یک سوال Latest سوالات

decoratone
کاربر

ip rating چیست ؟ و کجا کاربرد دارد؟

لطفا ابتدا وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

 1. رتبه IP چیست؟ رتبه بندی IP (یا "حفاظت از ورود") در استاندارد بین المللی EN 60529 (بریتانیا BS EN 60529: 1992 ، IEC 60509: 1989 اروپا) تعریف شده است. آنها برای تعیین سطوح اثربندی آب بندی محفظه های الکتریکی در برابر نفوذ اجسام خارجی (ابزار ، خاک و غیره) و رطوبت استفاده می شوند. اعداد در رتبه بندی IP بادامه مطلب ...

  رتبه IP چیست؟
  رتبه بندی IP (یا “حفاظت از ورود”) در استاندارد بین المللی EN 60529 (بریتانیا BS EN 60529: 1992 ، IEC 60509: 1989 اروپا) تعریف شده است. آنها برای تعیین سطوح اثربندی آب بندی محفظه های الکتریکی در برابر نفوذ اجسام خارجی (ابزار ، خاک و غیره) و رطوبت استفاده می شوند.

  اعداد در رتبه بندی IP به چه معناست؟
  اعدادی که از IP پیروی می کنند هر کدام معنای خاصی دارند. مورد اول میزان حفاظت (افراد) از قطعات متحرک و همچنین حفاظت از تجهیزات محصور شده در برابر اجسام خارجی را نشان می دهد. دوم سطح حفاظتی را که محوطه از اشکال مختلف رطوبت (قطره ، اسپری ، غوطه وری و غیره) برخوردار است ، تعریف می کند. جداول زیر باید به درک آن کمک کند:

  رتبه بندی IP – معنای آنها
  محفظه های دارای رتبه IP – نمودار سریع پیدا کنید
  عددی که با x جایگزین می شود نشان می دهد که محفظه برای آن مشخصات رتبه بندی نشده است.

  رقم اول (حفاظت از نفوذ)
  (یا X – بخش زیر را ببینید): حفاظت خاصی ندارد. برای محافظت در برابر نفوذ این نوع ، رتبه بندی نشده است (یا هیچ رتبه ای ارائه نمی شود).
  محافظت از قسمت وسیعی از بدن مانند دست (اما عدم محافظت در برابر دسترسی عمدی) ؛ از اجسام جامد با قطر بیش از ۵۰ میلی متر.
  محافظت در برابر انگشتان یا جسم دیگر که طول آن بیش از ۸۰ میلی متر و قطر آن ۱۲ میلی متر نباشد (تماس تصادفی با انگشتان دست).
  محافظت در برابر ورود توسط ابزار ، سیم و غیره ، با قطر ۲.۵ میلی متر یا بیشتر.
  محافظت در برابر اجسام جامد بزرگتر از ۱ میلی متر (سیم ، میخ ، پیچ ، حشرات بزرگتر و سایر اجسام کوچک بالقوه تهاجمی مانند ابزارها/کوچک و غیره).
  محافظت جزئی در برابر گرد و غبار که ممکن است به تجهیزات آسیب برساند.
  کاملا گرد و غبار محکم است. حفاظت کامل در برابر گرد و غبار و سایر ذرات معلق ، از جمله مهر و موم خلاء ، آزمایش شده در برابر جریان مداوم هوا.
  رقم دوم (حفاظت در برابر رطوبت)
  (یا X – بخش زیر را ببینید): بدون حفاظت.
  محافظت در برابر ریزش قطرات عمودی ، مانند تراکم. اطمینان حاصل کنید که هیچ صدمه ای یا عملکرد مختلط قطعات در صورت قائم بودن کالا ایجاد نمی شود.
  حفاظت در برابر قطرات آب تا ۱۵ درجه از حالت عمودی منحرف شده است
  محافظت در برابر اسپری تا ۶۰ درجه از عمودی.
  در برابر پاشش آب از هر جهت محافظت می شود. به مدت حداقل ۱۰ دقیقه با اسپری نوسانی آزمایش شده است (ورود محدود بدون هیچ گونه اثرات مضر مجاز است).
  حفاظت در برابر جت های فشار کم (۶.۳ میلی متر) از آب جهت دار از هر زاویه (ورود محدود بدون هیچ گونه اثرات مضر مجاز است).
  محافظت در برابر جت های فشار قوی مستقیم.
  محافظت در برابر غوطه وری کامل تا ۳۰ دقیقه در عمق بین ۱۵ سانتی متر تا ۱ متر (ورود محدود بدون هیچ گونه اثرات مضر مجاز است).
  محافظت در برابر غوطه وری طولانی مدت تحت فشار بیشتر (یعنی عمق بیشتر). پارامترهای دقیق این آزمایش توسط سازنده تنظیم و تبلیغ می شود و بسته به نوع تجهیزات ، ممکن است شامل عوامل اضافی مانند نوسانات دما و میزان جریان باشد.
  (K): حفاظت در برابر اسپری های فشار قوی و درجه حرارت بالا ، روش های شستشو یا تمیز کردن بخار-این رتبه اغلب در برنامه های خاص وسایل نقلیه جاده ای دیده می شود (استاندارد ISO 20653: 2013 وسایل نقلیه جاده ای-درجه های حفاظتی).

  منبع :

  مقاله درجه حفاظت یا IP Rating  چیست؟ در سایت رسام

  کوچک کردن

پرسش‌های مرتبط