رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

بورس پیچ و مهره در ایران

بورس پیچ و مهره در ایران

پیچ و مهره‌ها تجهیزاتی هستند که برای اتصالات موقت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، مواقعی که کاربر قصد داشته باشد اتصال را باز و بسته کند، از پیچ و مهره استفاده می‌کند. شکل پیچ به صورت یک استوانه رزوه شده با یک قسمت فوقانی است که به قسمت فوقانی آن سرپیچ یا گل‌پیچ می‌گویند. برای این که اتصال انجام شود در کنار پیچ‌ها، مهره‌هایی وجود دارد. مهره‌ها به شکل چندضلعی هستند و داخل آن‌ها به صورت رزوه شده است.

پیچ و مهره‌ها همه به یک شکل نیستند و انواع مختلفی را شامل می‌شوند. هر نوع پیچ و مهره برای موقعیت خاصی به کار می‌رود که در بورس پیچ و مهره در ایران می‌توان نمونه‌های مختلف آن را مشاهده کرد. برای اینکه بتوانید پیچ و مهره مناسبی در هنگام خرید تهیه کنید باید به طراحی، شکل، جنس و اندازه آن‌ها توجه کنید. در این صورت می‌توانید پیچ و مهره‌ای متناسب با کاربرد خود خریداری کنید. در ادامه مهمترین انواع پیچ و مهره را به شما معرفی می‌کنیم.

پیچ آلن

از پرکاربردترین انواع پیچ‌های بورس پیچ و مهره در ایران می‌توان به پیچ آلن اشاره کرد که در محدوده‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سوکت شش ضلعی روی قسمت سر پیچ آلن قرار دارد و به همین خاطر پیچ آلن با نام پیچ سرسوکت هم شناخته می‌شود. برای باز و بسته کردن این نوع پیچ باید از آچار مخصوص آلن استفاده کرد. پیچ آلن از گروه پیچ‌های شش‌گوش به شمار می‌آید.

مطالعه
خرید اقساطی فرش

پیچ آلن به انواع مختلفی چون پیچ آلن استوانه‌ای، پیچ آلن شانه‌دار، پیچ آلن مغزی، پیچ آلن سرتخت، پیچ آلن سردکمه‌ای و پیچ آلن سرشولدری تقسیم می‌شود. موارد استفاده این پیچ معمولا در فضاهای کوچک و تنگ است، فضاهایی که در آن‌ها باز و بسته کردن پیچ مشکل است. از ویژگی‌های مطلوب این نوع پیچ می‌توان به دوام و طول عمر بالای آن اشاره کرد.

86 - بورس پیچ و مهره در ایران

پیچ شش‌گوش

پیچ شش‌گوش نوع دیگری از انواع پیچ است که از پرکاربردترین و متداول‌ترین پیچ‌های بازار بورس پیچ و مهره در ایران است. این نوع پیچ، همان‌طور که از نام آن مشخص است شامل گل شش‌گوش است و با نام پیچ آچارخور نیز شناخته می‌شود. پیچ شش‌گوش در موقعیت‌های مختلفی مانند صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، اتصالات ماشین‌آلات، ساختمان‌سازی، صنعت آب و فاضلاب و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیچ‌های شش‌گوش از تنوع نسبتا بالایی برخوردارند و در شکل‌های مختلفی چون تمام رزوه، نیمه رزوه، مهره شش‌گوش جوشی، مهره شش‌گوش چاکدار، مهره شش‌گوش واشردار، مهره شش‌گوش بلند، مهره شش‌گوش قفلی و … در بازار وجود دارند. این نوع پیچ از نظر جنس به پیچ فولادی ضد زنگ، پیچ فولادی آلیاژی و پیچ فولادی کربنی تقسیم می‌شود. پیچ های شش‌گوش ضد زنگ در برابر خوردگی از مقاومت و دوام خوبی برخوردارند. از همین رو، برای موقعیت‌های در معرض رطوبت و محیط‌های شیمیایی مناسب هستند.

پیچ خودکار

نوع دیگری از پیچ‌ها، پیچ‌ خودکار هستند که بدنه آن‌ها استوانه ای و نوکشان مخروطی شکل و تیز است. این پیچ‌ها با توجه به تیزی نوکشان قابلیت سوراخ کردن سطح موردنظر را دارند و برای بستن آن‌ها نیاز به مهره نمی‌باشد. در پیچ های خودکار می‌توان پیچ‌هایی با گل‌های دو سو، چهار سو، شش‌گوش و ستاره‌ای مشاهده کرد. مهمترین استاندارد این نوع پیچ، استاندارد DIN آلمان است.

مطالعه
آشنایی با انواع مدل های ساعت ایستاده و نحوه تنظیم زنگ آن ها

پیچ‌های خودکار دارای انواع مختلفی چون پیچ خودکار واشردار، پیچ خودکار سرخزینه، پیچ خودکار تلگرافی، پیچ خودکار آهنی، پیچ خودکار فولادی و پیچ خودکار آچارخور هستند. پیچ خودکار سرخزینه دارای استاندارد  DIN97 است و اغلب در صنایع چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ خودکار آچارخور نیز دارای استانداردهای din6928  و iso7053است و اغلب در صنعت کاربرد دارد. به طور کلی پیچ های خودکار در موقعیت‌های مختلفی چون اتصال صفحات پلاستیک، اتصال فایبرگلاس و چوب به یکدیگر، صنایع، مصارف خانگی و نصب اشیا روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

550 - بورس پیچ و مهره در ایران

پیچ استوانه‌ای

پیچ استوانه‌ای پیچ‌هایی هستند که سر آن‌ها گرد و بدنه‌شان به صورت استوانه رزوه شده است. جنس این نوع پیچ‌ها از آهن یا فولاد ضد زنگ است و معمولا گل‌پیچ آن‌ها تخت می‌باشد. پیچ‌های استوانه‌ای دارای دو نمونه نوک تیز و نوک معمولی هستند که با استفاده از آچار دو سو یا چهار سو باز و بسته می‌شوند. این پیچ‌ها هم مانند انواع دیگر پیچ‌ها دارای نمونه‌های مختلفی هستند و از استانداردهای خاصی برخوردارند. از پیچ‌ها استوانه‌ای در موقعیت‌ها مختلفی چون منزل، صنایع پلیمر، صنعت لوازم الکترونیک، صنایع چوب و صنایع فلزی استفاده می‌شود. برای طراحی آن‌ها از دو استاندارد DIN  آلمان و ISOاستفاده شده است.

پیچ‌های سرشیروانی تایوانی

یکی از کشورهایی که در زمینه تولید پیچ و مهره فعالیت قدرتمندی دارد، تایوان است. پیچ‌های سرشیروانی تایوانی یکی از پرکاربردترین تولیدات آن‌ها در این عرصه می‌باشد. پیچ سرشیروانی همان‌طور که از نام آن مشخص است برای اتصالات روی شیروانی و سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ‌ها یک واشر دارند که هم به عنوان آب‌بند مورد استفاده قرار می‌گیرند و هم با استفاده از آن ها اتصالات را محکم‌تر می‌شوند.

مطالعه
عادت دادن کودکانمان به تمیز نگه داشتن اتاقشان چطوری است؟

طراحی پیچ سرشیروانی به دو صورت معمولی و پیچ سرمته‌ای است که در بورس پیچ و مهره در ایران یافت می شود. در صورت استفاده از پیچ سرمته‌ای نیازی به سوراخ کردن سطح از قبل نیست. به دلیل اینکه پیچ‎های سرمته، خود در حین نصب سطح را سوراخ کرده و داخل آن می‌شوند.

پیچ اتاقی

پیچ اتاقی به قارچ یا عدس شباهت دارد و با نام‌های پیچی با گل یا کلگی شناخته می‌شود. از این نوع پیچ اغلب برای اتصال چوب‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. در قسمت پایین گل پیچ شکلی به حالت مکعب وجود دارد که باعث می‌شود پیچ در جای خود محکم قرار بگیرد و به این صورت گل پیچ هرز نچرخد. بدنه پیچ نیز شامل دو قسمت می‌شود که یک قسمت آن رزوه‌کاری شده و قسمت دیگر آن بدون رزوه‌کاری است. برای اتصال این پیچ می‌توان از آچار استفاده کرد و نیازی به استفاده از ابزارهای پیچیده نیست. از پیچ اتاقی می‌توان در موارد مختلفی چون ساخت اتاقک چوبی، صنعت خودرو‌سازی، ساخت میز و صندلی، اتصال گارد ریل‌های خیابان و… استفاده کرد. پیچ‌های اتاقی شامل استاندارد ISO 8678 و Din 603 هستند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. بسیار عالی ما تو سازه های کانکس از پیچ و مهره به وفور استفاده می کنم