یک سوال Latest سوالات

Ahmad
کاربر

چرا پیر می شویم؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1.  تحقیقات جدیدی که در دانشگاه USC انجام شده است، می‌تواند کلیدی برای درک فرآیند پیری سلول‌ها باشد. این یافته‌ می‌تواند راه را برای درمان بهتر سرطان هموار کند و داروهای انقلابی جدیدی را برای بهتر کردن سلامت انسان در سال‌های آینده به بازار ارائه کند. «نیک گراهام» و گروه وی با همراهی دیگر دانشمندان مقالادامه مطلب ...

   تحقیقات جدیدی که در دانشگاه USC انجام شده است، می‌تواند کلیدی برای درک فرآیند پیری سلول‌ها باشد. این یافته‌ می‌تواند راه را برای درمان بهتر سرطان هموار کند و داروهای انقلابی جدیدی را برای بهتر کردن سلامت انسان در سال‌های آینده به بازار ارائه کند. «نیک گراهام» و گروه وی با همراهی دیگر دانشمندان مقاله‌ای در این زمینه در مجله‌ی Journal of Biological Chemistry به چاپ رسانده‌اند. گراهام می‌گوید: «برای اینکه اکسیر جوانی را بنوشید، باید بدانید کجا است و بدانید که این اکسیر چه می‌کند. ما عکس آن‌را انجام داده‌ایم؛ ما در تلاش برای پیدا کردن دلیل پیری سلول‌ها هستیم و در پی طراحی نوعی درمان برای بهتر پیر شدن هستیم.»

  چرا پیر می شویم
  چه چیزی باعث پیر شدن سلول‌ها می‌شود؟

  برای پاسخ به این سوال، نویسنده‌ی اول مقاله «علیرضا دلفرح» از آزمایشگاه گراهام بر روی پیری، فرآیندی طبیعی که طی آن سلول‌ها به صورت دائم تولید سلول‌های جدید را کنار می‌گذارند، تمرکز کرده است. این فرآیند یکی از دلایل کلیدی پیری سلول‌ها است که در بیماری‌های ورم مفاصل و بیماری‌های قلبی نمود پیدا می‌کند. علیرضا می‌گوید: «سلول‌های پیر نقطه‌ی مقابل سلول‌های بنیادی هستند که دارای پتانسیل بی‌نهایتی برای تولید مجدد سلول‌ها هستند. سلول‌های پیر دیگر هرگز توانایی تقسیم مجدد را ندارند.»

  گروه محققین دریافتند که طی فرآیند پیر شدن، سلول‌های پیر تولید ماده‌ای به‌نام «نوکلئوتید» را متوقف می‌کنند. این مواد سازنده‌ی دی‌ان‌ای هستند. دانشمندان دریافتند که اگر سلول‌های جوان از تولید این ماده دست بکشند، پیر می‌شوند. علیرضا می‌گوید: «همه‌ی این‌ها به این معنی است که تولید این ماده در جوان ماندن سلول‌ها ضروری است و اگر بتوانیم از توقف تولید این ماده در سلول‌ها جلوگیری کنیم، ممکن است بتوانیم روند پیری سلول را کندتر کنیم.»

  «اسکات فاستر» طی همکاری با آزمایشگاه گراهام کشف کرد که سلول‌های پیر معمولاً دو هسته دارند و دیگر سنتز دی‌ان‌ای را انجام نمی‌دهند. تا کنون دانشمندان برای مطالعه‌ی پیری بر روی سلول‌های فیبروبلاست تمرکز می‌کردند، ولی در این مطالعه دانشمندان بر روی سلول‌های اپیتلیال تمرکز کرده‌اند. این سلول‌ها تشکیل دهنده‌ی سطح اندام و ساختارهای داخلی بدن هستند و سرطان‌ها نیز معمولاً از آن‌ها شروع می‌شوند. گراهام می‌گوید که پیری در واقع پاسخ بدن برای جلوگیری از بروز سرطان است؛ وقتی که سلول احساس آسیب دیدن می‌کند با مرگ خود از پیشروی آسیب جلوگیری می‌کند. بنابراین هدف آن‌ها از این مطالعه جلوگیری از پیری نیست، زیرا سرطان می‌تواند از عوارض آن باشد.

  کوچک کردن
 2. وقتی پیر می‌شویم بدنمان تغییرات زیادی پیدا می‌كند. دستگاه‌های مختلف در بدن كم ‌كم فرسوده می‌شوند و این فرسودگی از كارایی آنها می‌كاهد. در حالت كلی، ماهیچه‌ها، رگ‌های خونی، چشم‌ها، گوش‌ها و دیگر ارگان‌های بدن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. قلب به خوبی كار نمی‌كند، استخوان‌ها ضعیف می‌شوند و متاادامه مطلب ...

  وقتی پیر می‌شویم بدنمان تغییرات زیادی پیدا می‌کند. دستگاه‌های مختلف در بدن کم ‌کم فرسوده می‌شوند و این فرسودگی از کارایی آنها می‌کاهد.

  در حالت کلی، ماهیچه‌ها، رگ‌های خونی، چشم‌ها، گوش‌ها و دیگر ارگان‌های بدن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند.

  قلب به خوبی کار نمی‌کند، استخوان‌ها ضعیف می‌شوند و متابولیسم بدن به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.

  در کنار تغییراتی که داخل بدن، هنگام کهولت صورت می‌پذیرد و غیر از سفید شدن موها که ممکن است در جوانی هم صورت پذیرد، برخی از تفاوت‌های ظاهری نیز نشان‌دهنده پیری هستند.

  خطوطی که در چهره نمایان می‌شود، از اولین نشانه‌های بالا رفتن سن است که سالانه میلیون‌ها دلار خرج از بین بردن آنها می‌شود

  چرا پیر می شویم

  برخی از تغییرات ظاهری شامل موارد زیر است:

  چین و چروک‌ها:

  الیاف پروتئینی در پوست انسان وجود دارند که کلاژن و الاستین نام دارند که به تدریج هر چه سن انسان بالاتر می‌رود، قدرت خود را از دست می‌دهند.

  نور آفتاب به این مرحله کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود که پوست انسان زودتر پیر و چروک شود.

  خشکی پوست:

  با بالا رفتن سن، چربی پوست نیز کاهش می یابد، بنابراین پوست خشک و خشک تر می‌شود.

  لک‌های پیری:

  لکه‌های سیاه رنگی که روی دست‌ها و پاها و صورت ظاهر می‌شوند، معمولاً به علت در معرض آفتاب بودن بیش از حد در دوران جوانی است. این لک‌ها با بالا رفتن سن در نقاطی که بیشتر در معرض آفتاب بوده اند، بروز می‌کند.

  برای جلوگیری از بروز نشانه‌های ظاهری در پیری، راه‌هایی نیز وجود دارد:

  جلوگیری از آفتاب مستقیم:

  نور آفتاب یکی از بدترین اثرها را روی پوست بدن می‌گذارد. یکی از عمده‌ترین آنها سرطان پوست است.

  گذاشتن کلاه، عینک و قرار نگرفتن در مقابل تابش آفتاب ،نمایان شدن خطوط پیری و خشک شدن پوست را به تعویق می‌اندازد.

  سیگار کشیدن:

  سیگاری‌ها خیلی بیشتر در معرض چین و چروک‌های پوست هستند.

  اینکه چطور سیگار باعث چین و چروک پوست می شود، هنوز مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد که سیگاری‌ها زودتر پیر می‌شوند و این پیری از نظر ظاهری و ارگان‌های بدن است.

  آخرین تحقیقات نیز حاکی از آن است که پوست خانم‌ها با بالا رفتن سن، بسیار زودتر از مردان چروک می‌شود و ورزش و آرامش اعصاب، دوای درد پیری زودرس است.

  در حالت کلی به افرادی پیر گفته می‌شود که سن آنها بالا رفته است و سیستم‌های مختلف در بدن آنها هر کدام به نوعی کارایی خود را از دست داده اند.

  بالا رفتن سن بر هر کدام از ارگان‌های بدن تأثیر خاص خود را می‌گذارد و در نهایت از خوب کار کردن آنها بسیار می‌کاهد.

  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط