aalan
aframohammadi
کاربر

۸- چرا وقتی انسان پیر می شود رنگ موهای او خاکستری یا سفید می شود ؟

4 پاسخ

 1. رنگ موی شما تا حد زیادی توسط ژن هایی که به شما از پدر و مادر و اجدادتان به ارث رسیده تعیین می شود. چند مورد استثناء وجود دارد که با بیماری یا ناهنجاری مادرزادی همراه است و موجب تغییر در رنگ مو می شود. آگاهی از اینکه رنگ مو تحت کنترل ژنتیکی است تنها آغاز داستان رنگ مو می باشد. دانشمندان هنوز مشغول کشادامه مطلب ...

  رنگ موی شما تا حد زیادی توسط ژن هایی که به شما از پدر و مادر و اجدادتان به ارث رسیده تعیین می شود. چند مورد استثناء وجود دارد که با بیماری یا ناهنجاری مادرزادی همراه است و موجب تغییر در رنگ مو می شود.
  آگاهی از اینکه رنگ مو تحت کنترل ژنتیکی است تنها آغاز داستان رنگ مو می باشد. دانشمندان هنوز مشغول کشف ژن ها و مولکول های تنظیمی هستند که سیگنال هایی را به فولیکول های مو ارسال می کنند تا رنگ خاصی را تولید کنند.

  برخی از مکانیسم های مولکولی مشابه در کنترلی ژنتیکی رنگ پوست نقش دارند. بنابراین پیدا کردن افرادی با موهای بور و پوست سفید و افرادی با موهای سیاه با پوست تیره تعجب آور نیست. تمام رنگ موها با گذر زمان رنگدانه های خودشان را از دست می دهند و با بالا رفتن سن سفید و خاکستری می شوند.
  ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده رنگ مو و پوست) تحت انواع دیگری از کنترل نیز هستند.کراتینوسیت ها ، سلولهای سختی هستند که لایه خارجی پوست و فیبر های مو را تشکیل می دهند و عوامل بیوشیمیایی تنظیم کننده رشد ملانوسیت ها و تولید ملانوسیت ها را تولید می کنند.در فولیکول مو ، ملانوسیت ها در نزدیکی پایه فولیکول یعنی جایی که موی جدید در آغاز مرحله آناژن (رشد) چرخه رشد مو تشکیل می شود قرار دارند. ملانوسیت ها در پایه فولیکول مو سیگنال هایی را دریافت می کنند که شروع تولید ملانین را به آنها مخابره می کند. ملانوسیت ، ملانین را تنها در طول فاز آناژن سنتز می کند. سنتز ملانین در طول فازهای کاتاژن (ریزش) و تلوژن (استراحت) از مراحل چرخه رشد مو انجام نمی گیرد.

  ملانینی که توسط ملانوسیت ها ساخته می شود ، مویی که به تازگی شکل می گیرد را در مراحل اولیه شکل گیری رنگ نمی کند. ناحیه نوک موی تازه شکل گرفته به طور کامل بی رنگ است زمانی که ساقه مو شروع به رشد در فولیکول کرد، رنگدانه ها وارد قشر ساقه مو می شود.
  زمانی که ملانوسیت شروع به غیر فعال شدن می کند ، موهایی که به تازگی شکل می گیرند به خاطر کاهش سنتز ملانین خاکستری رنگ می شوند. عدم فعالیت کامل ملانوسیت موجب سفید شدن موها به خاطر نبود رنگ در ساقه مو می شود. علت غیر فعال شدن فولیکول ها با افزایش سن همچنان مشخص نیست ، دانشمندان به دنبال مشخص کردن ژن های خاص درگیر در رنگ مو و مکانیسم های سیگنال دهی مولکولی هستند که توسط آن ژن ها و مولکول های تنظیمی با ملانوسیت های فولیکول مو ارتباط برقرار می کنند.
  همچنین مشخص شده است که سلول های بنیادی در رنگ مو نقش دارند. بررسی ها نشان داده است که حضور یک سلول بنیادی و گیرنده آن برای تشکیل و فعالیت ملانوسیت در رنگدانه های مو لازم است .
  تحقیقات تا به امروز تأیید کرده اند که (۱) رنگ مو تحت کنترل ژنتیکی است (۲) هیچ راه شناخته شده ای برای تغییر رنگ مو در سطح ژنتیکی وجود ندارد (۳) غیر فعال شدن ملانوسیت های فولیکول مو با افزایش سن به احتمال زیاد در اکثر افراد تغییر رنگ سفید یا خاکستری را ایجاد می کند.

  کوچک کردن
 2. سنی که اولین موی سفیدمان ظاهر می شود به میزان زیادی به وسیله ژنتیک تعیین می شود. احتمالاً اولین تار موی سفید ما در همان سنی ظاهر می شود که موی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ هایمان شروع به سفید شدن کرده است. با این حال، سرعت سفید شدن موهایمان تا حدودی تحت کنترل خودمان است. سیگار، شناخته شده ترین عاملادامه مطلب ...

  سنی که اولین موی سفیدمان ظاهر می شود به میزان زیادی به وسیله ژنتیک تعیین می شود. احتمالاً اولین تار موی سفید ما در همان سنی ظاهر می شود که موی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ هایمان شروع به سفید شدن کرده است. با این حال، سرعت سفید شدن موهایمان تا حدودی تحت کنترل خودمان است. سیگار، شناخته شده ترین عامل افزایش سرعت سفید شدن موها است. کم خونی، به طور کلی سوء تغذیه، ناکافی بودن ویتامین B و وضعیت تیروئیدی که درمان نشده هم به سفید شدن موهایمان سرعت می دهد.

  سفید شدن مو به دلیل روند تولید رنگدانه ای که به پوست و چشم و موی ما رنگ می دهد و ملانین نامیده می شود صورت می گیرد. ملانین همان رنگدانه ای است که پوست ما را در پاسخ به نور خورشید به رنگ قهوه ای یا به اصطلاح سبزه درمی آورد.

  کوچک کردن
 3. این پاسخ ویرایش شده است.

  سفید شدن موها با افزایش سن امری طبیعیست و در حقیقت نشانه آن است که بدن در حال فرسوده شدن و پیری است. زمانی که انرژی بدن با افزایش سن تحلیل می رود قابلیت تولید کلاژن کاهش می یابد و پوست شروع به چروک شدن می نماید و از طرفی دیگری سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند به آهستگی از بین می روند وادامه مطلب ...

  سفید شدن موها با افزایش سن امری طبیعیست و در حقیقت نشانه آن است که بدن در حال فرسوده شدن و پیری است. زمانی که انرژی بدن با افزایش سن تحلیل می رود قابلیت تولید کلاژن کاهش می یابد و پوست شروع به چروک شدن می نماید و از طرفی دیگری سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند به آهستگی از بین می روند و ریشه مویی که دارای تعداد کمتری سلول های رنگدانه می باشد قابلیت تولید میزان کمتری ملانین را دارد. ملانین ماده شیمیایی است که باعث رنگ تارهای مو می شود.
  سفید شدن مو

  علت سفیدی موها چیست ؟

  حتما بارها شنیده اید که میگویند با کندن موهای سفید تعداد موهای سفید شده شما بیشتر میشود یا با استفاده از رنگ مو و ترکیبات شیمیایی موهای شما زودتر سفید خواهد شد. رنگ کردن مداوم موها حتما موجب شکنندگی، خشکی و تحریک پذیری مو میشود اما دلیلی برای سفید شدن موهای شما نیست. بنابراین برای خلاصی از موهای سفید شده تنها راه حل رنگ کردن آنهاست یا با کندن موی سفید، فقط در همان مکان مجدد موی سفید تازه ای رشد خواهد کرد و تعداد آن بیشتر نخواهد شد. از طرفی موهای شما با قرار گرفتن در یک شرایط نامساعد ذهنی و روحی به یکباره سفید نمیشود بلکه در این موقعیت موهای شما دچار ریزش فراوانی شده و موهای سفید بیشتر از قبل خود را نشان میدهند، بنابراین با رعایت نکات تذکر داده شده در مطلب با تمام وجود از فراهم کردن زمینه مناسب برای سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید.

  رابطه محکمی بین مصرف تنباکو و انواع دخانیات با مختل شدن فعالیت سلولهای بازسازی پوست و رشد مو وجود دارد، تا حدی که با بررسی محققان تاثیر آن در سفید شدن رنگ موها و پیری زودرس به مراتب از ژنتیک پررنگ تر است.

   

  در چه افرادی موها زودتر سفید می شوند ؟

  بعد از تولد و همزمان با رشد موها غدد چربی پوست سر، با فعالیت مداوم از خود مادهای چرب و روغنی که منبع حیاتی و تقویتی برای سیاهی و درخشندگی موهاست، ترشح میکند. اما در همین لایه از پوست سر و در محل اتصال تارهای مو سلولهایی به ملانوسیت وجود دارند که عامل رنگی بودن موها با تولید و ترشح ترکیباتی به اسم ملانین هستند. یعنی همین رنگدانه های موجود در ملانوسیتها هستند که با ایجاد رنگ تیره یا روشن بودن رنگ موهای شما را رقم میزند. ولی کمی تغییرات در همین روند طبیعی با افزایش سن و گذر از ۳۵سالگی رنگ موهای تیره شما را سفید یا خاکستری میکند. در این شرایط همزمان با افزایش سن یا به خاطر موقعیتهایی که در قسمت بعد به آن بیشتر میپردازیم مادهای به نام پروکسید هیدروژن در فولیکولها و سلولهای مو شروع به تولید میکند که همزمان با فعالیت خود ساخت رنگدانه ملانین را به مرور کند و درنهایت متوقف میکند. بنابراین سفید و بیرنگ شدن موها حاصل از دست رفتن رنگدانههای ملانوسیت است که این اتفاق برای موهای سفیدپوستان به مراتب زودتر از نژادهایی با پوستهای سبزه یا تیره رخ میدهد.

   

  عامل اصلی : سن

  متداولترین و طبیعی ترین علت تغییر رنگ موها از روشن یا تیره به سفید، بالا رفتن سن است، درست مانند پوست، با تغییر سن تغییر بافت میدهد. اما گاهی این تغییر رنگ در سنین پایینتر و به شکلهای مختلف روی موها خود را نشان میدهد پس اگر بخواهیم کمی دقیق به این موضوع نگاه کنیم، میتوانید دنبال چرایی سفید شدن موهای خود زودتر از موعود لابه لای این دلایل بگردید.

   

  تاثیر تیروئید

  شاید تیروئیدتان پرکار شده است. این تازه ترین کشف پژوهشگران علوم متابولیسم و غدد درونریز است که پرکاری تیروئید به مرور زمان میتواند در سفید شدن موهای شما نقش داشته باشد. پس اگر جوان هستید و با مراجعه به پزشک از پرکاری تیروئید خود مطمئن، هرچه سریعتر برای نرمال و برطرف شدن آن اقدام کنید. سلامت تیروئید و البته گوارش روند سفید شدن موهای شما را به تاخیر میاندازد.

   

  تاثیر کمبود ویتامین ها

  از آنجا که تغذیه مو از طریق جریان خون صورت میگیرد، رژیم غذایی نامناسب و فقر آهن، کلسیم، روی، مس، منگنز، تیتانیوم و ید و انواع ویتامینها ازجمله ۱۲Bبه سفیدی زودهنگام موها کمک میکند. به ویژه رژیمهای سخت و طولانی که تنش زیادی به پوست سر وارد کرده و تولید مواد مغذی موردنیاز برای سلامت مو را با مشکل روبه رو میکند.

  منبع:  drgitafaghihi.ir

  کوچک کردن
 4.   رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت‌ها، عامل ایجاد رنگ موی سر هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه‌ها مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می‌دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می‌شود و این تار موهای سفید رنگ در ترکیب با تـارهـای سـیاه مو، حالتی خـاکـسـتـری بـه مو می‌دهند. سفید شدن مو به طورادامه مطلب ...

   

  رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت‌ها، عامل ایجاد رنگ موی سر هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه‌ها مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می‌دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می‌شود و این تار موهای سفید رنگ در ترکیب با تـارهـای سـیاه مو، حالتی خـاکـسـتـری بـه مو می‌دهند. سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته، عامل اصلی سفید شدن مو، ماده‌ای به نام پروکسید هیدروژن است.

  رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت

  با بالا رفتن سن، این ماده در فولیکول‌ها و سلول‌های مو به مقدار زیادی تـولـید می‌شود و در نتیجه ساخت رنگدانه ملانین را متوقف می‌کند. پروکسید هیدروژن به مـیـــزان کــمـــی ‌در ســـراســـر بـــدن هـمـچــون فولیکول‌های مو تولید می‌شود، ولی با افزایش سن مقدار تولید آن بالا می‌رود، زیرا دیگر بدن قادر به خنثی کردن تولید این ماده نیست. زمانی که ملانوسیت‌ها به طور غیرفعال حضور دارند یا تعداد ملانین هر تار مو به کم‌تر از حد معمول می‌رسد، مو به رنگ خاکستری دیده مـی‌شـود، ولـی چـنـانچه ملانوسیت‌ها کاملا رنگدانه‌های خود را از دست بدهند، مو سفید می‌شود.
  رنگ کردن پیاپی مشکلاتی را برای مو ایجاد می‌کند و ممکن است باعث خشکی و تحریک‌پذیری مو شود، ولی باعث سفید شدن مو نمی‌شود

  کوچک کردن

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

پرسش‌های مرتبط