محبوبه

کالای چینی چرا ارزان تمام می‌شود و هیچ کشوری نمی تواند با آن رقابت کند؟

کالای چینی چرا ارزان تمام می‌شود و هیچ کشوری نمی تواند با آن رقابت کند؟

3 پاسخ

 1. بسیاری از ما به این موضوع که عوامل مختلفی موجب کاهش بهای تمام شده کالای چینی می‌گردند‌، پرداخته‌اند. هزینه مواد اولیه، نرخ پایین دستمزدها، نسبت ارزش یوان چین در مقابل دلار و … از جمله عواملی بوده‌اند که تقریبا در همه‌جا به آن‌ها اشاره شده و در مورد آن‌ها صحبت شده است. اما آنچه در این بخش به آن اشارهادامه مطلب ...

  بسیاری از ما به این موضوع که عوامل مختلفی موجب کاهش بهای تمام شده کالای چینی می‌گردند‌، پرداخته‌اند. هزینه مواد اولیه، نرخ پایین دستمزدها، نسبت ارزش یوان چین در مقابل دلار و … از جمله عواملی بوده‌اند که تقریبا در همه‌جا به آن‌ها اشاره شده و در مورد آن‌ها صحبت شده است.

  کالای چینی چرا ارزان

  اما آنچه در این بخش به آن اشاره خواهد شد هزینه‌های مهم دیگری است که مربوط به هیچ یک از پارامترهای فوق نمی‌شود. منظورم هزینه‌های بازاریابی و فروش است.

  اگر دقت کرده باشید کالاهای چینی از عوامل مربوط به بازاریابی نیز استفاده کرده‌اند تا کالاهایشان ارزان تمام شود. به عبارتی دیگر اگر همه عواملی که قبلا به آن پرداخته می‌شد مربوط به ارزان‌سازی کالا بود، این بار با استفاده از حذف زیرکانه هزینه‌های بازاریابی در اصل استراتژی ارزان‌فروشی برای کالاهای چینی نمایان می‌گردد.
  ارزان‌فروشی در کالاهای چینی در اصل یک نوع استراتژی پنهانی است که منجر شده است تا هزینه‌های گوناگون بازاریابی و فروش روی دوش مشتری بیفتد. هزینه‌هایی مانند:

   

  1. مدیریت نام تجاری: کالاهای چینی به دلیل آنکه نام تجاری مورد دلخواه مشتری را روی محصولات درج می‌کنند در اصل تمامی هزینه‌های مربوط به مدیریت نام تجاری را به مشتری منتقل کرده و می‌توانند کالایشان را با حذف این هزینه ارزان‌تر به فروش برسانند.

  2. هزینه‌های پروموشن: تبلیغ و پروموشن‌های محصولات چینی با خریدار است.

  3. هزینه توزیع: بخش عمده‌ای از قیمت فروش کالا مربوط به هزینه‌های توزیع می‌باشد. در کالاهای چینی تاجران کالا را تهیه کرده و خود بایستی هزینه‌های توزیع را متحمل شوند تا کالا در نهایت به دست مصرف‌کننده نهایی برسد. از تخفیفات فروشندگان نیز خبری نیست. کمتر شرکت چینی را می‌یابید که نماینده فروش داشته باشد.

  کوچک کردن
 2. یکی از سوالاتی که ایرانی ها از خود می پرسند، این است که چرا کالاهای چینی این قدر ارزان و کالاهای مشابه ایرانی این قدر گران تمام می شود. در پاسخ باید گفت که البته عوامل متعددی در این داستان نقش دارند؛ اما قطعا بخش مهمی از این داستان به سیاست دولت های ایران و چین در مدیریت نرخ ارز برمی گردد. نرخ ارز خادامه مطلب ...

  یکی از سوالاتی که ایرانی ها از خود می پرسند، این است که چرا کالاهای چینی این قدر ارزان و کالاهای مشابه ایرانی این قدر گران تمام می شود.

  در پاسخ باید گفت که البته عوامل متعددی در این داستان نقش دارند؛ اما قطعا بخش مهمی از این داستان به سیاست دولت های ایران و چین در مدیریت نرخ ارز برمی گردد.

  نرخ ارز خارجی یکی از قیمت های کلیدی در تعیین کارآیی نظام اقتصادی در هر کشور است. هر اقتصاددانی می داند که تعیین نرخ ارز در اقتصاد هر کشور نقشی بسیار مهم در حفظ ثبات، پویایی و رشد و توسعه اقتصادی آن کشور ایفا می کند؛ بنابراین خطای سیاستی در تعیین نرخ ارز توسط دولت می تواند هزینه هایی بزرگ برای اقتصاد یک کشور در پی داشته باشد. نرخ ارز یکی از عوامل مهم در حفظ قدرت رقابتی اقتصاد یک کشور در بازارهای بین المللی و در نتیجه توان صادراتی است. مهم تر از آن، نرخ ارز علاوه بر حفظ قدرت رقابتی اقتصاد کشور در بازارهای بین المللی، یکی از عوامل موثر در حفظ قدرت رقابتی تولیدکنندگان داخلی در برابر تولیدکنندگان خارجی در بازارهای داخلی یک کشور است. افزایش نرخ ارز در یک کشور به معنای گران شدن کالاهای خارجی در آن کشور و ارزان شدن کالاهای آن کشور در خارج است. به همین دلیل سیاست دولت ها در تعیین نرخ ارز، بسیار حساس است.

  نکته جالب اینجا است که سیاست ارزی دولت ایران درست در نقطه مقابل سیاست ارزی دولت چین قرار دارد. دولت چین به طور مداوم درآمدهای ارزی چین را انباشت می کند و از تزریق آن به بازار ارز خودداری می کند تا جلوی کاهش نرخ ارز (تقویت ارزش یوآن) را بگیرد. بنابر گزارش منابع رسمی، میزان ذخایر ارزی چین که در حال حاضر بزرگ ترین ذخیره ارزی جهان را در اختیار دارد، از 2454 میلیارد دلار گذشته است. این در حالی است که کشورهای دیگر از جمله آمریکا بر چین فشار می آورند تا سیاست بالا نگه داشتن نرخ ارز را رها کند. در نقطه مقابل سیاست چین، دولت ایران نه تنها تلاشی برای بالا بردن نرخ ارز ندارد، بلکه در جهت معکوس قدم برمی دارد و با تزریق درآمدهای ارزی حاصل از نفت به بازار ارز تلاش می کند تا جلوی افزایش نرخ ارز (کاهش ارزش ریال) را بگیرد.

  چرا چین با وجود ذخایر ارزی حدود 2500 میلیارد دلار، از تزریق ارز به بازار و کاهش نرخ ارز خودداری می کند؟ حکایت چینی ها این است که با بالا نگه داشتن نرخ ارز خود، کالاهای خود را برای خارجیان ارزان نگه می دارند و به این ترتیب بازارهای جهانی را تسخیر می کنند.

  در نقطه مقابل، حکایت ما این است که با پایین نگه داشتن نرخ ارز خود، کالاهای خارجی را در بازار داخلی ارزان نگه می داریم و به این ترتیب، بازار خود را به تسخیر خارجی ها در می آوریم. زمانی که این دو سیاست متضاد را کنار هم قرار می دهیم، یکی از مهم ترین دلایل ارزانی مضاعف کالاهای چینی در ایران روشن می شود.

  چین نرخ ارز خود را نسبت به دلار بالا نگه داشته است و ایران نرخ ارز خود را نسبت به دلار پایین نگه داشته است. کنار هم قرار گرفتن این دو سیاست موجب شده است که کالاهای چینی در ایران بسیار ارزان تر از کالاهای مشابه ایرانی عرضه شوند.

  برای روشن شدن بحث به یک مثال توجه کنید. فرض کنید قیمت یک کالای چینی در ایران در حال حاضر برابر 50000 تومان است. اکنون اگر چین، ارزش یوآن در مقابل دلار را 50 درصد افزایش دهد (کاهش نرخ ارز) و ایران نیز ارزش ریال در برابر دلار را 50 درصد کاهش دهد (افزایش نرخ ارز)، آنگاه قیمت همان کالای چینی در ایران دو برابر شده و به 100000تومان افزایش خواهد یافت. این مثال ساده، اهمیت سیاست ارزی را به خوبی روشن می کند.

  با توجه به مباحث فوق، اهداف سیاست ارزی چین در راستای افزایش ذخایر ارزی جهت بالا نگهداشتن نرخ ارز کاملا قابل درک است، اما مساله مهم برای ما ایرانیان این است که سیاست ارزی دولت ایران در راستای تزریق درآمدهای ارزی نفت جهت پایین نگه داشتن نرخ ارز و به تبع آن تضعیف تولید داخلی با چه اهدافی صورت می پذیرد؟

  کوچک کردن
 3. بر خلاف تصور کالای چینی با کیفیت به هیچ عنوان ارزان نیست و در مقایسه با قیمت مشابه همان کالا در سایر کشورها گران هم مست.مثلا لوازم یدکی خودروهای چینی با کیفیت اصلی که در کش.ر چین تولید می شود قیمت بالایی دارد.اما همان کالا با کیفیت مشابه در ایران تولید شده و ارزان تر است.توجه داشته باشید که صحبت ازادامه مطلب ...

  بر خلاف تصور کالای چینی با کیفیت به هیچ عنوان ارزان نیست و در مقایسه با قیمت مشابه همان کالا در سایر کشورها گران هم مست.مثلا لوازم یدکی خودروهای چینی با کیفیت اصلی که در کش.ر چین تولید می شود قیمت بالایی دارد.اما همان کالا با کیفیت مشابه در ایران تولید شده و ارزان تر است.توجه داشته باشید که صحبت از کیفیت است.وقتی پای کیفیت به میان بیاید هیچ کالایی ارزان تمام نمی شود.برای اثبات این موضوع می توانیدق یمت ها را در سایت لوازم یدکی کارکیتس مقایسه کنید.

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط