رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

مقایسه ایزوگام و قیرگونی و بررسی مزایا و معایب هر کدام

امروزه هدف از ایزوگام و قیرگونی، عایق کاری در سطح ساختمان است که مانع از عبور و جذب آب می شوند. حال سوال اینجاست که آیا هرکدام از اینها ( ایزوگام و قیرگونی) به راحتی می توانند مانع عبور و نفوذ آب به داخل سطح لایه های عایقشان باشند؟ میزان مقاومت کدام بیشتر است؟ در جریان و نفوذ آب کدام عملکرد بهتری خواهد داشت؟

همانگونه که از نام آن پیداست در این روش سنتی، از قیر و گونی برای عایق رطوبتی بخش هایی از ساختمان استفاده می کنند. نکته ای که قبل از هر چیز باید در روش قیر گونی اعمال شود این است که سطح کار با سیمان صاف شده باشد و لوله کشی ساختمان در محل نصب شده باشند.

همچنین فضاها و نماهایی که برای استفاده از عایق رطوبتی با قیرگونی مورد استفاده قرار می گیرند هم شامل آشپزخانه، پشت بام ساختمان، دیوارها، سرویس بهداشتی، پی و… می شوند.
ایزوگام چیست؟
قیرگونی به صورت یک لایه، دولایه، و گاهی وقتها هم به صورت سه لایه انجام پذیر است. در حالت یک لایه، نخست یک لایه قیر ریخته می شود و بعد یک لایه گونی روی آن را می پوشاند و در آخر دوباره یک لایه قیر ریخته می شود.

و در حالت دو لایه و سه لایه هم همین مراحل ادامه دار است تا لایه های بیشتری از قیر و گونی روی هم قرار گیرند. حال که با قیرگونی آشنا شدید، شما را با ایزوگام آشنا می کنیم.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام نیز مانند قیرگونی برای حفاظت از انواع ساختمان ها در برابر رطوبت به کار می رود. مقایسه قیرگونی با ایزوگام خصوصیت اول ماده تشکیل دهنده آن است. ماده اولیه و شاید اصلی ایزوگام، هم به مانند قیرگونی، قیر است.

مطالعه
گران ‌ترین قهوه جهان متعلق به کدام کشور است؟

بعلاوه، همانند قیرگونی از ایزوگام نیز برای پوشاندن سقف، دیوارها، و پشت بام ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

قیر، ماده ای است چسبناک و ضد آب و از ترکیب آن با مواد دیگر، ورقهای ایزوگام چند لایه همانند رول را می سازند. لایه زیرین ایزوگام از یک غشای پلیمر مانند تشکیل می شود که نقش پس زمینه جامد را داراست. بعد از این غشای پلیمری، توسط الیاف شیشه ای محکم و با دوام می شود.

همچنین بالای الیاف شیشه ای یک لایه از گرانول بعنوان لایه محافظ ساخته می شود. این لایه ها توسط قیر و آسفالت پوشانده می شوند. در مقایسه قیرگونی و ایزوگام می توان گفت ورق های ایزوگام، نوعی قیرگونی از پیش آماده ساخته شده اند که در واقع با گرم کردن و حرارت دادن نرم می شوند.

با استفاده از ایزوگام می توان ساختمان های قدیمی را دوباره مورد مرمت و بازسازی قرار داد تا دوباره پشت بام این ساختمان ها قابل استفاده باشد. می توان خاطر نشان کرد به دلیل پوشش فویلی ایزوگام، دمای سطح پشت بام بالا می رود و باعث فرسودگی آسفالت و همچنین الیاف درون سطح ایزوگام می شود.
مزایا و معایب ایزوگام

مزایا و معایب ایزوگام

مزایا:

استفاده از ایزوگام بعنوان عایق رطوبتی مزایای زیر را به دنبال دارد:

1- در برابر یخ زدگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد

مطالعه
درایر های هوای فشرده

2- از نفوذ آب به لایه های پایینی سقف جلوگیری می کند

3-   در تمام شرایط آب و هوایی قابل استفاده است

4- اصلا چین و چروکی باقی نمی ماند که باعث نفوذ آب و یا هر چیز دیگر شود

5- قابلیت اجرایی شدن در تمامی محیط ها

6- نصب آسان

7- یکی دیگر از عالیترین و بهترین گزینه ها برای عایق کردن سقف های صاف و یکدست استفاده از ایزوگام است. سقف های ایزوگام شده یکی از انواع دیگر مواد بام صاف و تخت است که به راحتی میتواند 20 سال یا بیشتر عمر کند. ورقه هایی که در سطح ایزوگام هستند ذوب می شوند که به توقف نشت کمک فراوان می کنند.

8- ایزوگام نیز بسیار مستحکم است

9- ایزوگام نیز نوعی از محصولات آسفالتی به حساب می آید که می توان در چند روش مختلف به سقف یا در هر دو حالت گرم و سرد مورد استفاده قرار گیرد.

10- بعضی از مکان ها هم وجود دارند که قبل از انجام ایزوگام دارای درزهایی هستند که با موادی دیگر درمدت طولانی ضعیف می شوند، اما ایزوگام با حرارتی که از پیش ما به آن می دهیم نرم می شود و باعث می شود تا این درزها به خوبی پوشانده شوند.
مزایای قیرگونی

مزایای قیرگونی

1_ اگر برای عایق کاری پشت بام از قیرگونی همراه با روکش آسفالت استفاده شود می توان بر روی پشت بام رفت و آمد داشت.

2_ تعمیر کردن قیرگونی آن هم به صورت نقطه ای  وجود دارد.

3_ اینکه قدیمی ترین نوع عایق کاری هم به حساب می آید و تجربه نشان داده است که استفاده از آن برای عایق کاری به حدود 100 درصد می رسد.

مطالعه
تراکتور فرگوسن؛ آشنایی با تاریخچه و سازنده تراکتور

معایب قیرگونی

1- اجرای آن نیاز به زمان دارد

2- قیر بوی بدی می دهد

3- قیرگونی نیاز به داغ کردن دارد

4- درجه حرارت پایین و هوای سرد باعث می شود تا خیلی زود از هم بشکند

5- به شرایط آب و هوا کاملا وابسته می باشد

6- در قیرگونی مهر استاندارد وجود ندارد

7- هنگامیکه باران می بارد امکان اجرای آن میسر نیست

8- وزن قیرگونی از وزن ایزوگام بیشتر است

9- در مقایسه با ایزوگام کیفیت، زمان و اجرا بسیار پر هزینه تری دارد
معایب قیرگونی

نتیجه گیری

امروزه برای عایق کردن پشت بام ساختمان ها از دو روش استفاده می کنند، قیرگونی و ایزوگام. ایزوگام به راحتی می تواند تا سقف 20 سال یا بیشتر دوام داشته باشد.

امروزه سقف بیشتر ساختمان ها را ایزوگام ها تشکیل می دهند، آن هم به خاطر طول عمر بیشتر و دوام و کیفت بالاتر و همچنین نصب آسان و سریع.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره املام و مشاوره املاک می توانید به مجله املاک داران مراجعه کنید. همچنین مجموعه املاک داران ارائه کننده خدمات متعددی است که شامل رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان و… است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.