رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

عادت دادن کودکانمان به تمیز نگه داشتن اتاقشان چطوری است؟

چگونگی عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان. اگر شما پای درد و دل یک مادر بنشینید بسیاری از آنها از شلخته و نامنظم بودن فرزندشان گله می کنند و اعتراض دارند که کودکانشان اصلا به فکر نظافت اتاقشان نیستند و بعد از اتمام بازی وسایلشان را همان‌ جا می گذارند. لباس‌ هایشان را در هر طرف خانه می اندازند و در برابر تمیز کردن اتاقشان پافشاری می‌ کنند و هیچ گونه اهمیتی به نظم اتاقشان نمی دهند.

پس باید تلاش کنیم با تکنیک هایی کودکان را به تمیز کردن اتاق و رعایت نظم تشویق کنیم. ما در این مقاله قصد داریم چند مورد از راهکارهایی که به عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان کمک می کنند اشاره کنیم پس تا بدون شک تحمل چنین رفتاری از فرزندان برای والدین دشوار است. مخصوصا اگر که خودشان افرادی منظم و مرتب باشند. از سوی دیگر رعایت نکردن نظم می‌ تواند در آینده روی زندگی خود فرزند اثرات منفی نیز به جا بگذارد. انتهای مقاله همراه ما باشید.

خوب جلوه دادن نظم

به طور کلی اگر کاری برای انسان سودی نداشته باشد، از انجام آن خودداری می کند. به این دلیل اگر کودکتان درک نمی کند که مرتب بودن و نظم چقدر خوب است نباید از او توقع داشته باشید که برای تمیز کردن اتاق وقت بگذارد.

والدین در شکل دادن باورهای کودکان نقش مهمی ایفا می کنند. مخصوصا که در سال‌ های اولیه زندگی، پدر و مادر کسانی هستند که کودک بیشتر وقت را با آنها می‌ گذراند. پس اگر می‌ خواهید کودکانتان در سن کم به این نتیجه برسند که نظم و ترتیب، کاری مفید است، باید این موضوع را به آنها نیز تلقین کنید.
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان با خوب جلوه دادن نظم
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان با خوب جلوه دادن نظم

به عنوان مثال اگر کودکتان از جمع کردن اسباب‌ بازی‌ هایش چشم پوشی کرد جلویش وسایل را جمع کنید و جملاتی مثل این طور بهتر نیست که همه چی سر جای خودش باشد و یا خانه زیباتر نشده؟ به او تلقین کنید که منظم بودن تنها وقت تلف کردن نیست. این جملات در زمان زیادی در ذهن کودک تاثیر می گذارد و آینده نتیجه اش را نشان می‌ دهد.

مطالعه
در خصوص تغذیه اصولی طوطی سانان چه میدانید؟

حفظ آرامش

می‌ دانیم که با فشارهای عصبی که در طول روز دارید، حرف گوش نکردن کودکان شما نیز چقدر می‌ توانند اعصاب شما را بیشتر به هم بریزند ولی باید همه سعی خود را بکنید که در برخورد با این مسئله آرامش تان را حفظ کنید و خونسرد رفتار کنید.

اگر شما از نامنظم بودن اتاق کودک تان خشمگین شوید و این عصبانیت را مقابلش جلوه دهید، این گونه است که غیر مستقیم نقطه‌ ضعف تان را به کودک نشان داده‌ اید. این کار سبب می‌ شود فرزند در آینده از نامنظم بودن و تمیز نکردن اتاق به عنوان وسیله ای برای خالی کردن خشم یا ناراحتی اش از شما استفاده کند. اغلب هم از این کار برای بازی استفاده می‌ کند و عصبانیت شما برایش جالب می شود پس به هیچ عنوان نباید در این مواقع آرامشتان را از دست بدهید.

همیشه خونسردی و آرامش بهتر از خشونت جواب می‌‌ دهد. اگر از کودک به آرامی بخواهید اتاقش را مرتب کند نسبت به زمانی که سرش داد می کشید تاثیر بهتری خواهد داشت.

بازی با کودکان

خلق و خوی کودکان به گونه است که عاشق بازی‌ و سرگرمی‌ هستند. اکثر کودکان به دلیل لذت بخش نبودن تمیزکاری به شلخته بودن تمایل بیشتری دارند. اگر بتوانید تمیزکاری را برای فرزندتان به سرگرمی تبدیل کنید، او هم به ندرت تمایل بیشتری به این کار پیدا می‌ کند.
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان به وسیله بازی کردن با آنها
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان به وسیله بازی کردن با آنها

در زمان تمیز کردن منزل برای خودتان آواز بخوانید یا با شعر و ترانه کارهایتان را انجام دهید. زیرا کودک با این کار برای تمیز کردن اتاقش روحیه می گیرد. همچنین جمع کردن وسایل اتاق را به بازی تبدیل کنید. برای مثال بگویید اسباب‌ بازی‌ ها دوست دارند که شب را در خانه خودشان استراحت کنند و اگر آنها را در جایشان نگذاریم ناراحت می‌ شوند و خوابشان نمی‌ برد.

در صورت داشتن چند فرزند می توانید مسابقه ای مثل هر کی سریعتر وسایلش رو جمع کنه برنده میشه آنها را تشویق به مرتب کردن اتاقشان کنید.

مطالعه
درد کمر

همه ‌چی به وقتش

روزانه ممکن است کودک از شما درخواست کند اسباب‌ بازی‌ های متنوعی را از داخل کمد به او بدهید. اگر با هر بار درخواست شما، آن درخواست را بپذیرید در آخر با اتاقی به شدت به هم ریخته روبرو خواهید شد.

راه و چاره حل این مشکل این است که کودک را متوجه کنید تا هنگامی که وسایل بازی قبلش را جمع نکرده اسباب بازی دیگری به او نخواهید داد. یقینا اگر کودک فورا بعد از بازی وسایلش را جمع نکند، دیگر نمی‌ توانید به آسانی او را وادار به این کار کنید. همچنین امکان دارد در ابتدا کمی پافشاری کند جیغ یا غر بزند و گریه کند، اما هنگامی متوجه شود قانون است تلاش می‌ کند خودش را با آن مطابقت دهد.

عجله نکنید

بیشتر خانواده ها توقع دارند وقتی که از کودکشان درخواستی می کنند آن کار انجام شود این توقع کاملا اشتباه است. بدون شک اگر کسی به صورت دستوری به شما بگوید که فلان کار را سریعا انجام دهید لج می کنید و عصبانی می شوید. در عوض به کودک خود وقت بدهید، برای مثال از او بخواهید تا عصر وسایل اتاقش را مرتب کند. فرصت دهید که کودک خودش زمانش را مدیریت کند و با اجبار و دستور مدیریت برنامه کودکتان را به هم نریزید.

سخت‌ گیری نکنید

صحیح است که کودک باید یاد بگیرد اتاقش را خودش مرتب کند، اما تلاش کنید به او آزادی هم بدهید. اگر اتاقش کمی به‌ هم‌ ریخته باشد ناراحت نشوید و غر بزنید. اگر شلوغی اتاقش شما را اذیت می کند در اتاق را ببندید و به آن فکر نکنید ولی اصلا اجازه ندهید این به هم ریختگی به سایر محیط خانه سرایت پیدا کند.

پاداش و جایزه

برای مرتب کردن اتاق تلاش کنید که پاداش مشخص کنید. مثلا مقررات بگذارید که فقط در صورتی اجازه دارد با رایانه بازی کند که قبلش اتاقش را منظم کرده باشد. یا اینکه تا وقتی اتاقش را جمع و جور نکند از رفتن به پارک خبری نیست.

مطالعه
آموزش نصب یونیتی

اما این روش بیشتر مواقع پاسخ نمی‌ دهد. زیرا باز هم امکان دارد کودکتان از تمیز کردن اتاقش خودداری کند، اما با گذشت زمان رفتار صحیح را یاد می‌ گیرد.

کمک به یکدیگر

اینکه می گویند کودک باید کارهای خودش را انجام دهد، ولی کمک به همدیگر هم مشکلی ندارد. اگر شما در حال مرتب کردن خانه از فرزندتان کمک می‌‌ خواهید و توقع دارید کمکتان کند، پس به او هم حق بدهید که توقعی متقابل داشته باشد. در خانه باید برخی کارها را گروهی انجام دهید.
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان
عادت دادن کودکانمان در تمیز کردن اتاقشان

سخن نهایی

امیدواریم تا اینجای مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با عادت دادن کودکان در تمیز کردن خانه دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید و از راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران در اصفهان، استفاده نمایید. اما شما از چه روش هایی برای عادت دادن کودکان در تمیز کردن خانه استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد نحوه عادت دادن کودکمان برای تمیز کردن اتاقش

تا به اینجای مطلب تلاش کردیم که تمام جزئیات مورد نیاز درباره عادت دادن کودک به مرتب کردن اتاقش را به طور مفصل برای شما بیان کنیم. در ادامه نیز به چندین سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

چند مورد از وسایلی که مرتب کردن اتاق را برای کودک آسان می کنند؟

تهیه جعبه بزرگ اسباب بازی، یک قفسه برای قرار دادن اسباب بازی و عروسک ها و مکانی برای کفش و کیف مرتب کردن اتاق را برای کودک آسان می کند.

اصطلاح خرد کردن فیل بزرگ به چه معناست؟

این اصطلاح برای تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچک‌ تر به کار می رود.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه