یک سوال Latest سوالات

reza

چه چیز های عجیبی تا به حال در کف اقیانوس پیدا شده اند؟

چه چیز های عجیبی تا به حال در کف اقیانوس پیدا شده اند؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1. جالب است بدانید بشر تا کنون تنها به کمتر از ۱۰ درصد از آب های جهان سرک کشیده و چیزهایی کشف کرده است که باعث حیرت شده است. غواصان هم مثل فضانوردان با چیزها و مکان هایی که کشف می کنند ما را متعجب و شگفت زده می کنند. ستون های استون هنج وجود این ستون ها در اعماق آب ها  بسیار عجیب است. این شکل صخره ای عجادامه مطلب ...

  جالب است بدانید بشر تا کنون تنها به کمتر از ۱۰ درصد از آب های جهان سرک کشیده و چیزهایی کشف کرده است که باعث حیرت شده است. غواصان هم مثل فضانوردان با چیزها و مکان هایی که کشف می کنند ما را متعجب و شگفت زده می کنند.

  ستون های استون هنج

  ستون های استون هنج

  وجود این ستون ها در اعماق آب ها  بسیار عجیب است. این شکل صخره ای عجیب ما را به یاد «استون هنج» معروف انگلستان می اندازد. جالب اینجاست که در کنار این بنای مرموز تخته سنگی وجود دارد که تصویر یک ماستادون (حیوانی شبیه ماموت) روی آن حکاکی شده است. قدمت این ستون ها به ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.

  کشتی  ام اس زنوبیا 

  این کشتی ۱۰ هزار تنی همراه با باری که درون آن بود؛  در سال ۱۹۸۰ در خلیج لارکانا قبرس غرق شد. طول این کشتی ۱۷۸ متر بود. تصاویر منتشر شده از کشتی کشف شده حاکی از آن است که ماشین های سنگین بخشی از بار این کشتی بوده است.

  کشتی  ام اس زنوبیا 

  شهر گمشده هراکلیون

  این کشف یکی از کشفیات بزرگ باستان شناس معروف «فرانک گودی» است. او چهار سال برای پیدا کردن این شهر اقیانوس ها را گشت و سرانجام این شهر باستانی مصر را پیدا کرد.

  شهر گمشده هراکلیون

  کشتی شکسته باستانی

  ماجرا از این قرار است که یک کشتی باستانی بیشتر از سه هزار سال قبل در دریای مدیترانه غرق شد و از آن بقایای بسیار زیبایی بر جا ماند مانند همین جام طلایی که از این کشتی باستانی کشف شده است.

  کشتی شکسته باستانی

  ناوگان ارواح

  قطعا یکی از کشفیات ناراحت کننده بشر کشف ناوگان ارواح است. در سال ۱۹۴۴ نیروهای متفقین چاک لوگان را بمباران کردند و بیش از ۳۰۰ هواپیما و کشتی را نابود کردند. بیست سال بعد غواصان مکان حادثه را پیدا و اسکلت های بازماندگان را کشف کردند.

  ناوگان ارواح

  توپ های منگنزی

  قطعات تشکیل شده در اعماق اقیانوس توجه غواصان را به خود جلب کرده است ولی هنوز کسی نمی داند این توپ های منگنزی را کسی در دریا رها کرده یا به صورت طبیعی تشکیل شده است. نکته جالب اینکه این توپ ها در همه اقیانوس ها وجود دارند. بعضی از آنها فقط چند میلیمتر و بعضی از آنها به اندازه یک دانه انگور رشد می کنند.

  توپ های منگنزی

  رودخانه زیر آب

  این رودخانه یکی از شگفت انگیز ترین کشفیات تاریخ بشر بوده است. رودخانه «سنوته آنجلیتا»  به رودخانه زیر دریا معروف است و فقط غواصان حرفه ای می توانند به آنجا بروند. ۹۰ فوت زیر دریا غواصان با پدیده ای روبه رو شدند که شبیه یک رودخانه بود. این رودخانه پر از سولفید هیدروژن است که از ترکیب آب شور و شیرین بوجود می آید.

  رودخانه زیر آب

  بنای تاریخی یوناگونی

  این بنای تاریخی در دل آب های یوناگونی ژاپن قرار دارد و از  ظاهرش به نظر می رسد توسط تنها یک نفر ساخته شده است.  این بنا کاملا زیر آب است و دانشمندان حدس می زنند که شاید زلزله یا فرسایش باعث شده که این بنا به زیر آب برود.

  بنای تاریخی یوناگونی

  کشتی اس اس تستلگرم

  این کشتی تجاری انگلیسی در سال ۱۹۴۰ ساخته شده و در اعماق دریای سرخ آرام گرفته است. غواصان از این کشتی موتور، ماشین، و اشیاء تاریخی بسیار جالبی کشف کرده اند.

  کشتی اس اس تستلگرم

  ماشین آنتیکیترا

  این کشف عجیب که یک کامپیوتر آنالوگ باستانی است حدود سال ۱۹۰۰ توسط غواصان یونانی کشف شد. از این وسیله برای پیش بینی حرکت ستارگان و قمرها استفاده شده و به نظر می رسد به حدود ۱۰۰ تا ۲۰۵ سال قبل از میلاد تعلق داشته باشد.

  ماشین آنتیکیترا

  کوچک کردن
 2. غواصان با جستجو در دل اقیانوس ها عجایب باورنکردنی و حیرت آوری را کشف کرده اند که نمونه های آنها را تنها در فیلم های تخیلی دیده ایم. در ادامه شما را با چند نمونه از عجیب ترین کشفیات اعماق دریا را آشنا میکنیم. 1- هواپیمای F4U Corsair سوخت این هواپیما در جنگ جهانی دوم تمام شد و خلبان به فکر تغییر مسیرادامه مطلب ...

  غواصان با جستجو در دل اقیانوس ها عجایب باورنکردنی و حیرت آوری را کشف کرده اند که نمونه های آنها را تنها در فیلم های تخیلی دیده ایم. در ادامه شما را با چند نمونه از عجیب ترین کشفیات اعماق دریا را آشنا میکنیم.

  ۱- هواپیمای F4U Corsair

  هواپیمای F4U Corsair

  سوخت این هواپیما در جنگ جهانی دوم تمام شد و خلبان به فکر تغییر مسیر و فرود در اقیانوس افتاد. گفته شده است که خلبان قبل از سقوط هوایپما خارج شده و ازین برخورد جان سالم به در برده است.

  ۲- شهر گمشده هراکلیون

  شهر گمشده هراکلیون

  فرانک گادیو باستان شناس مشهور در یک سفر حماسی برای مدت ۵ سال در جستجوی شهر از دست رفته ی مصر، هراکلیون بود. زمانیکه او آماده ی تسلیم شدن بود این ویرانه های شهر را به صورت تصادفی کشف کرد.

  ۳- ناوگان روح

  ناوگان روح

  تصور کنید که در هنگام غواصی با همچین تصویری رو به رو شوید! قبرستانی یادگار از بمباران در جنگ جهانی دوم در نزدیکی تالاب چوک (Chuuk).

  ۴- پارک مجسمه سازی

  پارک مجسمه سازی

  آب های گرم کارائیب در کنکون واقع در کشور مکزیک جاذبه ی منجصر به فردی برای غواصان به همراه دارد. بیش از ۵۰۰ مجسمه دیدنی در زیر آب.

   ۵- کشتی MS Zenobia

  کشتی MS Zenobia

  کشتی ۱۰ هزار تُنی که در خلیج لارنکا در قبرس غرق شد و به کف اقیانوس رفت و تا امروز هم در همان مکان قرار دارد.

  ۶- رودخانه ای در زیر آب

  رودخانه ای در زیر آب

  فقط غواصان ماهر میتوانند به رودخانه ی زیر آب که به غار Cenote Angelita نیز معروف است دسترسی داشته باشند. به نظر میرسد که گیاهان و درختان از داخل رودخانه رشد کرده اند اما این فقط یک توهم ناشی از تعامل سولفید هیدروژن (گاز سمی که به گاز مرداب نیز معروف است) با آب نمک است.

  ۷- ناو USS Oriskany

  ناو USS Oriskany

  ناو هواپیمابر آمریکایی که در جنگ های بین دو کره و ویتنام استفاده میشد سرانجام غرق شد و درحال حاضر بخشی از بزرگترین صخره های مرجانی مصنوعی در جهان است.

  ۸- گورستان قطار

  گورستان قطار

  در سال ۱۹۸۵ باستان شناسان گورستان قطار را در سواحل نیوجرسی کشف کردند که شامل لوکوموتیو و واگن قطاری بود که قدمت آن به سال ۱۸۵۰ برمیگشت. جای تعجب نبود که نیوجرسی این قطار را که میتوانست گنجینه تاریخی باشد از بین برد.

  ۹- بنای Yonaguni Monument

  بنای Yonaguni Monument

  این بنای یادبود که یک ساختار عظیم سنگی است در سواحل ژاپن قرار دارد. گفته میشود که قدمت این بنا بیش از ۵ هزار سال است.

  ۱۰- کشتی SS President Coolidge

  کشتی SS President Coolidge

  این کشتی بزرگ آمریکایی با قدرت دریانوردی میکرد تا آنکه توسط معادن زیرآب از پا در آمد

  کوچک کردن
 3. در آب ها موجوداتی زندگی می کنند که دیدنشان ما را به یاد فیلم ها تخیلی و ماورایی می اندازد. علی رغم کاوش های صورت گرفته، هنوز نمی توان ادعا کرد که ما تمامی آبزیان اعماق دریا را شناخته ایم. با این حال ماهی هایی که تا به حال آن ها را کشف کرده ایم، بسیار ترسناک جلوه می کنند و از غیر پیش بینی بودن طبیعتادامه مطلب ...

  در آب ها موجوداتی زندگی می کنند که دیدنشان ما را به یاد فیلم ها تخیلی و ماورایی می اندازد. علی رغم کاوش های صورت گرفته، هنوز نمی توان ادعا کرد که ما تمامی آبزیان اعماق دریا را شناخته ایم. با این حال ماهی هایی که تا به حال آن ها را کشف کرده ایم، بسیار ترسناک جلوه می کنند و از غیر پیش بینی بودن طبیعت حکایت دارند.

  در این جا شما را به دیدن ۱۰ نمونه از وحشتناک ترین موجودات اعماق اقیانوس ها دعوت می کنم.

  ۱- گرزه ماهی

  گرزه ماهی که در عمق ۸۰ تا ۱۶۰۰ متری دریا زندگی می کند، یکی از ترسناک ترین هیولاهای دریایی به شمار می رود. برخی از آن ها کاملا سیاه بوده و دارای ارگان هایی نورانی «photophores» در مکان های خاصی از بدنشان هستند. یک باله پشتی بلند که برای فریب طعمه به کار می رود نیز در آن ها دیده می شود. برخی از گرزه ها هیچ گونه رنگی (رنگدانه) نداشته و شفاف هستند.

  وحشتناک ترین موجودات اعمق اقیانوس

  چشم های بزرگ آن ها نیز هر گونه نور را در شرایط کاملا تاریک و یا کم نور به خود جذب می کند. نورهایی که توسط ارگان های آبزیان اعماق دریا تولید می گردند، توسط فرایندی شیمیایی «زیست تابی» ایجاد می شوند.

  ۲- ماهی نیش دندان

  ماهی نیش دندان که با نام «Anoplogaster cornuta» نیز شناخته می شود، موجود وحشتناک دیگری است که در اعماق دریا زندگی می کند. علی رغم داشتن چنین ظاهری، جانور تنها ۱۵ سانتیمتر طول خواهد داشت. بدن کوچک آن با یک سر بزرگ تکمیل می گردد. نام این آبزی از دندان نیش بزرگ و تیزی که در دهان دیده می شود، گرفته شده است.

  ماهی نیش دندان

   

  رنگ ماهی نیش دندان از قهوه ای تیره تا مشکی متغیر است. البته نوع کم سن و سال آن ظاهری کاملا متفاوت دارد. آن ها خاکستری تیره هستند و روی سر خود یک برآمدگی طویل دارند. ماهی های نیش دندان در اعماق بسیار زیاد آب (۴۸۷۷ متر) زندگی می کنند. فشار آب در این نقطه بسیار زیاد و دما نیز تقریبا صفر درجه است. غذا نیز به شدت کمیاب است و این نوع ماهی ها هر چه گیر بیاورند نوش جان می کنند.

  بیشتر خوراک نیش دندان ها از اعماق بالاتر به محل زندگی آن ها فرو می افتد. آن ها در اقیانوس های گرمسیر و معتدل از جمله آب های نزدیک به سواحل استرالیا دیده می شوند.

  ۳- ماهی اژدها

  ماهی اژدهای اعماق دریا یا «Grammatostomias flagellibarba» با وجود ظاهر و جثه کوچکش، شبیه به بیگانه ها جلوه می کند. این آبزی از نظر طولی تنها ۱۶ سانتیمتر رشد می کند و دارای سر و دهانی بزرگ است که در آن تعداد زیادی دندان نیش تیز و وحشتناک دیده می شوند. روی چانه این جانور زائده ای بلند دیده می شود که وظیفه تولید نور را بر عهده دارد.

  ماهی اژدها

   

  ماهی اژدها از آن همانند طعمه ماهیگیری استفاده می کند و مدام آن را روشن و خاموش کرده و حرکت می دهد. هنگامی که یک آبزی نزدیک شود، آرواره های قدرتمند ماهی اژدها سریعا وارد عمل می گردد. این ماهی همچنین دارای ارگان هایی نورانی در کناره های بدن خود است که برای برقراری ارتباط میان هم نوعان دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها برای جلب نظر طعمه های اعماق پایین تر نیز استفاده می شوند.

  ماهی های اژدها در عمق ۱۵۰۰ متری دریا زندگی می کنند و معمولا در نواحی گرمسیری دیده می شوند.

  ۴- قلابچه ماهی

  قلابچه ماهی با نام «Melanocetus johnsoni» آبزی عجیب و غریبی است که در اعماق بسیار زیاد اقیانوس زندگی می کند. بدن گرد آن به گونه ایست که ما را به یاد توپ بسکتبال می اندازد و در عین حال نیز به نظر می رسد که می تواند یک نفر را قورت دهد. دهان بزرگ او همانند کوسه هاست و به دندان های نیش تیز و ترسناک مجهر شده. ظاهر آن باعث شده که لقب «شیطان سیاه» نصیبش گردد.

  قلابچه ماهی

   

  بر خلاف ظاهر رعب انگیز جانور، قلابچه ماهی تنها ۱۳ سانتیمتر رشد می کند. نام آبزی به خاطر وجود ستون فقرات پشتیِ تغییر یافته که به یک اندام ساطع کننده نور مجهز شده، انتخاب گشته است. همانند بسیاری از جانوران اعماق دریا، این ماهی از اندام نوری خود برای جذب طعمه ها استفاده می کند. ماهی اندام را روشن و خاموش کرده و آن را حرکت می دهد تا غذای خود را شکار کند.

  نکته جالب درباره قلابچه ماهی ها این است که نوع نر آن ها کوچکتر بوده و در مقایسه با نوع ماده، ظاهری متقاوت دارد. ماهی های نر به اندازه یک انگشت هستند و توسط دندان کوچک و قلاب شکل، خودشان را به نوع ماده متصل می سازند. پس از آن که اتصال انجام گرفت، ارتباط رگ های خونی برقرار شده و ماهی نر باقی عمرش را به همین شکل سپری کرده و مانند یک انگل از بدن ماده تغذیه می کند.

  اگر جنس نر نتواند این کار را انجام دهد، از گرسنگی خواهد مرد. قلابچه ماهی ها معمولا در اعماق بیش از ۹۰۰ متر زندگی می کنند.

  ۵- مارماهی پلیکانی

  مارماهی پلیکانی با نام علمی «Eurypharynx pelecanoides» یکی از عجیب ترین مخلوقاتی است که در اعماق دریا مشاهده می گردد. به عنون یک ویژگی بارز، می توان به دهان بزرگ آن اشاره نمود. دهان این جانور مفصل ضعیفی دارد و همین مسئله سبب می شود که بتواند با باز کردن زیاد آن، طعمه های بزرگتر از خودش را ببلعد. طعمه پس از بلعیده شدن در محظفه ای شبیه به کیسه پلیکان ها قرار می گیرد.

  مارماهی پلیکانی

   

  معده جانور نیز می تواند برای بلعیدن و حضم طعمه های بزرگتر کش پیدا کند. دهان عجیب این آبزی باعث شده که به آن لقب مارماهی دهان چتری نیز بدهند. دم جانور نیز بسیار بلند است و همانند شلاق به نظر می رسد. در نمونه های شکار شده توسط تورهای ماهیگیری دیده شده که دم بلند آن ها گره خورده است.

  مارماهی های پلیکانی بین ۶۰ سانتیمتر تا ۱ متر رشد می کنند و در همه جای دنیا در اعماق ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری مشاهده می گردند.

  ۶- مرکب ماهی غول پیکر

  مرکب ماهی غول پیکر با نام علمی «Architeuthis dux» یکی از بزرگترین جانوران دنیا به شمار می رود. طول این آبزی گاهی اوقات به ۱۸ متر نیز می رسد و از این لحاظ بزرگترین بی مهره جهان شناخته می شود. مرکب ماهی غول پیکر جانوری نرم تن است و در ردیف «سرپایان» (اختاپوس ها و سایر مرکب ماهی ها) قرار می گیرد.

  در رابطه با این آبزی ها اطلاعات بسیار کمی وجود دارد، زیرا هیچ یک از آن ها زنده دیده نشده اند. بیشتر چیزی که ما در حال حاضر می دانیم، با استفاده از مطالعه روی اجساد به دام افتاده در تورهای ماهیگیری و یا نمونه های به گل نشسته به دست آمده است.

  مرکب ماهی غول پیکر

   

  ماهی های مرکب غول پیکر گوشت خوار هستند و هر چیزی که بر سر راهشان قرار بگیرد را می بلعند. در طول جنگ جهانی دوم، ماجراهایی درباره نجات یافته های کشتی های شکسته ای که ادعا می کردند همکارانشان در تارکی شب توسط این جانداران بلعیده شده اند، به گوش می رسید. همچنین گزارش هایی مبنی بر بلعیده شدن سکنه قایق های کوچک توسط مرکب ماهی ها شنیده می شد.

  این داستان ها هیچگاه به طور رسمی مورد تایید قرار نگرفتند، اما نقاشی هایی از این جانداران وحشتناک وجود دارد. هشت بازوی بلند آن ها دارای مکنده هایی هستند که طعمه توسط آن ها نگه داشته می شود. دهان قدرتمند آن ها نیز با کارایی حیرت آور کار طعمه را تمام می کند.

  این جانداران طعمه خوبی برای نهنگ های عنبر به شمار می رفتند. تعداد زیادی از آن ها در شکم این ماهی های بزرگ یافت شده است؛ البته همراه با زخم هایی روی دیواره معده که ناشی از مکش مکنده های مرکب ماهی ها بوده اند.

  ۷- ایزوپود بزرگ

  ایزوپود بزرگ با نام علمی «Bathynomus giganteus» بزرگترین گونه شناخته شده در خانواده ایزوپود هاست. این آبزی از نظر ظاهر و نسبت، بسیار نزدیک به خرخاکی های گلوله ای است که در بیشتر باغچه ها دیده می شوند. سخت پوست گوشتخوار یاد شده، وقت خود را صرف کاوش در کف (بستر) دریا می کند. به علت کمبود غذا در عمق زیاد، ایزوپود هر چیزی که از بالا به اعماق پایین سرازیر شود را می بلعد.

  ایزوپود بزرگ

   

  جانور از برخی بی مهره هایی که در عمق زندگی می کنند نیز تغذیه می نماید. اندازه ایزوپودهای بزرگ می تواند به ۴۰ سانتیمتر نیز برسد. ظاهر آبزیان یاد شده بسیار شبیه به موجودات ماقبل تاریخ جلوه می کند. آن ها می توانند در مواقع خطر خودشان را به شکل یک گلوله درآورند و توسط پوسته ضخیم و مقاوم، از خطرات احتمالی دور بمانند.

  دهان عجیب و غریب آن ها اجزای بسیار زیادی دارد که برای تکه تکه کردن طعمه با یکدیگر کار می کنند. آن ها در همه جای دنیا دیده می شوند و در اعماق بیشتر از ۶۰۰ متر زندگی می کنند.

  ۸- تابوت ماهی

  تابوت ماهی (B.melanostomus) با بدن نرم و دم بلند خود که هردویشان دارای برآمدگی های کوچک هستند، ظاهر ترسناکی را به هم زده است. پوشش سیاه و سفید در دهان و یک برآمدگی در پوزه که به یک گودی ختم می گردد، ظاهر این جانور را تشکیل می دهد. تابوت ماهی حداقل ۱۰ سانتیمتر رشد می کند و در نواحی مرکزی تا شرقی اقیانوس هند در اعماق ۱۳۲۰ تا ۱۷۶۰ متری دیده می شود.

  تابوت ماهی

   

  نام علمی آبزی که در بالا به آن اشاره شد، در زبان یونانی معنای «دهان سیاه» را می رساند. دو نوع مختلف از تابوت ماهی به نام های «Bathychaunax» و «Chaunax» وجود دارد. مورد اول در مقایسه با دومی، دارای خطوط جانبی کمتر، زائده ای بلندتر، سری پهن تر، فاصله زیاد میان برآمدگی ها و ویژگی های استخوان بندی مختلف است.

  ۹- مرکب ماهی خون آشام (جهنمی)

  مرکب ماهی خون آشام «Vampyroteuthis infernalis» دقیقا مانند جانورانی است که در فیلم های علمی تخیلی دیده ایم. این آبزی باله هایی در بدن خود دارد که شبیه به گوش های بزرگ جلوه می کنند. فرم ژلاتینی آن نیز باعث می شود که ما به جای مرکب ماهی ها، آن را در خانواده عروس های دریایی ببینیم. مرکب ماهی جهنمی در میان تمامی جانداران بزرگترین چشم را دارد.

  مرکب ماهی خون آشام

   

  طول جاندار یاد شده نهایاتا به ۱۵ سانتیمتر می رسد، با این حال چشم های آن تقریبا به اندازه چشم های یک سگ هستند. تمامی بدن جانور با اندام های تولید کننده نور پوشیده شده است. موضوع یاد شده این قابلیت را به مرکب ماهی می دهد که در هر زمانی خودش را خاموش و روشن کند. در صورت عدم استفاده از ارگان های نوری، آبزی کاملا در اعماق دریا محو شده و دیگر نمی توان آن را دید.

  مرکب ماهی های خون آشام در عمق ۹۲۰ متری آب زندگی می کنند و بر خلاف اختاپوس ها و دیگر هم نوعان خود، فاقد محفظه جوهر هستند. بازوهای این جانور با لبه های دندان مانند پوشیده شده اند. به همین دلیل برای آن چنین اسمی در نظر گرفته شده است.  یک جفت از بازوها می تواند به رشته ای انقباضی تبدیل گردد و تا دو برابر طول جاندار بزرگ شود.

  مرکب ماهی از این بازو ها برای گرفتن طعمه خود استفاده می کند. جانور هنگام مواجهه با خطر این بازوها را جمع کرده و با ایجاد یک پوشش از بدن خود محافظت می کند. آن ها می توانند با سرعت بسیار زیاد (۳۰ سانتیمتر در ثانیه) حرکت خود را آغاز نموده و تنها در پنج ثانیه آن را افزایش دهند. مرکب ماهی هنگام مواجهه با خطر قادر است چرخش های سریعی انجام دهد و خودش را از مهلکه رها سازد. آن ها در مناطق گرمسیری و معتدل یافت می شوند.

  ۱۰- موش ماهی بینی دراز

  این ماهی (Harriotta raleighana) در آب های بسیار عمیق زندگی می کند و طول آن به ۱٫۵ متر نیز می رسد. بینی دشنه مانند جانور همه را به یاد دماغه یک جنگنده مافوق صوت می اندازد. موش ماهی بینی دراز در آفریقای جنوبی به «کوسه شبح» شهرت دارد. تنها لمس ستون فقرات سمی در اولین باله پشتی، می تواند فرد را به کام مرگ بفرستد؛ هرچند که چنین اتفاقی در محل زندگی آبزی (۲۵۰۰ متر در عمق دریا) هیچگاه رخ نخواهد داد.

  موش ماهی بینی دراز

  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط