یک سوال Latest سوالات

پوریا

کم خواب ترین حیوانات کدام هستند؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1. ما انسان ها روزانه حدود هشت ساعت خواب نیاز داریم. فیل ها، نهنگ ها و دیگر حیوانات روش های کاملا متفاوت دارند. آنها زمان بسیار کمتری نیز برای خواب دارند. اینکه چرا؟ با هم ادامه دهیم: رکوردار کمترین خواب براساس یک تحقیق جدید، حد وسط خواب دو فیل ماده افریقایی دو ساعت بوده است. اما آنها چند روز اصلا خوابادامه مطلب ...

  ما انسان ها روزانه حدود هشت ساعت خواب نیاز داریم. فیل ها، نهنگ ها و دیگر حیوانات روش های کاملا متفاوت دارند. آنها زمان بسیار کمتری نیز برای خواب دارند. اینکه چرا؟ با هم ادامه دهیم:

  رکوردار کمترین خواب

  رکوردار کمترین خواب

  براساس یک تحقیق جدید، حد وسط خواب دو فیل ماده افریقایی دو ساعت بوده است. اما آنها چند روز اصلا خواب نکرده بودند. بنابرین این فیل ها کوتاه ترین خواب را در مقایسه با دیگر پستانداران دارند. محققان کم خوابی فیل ها را به غریزه محافظتی فیل ها ارتباط می دهند.

  چرت زدن زرافه ها

  چرت زدن زرافه ها

  زرافه ها مانند فیل ها تمام طول روز را در حالت به اصطلاح “چرت زدن” یا نیمه خواب سپری می کنند. این بخش عمده ای از چهار تا پنج ساعت خواب آنها را به خود اختصاص می دهد. اما زرافه ها فقط نیم ساعت خود را روی زمین می اندازند و به اصطلاح خواب عمیق می کنند.

  حیوان حرفه ای در خواب ایستاده

  خوابیدن اسب ها

  اسب ها نیز با حداکثر پنج ساعت خواب در روز شامل حیوانات کم خواب اند. اسب ها نیز روزانه چندین بار در حالت ایستاده می خوابند که به اصطلاح عامیانه در افغانستان به آن “خواب پینکی” می گویند. یک سیستم پیچیده در پاهای اسب ها تضمین می کند که آنها (اسب ها) مجبور نباشند در هنگامی که ایستاده اند، از عضلات خود استفاده کنند.

  خوابیدن دلفین ها

  خواب دلفین ها

  دلفین ها به سادگی در جریانی که خواب اند، نیمی از مغز شان را استراحت می دهند. در غیر این صورت آنها غرق خواهند شد. دلیل این است که دلفین ها باید هر پنج دقیقه بعد برای نفس کشیدن به سطح آب بیایند و باید متوجه باشند که آب وارد شش یا ریه های شان نشود. سپس از دو ساعت، نیمه دیگر مغز دلفین ها می خوابد.

   

  کوچک کردن
 2. پژوهش جدیدی که در مجله Plos One منتشر شد بیان می‌کند که فیل‌ها در حیات‌وحش تنها دو ساعت در روز می‌خوابند و این کمترین میزان خوابی است که برای هر پستاندار دیگری تاکنون ثبت شده است. در آوریل ۲۰۱۴، دانشمندان در دانشگاه ویتواترزرند در آفریقای جنوبی حلقه‌های ردیابی GPS و یک فناوری ردیابی جدید به نام Actiادامه مطلب ...

  خواب فیل

  پژوهش جدیدی که در مجله Plos One منتشر شد بیان می‌کند که فیل‌ها در حیات‌وحش تنها دو ساعت در روز می‌خوابند و این کمترین میزان خوابی است که برای هر پستاندار دیگری تاکنون ثبت شده است. در آوریل ۲۰۱۴، دانشمندان در دانشگاه ویتواترزرند در آفریقای جنوبی حلقه‌های ردیابی GPS و یک فناوری ردیابی جدید به نام Actiwatch را به دو فیل ماده در پارک ملی چب در بوتسوانا متصل کردند. محققان این پژوهش با ردیابی حرکات فیل و اعضای حیاتی بدن آن به مدت ۳۵ روز، توانستند محاسبه کنند که این حیوانات چه زمانی و برای چه مدتی می‌خوابند.

  کوچک کردن
 3. آیا  شما می توانید یک هفته بیدار بمانید و نخوابید ؟ اکثر انسان های عادی نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما مورچه ها می توانند  حتی برخی از ان ها می توانند شنا کنند و بسیاری نیز 2 معده دارند آن ها هرگز در طول عمر خود نمی خوابند. حقایق بسیار جالبی در مورد  مورچه ها وجود دارد، برخی از آن ها می تادامه مطلب ...

  آیا  شما می توانید یک هفته بیدار بمانید و نخوابید ؟ اکثر انسان های عادی نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما مورچه ها می توانند  حتی برخی از ان ها می توانند شنا کنند و بسیاری نیز ۲ معده دارند

  آن ها هرگز در طول عمر خود نمی خوابند. حقایق بسیار جالبی در مورد  مورچه ها وجود دارد، برخی از آن ها می تواند شنا کنند، بسیاری از آنها دو معده دارند  و سایر حیوانات را تمیز می کنند و برخی دیگر  مورچه های کارگر هستند. آنها تا ۳۰ سال روی زمین زندگی می کنند و قوی ترین موجود روی زمین هستند.

  بعضی از مورچه ها اصلاً چشم ندارند و اغلب خواب هستند و بسیار تنبل . بدترین دشمنان مورچه ما نیستیم، مورچه های دیگر هستند. در بسیاری از نقاط جهان، مورچه ها توسط انسان به عنوان یک غذای لذیذ خورده می شوند. برخی مورچه ها بال دار موقع سقوط می توانند تا حدی خود را کنترل کنند.

  مورچه به وسیله دو شاخک خود اطلاعات لازم در مورد جهت و شدت بو را استخراج می کند. از آن جایی که اغلب مورچه ها در روی سطح زمین زندگی می کنند، از سطح خاک برای بر جا گذاشتن رد خود استفاده می کنند تا دیگر مورچه ها نیز بتوانند آن را دنبال کنند.در گونه هایی که به صورت گروهی کاوش می کنند مورچه ای که غذا پیدا می کند یک رد از خود در مسیر بازگشت به لانه برجای می گذارد و این مسیر به وسیله دیگر مورچه ها دنبال می شود، پس از بازگشت مورچه های دیگر با غذا، این مسیر تقویت می شود.
  هنگامی که منبع غذا تمام می شود، دیگر رد جدیدی توسط مورچه ها، در مسیر بازگشت گذاشته نمی شود و بوی فرومون به آرامی محو می شود. این عمل باعث می شود که مورچه ها با تغییرات محیط خود را هماهنگ کنند.

  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط