رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

برای شکایت از تخلفات بنگاه ملک باید به کجا مراجعه کرد؟

در مورد تخلف بنگاه املاک چه می دانید؟ تمام ملک هایی که در کشور خرید و فروش می‌ شوند در بنگاه های مشاور املاک انجام می شود. یعنی اگر ملک را از طریق شبکه‌ های اجتماعی و گوگل نیز پیدا کرده باشید باز هم نیاز است که برای نوشتن مبایعه نامه رسمی و دریافت کد رهگیری به مراکز مشاوره املاک مراجعه کنید.

همانگونه که می‌ دانید تعداد این مراکز بسیار زیاد بوده و در هر جایی این دفاتر پیدا می شود. ولی قبل از هر چیز بهتر است بدانید که مشاوره املاک باید دارای آگاهی و دانش بالا باشد، زیرا با کمترین خطا باعث ضرر و زیان شما می شود.

متاسفانه امروزه شاهد صاحبان بنگاه های هستیم که از اعتماد خریداران و فروشندگان خود سوء استفاده می کنند. و دست به کلاهبرداری یا تخلف می زنند. اما شاید بپرسید در این موارد باید چیکار کرد؟ از نظر قانونی چه کاری از دستمان بر می آید؟ زمانی که به این بنگاه‌ ها برمی‌ خوریم باید برای شکایت به کجا مراجعه کرد؟ چگونه تخلفات آنها را گزارش داد؟

بنابراین این دسته از سوالات ممکن است برای شما پیش بیاید. در این مطلب قرار است تمام سوالاتی که در هنگام تخلف بنگاه املاک پیش می‌آید، پاسخ دهیم. تا پایان مطلب همراه املاک داران باشید.

مطالعه
آموزش فلاتر

خدمات بنگاه های مشاوره املاک

چرا مراجعه به بنگاه های مشاور املاک، در هنگام خرید و فروش ملک ضروری است؟ چون صاحبان این مراکز باید به مسائل حقوقی معامله ملک آشنایی لازم و کافی را داشته باشند و بتوانند در این زمینه به ما کمک کنند.

همچنین بتوانند یک مبایعه نامه رسمی و کد رهگیری ایجاد کنند و طبق تعرفه اتحادیه، کمیسیون دریافت می کنند. کد رهگیری به این منظور استفاده می‌ شود که تا فروش مجدد آن ملک به دیگری وجود نداشته باشد.
تخلف بنگاه املاک

بررسی صحت مدارک

یک مشاوره املاک وظیفه دارد که مدارک ملکی و مدارک هویتی فروشنده و خریدار بررسی شود. همچنین اگر بعدا مشکلی به وجود بیاید خریداران و فروشندگان باید طبق قانون به مشاور بنگاه املاک پاسخگو باشید.

اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران

حالا سوال این است که چه زمانی باید به اتحادیه مشاوران اقدام کنیم؟ در هنگام خرید و فروش یک ملک امکان دارد مشکلات زیادی پیش بیاید که مقصر اصلی آن مشاورین املاک باشد. این مشکل اغلب اوقات به خاطر سهل انگاری یا از عمد به وجود می آید.

در صورتی که مشکل در زمینه گرفتن کد رهگیری باشد باید به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کرده و آن را بررسی کنید. مشکلاتی که در این زمینه رخ می دهد شامل نرخ مصوب اتحادیه، بررسی نکردن مالکیت و احراز هویت خریدار و فروشنده بوده که دچار مشکل است. لذا فراموش نکنید که این مشکلات باید توسط مسئولان اتحادیه مدیریت و بررسی شود.

شکایت به صورت حضوری و تلفنی

طریقه شکایت از مشاورین املاک علاوه بر به صورت حضوری به صورت تلفنی نیز امکان پذیر است. در مرحله تلفنی می توانید به راحتی این موضوع را با کمیسیون در میان گذاشته و اتحادیه با دادن یک تذکر به صورت شفاهی مشکل را حل و فصل می‌ کند.

مطالعه
حمل بار از اصفهان به مشهد و میزان اهمیت آن

در صورتی که به صورت تلفنی مشکل حل نشد کمیسیون برای حل این اختلاف از شما و مشاور املاک درخواست می کند که مدارک و مستندات خود را بفرستید و مشکل را برطرف کنید. اگر اشتباه و سهل انگاری از طریق مشاور املاک باشد بنگاه دار باید خسارت آن را به شما پرداخت کند. همچنین طبق این قانون ماده ۲۸ نظام صنفی و ماده ۲۷ اتحادیه، چنانچه خسارت پرداخته نشود می توان از طریق نیروی انتظامی بنگاه را پلمپ کرد.
تخلف بنگاه املاک

جعل سند یا کلاهبرداری بنگاه املاک

بعضی مشکلات هستند که در هنگام خرید و فروش به وجود می آیند ولی اتحادیه نمی‌ تواند آنها را حل و فصل کند. به عنوان مثال امکان دارد مشاوره املاک از مدارک شما سوء استفاده کند یا سند جعل شده را در معاملات املاک استفاده کند و در واقعیت دست به کلاهبرداری بزند. در این خصوص تنها باید به شورای حل اختلاف، دادگاه، دادسرا و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی این مشکل را حل کرد.

وظایف شورای حل اختلاف، دادسرا و دادگاه

چه زمانی به کدام مرجع قضایی باید مراجعه کرد؟ در صورتی که خسارتی به شما وارد شود، باید به شوراهای حل اختلاف مراجعه کرده و موضوع را بررسی کنید. ولی اگر بنگاه مشاور املاک، کلاهبرداری و جعل سند را انجام دهد باید به دادسرا رجوع کرده و بعد از انجام شکایت و تکمیل پرونده به دادگاه های کیفری بروید.

مطالعه
چی شد که نقشه بردار شدم

یک راه دیگر برای پیگیری مشکلات

زمانی که بنگاه دار خدمات خود را گران عرضه کند؛ مجوزش باطل باشد یا اصلا مجوزی نداشته باشد باید به کمیسیون اقدام کرد. همچنین می توانید برای حل این مشکل از سازمان تعزیرات نیز این کار را انجام دهید. این مراکز وظیفه دارند که با اخطار به بنگاه دار آن را حل کنند و در صورت نیاز پلمپ کرده یا پروانه آنها را باطل کند.
تخلف بنگاه املاک

کلام پایانی

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اکنون با خیال راحت و بعد از پیدا کردن ملک مورد نظرتان می توانید جهت نوشتن مبایعه نامه و گرفتن کد رهگیری به بنگاه مشاور املاک اقدام کنید و خیالتان از هرگونه اشتباه و تخلف توسط آن ها راحت باشد. زیرا با راهکارهایی که گفته‌شد می‌توانید به راحتی تخلف آن ها را پیگیری‌کرده و به حق و حقوق به خودتون برسید.

اما برای شما خریداران و املاک داران محترم، پیشنهادی استثنایی داریم. می توانید با مشاوره و راهنمایی همکاران ما بهترین تجربه را در خرید ملک داشته باشید.

برای هرگونه رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان به سایت املاکداران مراجعه نمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.