آید. این تغییر (جهش) باید در ساختمان دی‌ان‌ای اثر بگذارد. دی‌ان‌ای مولکولی بسیار با ثبات است و ساختمان کم‌تر دچار تغییر می‌شود عواملی که سبب بروز تغییر در ساختمان چنین مولکولی می‌شوند، باید بسیار قوی باشند. مواد رادیو اکتیو بعضی از مواد شیمیایی و دارویی را از جملهٔ این عوامل می‌دانند.

  انواع جهش

  می‌توان جهش‌ها را بسته به این که چه تأثیری بر فنوتیپ موجود زنده وارد می‌کنند، به سه دسته تقسیم نمود:[۱]

  1. جهش‌های مضر (detrimental): به جهش‌هایی گفته می‌شود که شایستگیِ فرد را کاهش می‌دهند. جهش‌های مضر غالباً از جمعیت حذف می‌شوند زیرا انتخاب طبیعی علیهِ افرادِ واجدِ این گونه جهش‌ها عمل می‌کند. البته جهش نادرست باعث مضر شدن آن می‌شود
  2. جهش‌های خنثی (neutral): جهش‌های خنثی آنهایی هستند که تأثیراتِ فنوتیپیکِ آن‌ها نه سودمند است و نه مضر و معمولاً توسطِ انتخابِ طبیعی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و به عنوانِ نتیجهٔ یک شکافِ ژنتیکی ممکن است در جمعیت باقی بمانند یا از بین بروند.
  3. جهش‌های مفید (beneficial): جهش‌های سودمند آنهایی هستند که آلل‌های حاصله به دلیلِ اینکه سازگاری فردِ حاملِ جهش را افزایش می‌دهند، باقی می‌مانند. نهایتاً این جهش‌ها تمایل دارند که در جمعیت تثبیت شوند. طی فرایند تثبیت، یک آلل جایگزینِ آللِ دیگری می‌شود.
  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط